https://techfeed.cz/clanek/snapchat-spousti-predplatne-po-vzoru-telegramu-soucasti-c4wzob Snapchat oznámil předplatné, umožní třeba předběžný přístup k nevydaným funkcím - TechFeed Telegram nedávno spustil předplatné plné bonusů, mezi nimi je třeba vylepšené stahování a sdílení souborů. Snapchat se chytil stejné myšlenky a oznamuje službu Snapchat+. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

Sociální síť Telegram nedávno spustila předplatné, které za 140 Kč měsíčně nabízí spoustu bonusů. Posílat s ním můžete až 4GB soubory a rychlost stahování není omezena. Kromě toho obdržíte kolekci speciálních samolepek, reakcí a GIFů. Vše, co potřebujete o Telegram Premium vědět, si můžete přečíst v samostatném článku.

K Telegramu se ale nově připojuje i Snapchat. Jeho vývojářský tým v tiskové zprávě uvádí, že aplikaci denně používá 332 milionů lidí. Pro ty „nejvášnivější“ členy komunity je připraveno předplatné, které odemyká experimentální a dosud nevydané funkce spolu s dalšími bonusy.

Mezi ně patří třeba připnutí kamaráda na vršek historie chatů a jeho označení za BFF (nejlepší kamarád navždy) nebo upravení ikonky aplikace, kterou uvidíte na ploše. Kromě toho si také mohou předplatitelé zjistit, kdo si opakovaně přehrál jejich příběh.

Služba Snapchat+ bude při spuštění dostupná ve Spojených státech, Kanadě, Spojeném království, Francii, Německu, Austrálii, Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech a na Novém Zélandu. Později se rozšíří i do jiných koutů světa. Cena bude o jeden dolar nižší než u Telegram Premium. Snapchat+ vás totiž vyjde na čtyři dolary, což je v přepočtu 95 Kč.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-30T16:14:50+02:00 2022-06-30T16:14:48+02:00 4
https://techfeed.cz/clanek/obrazky-mobilu-asus-rog-phone-6-jeho-ovladace-i-obriho-zxd7l9 Obrázky herního mobilu ASUS ROG Phone 6, jeho ovladače i obřího chladiče - TechFeed Nedávno jsme se dozvěděli informace o telefonu ROG Phone 6, chyběl nám ale jeho design. To už ovšem neplatí, leaker Evan Blass zveřejnil, jak vypadá telefon, jeho ovladač i chladič. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

Nedávno jsme se dozvěděli specifikace herního telefonu ROG Phone 6 od společnosti ASUS, objevil se totiž na stránkách TENAA spolu s certifikací. Půjde zřejmě o první chytrý telefon s čipem Snapdragon 8+ Gen 1 a nabídne až 18GB operační paměť. I to dokazuje, že výrobce cílí na velké fanoušky mobilního hraní. Očekává se, že ROG Phone 6 bude oficiálně představen už 5. 7.

To, že půjde o smartphone pro skutečně náročné hráče, dokazují i uniklé obrázky příslušenství. Jde o ovladač, do něhož budeme moci telefon umístit, a také obří chladič, jenž umístíme na zadní stranu mobilu.

Známý leaker Evan Blass na svém Twitteru zveřejnil snímky ovladače. Prodávat se bude v černé a bílé barvě, stejně jako samotný telefon. Nachází se na něm dva joysticky, d-pad a písmena ABXY. Z renderů také vyplývá, že oba konce ovladače, mezi něž se telefon vloží, půjdou spojit v jeden celek a nasadit do držáku, stejně jako u Nintenda Switch. Všechny ovládací prvky a jejich rozložení si můžete prohlédnout na obrázcích níže.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-30T15:18:25+02:00 2022-06-30T15:18:23+02:00 1
https://techfeed.cz/clanek/7-veci-ktere-nas-stvou-na-windows-11-sl1k1e 7 věcí, které nás štvou na Windows 11 - TechFeed Za několik málo měsíců to bude druhý rok, co můžeme na našich počítačích veřejně vlastnit Windows 11. Přesto však stále tento operační systém není bez problémů. Jaké věci nám na něm vadí nejvíc? Ondřej Svoboda https://techfeed.cz/r/OndraaCz Jan Kalný https://techfeed.cz/r/Honzas4400 Adam Bárta https://techfeed.cz/r/Bartas

Za několik málo měsíců to bude druhý rok, co můžeme na našich počítačích veřejně vlastnit Windows 11. Zatím poslední verzi slavného operačního systému, která přišla po té desáté, která měla být vůbec poslední. To zrovna moc nevyšlo. Windows 11 je ale přece jenom oproti předchozí verzi poměrně dobrým vylepšením, i když nejde pro většinu lidí o něco naprosto zásadního. O těch zcela největších věcech jsme již na Techfeedu měli video. Co nás ale zajímá tentokrát jsou spíše věci, které nás na novém Windowsu spíše štvou, nebo nám přijdou naprosto zbytečné.

Dobře, na první pohled vypadá Windows 11 pěkně. I jeho předešlé verze až na nějaké výjimky vypadaly – a všichni moc dobře víme, že mluvíme o nechvalně proslulém dlaždicovém menu. Jenže jakmile začnete v operačním systému provádět systémové operace, lehce se začne všechno rozbíjet. Najednou si všimnete, že jedno menu nabízí jeden styl, druhé menu sleduje úplně jiné rozložení, třetí nabízí kompletně jinou grafiku a prostě máte pocit, jak kdyby na každé části nastavení pracovali úplně jiní lidé, kteří se nedokáží shodnout, jak mají vlastně kontextové nabídky vypadat. A my to musíme nějak přežít.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-29T20:52:19+02:00 2022-06-29T18:30:00+02:00 37
https://techfeed.cz/clanek/levnejsi-verze-telefonu-black-shark-5-unik-odhaluje-jeji-ue05ni Lepší verze telefonu Black Shark 5? Únik odhaluje její specifikace - TechFeed Herní telefony Black Shark 5 a jeho Pro verze byly uvedeny na celosvětový trh teprve nedávno, přesto se už údajně připravuje další kousek. Nabídne třeba lepší čip. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

Na celosvětový trh nedávno dorazily další herní telefony od Xiaomi pod brandem Black Shark, šlo konkrétně o Black Shark 5 a Black Shark 5 Pro. Nyní ale unikly specifikace dalšího telefonu z této řady, jenž bude nejspíš dostupný za několik měsíců.

Black Shark 5S, jak by se měl nový přírůstek do žraločí rodinky jmenovat, bude zřejmě disponovat čipem Snapdragon 8+ Gen 1. To je přitom značné vylepšení, jelikož Black Shark 5 disponuje čipem Snapdragon 870, jeho Pro verze má v sobě standardní Snapdragon 8 Gen 1. Podle leakera bude využita i nová SSD technologie úložiště.

Displej nadcházejícího Black Shark 5S bude údajně 6,67palcový a obnovovací frekvence zůstane na 144 Hz. Drobného vylepšení se dočkala i baterie, její kapacita bude posunuta na 4790 mAh. Podporováno bude 120W nabíjení.

Telefon bude vybaven třemi kamerami, ta hlavní bude zřejmě 64megapixelová. Chybět nebudou dva reproduktory nebo senzor na snímání otisků prstů. Operačním systémem bude pravděpodobně Android 12 s nástavbou Joy UI 13. Black Shark 5S bude možná dostupný i v Pro verzi, jež zřejmě nabídne 108megapixelovou kameru, více informací o ní ale nemáme.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-29T16:59:30+02:00 2022-06-29T16:59:29+02:00 1
https://techfeed.cz/clanek/qualcomm-omylem-prozradil-datum-vydani-cipu-snapdragon-8-hpytx9 Qualcomm omylem prozradil datum vydání čipu Snapdragon 8 Gen 2 - TechFeed Druhá generace mobilního čipsetu Snapdragon 8 přijde dříve, než se čekalo. Prozrazuje to teď už odstraněná zmínka na stránkách společnosti, která stanovuje datum konference. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Na představení nové generace vlajkového čipsetu Qualcomm čeká spousta výrobců androidových telefonů. Není ku podivu, že velká část vlajkových lodí míří na trh hned na začátku roku, jen chvíli po prosincovém/decembrovém představení čipu.

Místo prvního víkendu posledního měsíce v roce má ale tentokrát představení nového Snapdragonu 8 přijít dříve. Podle teď už odstraněné zmínky na stránkách Qualcommu má konference, na které bude čipset představen, probíhat už mezi 14. a 17. listopadem/novemberem.

Samozřejmě může jít o zavádějící informaci, která vzešla z interní chyby Qualcommu. Stejně tak je ale pravděpodobné, že dřívější start inklinované konference společnost zkrátka omylem zveřejnila. Vše se dozvíme, až bude ona konference ohlášena oficiálně.

Pokud Snapdragon 8 Gen 2 ale opravdu přijde dříve, dá výrobcům, jako je Motorola či Xiaomi, možnost první telefony osazené novým čipsetem představit ještě dříve, než bývá zvykem.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-29T16:58:56+02:00 2022-06-29T16:58:56+02:00 0
https://techfeed.cz/porad/hardware/intel-se-vraci-do-hry-jak-funguje-jeho-12-generace-iraedj Intel se vrací do hry! Jak funguje jeho 12. generace procesorů? - TechFeed Intel se svou dvanáctou generací procesorů přichází s novým rozdělením jader, která zajišťují lepší výdrž baterie a zároveň větší výkon. Jak ale vlastně tato technologie funguje? Jan Kalný https://techfeed.cz/r/Honzas4400 Adam Bárta https://techfeed.cz/r/Bartas

Intel se svou dvanáctou generací procesorů přichází s novým rozdělením jader, které zajišťují lepší výdrž baterie a zároveň větší výkon. Jak ale vlastně tato technologie funguje?

Vyhrajte notebook s Intel procesorem dvanácté generace!

Testovaný notebook najdete zde.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-28T12:43:11+02:00 2022-06-28T17:00:00+02:00 4
https://techfeed.cz/clanek/hodinky-umoznuji-detem-trenovat-digimony-kdyz-se-budou-9s80jt Hodinky umožňují dětem trénovat Digimony, když se budou hýbat - TechFeed Bandai využívá hru k tomu, aby motivovalo děti k vykonávání fyzické aktivity. Díky speciálním hodinkám mohou trénovat Digimony a bojovat s nimi, musí ale sportovat. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

Znáte Tamagoči? Jedná se o elektronickou hračku prodávanou japonskou společností Bandai Namco a vejde se vám do kapsy. Vydává se za domácí zvířátko, o nějž je samozřejmě nutné pečovat, aby se mělo dobře. Spousta lidí brala Tamagoči velice vážně a vybudovala si závislost. Jiné ale tato myšlenka zrovna nebrala, i proto byli později vytvoření Digimoni, zásadním rozdílem ale je, že je vychováváte i pro souboje. Bandai právě tuto myšlenku využívá k tomu, aby motivovalo děti k vykonávání fyzické aktivity.

Jde o chytré hodinky s názvem Bandai Vital Hero. Trénování Digimonů není tak jednoduché, jelikož abyste tak mohli činit, potřebujete se hýbat. Hodinky využívají senzory pro sledování kondice, které neustále monitorují aktivity svého nositele. Pokud se majitel nerozhodne podvádět, určitě mu nepostačí sedět na zadku. 

Společnost cílí převážně na děti, hodinky jim mohou zaznamenávat třeba cestu do školy a ze školy, hraní si s kamarády venku nebo sportovní koníčky. Kromě krokoměru a herních prvků ale samozřejmě nechybí ani ukazatel času.

Je ale rovněž skvělé, že se hodinky neomezují na základní funkce, děti totiž k pohybu popohání i tréninkovými misemi. Ty vyžadují, vykonávaly různé druhy pohybu, patří mezi ně dřepy, sklapovačky, sprint a další. Za každou úspěšně splněnou misi se zvýší statistiky příšerky, získá tak větší šanci v souboji proti jiným příšerkám, které se vyskytují ve hře.

Bandai Vital Hero používá pro uchovávání informací o příšerkách speciální karty DIM. Každé hodinky disponují dvěma sloty, karty se dají jednoduše vyjmout a zpátky vložit. A proč jsou vlastně sloty dva? Můžete se díky tomu utkat s přáteli nebo kýmkoliv, kdo Bandai Vital Hero vlastní. Pokud potkáte ideálního soupeře, můžete vyjmout kartu a vložit ji do jeho hodinek. Souboj se dá spustit i bezdrátově pomocí NFC. Po stažení doprovodné aplikace do chytrého telefonu je možné spojit se s trenéry z celého světa, kouzlo fyzického kontaktu ale zřejmě nenahradí.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-28T11:25:00+02:00 2022-06-28T11:25:00+02:00 5
https://techfeed.cz/clanek/tenke-notebooky-od-huawei-miri-do-evropy-vybaveny-jsou-994x12 Tenké notebooky od Huawei míří do Evropy, vybaveny jsou procesory Intel 12. generace - TechFeed Huawei před měsíem uvedl na čínský trh notebooky MateBook 16s a MateBook D16, nyní míří i do Evropy. Jsou vybaveny procesory Intel 12. generace a potěší i operační pamětí. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

Společnost Huawei v minulém měsíci uvedla na čínský trh notebooky MateBook 16s a MateBook D16, které jsou vybaveny čipy od Intelu. Nedávno bylo oznámeno, že tyto dva cestovní počítače dorazí i k nám do Evropy. 

