To neny móžny! Konečně jsem se dočkal a mám tu svůj první hardware test na klávesnici. A že na mě šetřeno nebylo. Dnes se totiž podíváme na 75% klávesnici Razer BlackWidow V4. Sám jsem pyšným majitelem BlackWidow V3 Pro, takže jsem byl opravdu zvědavý, kam se tato řada znovu posunula. Tak se na ni pojďme společně podívat!

VONÍ HEZKY

Na balení si Razer dává vždy záležet a ani v případě BlackWidow V4 neudělal výjimku. Vše je zabalené v krásné krabici a po jejím otevření ucítíte vůni novoty. Vím, tohle zní trochu divně, ale nemůžu si zkrátka pomoct, Razer krabičky zkrátka voní hezkou technickou novotou. Celofán kryje všechny části klávesnice, která je v našem případě bílá.

Na trhu existuje ještě černá varianta, ale jsem rád za bílou, protože přece jen je tato barva do jisté míry výsadou minority uživatelů a málokdy je k vidění. Uvnitř je ještě nástroj pro vyjmutí spínačů a kláves, napájecí kabel s koncovkou USB-C směrovanou do klávesnice a USB-A do počítače. Opomenout také nesmíme opěrku pod ruce. Ta je nejen matná, ale má i vroubkovanou povrchovou úpravu, která je na ruce velmi příjemná, což je důležité. Zápěstí na opěrce je jako mít ho na obláčku. Nic vás netlačí a krom větší přirozenosti by se měla oddalovat i fyzická únava na vašem zápěstí.

Co však hodnotím nejvíce kladně, je magnetická vlastnost opěrky. Ve verzi BlackWidow V3 není přilnavá a pouze se položí na klávesnici, což má za následek, že často nechtěně sjede. V případě nové verze však vše pevně drží a na to se rychle zvyká.

TYP KLÁVES

Na co jsem si rychle zvyknul byl i zvuk kláves. Je totiž více tlumený a vlastně se dost dobře poslouchá. Jde o odolné ABS klávesy, které jsou na dotek hladké a díky matnému povrchu na bříška prstů i velmi příjemné. Zcela upřímně, ABS plasty se používají kvůli vysoké trvanlivosti, odolnosti a levné výrobě. Jsou však odolné proti nárazům a vydrží miliony stisků, než prasknou nebo se rozbijí.

Jejich povrch se však začne opotřebovávat dříve, než například u dražších PBT plastů, které se vyznačují velmi vysokou životností. Razer však nezahálel a klávesy ošetřil dvojitým vstřikováním, které by mělo životnost povrchu značně zvýšit.

A UMÍ TO NĚCO NOVÉHO?

Klávesy a stejně tak spínače PCB Razer Orange, tedy desky plošných spojů, lze snadno vyměnit. Technologie hot-swap to umožňuje dokonce za provozu bez nutné demontáže klávesnice. Ta je kompatibilní jak s 3pinovými, tak i 5pinovými spínači. Snadno si tak vyměníte poškozený kus nebo přizpůsobíte vzhled vaší klávesnice k obrazu svému.

Stejně jako v předchozích verzích je i zde přítomná funkce N-Key Rollover, která dokáže zaregistrovat každé vaše stisknutí tlačítka. V praxi to znamená, že můžete mačkat několik kláves najednou, a přesto každý váš stisk bude registrován. Nemusíte se tak bát, že by zaregistrovala jen část.

Na klávesnici kromě klasických kláves najdete ještě regulovací tlačítko hlasitosti, které je umístěné na zadní hraně klávesnice a musím uznat, že se mi toto designové řešení opravdu líbí. Regulace se podobá hlazení klávesnice, a tak jsem si s tou regulací hrál poměrně často. Pod tlačítkem regulace je tlačítko na ztlumení a odtlumení zvuku či pauznutí právě přehrávaného média. Za to Razeru klobouk dolů, využití místa na klávesnici je odvedené na výbornou.

