HARDWARE TEST
Několikrát do měsíceRecenzujeme a testujeme různá zařízení, herní periférie a nečekané gadgety. Zkoumáme nejen technologické novinky, ale celou řadu známých i méně známých produktů z IT světa.
Učinkují
Věděli jste, že UPS chrání váš počítač i když nemáte výpadky proudu?
Dnes se budeme bavit o bezpečnosti, díky společnosti Eaton zaměříme na takzvané UPSky. Neplést prosím s dopravcem. Zkratka UPS znamená Uninterruptible Power Supply, tedy v češtině: zdroj nepřerušovaného napájení. Jak asi tušíte, přesně takový zdroj se hodí právě v případě, kdy je přerušené napájení. Skutečnou otázkou ale je, jestli to má vlastně dneska vůbec smysl.
Když jsem sám začal připravovat toto video, ihned jsem si vzpomněl na hned několik osobních příhod. V dětství jsem sám velmi rád sledoval bouřky zpoza okna a vnímal jsem je s podobným nadšením jako při sledování novoročního ohňostroje. O pár let později jsem názor trošku pozměnil, když jeden z těchto výbojů uhodil do místní rozvodné sítě a já během jednoho večera přišel o router i síťovou kartu. Tehdy by mi bohužel nepomohla ani UPSka, proud šel po telefonních drátech a na ně bych už potřeboval specializovanější ochranu. Přesto jsem byl nejblíže tomu, co v mé představě odpovídalo potřebám nějaké dodatečné proudové ochrany. Posledních deset let žiju v Praze a díky moderním chytře regulovaným sítím si sám vlastně ani nevybavuji, jestli jsem nějaký skutečně dlouhodobý výpadek elektřiny zažil. Co jsem ale zažil zcela jistě, jsou výpadky krátkodobé. Či spíše jisté kolísání sítě. Žárovky zablikají, počítač se zničehonic restartuje a vy vlastně vůbec nemusíte mít ani tušení, že se něco vážného děje. Vaše elektronika ale při tom může zažívat nejkrušnější chvíle na samé hranici své životnosti. Právě v těchto případech UPSky skutečně ukazují svou sílu. Fungují jako jistá neprůchozí brána mezi světem vaší citlivé elektroniky a venkovní elektrickou sítí. Disponují silnou baterií, která zajišťuje stabilní přísun energie vaším zařízením a nenechá se při tom zvyklat kolísáním vlastního dobíjení. Pokud dojde ke skutečnému výpadku, tak vám dokonce dokáže dát pár minut čas, abyste bezpečně dokončili rozdělanou práci, vše jste uložili a nepřišli o žádná data. Takže vás UPS zachrání i v případech, kdy vaše drahá polovička do zásuvky strčí trochu moc věcí a shodí celý byt, ne-li barák.
Předpokládám, že ochrana vlastního počítače pomocí UPS je vlastně už tak nějak objasněná. Méně zřejmé ale může být i to, že podobné zařízení dokáže odlehčit i zbytku vaší domácí elektrické sítě. Před chvilkou jsem hovořil o tom, že častým problémem je kolísání v síti samotné. To ale nemusí nastat jen díky hřmění za oknem, ale mnohdy ho vlastně děláme sami. Veškerá naše elektronika funguje díky tomu, že elektrárny dodávají do sítě přesně tolik elektřiny, která se právě spotřebovává. Reakce ale může chvilku trvat, a pokud tak například skokově začnete odebírat výrazně více elektřiny, nemusí vaše pojistky náhlý nápor ustát. Pro tento efekt ani nemusíte pořádat žádnou LAN párty, ale s méně připravenou elektroinstalací může problémy dělat i jediný počítač v kombinaci s toustovačem. Díky tomu, že zařízení zapojené do UPSky přenášejí svůj nápor do baterie, se tak vyhnete nárazovým změnám a můžete si ulehčit běhání k pojistkám.
Teorii máme už snad zmáknutou. Pojďme na praktickou ukázku! Eaton nám poslal k vyzkoušení svou UPSku z řady 5E, ta se vyznačuje základní nabídkou interaktivních funkcí pro správu nastavení z počítače a přitom velmi rozumnou cenovkou. Díky poměrně kompaktním rozměrům a tichému chodu se tak jedná o záložní zdroje primárně určené pro takové to domácí počítačováníčko. Umístit ho doporučujeme asi někam pěkně pod stůl, váží přes 8 kg, tak ať vám nespadne na hlavu. Mnou testovaný model měl označení 5E 1200 FR, tedy varianta s francouzským typem zásuvek, které se používají i v našich končinách, vybavena čtyřmi zdířkami a se zdánlivým elektrickým výkonem 1200 voltampér, v řeči PC builderů 800 wattů. Zapojení je primitivní a v zásadě tak s krabicí budete jednat jako s prodlužovačkou. Vstupní napětí dovede v rozsahu od 140 V do 300 V a tak jí rozhodně žádné kolísání sítě jen tak nerozhodí. Pokud budete chtít vyzkoušet některé ze softwarových výhod, bude potřeba připojit UPSku navíc ještě USB kabelem typu B k počítači. Poté už stačí ze stránek výrobce stáhnout aplikace Eaton UPS Companion a pravá zábava může začít.
Velmi mne potěšilo, že software ukazuje v reálném čase odběr vašeho počítače. Díky tomu si můžete zkontrolovat, jestli při hraní her nenarážíte na limity vašeho zdroje a případně můžete mít i lepší představu o tom, kolik váš počítač vlastně doopravdy „žere“. Monitorovat také můžete i aktuální stav nabití baterie a případně i nastavit chování, co se má dít při výpadku, tedy jak rychle se má počítač sám vypnout. UPSku si prosím nepleťte s dieselovým agregátem, jejím úkolem tak není poskytnout vám 2 hodiny hraní na baterii a udělat z PC notebook, ale dát vám dostatek času na uložení rozpracované práce a bezpečné vypnutí počítače. V případě kancelářské práce a odběru kolem 100 W jsem se dostal na přibližně 40 minut výdrže. Z naší praxe jsem chtěl vyzkoušet i zátěž při běžné práci. Ze softwaru UPSky jsem zjistil, že při renderování je spotřeba mého počítače přibližně 200 wattů, takže by mě UPSka podržela dobrých 12 minut.. Při hraní her na ultra detaily ale počítejte s ještě razantnějším snížením. Otázkou také zůstává, kolik zařízení chcete takto napájet. Protože bez monitoru jen těžko můžete něco zuřivě ukládat. Slibovaných 800 wattů mi bezpečně zvládlo pokrýt počítač v plné zátěží i se dvěma monitory. Nemohu ale doporučit připojení více výkonných počítačů zároveň. V takovém případě lze snadno překročit maximální hodnoty baterie a oba počítače tak mohou být při překročení z bezpečnostních důvodů vypnuty. Čistě kancelářské stroje ovšem můžete připojit klidně dva.
Řadu UPSek Eaton 5E můžeme doporučit v podstatě do každé domácnosti. Udržet naživu totiž dokáže jak výkonný stroj, tak případně několik slabších zařízení, jako může být domácí NAS či WiFi. Profesionálové pak mohou ocenit i pokročilejší varianty softwaru Intelligent Power Protector a Power Manager, ty se hodí při monitorování a správě serverových stanic. Mnou testovaný model stojí přibližně 3500 korun, v sérii ale naleznete modely již od 1500 korun a záleží hlavně na požadovaném výkonu. Do komentářů mi prosím napište, jak se vám naše osvětlení této problematiky líbilo a uvidíme se u dalšího videa.