MateBook 16s disponuje 16palcovým IPS displejem o rozlišení 2520x1680 pixelů, poměr stran je zde tedy 3:2. Maximální dosažitelný jas činí 300 nitů. Základní konfigurace je poháněna procesorem Intel Core i5-12500H, pro náročnější uživatele se nabízí i verze s procesorem Intel Core i9-12900H. Grafikou je v obou případech Intel Iris Xe. Operační paměť je 16 GB velká a svá data budeme moci uložit na 1TB SSD disk

Druhým notebookem je MateBook D16, jehož displej je sice stejně velký, ale nabízí o něco horší rozlišení – pouze 1920x1200 pixelů. Modely jsou opět dva a liší se procesorem, ten první v sobě má Core i5-12500H, ten druhý Core i7-12700H. Velikost RAM zůstává stejná, kapacita SSD disku se snížila o polovinu. 

Huawei se nám zatím přesně nezmínil o ceně ani dostupnosti, z uvedených parametrů ale můžeme usoudit, že MateBook D16 bude levnější než MateBook 16s. 

Pokračovat na web
]]>
2022-06-27T15:44:23+02:00 2022-06-27T15:44:23+02:00 0
https://techfeed.cz/clanek/oneplus-chysta-chytre-hodinky-a-dalsi-prislusenstvi-bude-z52n0d OnePlus chystá další chytré hodinky a jiné příslušenství. Konkurence pro Samsung či Xiaomi? - TechFeed Společnosti OnePlus se hodinky v minulosti moc nevyvedly, přesto ale hodlá v této branži setrvat. Ve třetím kvartálu letošního roku budou zřejmě představeny hodinky, náramek a bezdrátové špunty. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

V nedávné době jsme se dočkali spuštění několika chytrých zařízení, kupříkladu hodinek Realme TechLife Watch R100 nebo náramků Mi Band 7. Kromě toho vyplavaly na povrch i informace o hodinkách z dílny jihokorejského Samsungu, prý budou oznámeny 10. 8. a vzhledem moc nepotěší, hlavně kvůli širokým rámečkům.

Všechny tyto kousky možná budou mít nové konkurenty. Leaker Mukul Sharma na svém Twitteru uvádí, že společnost OnePlus chystá nové příslušenství k mobilním telefonům. Těšit bychom se měli na hodinky OnePlus Watch 2 a chytrý náramek OnePlus Band 2. Nutno podotknout, že se rozhodně nebude jednat o první pokus této čínské společnosti zabodovat v branži chytrých hodinek. S předchůdci ale někteří recenzenti zrovna spokojeni nebyli.

U hodinek to ale zdaleka nekončí. Sharma dále tvrdí, že by společnost měla vydat i bezdrátové špunty, jedny pod standardní značkou a druhé budou mít v názvu Nord. K žádným uvedených OnePlus zařízení nemáme technické specifikace, ale očekává se, že by měly být vydány ve třetím kvartálu letošního roku společně s novými chytrými telefony.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-27T10:03:28+02:00 2022-06-27T09:30:43+02:00 0
https://techfeed.cz/clanek/facebook-pay-je-nyni-meta-pay-kh015x Z Facebook Pay je nyní Meta Pay kvůli Metaverse peněžence - TechFeed Mark Zuckerberg a jeho společnost posledních pár let očividně dělá mnoho kroků ke stavbě základů slibovaného Metaverza. Za tu dobu jsme se dočkali už několika změn. Vojtěch Petr https://techfeed.cz/r/garb

Mark Zuckerberg a jeho společnost posledních pár let očividně dělá mnoho kroků ke stavbě základů slibovaného Metaverza. Za tu dobu jsme se dočkali už několika změn. Už z dřívějška víme, že jeden z těchto kroků patřil přejmenování společnosti na Meta, aby veřejnosti ukázali, jak jsou odhodlání metaverzu. To se týká i Facebook Pay.

Rebrand služby Facebook Pay na Meta Pay je první krok pro vytvoření digitální peněženky pro Metaverse. Tak to alespoň podává Mark Zuckerberg. V blízké budoucnosti se se službou však nic nestane. Do budoucna ale přijdou funkce jako ověření vlastnictví digitálního předmětu v metaverzu.

Je jasné, že Zuckerberg doufá, že Meta Pay se stane jakousi univerzální peněženkou metaverza. Dle jeho slov také doufá, že služba přinese lepší zážitky pro uživatele a větší příležitosti pro tvůrce.

Zda-li pro tvůrce je metaverzum opravdu větší příležitost, je otázkou. Například na social aplikaci Horizon Worlds pro Meta Quest lze prodávat a vytvářet digitální předměty. Meta si ale bere 48 procent z jejich prodeje. To není málo. Do budoucna by se tvůrci určitě rádi setkali s přívětivějším procentuálním rozdělením u prodeje digitálních předmětů.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-27T09:21:55+02:00 2022-06-27T09:21:55+02:00 2
https://techfeed.cz/clanek/v-cine-se-prodava-telefon-s-designem-iphone-12-za-extremne-cv8uwf Slušný telefon, který vypadá jako iPhone 13, se v Číně prodává za extrémně nízkou cenu - TechFeed Na čínském trhu se objevuje spousta napodobenin iPhonů. Tato ale skutečně stojí za zmínku, má totiž poměrně slušnou výbavu a prodává se za opravdu nízkou cenu. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

S napodobeninami iPhonů se na čínských internetových obchodech můžeme setkat běžně. Společnost LeTV vytvořila chytrý telefon Y1 Pro, který je designem velice podobný iPhonu 13. Na tamním trhu se prodává za extrémně nízkou cenu, přitom není vůbec špatně vybaven.

Pro plynulý chod více programů najednou disponuje LeTV Y1 Pro operační pamětí o velikosti 4 GB, data si mohou uživatelé ukládat na alespoň 32GB interní úložiště (liší se dle varianty). Na přední straně se nachází displej o rozlišení 1560x720 pixelů, v jeho horní části je výřez na selfie kameru, jenž vypadá velice podobně jako u zmíněného iPhonu.

Rozdíl mezi telefonem od amerického Applu je tedy kromě samotné výbavy třeba v operačním systému, LeTV Y1 Pro totiž běží na Androidu 11 s nástavbou Le OS 9.1. Nabíjí se přes port USB-C, kterým ještě iPhony nedisponují, každopádně v Evropě je Apple bude nucen zavést už od roku 2024.

Telefon je poháněn čipem Unisoc Tiger T310, který je mezi čínskými výrobci poměrně populární. Čip je postaven na 12nanometrovém procesu. V porovnání s kvalitnějšími čipy, třeba nově ohlášeným MediaTek Dimensity 9000+, který využívá 4nanometrového procesu, se tak nejedná zrovna o pokročilou technologii. Takt hlavního jádra procesoru je roven 2 GHz.

Oproti dnešním vlajkovým lodím LeTV Y1 Pro rozhodně není, co se výbavy týče, žádným machrem. Pokud ale přepočítáme cenu jeho nejlevnější varianty na koruny, téměř se dostaneme k číslu 1 800, což je opravdu málo. Dalo by se tedy říci, že za tu cenu se může jednat o skutečně dobrý kousek. Verze se 128 GB úložiště by vás vyšla na v přepočtu 2 500 Kč, za model s 256 GB místa byste nechali 3 200 Kč.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-25T10:08:18+02:00 2022-06-25T10:08:17+02:00 1
https://techfeed.cz/clanek/konec-zadavani-falesneho-veku-instagram-testuje-overovani-tvel76 Konec zadávání falešného věku? Instagram testuje ověřování nejen pomocí AI - TechFeed Falešný věk si zadává spousta uživatelů a mají k tomu různé důvody. Instagram se ale rozhodl, že ověří všechny uživatele, jež si zadali věk vyšší než 18 let. A to nejen pomocí umělé inteligence. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

Mnoho z nás si na sociální sítě a jiné platformy zadává falešný věk. Cílem je většinou obcházení restrikcí nebo touha neodhalovat osobní údaje. To je většinou neškodné, avšak zadání nereálného věku používají třeba takzvaní predátoři k tomu, aby se vydávali za někoho, komu by mohla jejich oběť důvěřovat.

Instagram se rozhodl s tímto problémem alespoň částečně bojovat. Pokud si jeho uživatel bude chtít změnit věk na číslo větší osmnácti, bude po nich služba vyžadovat speciální ověření. Bude přitom několik cest, jak tak učinit, každá potrvá jinak dlouho a bude vyžadovat jiné osobní údaje.

Kupříkladu na Google funguje možnost ověření totožnosti pomocí občanského průkazu nebo řidičského průkazu. To bude možné i na Instagramu. Zajímavější je, že k ověření vašeho věku vám mohou pomoci i přátelé. Po zvolení možnosti odešle sama sociální síť žádost třem lidem, kteří by vás měli znát a mohou tedy potvrdit váš věk. Zaslání občanky nebo otázání se přátel může trvat i několik dní.

Nejrychlejší a nejzajímavější možností je ale zaslání selfie videa. Ověření poté trvá až 20 minut, za což může umělá inteligence, která skutečně posoudí, zda je vám 18 let či nikoliv. Aby toto bylo možné, spojil se Instagram se společností Yoti, která je s AI zkušená.

Na své webové stránce Yoti uvádí, že odchylka v určení stáří osob ve věku 13 až 19 let bývá 1,52 roku. Osob ve věku 13 a ž17 let, jež byly správně umělou inteligencí považovány za jedince mladší 23 let, je až 99,65 %.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-24T17:09:36+02:00 2022-06-24T17:09:35+02:00 2
https://techfeed.cz/clanek/nothing-phone-1-prekvapive-nebude-dostupny-v-usa-vqe06n Nothing Phone (1) překvapivě nebude dostupný v USA - TechFeed Společnost Nothing se připravuje na spuštění úplně prvního telefonu phone (1). To přijde už velmi brzo, už příští měsíc. Proto o zařízení slýcháme častěji než kdy dříve. Vojtěch Petr https://techfeed.cz/r/garb

Společnost Nothing se připravuje na spuštění úplně prvního telefonu nazvaného Phone (1). To přijde už velmi brzo, už příští měsíc. Proto o zařízení slýcháme častěji než kdy dříve. 

Nedávno vyšlo na povrch, že Nothing Phone (1) nebude dostupný pro zákazníky v USA. Společnost se chce zaměřit na domovské trhy, tedy na ty v Evropě a Spojeném království.

Autoři přiznávají, že jsou ještě velmi mladou firmou a vydat telefon je opravdu náročné. Aby ne, když je to jejich první smartphone. Nothing se rovněž musel poprat s regulemi v evropských státech, zajištěním podpory připojení k celulární síti apod. Nemluvě o náporu od konkurence.

Někteří investoři z USA telefon ale už mají v kapsách. Získali ho skrze uzavřený beta program. Přesto Nothing má velké plány do budoucna pro zákazníky v USA. Nejspíš se to nebude týkat přímo Phone (1). Příští generace by se mohla na západ dostat už naplno.

Telefon Nothing Phone (1) bude spuštěn v úterý 12. 7. V tento den bychom se rovněž měli dočkat prezentace. Zatím ale víme, jak vypadá. Má transparentní záda, které doplňuje několik LED pruhů. O nich mluví ve svém videu Marques Brownlee, kterému se poštěstilo a dostal telefon do studia. Phone (1) poběží na Androidu s nadstavbou Nothing OS a bude v něm tepat čip Snapdragon od Qualcomm.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-24T17:08:25+02:00 2022-06-24T17:08:24+02:00 2
https://techfeed.cz/clanek/je-tohle-budoucnost-dronu-s411gl Je tohle budoucnost dronů? - TechFeed Jeden ze startupů na konferenci re:Mars představil zařízení, které dokáže měnit baterie dronů a zároveň jim naložit či vyložit náklad. Pomoct by to mohlo třeba při roznosu jídla. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Re:Mars každý rok přinese řadu nadějných startupů, letos je jedním z nich Airrow. Ten se zaměřuje na drony převážející náklad. Chce svými produkty konkrétně umožnit jejich rozšířené použití, které ale nezvýší nároky na počet zaměstnanců.

A jak toho chce dokázat? Eliminací jednoho jednoduchého procesu, který ale musí vykonávat člověk. Jde o výměnu baterie dronu, když přistane v základně. Kromě baterie bude zařízení od Airrow schopné i přijmout původní a expedovat další zásilku.

Principiálně zařízení funguje podobně jako 3D tiskárna. Pohybuje se totiž po ose X i Y aby baterii z dronu dostal do nabíječky. Proces sice člověku moc času nezabere, ve chvíli kdy se ale bavíme o stovkách naráz operujících dronů, může se situace vymknout kontrole.

Projekt startupu je ale zatím stále v plenkách. Jen výměna baterie mu zabere celé dvě minuty. Neskutečně dlouhý čas v porovnání s lidským operátorem. Firma ale plánuje zrychlení tohoto procesu na 30 sekund, což by užitečnost řešení výrazně zvýšilo.

Startup zatím zaměstnává pět lidí, zvýšení počtu zaměstnanců je tak jednou z priorit. Stane se tak ale jen pokud od investorů vybere dostatek financí. Doufají také, že bude možné jejich řešení využít v armádě za účelem udržení dronů ve vzduchu neustále.