Ve spodní části tu najdete nožičky pro nastavení náklonu klávesnice. Ty jsou dokonce dvojité, tudíž se nemusíte spokojit jen se základní velikostí, ale vybrat si mezi dvěma. Když už jsme na tom spodku, je tu ještě gumové podložení, které brání sklouzávání klávesnice.

RAZER SYNAPSE 3

No a teď software. Instalace Razer Synapse 3 provázelo odklikávání nabízených produktů k zakoupení, což mě po letech používání Razer produktů vlastně dost nemile překvapilo

Stále mám však naději, přece jen by brzy měla vyjít již nová verze Razer Synapse 4, ale teď zpátky k tomu, co máme k dispozici v tuto chvíli.

Synapse nabízí opět spoustu možností, ať už jde o přizpůsobení, ve kterém si lze standardně nastavit herní mód, a asi nejvíc zajímavou funkci, a to frekvenci klávesnice. Ta se dá nastavit až k 8000 Hz, díky čemuž lze získat prakticky okamžitou aktivaci kláves, což je ideální pro hraní stříleček. 

Ač jsem se snažil sebevíc, moc jsem změnu v hertzích nezaznamenal, a nemohu tak potvrdit, že by to byl life-changer. K vysokým číslům jsem celkem podezíravý a vnímám to jako když se výrobci mobilních telefonů předháněli v číslech megapixelů u fotoaparátů. 

Synapse nabízí samozřejmě možnost přemapovat jakoukoliv klávesu. Chcete, aby mezerník spouštěl určitou aplikaci? Není problém. Chcete, aby escape přepínal režim svícení? Jasně!

Možností je zkrátka spousta a Synapse umožňuje i na první pohled nelogické varianty. A to včetně toho, pokud chcete, aby vaše klávesnice napodobovala efekt krbu.

Nejde však o jedinou přizpůsobitelnost, kterou byste tu našli. Kategorie Connect při hraní podporujících her a aplikací bude měnit profil podsvícení, ve Studiu si lze nastavit svícení každé z kláves a Visualizer vám udělá z produktů značky Razer diskotéku na vašem stole, zvlášť pokud máte produktů této značky více.

KOUPIT, ČI NEKOUPIT?

Čtvrtá verze klávesnice Razer BlackWidow v 75% provedení nabízí hezky vypadající klávesnici, která se díky matnému povrchu velmi příjemně používá. Zvuk kláves není nijak rušivý a osobně bych spínače Razer Green ze své BlackWidow V3 Pro za Razer Orange vyměnil nejraději okamžitě.

Tlačítka na regulaci hlasitosti jsou umístěná elegantně a i když zde nejsou přítomná tlačítka na další či předchozí médium, tak pozastavení, ztlumení nebo regulace hlasitosti je pro mnohé dostačující. Jestli je dostatečná klávesnice bez numerických kláves, to už opravdu záleží jen na tom, kdo ji bude používat. Mně osobně se na ni povedlo nastříhat celé preview na Polylithic, ale musel jsem se naučit používat více zkratek, než jsem znal do teď.

Zajímavé je, že doma na plné klávesnici jsem začal používat beznumerický způsob zadávání čísel a občas mi to přišlo i rychlejší. Pro Čechy může být problém absence českých znaků a pro mě osobně začala být problém barevná varianta v bílé. Prach je na ní vidět téměř kdekoliv a i když si potrpím na čistotu rukou, po dvou dnech se na opěrce objevilo černé zašpinění. Na druhou stranu, stále si lze vybrat černou variantu.

ZÁVĚR

Pokud máte rádi Razer produkty a dáváte přednost absenci numerických kláves, dost pravděpodobně se bude jednat o jednu z nejlepších kláves, kterou si budete moci pořídit. Avšak s některými ústupky a za poměrně vysokou cenu. Co vás ale nebude stát ani korunu, je dát našemu kanálu odběr, aby vám neutekl žádný další hardware test. Tak příště třeba zase u něj, čáu.