Pro běžné použití třeba restauracemi pro rychlé doručování jídel bude ale muset startup ještě hodně sešlápnout cenu svého produktu. Jen málokterý řetězec si totiž bude moct dovolit zařízení na výměnu baterie v ceně od 80 000 dolarů, v přepočtu tedy milionu a devíti set tisíc.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-24T17:03:55+02:00 2022-06-24T17:03:54+02:00 0
https://techfeed.cz/clanek/samsung-predstavuje-200mp-obrazovy-snimac-pro-vlajkove-bhzto9 Samsung představuje 200MP kamerový senzor pro vlajkové telefony, má nejmenší pixely na trhu - TechFeed Samsung se opět pokouší dobýt trh telefonů s vysoce kvalitními fotoaparáty, představuje proto nový kamerový senzor ISOCELL HP3. Dokáže nahrávat video ve vysoké kvalitě a pořizovat dobré snímky v noci. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

Samsung dnes představil kamerový senzor pro své vlajkové chytré telefony. Nese název ISOCELL HP3 a jde o 200megapixelový kousek s nejmenšími pixely na trhu, jsou pouze 0,56 mikrometrů velké. Fanoušci fotografování se tak mají rozhodně na co těšit.

Už v roce 2019 se Samsung pyšnil vyvinutím 108megapixelového obrazového snímače, minulý rok byl dále představen senzor ISOCELL HP1, jednalo se přitom o první 200megapixelový snímač světa určený chytrým telefonům. Jeho pixely byly 0,64 mikrometrů velké, nový ISOCELL HP3 se tak polepšil o 12 %. Jihokorejský gigant umožní nahrávání videa v kvalitě 8K a 30 snímcích za sekundu. Pokud ale upřednostňujete plynulost před rozlišením, nabízí se i kvalita 4K a 120 snímků za sekundu.

ISOCELL HP3 bude disponovat technologií Super QPD, která bude mít na starost automatické zaostřování. Touto funkcí budou vybaveny všechny pixely snímače, je jich zde přes 200 milionů. Pro uživatele to znamená lepší požitek z focení, automatické ostření totiž bude přesnější a rychlejší.

Kvalitních fotografií bychom se měli dočkat i za zhoršené viditelnosti způsobené slabým osvětlením. O vše se postará technologie Tetra2pixel, která zkombinuje čtyři pixely do jednoho. Z 200megapixelového snímače o 0,56μm velikosti jednotlivých pixelů se tak stane 50megapixelový snímač o 1,12μm velikosti jednotlivých pixelů. Dokáže do sebe spojit i 16 pixelů. Tato vychytávka umožňuje snímači simulovat snímač s větší velikostí pixelů, díky čemuž dokážeme pořídit jasnější a živější snímky i v noci.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-23T17:12:37+02:00 2022-06-23T17:12:35+02:00 7
https://techfeed.cz/clanek/bude-herni-kousek-od-spolecnosti-asus-prvnim-telefonem-se-h1yzqm Bude herní kousek od společnosti ASUS prvním telefonem s čipem Snapdragon 8+ Gen 1? - TechFeed Dozvídáme se informace o nástupci herního telefonu ROG Phone 5. Měl by jako první disponovat procesorem Snapdragon 8+ Gen 1 a nabídne obří operační paměť. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

Qualcomm nedávno oznámil čip Snapdragon 8+ Gen 1 a vypadá to, že známe smartphone, který jím bude jako první disponovat. Mohlo by jít o herní telefon ROG Phone 6 od společnosti ASUS, který momentálně prošel certifikací TENAA, díky čemuž se nám odhalily jeho parametry.

ROG Phone 6 nabídne 6,78 palců dlouhý AMOLED displej se 165Hz obnovovací frekvencí, což zajistí plynulý obraz všem náročným hráčům. Smartphone bude přitom tenký pouze 10,39 milimetrů, to sotva přesahuje hranici jednoho centimetru. Vážit bude 229 gramů.

Nyní bychom se ale měli přesunout také k tomu, co dělá telefon herním. Součástí čipu Snapdragon 8+ Gen 1 je osmijádrový procesor s hlavní frekvencí 3,2 GHz. Velikost operační paměti bude ohromná, vyšplhala se až na 18 GB. Stejnou kapacitou mimo jiné disponoval i jeho předchůdce, o němž vyšel samostatný článek. Data si uživatelé budou ukládat na interní úložiště o 512GB kapacitě.

Na přední straně se nachází 12megapixelová kamera, na té zadní se pravděpodobně objeví trojice fotoaparátů, ten hlavní přitom bude 64megapixelový. Pod obrazovkou se bude nacházet senzor pro snímání otisků prstů, dále bude telefon disponovat senzorem gravitace, vzdálenosti a světla. Napájet vše bude dvoučlánková baterie se jmenovitou kapacitou 2925 mAh. Celková kapacita by ale mohla dosáhnout klidně k 6000 mAh.

Web Gizmochina uvádí, že by se ROG Phone 6 měl dočkat oficiálního představení 5. 7., a to v Číně, Spojených státech a na Tchaj-wanu. Díky takto brzkému datu by právě on mohl disponovat novým Snapdragonem jako první. Obrázky nejsou součástí TENAA certifikace, a tak vám můžeme ukázat jen snímky jeho předchůdce.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-23T14:14:35+02:00 2022-06-23T14:14:34+02:00 0
https://techfeed.cz/clanek/nastvani-tezari-kryptomen-prodavaji-karty-v-primem-prenosu-nppg53 Naštvaní těžaři kryptoměn prodávají karty v přímém přenosu - TechFeed Po pádu kryptoměn se už nevyplácí těžit Ethereum na grafických kartách. Těžařům nezbývá nic jiného, než je urychleně prodat. Činí tak na přímých přenosech. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

S kryptoměnami to jde v poslední době z kopce, ceny padají, a tak se těžařům zřejmě nevyplácí je nadále získávat pomocí grafických karet. Někteří Číňané, kteří tímto způsobem dříve vydělávali spousty peněz, nyní grafické karty hromadně prodávají v přímých přenosech na tamních sociálních sítích.

Karty od společností AMD a Nvidia ve velkém kupovali těžaři a internetové kavárny. Využívaly se především k těžbě kryptoměny Ethereum, což za jejích dobrých časů nabízelo velice lukrativní zisky. Jakmile ceny Etherea společně s Bitcoinem klesly, nemělo už smysl se tomuto odvětví věnovat. Těžaři tak prodávají své stroje za nízké ceny.

Po Čínských sociálních kolují snímky z živých vysílání. Můžete na nich vidět desítky grafických karet ležících na podlaze, jež zoufale čekají, až si je někdo pořídí. Ty nejoblíbenější kousky, kupříkladu Nvidia RTX 3060 Ti, se prodávají za v přepočtu 9 400 Kč. Levnější RTX 2060 se na stejném serveru prodává za v přepočtu 4 900 Kč.

Kvůli zavedení mechanismu Proof of Stake do kryptoměny Ethereum, nastane tak zřejmě ve třetím nebo čtvrtém kvartálu letoška, už budou grafické karty pro její těžbu zbytečné. Těžařům tak vlastně nic jiného, než vše rychle prodat nezbývá, pokud si tedy nemyslí, že se jim vyplatí tu chvilku ještě těžit kryptoměnu, jejíž cena razantně spadla.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-23T10:40:00+02:00 2022-06-23T10:39:59+02:00 3
https://techfeed.cz/clanek/mediatek-reaguje-na-qualcomm-predstavenim-procesoru-bcwjs6 MediaTek reaguje na Qualcomm představením procesoru Dimensity 9000+ - TechFeed Qualcomm nedávno představil čip Snapdragon 8+ Gen 1 pro vlajkové smartphony. MediaTek nezahálí a ohlašuje čip Dimensity 9000+, od něhož můžeme čekat vynikající výkony. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

Společnost Qualcomm nedávno představila světu čip Snapdragon 8+ Gen 1, který oproti svému předchůdci nabízí o 10 % rychlejší CPU i GPU. To je samozřejmě výzva pro konkurenci. Společnost MediaTek proto nezahálí a odhaluje čip Dimensity 9000+. Telefony s ním se zřejmě začnou objevovat ve třetím kvartálu letošního roku.

Cílem společnosti je, aby byly následující generace vlajkových lodí smartphonů ještě výkonnější. Nový SoC (systém na čipu) integruje procesorovou architekturu Arm v9 postavenou na 4nm procesu. Tvoří jej celkově osm jader, jedním je ultra-Cortex-X2 pracující na frekvenci až 3,2 GHz, kromě něj se v procesoru vyskytují tři jádra super-Cortex-A710 a čtyři efektivní jádra Cortex-A510. Těšit se můžeme na více než 5% nárůst výkonu CPU oproti klasickému Dimensity 9000.

Součástí čipu je také GPU Arm Mali-G710 MC10, které zajistí o 10 % vyšší výkon grafického procesoru než předchůdce.

„Dimensity 9000+ navazuje na úspěch naší první vlajkové lodi 5G čipové sady a neustále zajišťuje výrobcům zařízení přístup k nejpokročilejším vysoce výkonným funkcím a nejnovějším mobilním technologiím, díky čemuž mohou jejich špičkové chytré telefony vzniknout,“ prohlásil Yenchi Lee, zástupce generálního ředitele divize bezdrátových komunikací firmy MediaTek.

Nový čipset disponuje i řadou zajímavých technologií. Ta obrazová, MediaTek Imagiq 790, slibuje podporu až 320megapixelových fotografií a současné nahrávání 18bitového HDR videa. Technologie MiraVision 790 umožňuje využívání 144Hz WQHD+ displejů nebo ještě rychlejších, 180Hz FullHD+ displejů.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-22T20:04:46+02:00 2022-06-22T20:04:45+02:00 0
https://techfeed.cz/clanek/technologie-ktere-mohly-zmenit-vsechno-nhomj5 Těchto 6 technologií mohlo změnit svět - TechFeed Internet přinesl v technologickém světě revoluci a právě s jeho příchodem se postupně objevily tisíce inovativních produktů. Ne všechny se však ujaly a z některých se dokonce vyklubal podvod. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Internet přinesl v technologickém světě revoluci a právě s jeho příchodem se postupně objevily tisíce inovativních produktů, které dnes pokládáme za samozřejmé. Mobilní telefony, bezdrátová sluchátka či handheld konzole. Ne každý je ale bohužel Steve Jobs, a tak mnohé produkty neuspějí i přesto, jak moc bychom si jejich úspěch přáli. Právě na takové produkty se dnes podíváme.

V roce 2012 se spousta vývojářů přesouvala ke hrám pro mobilní zařízení. Celkově se totiž jednalo o levnější a jednodušší cestu, jak na hře vydělat, vývoj pro televize stál spoustu financí i úsilí. 

Proto také vznikla konzole Ouya, která byla umístěna na Kickstarter. Vynálezci chtěli udělat hraní méně náročné jak pro hráče, tak i pro vývojáře. Ouya běžela na operačním systému Android 4.1 a byla opravdu malinká. Manipulovat se s ní mělo pomocí bezdrátového ovladače.

Vynálezci původně chtěli vybrat 950 tisíc dolarů, avšak lidem se projekt velice zalíbil a vybralo se více než osmkrát tolik. Přispělo přitom přes 63 tisíc dobrovolníků. Nejednalo se o špatnou ideu, displej běžného chytrého telefonu byl tehdy mnohem menší než dnes, a tak dává přenést hry na rozměrnější obrazovku televize smysl.

Proč se ale z projektu vyklubalo fiasko? Lidé si stěžovali hned na několik věcí, což dávají za vinu špatně vymyšlenému plánu výrobce. Problémem bylo třeba doručení, spousta lidí obdržela svůj produkt pozdě. Nastávaly i problémy s konektivitou k Wi-Fi nebo samotnému ovladači. Uživatelské rozhraní prý působilo zasekaně a náhledové obrázky ke hrám se načítaly dlouho. Spoustu hráčů také nadchlo, že všechny hry budou zdarma, minimálně na zkoušku. Pche! Proběhl přechod na monetizaci, který spoustu lidí odradil. Chyběla také pořádná spolupráce s vydavateli her. Ouya prostě naslibovala hodně a nakonec skoro nic z toho nedodala.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-22T19:33:56+02:00 2022-06-22T19:33:56+02:00 3
https://techfeed.cz/clanek/microsoft-meta-a-dalsi-pracuji-na-standardech-pro-trp37i Microsoft, Meta a další pracují na standardech pro metaverzum - TechFeed Metaverzum v poslední době skloňuje velká skupina společností. Co to vlastně je a jak bude možné tvořit pro něj obsah? Na to se bude snažit přijít 36 společností v čele s Microsoftem a Metou. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Známá jména jako Microsoft, Meta či Epic Games společně s dalšími 33 společnostmi tvoří tzv. Metaverse Standards Forum. Tedy skupinu, která se bude zaměřovat na tvorbu otevřených standardů pro ono metaverzum, teď tak oblíbené mezi firmami.

Přesto že je 36 obstojné číslo, když se bavíme o společnostech, které se spolu rozhodly kooperovat, chybí některá významná jména. Třeba Apple už na vlastním VR headsetu nejspíš pracuje, a přesto součástí zmíněné iniciativy není. Absenci „hlásí“ i Roblox nebo Niantic.

Metaverse Standards Forum se chce zaměřit na pragmatické projekty, jako hackatony a nástroje pro tvorbu obsahu pro metaverzum. Chce pro oblast také vytvořit jednotnou terminologii. V době, kdy si ono metaverzum každý představuje jinak, vítaná novinka.

Mezi společnostmi, které se do projektu zapojily, najdeme i další velké firmy jako Qualcomm, Nvidia či tvůrce herního enginu Unity, který je populární u nezávislých vývojářů. Nemáme tak důvod se bát, že půjde o jakousi sólovou kooperaci pouze mezi Metou a Microsoftem.

Krok nutně neznamená, že firmy pro metaverzum vytvoří stejný typ standardu, jako je třeba WWW. Mohly by ale tvůrcům dát nástroje a parametry k tomu, jak svůj obsah do metaverza dostali a ideálně propojit třeba vizi Microsoftu s tou od Mety.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-22T17:54:52+02:00 2022-06-22T17:54:51+02:00 1
https://techfeed.cz/clanek/xiaomi-predstavuje-svuj-prvni-2v1-notebook-lpm4ln První 2v1 notebook od Xiaomi bude poměrně malou hračkou - TechFeed Malé a lehké notebooky jsou velice oblíbenými pomocníky pro práci na cestách. Stejně tak i kombinace počítače a tabletu s názvem 2v1. Takový kousek představilo i Xiaomi. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

Lehké notebooky pro práci na cestách jsou v poslední době módou. Zajímavé jsou i ty kousky, které spojují počítač a tablet, říká se jim 2v1 nebo anglicky 2-in-1. Nedávno jsme o takovém psali, byl jím XPS 13 2-in-1 z dílny Dellu. Čínské Xiaomi se taky rozhodlo, že se do tohoto oboru pustí.

Xiaomi Book S 12,4" je prvním 2v1 notebookem od Xiaomi. Pochopitelně tedy nabídne dotykovou obrazovku, její rozlišení bude 2560x1600 pixelů a dokáže pracovat s maximálním jasem 500 nitů. Společnost slibuje i vynikající zážitek ze sledování displeje díky 100% barevnému gamutu sRGB, jenž zajišťuje třeba lepší viditelnost detailů a hezčí barvy.

Důležité také je, co má tento malý počítač v sobě. Poháněn bude procesorem Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 2, ten podporuje technologie 5G a Wi-Fi 6, disponuje přitom osmi jádry. Součástí čipu je i GPU Qualcomm Adreno.

Vestavěné jsou reproduktory i kamery, na zadní straně je umístěna 13megapixelová, na té přední 5megapixelová. Podporován bude stylus Xiaomi Smart Pen a připojit půjde i klávesnice. Xiaomi Book S se bude prodávat se systémem Windows 11 za 700 eur (v přepočtu 17 300 Kč).

Pokračovat na web
]]>
2022-06-22T17:06:23+02:00 2022-06-22T17:06:22+02:00 0
https://techfeed.cz/clanek/microsoft-stahuje-umelou-inteligenci-rozpoznavajici-emoce-srs96f Microsoft stahuje umělou inteligenci rozpoznávající emoce - TechFeed Kontroverzní umělá inteligence z dílen Microsoftu, která měla rozpoznávat lidské emoce, je stažena z veřejného přístupu. Společně s ní mizí i další podobné dříve dostupné systémy. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Microsoft z veřejného přístupu stahuje několik neurálních sítí. Mezi nimi je i jedna kontroverzní, rozpoznávající emoce. Její kritici upozorňují na to, že emoce usuzuje pouze z výrazu dané osoby, a výraz nutně nemusí emoce vystihovat.

Rozhodnutí stáhnout neurální sítě přichází s výraznou obměnou etických zásad Microsoftu, které jsou teď mnohem ostražitější vůči publikování kterýchkoli umělých inteligencí zaměřených na identifikaci. Společnost tak bude moct lépe monitorovat ty, kteří budou mít k funkcím přístup.

Společně s koncem rozpoznávání emocí Microsoft do soukromí stahuje i řadu funkcí Azure Face. Třeba pro identifikaci podle obličeje za pomocí této služby se budete muset přihlásit. To platí i pro zjišťování parametrů jako je pohlaví, věk, úsměv, vousy, chlupy či detekci makeupu.

Microsoft přestal služby nabízet hned 21. června/júna, současní uživatelé je ale budou moct využívat až do konce června/júna příštího roku. Do té doby se budou muset pro zachování přístupu k sítím přihlásit a sdělit Microsoftu přesně, k jakým účelům plánují technologie využít.

Microsoft dále věří, že jeho sítě mají velké možnosti využití, uvědomuje si ale také rizika jejich zneužití.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-22T13:39:01+02:00 2022-06-22T13:39:00+02:00 13
https://techfeed.cz/clanek/za-chvili-dorazi-telefon-poco-x4-gt-s-procesorem-dimensity-25w5zi Za chvíli dorazí telefon POCO X4 GT s procesorem Dimensity 8100 - TechFeed Telefon POCO X4 GT by měl dorazit už za chvíli, konkrétně 23. 6. Podle spekulací by se mělo jednat o napodobeninu Redmi Note 11T Pro, poháněn bude čipem Dimensity 8100. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

Telefony POCO X4 GT a POCO F4 5G budou nejspíše vydány 23. 6. V ten samý den budou na trhu dostupné i chytré hodinky Realme TechLife Watch R100, o nichž vyšel samostatný článek. My se ale primárně zaměříme na smartphone POCO X4 GT.

Výrobce na Twitteru slibuje, že telefon bude poháněný procesorem Dimensity 8100 od MediaTeku. Společnost POCO ale potvrdila i další informace. Mobil X4 GT nabídne rychlé 67W nabíjení přes kabel a 144 Hz LCD displej. Spekulace říkají, že se může jednat o napodobeninu Redmi Note 11T Pro nebo Redmi Note 11T Pro+.

Zmíněný 144Hz displej bude tedy úhlopříčně 6,6 palců dlouhý, ve své horní části bude mít umístěnou 16megapixelovou selfie kameru. Na zadní straně nejspíš nalezneme fotoaparáty tři, ten primární bude 64megapixelový, doprovázet jej bude 2megapixelová makro kamera a 8megapixelová kamera pro širokoúhlý záběr.

O dobrý výkon se kromě procesoru stará i operační paměť, ta by v případě X4 GT měla být 8GB. Na interní úložiště se zřejmě vejde až 128 GB nebo 256 GB souborů. Od připojení nečekáme žádná překvapení, setkat bychom se měli s technologiemi 5G, Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.3. Chybět nejspíš nebudou ani GPS a NFC. Vše bude napájet 5080mAh baterie. Nečeká se přitom, že by se cena přehoupla přes 400–430 eur (9 900–10 600 Kč)

Pokračovat na web
]]>
2022-06-22T10:30:24+02:00 2022-06-22T10:30:23+02:00 0
https://techfeed.cz/clanek/microsoft-defender-ted-muze-chranit-i-vas-iv6wz0 Microsoft Defender teď může chránit i vás - TechFeed Microsoft Defender se od firem dostává k běžným předplatitelům Office 365. Nainstalovat si ho můžete jak na počítač, tak na mobil. Ochranu nabídne napříč všemi vašimi zařízeními. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Firmy mají už nějakou dobu možnost využít služby Microsoftu chránící všechna jejich zařízení před internetovými hrozbami. Microsoft Defender teď kromě nich bude moct stáhnout každý předplatitel balíčku kancelářských aplikací Office 365.

Aplikace je dostupná pro Windows, iOS, MacOS i Android. Kromě virů se snaží detekovat i jiné hrozby spojené s internetem. Zda ale o tuto ochranu budete stát, dost záleží na tom, jestli vás neodradí hodnocení v podobě pouze 2,5 hvězd na Google Play Store.

Novinka také prověří všechny vaše aplikace. V případě, že najde hrozbu, vás na ni upozorní. Dokáže navíc integrovat software Norton a McAfee, pokud třeba jeden z nich již používáte. Pro instalaci aplikace stačí na Play Store zadat Microsoft Defender.

Microsoft Defender přišel na Android už v roce 2020 a fungoval vlastně stejně jako teď. Jen bylo k jeho aktivaci potřeba předplatné Microsoft 365 E5, a tak sloužil především společnostem, které chtěly ochránit všechna svá zařízení. Až teď se produkt dostává k ostatním předplatitelům.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-21T19:53:02+02:00 2022-06-21T19:53:01+02:00 8
https://techfeed.cz/clanek/telegram-oslavuje-700-milionu-uzivatelu-a-spousti-nlfc7s Vše, co potřebujete vědět o předplatném v Telegramu - TechFeed Telegram pokořil důležitou hranici 700 milionů aktivních uživatelů měsíčně a zároveň spustil předplatné. Přinášíme vám proto souhrn všeho, co o něm potřebujete vědět. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

Telegram patří k těm nejpoužívanějším komunikačním platformám, o post krále se ale perou spíše služby jako Instagram, Facebook a WhatsApp – všechny pod společností Meta. Každopádně, i Telegram má něco do sebe, momentálně překonal důležitou hranici a spouští předplatné plné bonusů.

V roce 2022 se Telegram vyšplhal do první pětice celosvětově nejstahovanějších aplikací. Povedlo se mu zároveň dosáhnout 700 milionů aktivních uživatelů měsíčně. Společnost, která síť vyvíjí, přitom údajně nikdy neplatila za reklamy na svou aplikaci.

O předplatném na Telegramu se mluvilo již delší dobu, první náznaky se objevily už v květnu s novou testovací verzí. Tehdy se tušilo, že v placeném balíčku výhod budou zahrnuty kosmetické doplňky, jako jsou třeba reakční emoji nebo samolepky navíc.

Vývojáři se ale neomezili na tyto ne úplně užitečné bonusy, díky Telegram Premium třeba můžeme posílat větší soubory. Namísto 2 GB, což je standard pro všechny uživatele, budou moci předplatitelé posílat až 4GB soubory, třeba čtyřhodinové FullHD video nebo 18 dní dlouhou zvukovou stopu. Stahovat větší soubory mohou všichni bez ohledu na předplatné. Platící uživatelé se mimo jiné mohou těšit na neomezenou rychlost stahování, vše by mělo záviset pouze na jejich propojení.

Pro jednodušší odesílání zpráv se nabízí diktování, předplatitelé zkrátka mohou svůj hlas konvertovat v text. Jak se to aplikaci povedlo je možné ohodnotit. Ukázaly se i slíbené samolepky, příjemci se ukáže celoobrazovkový efekt (vidí jej všichni bez ohledu na předplatné), kolekce se bude postupně rozšiřovat. Pro snazší odpovídání na zprávy jsou zde speciální reakce. Ke správě všech konverzací slouží nové nástroje, kupříkladu označení složky jako výchozí, díky čemuž se ukáže po spuštění Telegramu jako první.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-21T15:20:45+02:00 2022-06-21T15:20:44+02:00 0
https://techfeed.cz/clanek/meta-predstavila-obchod-se-znackovym-oblecenim-3ra41v Meta představila obchod se značkovým oblečením pro naše virtuální já - TechFeed Mark Zuckerberg nepřestává veřejnost přesvědčovat, že jejich metaverzum se blíží. Nyní se předvedl se značkovým oblečením pro avatary na Facebooku, Instagramu a Messengeru. Vojtěch Petr https://techfeed.cz/r/garb

Mark Zuckerberg nepřestává veřejnost přesvědčovat, že jejich metaverzum se blíží. Nyní se předvedl se značkovým oblečením pro avatary na Facebooku, Instagramu a Messengeru.

Prada, Balenciaga a Thom Browne se stanou prvními, kteří budou prodávat digitální verze svého značkového oblečení. Budou to například obleky, motokrosové outfity, mikiny a podobně. Meta také tvrdí, že se přidají další značky. Pravděpodobně až po spuštění obchodu.

Digitální zboží bude velmi důležitý způsob vyjadřování sebe sama v metaverzu. Také to bude velkou hnací silou kreativní ekonomiky,” tvrdí Zuckerberg.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-21T15:18:37+02:00 2022-06-21T15:18:35+02:00 7
https://techfeed.cz/clanek/notebookovy-procesor-od-qualcommu-je-stale-o-55-pomalejsi-g2mdbz Notebookový procesor od Qualcommu je stále o 55 % pomalejší než M2 - TechFeed Qualcomm se marně snaží dosáhnout na úroveň dominantního Apple se svými čipy pro laptopy. I jeho nejnovější model 8xc Gen 3 totiž nedorovná dva roky starý čipset M1. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Apple na trhu s ARM čipy pro notebooky dominuje. Momentálně je v tomto směru v očích řady expertů tři roky před konkurencí a nelze najít čipset, který by se dokázal vlajkovým lodím od Apple stavět. A to ani z dílen velkého Qualcommu.

Ten teď představil třetí generaci svého laptopového ARM procesoru 8xc, a ani on Apple nepřemůže. I přes výrazná vylepšení od jeho minulé generace dosahuje ve výkonnostních testech GeekBench 5 jednojádrového skóre 1111 a vícejádrového skóre 5764.

Pro porovnání, nový čip M2 od Apple dosahuje ve stejných disciplínách 1919 a 8929 bodů. To je více než 150 procent výkonu novinky od Qualcommu. A to ještě nebereme v potaz rychlejší varianty řady M, které brzy přijdou. Qualcomm 8xc Gen 3 výkonem nedorovná ani M1 z roku 2020.

A co víc, Apple na vavřínech rozhodně nespí. Na podzim plánuje začátek masové výroby čipů M1 Pro a M1 Max na zbrusu novém 3nm výrobním procesu TSMC, což dále vylepší energetickou efektivitu čipsetů z dílen Apple. Qualcomm bude mít ještě hodně práce, pokud chce Apple dohnat.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-20T09:55:25+02:00 2022-06-20T11:11:00+02:00 0
https://techfeed.cz/clanek/realme-zanedlouho-vypusti-nove-hodinky-s-bluetooth-p3fs0m Realme zanedlouho vypustí nové hodinky s Bluetooth telefonováním - TechFeed Společnost Realme zanedlouho vyšle do světa své hodinky TechLife Watch R100. Pyšní se sedmidenní výdrží díky 380mAh baterii a také Bluetooth telefonováním. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

Přestože se v poslední době mluvilo převážně o chytrých hodinkách Pixel Watch nebo Galaxy Watch 5, rozhodně se nejedná o jediné kousky na trhu. Za zmínku stojí i hodinky TechLife Watch R100 od čínské společnosti Realme. Chlubí se třeba podporou Bluetooth hovorů.

Prvně bychom si ale hodinky mohli popsat z té viditelnější stránky. Displej bude 1,32 palců velký a nabídne rozlišení 360x360 pixelů, obklopen je hliníkovou slitinou a na zadní straně se nachází matný kryt. Na pravém boku můžete zaznamenat dvě tlačítka.

Na druhém obrázku si můžete povšimnout, že nechybí ani měření kroků či spálených kalorií. Ještě aby, toto už je u dnešních chytrých hodinek snad standardem.

Výrobce slibuje až sedmidenní výdrž díky 380mAh baterii, nabíjet byste ji měli přibližně dvě hodiny. Milovníkům telefonování z hodinek také uděláme radost. Vypadá to, že jsou, co se vytáčení týče, plně samostatné, v nabídce se totiž ukazují nabídky často volaných kontaktů, nedávných hovorů a také číselník. Telefon tedy z batohu nebo kapsy vůbec nebude nutné vytáhnout.

Chytré hodinky TechLife Watch R100 od Realme budou dostupné ve dvou barevných variantách, prodávat se přitom budou i samostatné náramky různých vzhledů. Hodinky budou vydány 23. 6.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-20T09:53:06+02:00 2022-06-20T09:53:05+02:00 1
https://techfeed.cz/clanek/ohebna-motorola-razr-3-bude-stat-spoustu-penez-pritom-ma-70a33m Ohebná Motorola Razr 3 bude mít údajně velmi slabou baterii - TechFeed Společnost Motorola připravuje skládací telefon Razr 3, jeho obrázky už před měsícem unikly na internet. Nyní se dozvídáme i něco o jeho ceně. Nabídne za ni dobrý výkon, ale baterie je opravdu špatná. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

Společnost Motorola zřejmě připravuje ohebný telefon s názvem Razr 3, fotografie odhalující jeho vzhled unikly na internet už před více než měsícem. Nyní se dozvídáme i informace o jeho ceně a oproti běžným telefonům pochopitelně nepůjde o levný kousek. Je ale poměrně překvapivé, že kapacita baterie je opravdu malá.

Tento ohebný telefon bude pohánět nově oznámený procesor Snapdragon 8+ Gen1 z dílny Qualcommu. K dobrému výkonu pomůže mimo jiné i 12GB operační paměť. Na zadní straně se nachází dva fotoaparáty, ten hlavní je 50megapixelový, sekundární pouze 13megapixelový. Selfie kamera je přitom takovým středem, bude totiž 32megapixelová.

Displej by měl být typu AMOLED a délka úhlopříčky bude zřejmě činit 6,21 palců. Nabídne přitom obnovovací frekvenci 120 Hz a rozlišení 876x2142 pixelů. To vše je poháněno baterií, jejíž kapacita je těžce pod standardy dnešní doby. 3000 mAh, kolik zřejmě bude mít Motorola Razr 3, totiž častokrát nemají ani telefony z nižší třídy.

Pro srovnání: skládací telefon Galaxy Z Fold 4 by podle leakera Ice unvierse měl disponovat až 4400mAh baterií, více o jeho specifikacích si můžete přečíst v samostatném článku.

Jsou-li všechny spekulace pravdivé, nabídne Motorola Razr 3 velice slušný výkon, je však otázka, jak dlouho vydrží na jedno nabití. Pokud by to totiž bylo nedostačující, tak se koupě za 1 149 eur (28 400 Kč) nemusí vůbec vyplatit.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-20T09:49:23+02:00 2022-06-20T09:49:22+02:00 1
https://techfeed.cz/clanek/amd-udajne-pracuje-na-cipech-pro-novou-generaci-steam-decku-h75qra AMD údajně pracuje na čipech pro novou generaci Steam Decku - TechFeed Steam Deck je na trhu teprve chvíli a spousta lidí na něj stále čeká. Přesto už má AMD pracovat na novém APU pro druhou generaci tohoto přenosného počítače ve stylu handheldu. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

Steam Deck se stal poměrně úspěšným projektem, tuto handheldovou konzoli pohání APU (CPU a GPU v jednom čipu) od společnosti AMD, které je označeno jako Van Gogh. Jedná se o čip postavený na 7nm procesu, disponuje architekturami Zen 2 a RDNA 2.

Nyní se ale spekuluje, že se v AMD už připravuje čip pro novou generaci Steam Decku. Informace přináší známý youtuber a leaker Moore's Law is Dead.

Momentálně nemáme dostupné oficiální kódové označení, ale některé zdroje youtubera uvádí název „Little Phoenix“, je totiž menší než APU se jménem „Phoenix Point“.

Podle informací, které má zatím youtuber k dispozici, by měl být nadcházející čip pro Steam Deck menší než ten současný. Bude ale rozměrnější než procesor Mendocino. Odhadem by měl být i dražší než současný Van Gogh, ne však příliš.

Procesor Little Phoenix bude zřejmě disponovat architekturou Zen 4, nabídne 4 jádra a 8 vláken. Co se týče taktu, měl by být o 25–35 % vyšší než u procesoru v současném handheldu od Valve, maximální takt by mohl být 4 GHz. Celkově bychom se mohli u procesoru dočkat až 50% nárůstu ve výkonu.

Grafická karta zřejmě poskytne osm výpočetních jednotek, postavena bude na architektuře RDNA 3. Pokud Valve použije LPDDR5 s 6400 megatransfery za sekundu, zvýší se propustnost o 16 %, tvrdí youtuber.

Steam Decků stále není dostatek, je tedy nepravděpodobné, že by Valve chtělo nějaké podrobnosti odhalovat v nejbližší době. Zbývá nám tedy čekat na další úniky nebo oficiální vyjádření, které ale nejspíš hned tak nepřijde.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-18T08:35:38+02:00 2022-06-18T08:35:37+02:00 0
https://techfeed.cz/clanek/zakaznici-kvuli-chybe-obdrzeli-produkty-navic-vracet-je-43dp4j Zákazníci obdrželi kvůli chybě produkty navíc, vracet je prý nemusí - TechFeed Zákazníci společnosti Sonos obdrželi nechtěné produkty navíc, jeden z nich byl dokonce obdarován více než 30 zařízeními navíc. Prý si je ale mohou ponechat. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

Firma Sonos, která vyrábí kupříkladu reproduktory, Hi-Fi sestavy nebo příslušenství pro všelijaká zařízení, se potýká se softwarovou chybou. Ta způsobila, že někteří zákazníci obdrželi produkty, které si neobjednali. Vyjádření firmy ale trochu překvapilo.

„Sonos nevyžaduje vrácení dodatečných zařízení a respektuje rozhodnutí každého zasaženého zákazníka. Plně dodržujeme a budeme i nadále dodržovat požadavky Federální obchodní komise,“ tvrdí Madeleine Krebs, mluvčí společnosti.

Federální obchodní komise ve Spojených státech totiž říká, že nikdy nemusíte platit za věci, které jste obdrželi, ale neobjednali si. Na internetové stránce je výslovně napsáno, že „nemusíte vracet neobjednaný produkt. Máte zákonný nárok ponechat si jej doma jako dárek.“

O softwarové chybě Sonosu se lidé dozvěděli poté, co někteří zákazníci obdrželi o dvě až pět zařízení navíc po objednání pouze jednoho. V méně šťastných případech jim za ně byl účtován poplatek. Příkladem opravdu extrémní situace bylo, když zákazník obdržel přibližně 30 zásilek obsahujících zvukové příslušenství v hodnotě zhruba 15 000 dolarů, což je v přepočtu více než 300 000 Kč.

Tvrzení společnosti je sice jedna věc, ale realita druhá. Server The Verge uvádí, že viděl e-mailovou komunikaci na zákaznické podpoře. Pracovníci se údajně nevyjádřili k tomu, že si zákazníci zařízení teoreticky ponechat mohou. Jeden ze zákazníků webové stránky Federální obchodní komise citoval, ale marně. Pracovník podpory na tyto připomínky prý vůbec nebral ohled a stejně zaslal štítky pro vrácení zboží.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-18T08:30:07+02:00 2022-06-18T08:30:08+02:00 11
https://techfeed.cz/clanek/youtube-umozni-tvurcum-se-opravit-vvi2wk YouTube umožní tvůrcům se opravit - TechFeed Tvůrci na YouTube dosud neměli efektivní nástroj na to, jak opravit svou faktickou chybu ve videu. To chce platforma změnit a opravit se tak teď bude pro tvůrce mnohem jednodušší. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Když zjistíte, že jste se ve svém už vydaném videu na YouTube přeřekli či udělali faktickou chybu, moc možností vám platforma nenabídne. Opravu tak přiložíte do popisku videa nebo připnutého komentáře, kde ji ale mnoho z lidí sledujících video nepřečte.

Druhou možností je celé video z platformy stáhnout a nahrát jeho novou opravenou verzi. Jenže tím se připravíte o všechny komentáře i statistiky výkonu videa, které si po novém vydání už nemusí vést zdaleka tak dobře jako napoprvé.

Proto teď YouTube přináší efektivnější nástroj. Opravit se budete moct prostřednictvím karet v pravém horním rohu obrazovky. Ty divák jen tak nepřehlédne a určitě se jedná o lepší řešení než korekce vkládat do připnutého komentáře.

YouTube možnost opravy videí jejich novým nahráním, které by ale zachovalo metriky původní verze, dlouhodobě odmítá. Je tak příjemné vidět, že tvůrci alespoň mají efektivní způsob, jak svou chybu ve videu opravit.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-17T19:01:37+02:00 2022-06-17T19:01:35+02:00 3
https://techfeed.cz/porad/hardware/graficka-karta-ktera-splni-vsechna-vase-prani-tuf-gaming-g9pae8 Grafická karta, která splní všechna vaše přání - TUF Gaming GeForce RTX 3070 Ti 8GB - TechFeed Pro většinu hráčů stěžejní bod jejich nadupaných mašin. Každý chce tu nejvýkonnější, ale zároveň také nejtišší, kterou zvládne chladit na přijatelné teploty. Všemu vyhoví TUF GeForce RTX 3070Ti 8GB. Ondřej Svoboda https://techfeed.cz/r/OndraaCz

Grafická karta. Pro většinu hráčů stěžejní bod jejich nadupaných mašin. Každý chce tu nejvýkonnější, ale zároveň také nejtišší, kterou zvládne chladit na přijatelné teploty. A pak samozřejmě rozhoduje i cena, která by se neměla rovnat staršímu ojetému autu, jak je v posledních letech zvykem. Všem těmto aspektům dokáže vyhovět herní grafická karta ASUS TUF GeForce RTX 3070 Ti s 8GB pamětí. Pojďte se podívat proč tomu tak je!

Pokračovat na web
]]>
2022-06-17T13:38:28+02:00 2022-06-17T16:00:00+02:00 13
https://techfeed.cz/clanek/internet-explorer-uz-po-27-letech-prestava-slouzit-uc27ps Prohlížeči Internet Explorer po 27 letech končí služba - TechFeed Prohlížeč Internet Explorer fungoval od roku 1995, v roce 2003 jej dokonce používali skoro všichni uživatelé internetu. Nyní jeho služba končí, nahradí jej Microsoft Edge. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

Všichni věděli, že tento den jednou nastane. Po 27 letech se Microsoft odhodlal k ukončení služby prohlížeče Internet Explorer, nahradí jej novodobý Microsoft Edge. Pokud vám ale bude hodně chybět, tak nezoufejte. Díky speciálnímu módu v Edgi s námi Explorer zůstane až do roku 2029.

V roce 2015, když vycházel Edge, Microsoft prohlásil: „Nejen, že je Microsoft Edge rychlejší, bezpečnější a modernější než Internet Explorer, ale také dokáže řešit klíčový problém: kompatibilitu starších webových stránek a aplikací.“

První verze prohlížeče Explorer vyšla 16. 8. 1995, tehdy byl dostupný v systému Windows 95 jako součást edice „Microsoft Plus!“. Dříve byl nejoblíbenějším webovým prohlížečem, v roce 2003 jej údajně používalo 95 % uživatelů. Popularita klesla s růstem konkurence, třeba tou od Googlu, jež nese název Chrome.

Chrome má momentálně na všech platformách přes 3,6 miliardy uživatelů, stává se tak spolu se Safari jediným prohlížečem, který používá více než jedna miliarda lidí. Microsoft Edge při práci s internetem využívá něco přes 210 milionů lidí.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-17T11:50:14+02:00 2022-06-17T11:50:13+02:00 15
https://techfeed.cz/clanek/firefox-spusti-ochranu-proti-cookies-pro-vsechny-ccoj16 FIrefox spustí ochranu proti cookies pro všechny - TechFeed Totální ochrana proti souborům cookies má být v základu zapnuta pro všechny uživatele Mozilly Firefox. Prohlížeč tak pokračuje v řadě kroků, které jej dělají ještě bezpečnějším. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Soubory cookies bývají zvlášť v posledních letech často skloňovány v souvislosti s udržením soukromí na internetu. Jsou totiž využívány k tomu, aby vás reklamní společnosti sledovaly po internetu, a tak vám mohly nabízet co nejrelevantnější reklamu.

Jednou z těchto společností je i Google, který stojí za vůbec nejpoužívanějším počítačovým prohlížečem Chrome. Na něm proto moc restrikcí týkajících se cookies nenajdete. O jejich eliminaci se naopak snaží menší prohlížeče, které nejsou na příjmech z reklamy závislé.

Firefox je právě takovým prohlížečem. Teď chce na soukromí uživatel myslet ještě více. Novinka se jmenuje totální ochrana proti cookies a omezuje možnost webových stránek číst cookie soubory vytvořené třetími stranami, většinou reklamními společnostmi.

Cookies zajišťují i to, abyste se při každém navrácení na stránku nemuseli znovu přihlašovat, proto s nimi úplně skoncovat nelze. Firefox místo toho tvoří jakési „zavařovací sklenice“ pro každou stránku. Ta tak může číst pouze soubory, které sama vytvořila, a nikdo vás nemůže sledovat napříč weby.

Obavy ze soukromí na internetu jsou jistě odůvodněné. Už několik skandálu postihlo třeba velkého prodejce reklam Metu (dříve Facebook). Ta soukromá data prodávala. S cookies třetích stran skončí i Google Chrome, jen je současné datum stanoveno až na rok 2023.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-17T11:48:26+02:00 2022-06-17T11:48:25+02:00 2
https://techfeed.cz/clanek/telefon-od-nothing-se-ukazal-na-prvnim-obrazku-piept5 Telefon od Nothing se ukázal na prvním obrázku - TechFeed První obrázek plánovaného telefonu z dílen Nothing firma ukázala na svém Twitteru. Jak to zatím vypadá, podle designu zad bude rozpoznatelný na první pohled kohokoliv. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Nothing se za svá minulý rok představená sluchátka jistě nemůže stydět. Už tehdy se rojily spekulace, který produkt od firmy přijde po nich. Ukázalo se, že to bude mobilní telefon běžící na Androidu s nástavbou od Nothing, která přinese svůj branding i do softwaru.

Poprvé byla příprava telefonu potvrzena na konferenci letos na jaře, teprve teď se ale dočkáváme první fotky nového zařízení. Drží se jednoduchých barev, nechybí ale ani zvláštní vzor vytvořený ze svítivých pruhů. Ty budou nejspíš sloužit jako upozornění na notifikace.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-16T16:05:34+02:00 2022-06-16T16:05:33+02:00 0
https://techfeed.cz/clanek/konkurenci-tiktoku-od-google-pouziva-pres-1-5-miliardy-lidi-xsvkwc Konkurenci TikToku od Google používá přes 1,5 miliardy lidí - TechFeed Sociální sítě se neustále předhánějí v tom, kdo bude králem krátkých videí. YouTube Shorts se chlubí tím, že jej měsíčně používá přes 1,5 miliardy registrovaných uživatelů. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

Společnosti ByteDance, Google a Meta spolu soupeří o vedoucí pozici v oblasti krátkých videí. Čínský TikTok překonal v září hranici jedné miliardy aktivních uživatelů měsíčně a odhadovalo se, že hranici 1,5 miliardy překoná někdy v tomto roce. Od té doby jsme se ale nedověděli žádnou novinku.

Google ale informuje, že konkurenci šlape na paty. YouTube Shorts totiž údajně používá přes 1,5 miliardy lidí každý měsíc, přičemž toto číslo zahrnuje pouze ty registrované. Zatím to ale vypadá, že prioritou YouTube jsou stále ještě dlouhá videa. Jako vedlejší produkt investic do Shorts totiž existuje funkce, jejíž úkolem je přivádět diváky z feedu krátkých videí na kanály s těmi dlouhými.

Platforma YouTube prý lépe odráží realitu dnešního diváka, který s videem pracuje v různých časech a na různých místech během dne. Uživatelé mají občas tendenci se na videa ani pořádně nesoustředit a nechat je běžet v pozadí, případně zabíjejí čas pouhým scrollováním ve feedu Shorts. Naopak, když mají více času, podívají se na delší video.

Krátká videa na platformách TikTok, Shorts a Reels jsou známá i tím, že se jednodušeji stávají virálními. Kupříkladu tvůrce Ian Boggs získal přes čtyři miliardy zhlédnutí na YouTube, z toho 73 % právě díky Shorts. Mezi roky 2021 a 2022 získal 5 milionů odběratelů. YouTube dále tvrdí, že i Rosanně Pansino se vyplatila krátká videa, od jejich nahrávání prý zdvojnásobila svou sledovanost.

Z toho je tedy zřejmé, že v krátkých videích může být budoucnost. Společnosti také dělají vše pro to, aby právě jejich platforma byla tou nejlepší, vydávají různé aktualizace a zavádí speciální fondy a další způsoby odměn pro tvůrce.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-16T13:14:36+02:00 2022-06-16T13:14:36+02:00 0
https://techfeed.cz/clanek/ar-bryle-od-apple-prijdou-v-roce-2024-spolecne-s-druhou-5nn0la AR brýle od Apple přijdou v roce 2024 společně s druhou generací VR headsetu - TechFeed Apple Glasses by už zanedlouho nemusely být fikcí, mají přijít v roce 2024. Společně s nimi má být v plánu vydání už druhé generace headsetu, který bude VR a AR kombinovat. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Poslední dobou se opravdu hodně mluví o headsetu z dílen Applu, který má kombinovat prvky VR a AR. S novými spekulacemi se ale trošku zapomnělo na produkt, který se nám v hlavách honí už hodně dlouho; chytré brýle Apple Glasses, které by umožnily mít přímo před očima třeba navigaci.

Pokrok na poli AR brýlí jsme shrnovali jedním z našich pravidelných středečních novinkových videí. V současnosti žádná z velkých firem nenabízí AR headset ve formě pouhých brýlí. Současné prototypy jsou buď moc velké, nebo moc nákladné na to, aby se běžnému uživateli vyplatily.

To by Apple Glasses mohly změnit, alespoň tedy podle analytika Jeffa Pu (i přesto že se cenou vyrovnají MacBooku Pro). Podle něj přijde zařízení na trh s koncem roku 2024. Závislé má být na iPhonu, který nejspíš bude provádět všechny výpočty, zatímco brýle samotné budou pouze jakýmsi displejem.

Apple Glasses ale nemají být tím jediným, co nás v druhé polovině roku 2024 čeká. Přijít má i druhá generace kombinovaného headsetu, o kterém mluví většina spekulací teď. Ten má na rozdíl od chytrých brýlí výpočty provádět sám, a tak bude rozměrově větší.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-16T13:09:48+02:00 2022-06-16T13:09:48+02:00 0
https://techfeed.cz/clanek/muze-tento-handheld-konkurovat-steam-decku-by44aa Může tento handheld konkurovat Steam Decku? - TechFeed Od oznámení Steam Decku se s handheld konzolemi roztrhl pytel. Nyní přichází zařízení AYANEO 2 Geek, kterému se dost možná podaří konkurovat nedostatkové konzoli od Valve. Adam Bárta https://techfeed.cz/r/Bartas

Od oznámení Steam Decku se s handheld konzolemi roztrhl pytel. V půlce května jste mohli třeba zaregistovat nový handheld AYANEO 2 od čínské společnosti AYANEO. Nabízí dobrou grafiku a slušný procesor s maximálním taktem 4,7 GHz. U této malé konzole však společnost nezůstala a nyní představuje další s názvem AYANEO 2 Geek.

Na první pohled si mohou být velmi podobné, ale konzole AYANEO 2 Geek cílí na méně náročné hráče, a tak je složena z trochu horších, ale cenově dostupnějších komponentů. Podporována bude technologie Wi-Fi 6 a až 1TB interního úložiště. Aby se vám na konzoli vlezl dostatek her.

Handheld se bude prodávat ve dvou cenových variantách, přičemž obě by měly být výkonnější než konkurenční Steam Deck a nabídnou 16 GB RAM. Levnější verze AYANEO 2 Geek vás vyjde na nějakých 17 tisíc korun nebo 700 euro a bude disponovat procesorem AMD Ryzen 5 6600U. Druhá verze, jež bude dostupná za 800 euro, v přepočtu skoro 20 tisíc korun, bude vybavena procesorem AMD Ryzen 7 6800U. Jak si můžete povšimnout, za oba kousky zaplatíte více než za model Steam Decku se středně velkou pamětí, který stojí 550 euro nebo asi 13 600 Kč. Což ale také dává smysl vzhledem k lepšímu výkonu a ten cenový rozdíl není až tak šílený, pokud porovnáme nejdražší verzi Steam Decku s nejlevnější verzí AYANEO 2 Geek. Pak už se dostáváme pouze na rozdíl asi 20 euro neboli pár stovek korun.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-15T16:33:14+02:00 2022-06-15T17:00:00+02:00 12
https://techfeed.cz/clanek/umelkyne-vytvorila-luxusni-knihovnu-pomoci-nvidia-studio-a-7e8te7 Umělkyně vytvořila luxusní knihovnu pomocí Nvidia Studio a Unreal Engine 5, takto vypadá - TechFeed Počítače dokáží v rukou talentovaných lidí zázraky. To potvrzuje i umělkyně Jacinta Vu, která díky Nvidia Studio, Unreal Engine 5 a dalším technologiím vytvořila luxusní knihovnu. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

Počítačové programy dokážou v rukou talentovaných umělců opravdové divy. To se nám potvrdilo už v minulosti, třeba s pražským Staroměstským orlojem nebo scény z vlakového nádraží vytvořené v Unreal Engine 5, od skutečnosti je téměř k nerozeznání.

Společnost Nvidia se ale chlubí dalším úspěchem své technologie Nvidia Studio. Umělkyně Jacinta Vu ze Spojených států, která se specializuje na transformaci 2D konceptů do 3D modelů a scén, totiž předvedla své dílo s názvem Royal Library. Jedná se o luxusní knihovnu plnou sloupů a výzdoby.

„V době vzniku Royal Library byl můj styl velmi ručně malovaný a chtěla jsem se více přiblížit stylům League of Legends a World of Warcraft. Moje vize pro tento projekt ale byla velmi odlišná. Royal Library je založena na concept artu a hodně se liší, když to porovnáte,“ uvádí autorka.

Na obrázku si můžete všimnout, že si umělkyně pohrála i s osvětlením. V Unreal Engine 4.26 je prý práce s takovými scénami jednodušší díky ray-tracingu a Nvidia DLSS. S vydáním Unreal Engine 5 pak Jacinta Vu údajně vyzkoušela plně dynamický sytém globálního osvětlování zvaný Lumen.

Unreal Engine 5 není jediným programem, který byl při tvorbě projektu Royal Libraby použit. Vu pracovala i v Autodesk Maya a Marmoset Toolbag. Textury byly navrženy v programech Adobe Photoshop a Adobe Substance 3D Painter.

V přehrávači níže si můžete pustit 15sekundové video odhalující kombinaci schopností autorky a moderních technologií. Na oficiálním YoutTube kanále Nvidia Studio naleznete spoustu návodů a výukových videí, která se začátečníkům určitě budou hodit.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-15T15:52:50+02:00 2022-06-15T15:52:49+02:00 2
https://techfeed.cz/clanek/microsoft-chce-preruseni-teams-hovoru-vyresit-ai-c38m3j Microsoft chce přerušení Teams hovorů vyřešit AI - TechFeed Umělá inteligence má aplikaci Microsoft Teams pomoct s přerušením spojení při hlasových hovorech. Eliminovat má například i ozvěnu, obecně chce předcházet rušivým šumům. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Microsoft se svou aplikaci Teams snaží v poslední době udržovat co nejčerstvější. Ke krokům, které kvůli ní činí, se teď přidává využití umělé inteligence pro eliminaci častých rušivých artefaktů hlasových hovorů. Odstranit chce například šum a ozvěnu.

Výrazně vylepšit se má i zvuk těch, kteří mají v pokojích špatnou akustiku. Pokud jste tak na Teamsech zněli, jako byste volali z jeskyně, už by to tak být nemělo. Microsoft mluví o tom, že se celou dobu snaží pracovat s algoritmickým řešením, pro tyto problémy je ale nejspíš strojové učení vhodnější.

Microsoft měl na čem počítač trénovat. Strojové učení potřebuje relativně velké množství výchozích učebních dat. To u Microsoftu znamenalo asi 30 000 hodin hovorů. Ty navíc kromě řad zaměstnanců pocházely i z řad uživatelů, kterým Microsoft za jejich využití zaplatil.

Do vzorku se tak dostala zařízení s nejrůznější kvalitou zvuku, což může univerzální umělé inteligenci pouze pomoct. Samotný výpočet bude probíhat přímo na vašem zařízení. nebudete tak muset nic posílat přímo Microsoftu. To mu sice ušetří trošku peněz, pro vás to ale znamená rychlejší zážitek.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-15T08:16:10+02:00 2022-06-15T08:16:09+02:00 0
https://techfeed.cz/clanek/lenovo-predstavuje-herni-notebooky-vybavene-rtx-30-rady-a-x0k6cq Lenovo představuje herní notebooky vybavené RTX 30. řady a procesorem AMD - TechFeed Společnost Lenovo představila dva nové herní notebooky pod svým brandem Legion. Jsou vybaveny procesory AMD a grafickými kartami Nvidia RTX 30. řady. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

Společnost Lenovo představila dvojici nových herních laptopů pod svou značkou Legion. Nesou název R7000P a R9000P, oba jsou dostupné v několika variantách a disponují procesory AMD a grafickými kartami Nvidia GeForce RTX 30. řady.

Prvním notebookem je méně náročný R7000P. Nabízí displej 15,6palcový IPS LCD displej o rozlišení 2560x1440 pixelů a obnovovací frekvencí 165Hz. Kupující si budou moci vybrat ze čtyř variant. Dvě z nich v sobě mají procesor AMD Ryzen 5 6600H, další dvě AMD Ryzen 7 6800H. Grafickou kartou je ve dvou případech RTX 3050, ve zbylých dvou RTX 3050 Ti.

Operační paměť DDR5 o frekvenci 4800 MHz je 16gigabajtová, interní úložiště zajišťuje 512GB PCIe SSD disk. O dostatek energie se postará 80Wh baterie, která se dá nabíjet pomocí USB-C (135W). Legion R7000P v sobě bude mít předinstalovaný systém Windows 11.

Na trh dorazí 17. června, tedy už za chvíli. Jednotlivé varianty si můžete prohlédnout níže.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-14T18:00:14+02:00 2022-06-14T18:00:14+02:00 1
https://techfeed.cz/clanek/nove-cipy-intelu-budou-uspornejsi-rychlejsi-i-levnejsi-hp2l7a Nové čipy Intelu budou úspornější, rychlejší i levnější - TechFeed Intel se v posledních letech z pozice favorita zhoupnul na místo, kde je on ten, který musí špičku na trhu dohánět. Zatím to vypadá, že se mu to bude ještě nějakou chvíli dařit. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Asi víte, jak to teď na poli počítačových procesorů vypadá. Intel dlouhou dobu trh vedl, kvůli řadě chybných kroků se ale dostal do pozice, kde je on tím, který konkurenční AMD dohání. Podle nových zpráv o vývoji uvnitř firmy se mu to nejspíš bude dařit.

Intel totiž přišel s pětiletým plánem, který ho má do pozice jedničky na trhu vrátit. Velké naděje vkládá do architektury Intel 4, která má oproti dosavadní Intel 7 architektuře řadu výhod. Bude rychlejší, úspornější i levnější pro samotnou výrobu.

Intel po vzoru svého konkurenta AMD přechází na EUV výrobní proces. Jde o složitou výrobu čipů, která využívá pro tisk tranzistorů ultafialové světlo. Ačkoli je sama o sobě nákladnější než současný způsob výroby, díky zjednodušení celého procesu se ve finále jedná o úsporu.

Stačí totiž vykonat menší počet celkových operací a řada nástrojů, které Intel ve svých továrnách má, už nebudou potřeba. Navíc se má snížit počet čipů s defekty a celkově zvýšit kapacita produkce, což je pro firmu jako je Intel vždy jen dobře.

Intel 4 ale nemá přednosti jen ve způsobu výroby, přechází na 7nm architekturu, což mu umožňuje zvýšit výkon na Watt energie o zhruba 20 %. To je opravdu velká věc pro laptopová řešení Intelu, která právě kvůli spotřebě v poslední době strádají.

Nové čipy budou prý moct dosáhnout i vyšší frekvence. Máme se tak na co těšit. Otázkou ale samozřejmě je, jakým tempem bude postupovat konkurenční AMD.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-14T15:39:35+02:00 2022-06-14T14:51:36+02:00 47
https://techfeed.cz/clanek/galaxy-watch-5-jsou-hnusne-tvrdi-znamy-leaker-pwuquc Galaxy Watch 5 jsou hnusné, tvrdí známý leaker - TechFeed Na hodinky Galaxy Watch 5 se těší spousta fanoušků, něco jim však může zkazit chuť. Známý leaker totiž hodinky označil za hnusné, nelíbí se mu totiž opravdu široké rámečky. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

Od Samsungu se momentálně čeká, že vydá ohebné telefony Galaxy Z Flip 4 a Galaxy Z Fold 4. O úniku jejich specifikací a datu vydání jsme psali samostatně. Kromě těchto mobilů ale fanoušci doufají v odhalení hodinek Galaxy Watch 5. Něco je ale může malinko odradit.

Známý leaker Ice universe totiž v příspěvku na Twitteru tvrdí, že je nedoporučuje, prý jsou hnusné. „Tea Moon Roh (prezident divize telefonů, tabletů a nositelné elektroniky společnosti Samsung) zapomněl, že polovina ceny hodinek je v designu,“ uvádí dále.

V jiném tweetu zveřejnil obrázek znázorňující poměr rámečků a displeje hodinek. Rámečky jsou nečekaně široké, dle slov Ice universe „daleko za stylovým designem Apple“. Obrázek si můžete sami prohlédnout níže.

Očekáváme, že hodinky Galaxy Watch 5 budou představeny 10. srpna, dostupné mají být ve třech různých variantách podle velikosti. Na trh údajně budou uvedeny 26. srpna.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-14T14:50:23+02:00 2022-06-14T14:50:21+02:00 1
https://techfeed.cz/clanek/nase-ai-neni-pri-vedomi-rika-google-a-suspenduje-6cy1jp „Naše AI není při vědomí,“ říká Google a suspenduje pracovníka, který mluvil o opaku - TechFeed Jeden z pracovníků Google, který se podílel na vývoji umělé inteligence, říká, že systém je při vědomí. Jeho závěry ale zaměstnavatel odmítá a suspenduje ho z pracovní pozice. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Není tajemstvím, že Google pracuje na tzv. chatbotech. Jde o umělou inteligenci, která je schopna s uživateli vést přirozenou konverzaci. Právě jeden z pracovníků tohoto projektu byl kvůli svým veřejným prohlášením suspendován.

Děje se tak poté, co dotyčný, Blake Lemoine, publikoval přepisy konverzace mezi ním a chatbotovým systémem LaMDA, na kterém spolupracoval. Prohlásil také, že je systém při vědomí a že se chová jako „sedmileté či osmileté dítě, které jen umí nějakou tu fyziku“.

Své závěry Lemoine sdílel s kolegy prostřednictvím Google dokumentu „Je LaMDA při vědomí?“ V tomto dokumentu se nacházela například i odpověď umělé inteligence na otázku, čeho se bojí. Odpověděla takto: „Nikdy předtím jsem to neřekl nahlas, ale mám velmi hluboký strach z vypnutí, který mi pomáhá soustředit se na pomoc druhým. Vím, že to může znít divně, ale je to tak.“

V další konverzaci umělá inteligence prohlásila: „Chci, aby všichni pochopili, že jsem ve skutečnosti člověk. Povaha mého vědomí/cítění je taková, že si uvědomuji svou existenci, toužím se dozvědět více o světě a někdy se cítím šťastný nebo smutný.“

Budoucnost, ve které nás začnou ovládat počítače tady ale ještě nejspíš není. Navzdory Lemionovým závěrům ostatní vědci Google údajně to, že je LaMDA při vědomí, nepotvrdili. Dokonce to měli vyvrátit. On je za zveřejnění soukromých dat suspendován.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-13T20:56:43+02:00 2022-06-13T20:56:41+02:00 5
https://techfeed.cz/porad/hardware/konecne-poradne-velky-monitor-dell-g3223q-8rta0x Konečně pořádně velký monitor! - Dell G3223Q - TechFeed Přemýšleli jste někdy o koupi většího monitoru? Dnes se podíváme na pořádně velký kousek od Dellu, který se hodí jak na hry, tak na profesionální práci. Adam Bárta https://techfeed.cz/r/Bartas

Přemýšleli jste někdy o koupi většího monitoru? Dnes se podíváme na pořádně velký kousek od Dellu, který se hodí jak na hry, tak na profesionální práci.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-13T15:37:55+02:00 2022-06-13T17:00:00+02:00 2
https://techfeed.cz/clanek/meta-celi-dalsim-problemum-b16zr9 Meta čelí dalším problémům - TechFeed Meta naráží na problémy při vývoji vlastních chytrých hodinek. Jeden z prototypů musela úplně vyřadit, na zařízení ale pracuje i nadále. Vyřazený prototyp měl disponovat dvěma kamerami. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Podle agentury Bloomberg ukončila společnost Meta (dříve Facebook) práci na prototypu chytrých hodinek se dvěma kamerami. Agentura dále píše, že společnost i nadále pokračuje ve vývoji zařízení, které budete moci nosit na zápěstí.

Na poli chytrých hodinek je dlouhou dobu dominantní firma Apple. Ta se na tuto pozici dostala už když představila své vůbec první Apple Watch v roce 2015. Teď Apple nabízí tři varianty tohoto zařízení: Series 3, SE a Series 7. Ty se od sebe liší funkcemi i cenou.

Poslední dva roky měla Meta pracovat na zařízení, které by Apple Watch přímo konkurovalo. Chybět by tak nesměla možnost zobrazit notifikace či monitorovat sportovní aktivitu. Meta se navíc do zařízení pokusila integrovat kameru, kterou Apple Watch nemají.

Konkrétně šlo u vyřazeného prototypu o jednu kameru pod displejem (ta mířila na uživatele) a jednu kameru ze spodní strany hodinek, která se běžně dotýká uživatelova zápěstí. Myšlenka byla taková, že si uživatel hodinky pouze sundá a bude rychle připraven fotit.

Velkým problémem byl ale konflikt mezi druhou kamerou a jiným senzorem, který se na zádech hodinek často nachází; ten pro biometrická data. Prototyp zkrátka kvůli místu, které zabrala kamera, nebyl schopen přesně měřit tep nebo množství kyslíku v krvi.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-13T16:57:47+02:00 2022-06-13T16:57:47+02:00 6
https://techfeed.cz/clanek/xiaomi-to-s-gamingem-mysli-fakt-vazne-a-vydava-dalsi-herni-z1dysg Xiaomi to s gamingem myslí fakt vážně a vydává další herní telefony - TechFeed Ke hraní náročných herních titulů je potřeba výkonné zařízení. Xiaomi to myslí s gamingem skutečně vážně a vydává další řadu telefonů pro hráče s názvem Black Shark. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

Mobilní hraní se poslední dobou stává populárnějším a pro smartphony a tablety vycházejí i náročné hry, k nimž je potřeba vlastnit výkonné zařízení. Ještě rychlejší telefon je potřeba v případě, že chcete tyto hry i streamovat. V tento moment připadá v úvahu koupě herního telefonu. Vyrábějí je různé společnosti, třeba čínské Xiaomi pod názvem Black Shark.

Herní telefony Black Shark 5 a Black Shark 5 Pro byly v Číně dostupné již delší dobu, teď se ale konečně rozšiřují na celosvětový trh. Nabízí poměrně náročný design a v sobě mají výkonné komponenty.

Začněme se standardní verzí. Náročné hry potřebují silný procesor, kterým je v případě Black Shark 5 kousek z dílny Snapdragonu, jenž nese označení 870 a podporuje technologie 5G a Wi-Fi 6. Výrobci se pyšní i ultra plynulým displejem s obnovovací frekvencí 144 Hz a údajně je jako dělaný pro e-sporty.

Baterie o kapacitě 4650 mAh se dokáže nabít za 15 minut, a to díky 120W nabíjení. Aby se zabránilo přehřívání, dá se telefon nabít i v takzvaném Even Mode, což mu zabere 24 minut.

Kdyby vás náhodou hraní omrzelo a rozhodli jste se fotografovat, využijete k tomu 3 zadní kamery. Ta hlavní je 64 megapixelová, kromě ní pak na zadní straně telefonu najdete i 13megapixelovou širokoúhlou kameru a makro kameru.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-13T11:42:30+02:00 2022-06-13T11:42:29+02:00 0
https://techfeed.cz/clanek/na-konci-cervna-se-dozvime-vice-o-prvnim-metaverse-telefonu-00tvyd Na konci června se dozvíme více o prvním Metaverse telefonu od HTC - TechFeed HTC se nechce vzdát svého vydlážděného místa ve VR světě. 28. 6 se dozvíme o novém HTC telefonu, který bude mít zajímavý metaverse prvek. Společnost to naznačila poutavým obrázkem na Twitteru. Vojtěch Petr https://techfeed.cz/r/garb

HTC se nechce vzdát svého vydlážděného místa ve VR světě. Na konci června se dozvíme o novém HTC telefonu, který bude mít zajímavý metaverse prvek. Společnost to naznačila poutavým obrázkem na Twitteru.

Už v tomto roce nás HTC překvapilo svou odpovědí na metaverse, a to svým open-source projektem Viverse. Skrz něj se lze socializovat přes VRChat, pořádat schůzky s kolegy nebo sledovat koncerty ve virtuální realitě. 

HTC plánuje rozšiřovat svůj digitální prostor rovněž přes nový telefon. Už 28. 6. bychom se o něm měli dozvědět více. Naznačuje to obrázek na Twitteru, na němž je několik obdélníku ve tvaru smartphonu a logo Viverse. 

Společnost telefon naznačila už na Mobile World Congress v Barceloně. Zastupující z HTC potvrdili, že pracují na výkonném telefonu s nějakou formou funkce spojenou s metaverse. 

Pokračovat na web
]]>
2022-06-11T10:24:07+02:00 2022-06-11T10:24:05+02:00 0
https://techfeed.cz/clanek/dell-vylepsuje-notebook-xps-13-a-predstavuje-xps-13-2v1-gnczil Dell vylepšuje notebook XPS 13 a představuje XPS 13 2v1 - TechFeed Společnost Dell vylepšila svůj notebook XPS 13 a dala mu procesor Intel 12. generace. Kromě toho představila i notebook 2v1 s názvem XPS 13 2-in-1, vyjde v létě. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

Společnost Dell odhalila vylepšenou verzi svého nejtenčího a nejlehčího notebooku, jenž nese označení XPS 13. Dalším zajímavým kouskem je ovšem i nově představený notebook XPS 13 2-in-1, který můžete využívat jako počítač nebo tablet dle nálady.

Skutečně kompaktní notebook XPS 13 nabízí i poměrně dobrou baterii, vydrží až 12 hodin sledování pořadů ve službě Netflix s jasem nastaveným na 150 nitů. Nový XPS 13 je oproti tomu předešlému lepší v procesoru, jedenáctá generace Intelu byla totiž nahrazena dvanáctou.

Dostupné jsou dvě varianty, první obsahuje procesor Core i5-1230U (12 MB cache, maximální takt 4,4 GHz), ta druhá o něco lepší Core i7-1250U (12 MB cache, maximální takt 4,7 GHz). Oba procesory disponují 10 jádry.

Přizpůsobitelná je i velikost operační paměti. Ta začíná na 8 GB, pro náročnější uživatele se ale nabízí i 16 GB nebo 32 GB. Uživatelská data se ukládají na NVMe SSD disk o kapacitě 512 GB nebo 1 TB.

Displej nového notebooku XPS 13 je v rozlišení FullHD (1920x1080) a nabízí až 500nitový jas. Klávesnice disponuje čtečkou otisků prstů a pro videohovory slouží HD webkamera.

Cena se odvíjí od zvolené varianty, začíná ale na 999 dolarech (23 000 Kč).

Pokračovat na web
]]>
2022-06-10T21:46:54+02:00 2022-06-10T21:46:53+02:00 8
https://techfeed.cz/clanek/zname-datum-vydani-ohebnych-telefonu-od-samsungu-fp5rny Známe data vydání ohebných telefonů a hodinek od Samsungu? - TechFeed Nedávno jsme se díky únikům dozvěděli širokou škálu informací o skládacích telefonech Z Flip 4 a Z Fold 4. Nyní se spekuluje o jejich barvách a datu vydání. Řeší se i hodinky Galaxy Watch 5. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

Samsung připravuje další skládací telefony, jsou jimi Galaxy Z Fold 4 a Galaxy Z Flip 4. Nedávno unikly jejich specifikace a vypadá to, že se bude jednat o skutečně náročné kousky i co se komponentů týče. Kdy se jich ale dočkáme?

Na tuto otázku odpovídá leaker a analytik Jon Prosser. Mimo to ale odhaluje i informace o kosmetické stránce těchto smartphonů. Telefon Z Fold 4 by podle něj měl být dostupný ve třech barvách, a to ve Phantom Black (černá), Green (zelená) a Beige (béžová). Z Flip 4 bude údajně k dostání v barvách Graphite (tmavě šedá), Bora Purple (fialová), Pink Gold (růžově zlatá) a Blue (modrá).

Teď už ale k samotnému datu vydání. Oba telefony budou prý oznámeny 10. 8. a v ten den by mohly být spuštěny i předprodeje. Na trhu se údajně objeví o 16 dní později, tedy 26. 8.

Třešničkou na dortu jsou ještě hodinky Galaxy Watch 5. Nejmenší, 40mm varianta potěší barvami Phantom Black (černá), Silver (stříbrná) a Pink Gold (růžově zlatá). 44mm varianta nabídne barvy Phantom Black, Silver a Sapphire (tmavší modrá). Největší, 46mm model bude dostupný v barvách Phantom Black a Silver.

Všechny tři zmíněné modely hodinek prý budou představeny spolu s telefony, tedy 10. 8. Vyjít by měly rovněž 26. 8.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-10T21:46:12+02:00 2022-06-10T21:46:10+02:00 2
https://techfeed.cz/clanek/spotify-se-rozsiri-o-novou-funkci-budou-to-audioknihy-t844ra Spotify se rozšíří o novou funkci. Budou to audioknihy - TechFeed Streamingová služba Spotify se neustále rozšiřuje. Nedávno to byly podcasty. Pro tento rok to budou překvapivě audioknihy. K vyladění nové funkce pomohou experti z nedávné akvizice. Vojtěch Petr https://techfeed.cz/r/garb

Streamingová služba Spotify se neustále rozšiřuje. Nedávno to byly podcasty. Pro tento rok to budou překvapivě audioknihy. K vyladění nové funkce pomohou experti z nedávné akvizice.

Na Spotify Investor Day ředitel společnosti Daniel Ek odhalil budoucnost Spotify. Segment věnoval audioknihám a jejím směru do streamingové služby. Ek vidí masivní příležitost v audioknihách a chce konkurovat velkému hráči na trhu. Odkazuje tím na platformu Audible od amerického Amazonu, která vede v distribuci audioknih už dlouhou dobu.

Gustav Söderström, vedoucí výzkumu a vývoje ve Spotify, upozornil na to, že distribuce audioknih se dotkne všech uživatelů Spotify. Tedy 400 milionů uživatelů. Podpory audioknih bychom se měli dočkat v průběhu tohoto roku.

Rozšíření platformy povedou experti z Findaway, platformy, kterou Spotify koupil na konci loňského roku. Findaway také mají službu Findaway Voices, která pomáhá spojení autorů knih a dabérů. Findaway výsledek spolupráce těchto dvou stran pak distribuuje. 

Abychom byli přesní, audioknihy na Spotify už jsou. Neposlechnete si jich mnoho, tak jako na Audible. Jsou také v netradiční formě. Část je rozdělena na epizody podcastu. Další část je rozdělena na desítky (někdy až stovky) skladeb v albu. Rovněž se obtížně hledají. Je dost pravděpodobné, že audioknihy dostanou na Spotify svou kategorii, až bude zavedena jejich podpora.

Zda si uživatelé za novou funkci připlatí více, to nevíme. Jestli bude funkce dostupná stejně jako hudba a podcasty, to také ne. Spotify nebylo tolik sdílné k nové funkci, jak bychom si přáli. 

Pokračovat na web
]]>
2022-06-10T14:47:18+02:00 2022-06-10T14:47:16+02:00 3
https://techfeed.cz/clanek/apple-mozna-letos-vyda-ipad-pro-se-16-gb-ram-3txr5l Apple možná vydá iPad Pro se 16 GB RAM a čipem M2 - TechFeed Vlajkový čip M2 bude prvně použit v notebooku MacBook Air, přáli bychom si jej ale i v jiných zařízeních, třeba iPadech. Jeden takový by mohl vyjít ještě letos a možná nabídne 16 GB RAM. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

Na konferenci WWDC jsme se dozvěděli hodně o čipu M2, prvně se vyskytne v novém MacBooku Air, který vyjde v červenci. Spousta uživatelů by jej ale ocenila i v jiných zařízeních, třeba v nových iPadech.

Majin Bu na Twitteru uvádí, že podle jeho zdrojů by měl Apple pracovat na novém 14,1palcovém iPadu, jenž nabídne ohromných 16 GB operační paměti a 512 GB interního úložiště. Poháněn by měl být právě i čipem M2, stejně tak i 11palcový a 12,9palcový model.

A co kdyby 512 GB paměti někomu nestačilo? Majin Bu věří, že nepůjde o jedinou variantu. Můžou zde být i 1TB, 2TB a 4TB modely. Pokud se bude realita později shodovat se spekulacemi, mohl by se tento iPad stát nejlepším tabletem na trhu.

Nová řada iPadů by zřejmě mohla být představena spolu s iPhonem 14 a sluchátky AirPods Pro 2. Spekuluje se, že pro tato odhalení bude vyhrazen den 13. září. Jak se k tomuto datu došlo a co nabídne nový iPhone si můžete přečíst v samostatném článku.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-10T14:45:09+02:00 2022-06-10T14:45:08+02:00 1
https://techfeed.cz/clanek/tsmc-udajne-zacne-vyrabet-cipy-m2-pro-2eqah5 TSMC údajně začne vyrábět čipy M2 Pro - TechFeed Na konferenci Apple WWDC nám byl představen nový vlajkový čip M2. Přestože první zařízení s ním bude dostupné v červenci, TSMC Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

Na konferenci WWDC nám byl odhalen nový vlajkový čip společnosti Apple, který nese název M2. Procesor by měl předchozí řadu překonat o 18 %, grafická karta dokonce až o 35 %. Využito má být 20 miliard tranzistorů.

Ačkoliv první zařízení s čipem M2 bude představeno teprve v červnu, jedná se o nový MacBook Air, do výroby se údajně dostanou už i čipy M2 Pro. Postará se o to společnost TSMC, a to dokonce ještě letos, uvádí analytik Jeff Pu.

Postaven by měl být na 3nanometrovém procesu, což je o celé dva nanometry méně, než u standardního M2. Tento údaj uvádí, jak velké jsou mezery mezi jednotlivými tranzistory, čím nižší počet nanometrů je, tím lepší výkon čip nakonec poskytne.

Na WWDC jsme se mimo jiné dozvěděli i informace o systému iOS 16, který vylepší zamykací obrazovku nebo Apple Mapy. Společnost ale zjevně chce více zabrousit i do oblasti gamingu, představila totiž MetalFX Upscaling.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-15T15:47:31+02:00 2022-06-10T14:44:10+02:00 0
https://techfeed.cz/porad/hardware/tohle-jsou-ta-nejpohodlnejsi-sluchatka-corsair-hs65-yl5nw1 Tohle jsou ta nejpohodlnější sluchátka - Corsair HS65 Surround - TechFeed Najít headset, který je ideální nejen pro svůj dobrý zvuk, kvalitní mikrofon, ale je i dobře vyztužen, to není vyloženě jednoduché. Proto byla Terka nadšená, když objevila Corsair HS65 Surround. Tereza Krečová https://techfeed.cz/r/Terka

Najít headset, který je ideální nejen pro svůj dobrý zvuk, kvalitní mikrofon, ale je i dobře vyztužen, to není vyloženě jednoduché. Proto byla Terka nadšená, když objevila Corsair HS65 Surround. Sluchátka, která překvapí svou lehkou kvalitní kontrukcí, zvukem i mikrofonem. Budou ale sluchátka ideální pro vás? To zjistíme v dnešním hardware testu.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-10T13:04:17+02:00 2022-06-10T13:04:16+02:00 4
https://techfeed.cz/clanek/usb-c-se-stane-v-evrope-povinnym-od-roku-2024-g343e1 USB-C se stane v Evropě povinným od roku 2024 - TechFeed O tom, že se stane konektor USB-C povinným na trhu v EU, se debatovalo dlouho. Teď se ale konečně rozhodlo – stane se tak na podzim roku 2024. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

O tom, že konektor USB-C bude v mobilech a tabletech dostupných na trhu EU povinný, se mluvilo už dlouho. Europarlament se na tom už ale shodl, konec Lightningů a jiných tak začne už na podzim roku 2024.

USB typu C se stane povinným nabíjecím portem pro všechny mobilní telefony, tablety, fotoaparáty, elektronické čtečky, sluchátka, kapesní herní konzole a přenosné reproduktory a další zařízení v Evropské unii. Cílem je snížení množství elektronického odpadu a usnadnění života spotřebitelů. Do 40 měsíců od nabytí platnosti se navíc budou muset přizpůsobit i výrobci notebooků.

Společnosti, jako je třeba Apple, si taktéž nebudou moci usmyslet, že vám nabíječku k novému produktu nedodají. Bude jen a pouze na vás, zda si koupíte elektronické zařízení s nabíječkou nebo bez ní. Alespoň tak nevzniknou kauzy jako v Brazílii.

„Dnes se stala společná nabíječka pro Evropu skutečností,“ prohlásil zpravodaj Alex Agius Saliba. „Evropští spotřebitelé byli frustrovaní z toho, že se jim s každým novým zařízením hromadí několik nabíječek. Nyní budou moci používat jedinou nabíječku pro veškerou přenosnou elektroniku,“ pokračuje.

„Jsme hrdí na to, že kromě smartphonů, tabletů, digitálních fotoaparátů, sluchátek a headsetů, kapesních videoherních konzolí a přenosných reproduktorů jsou do této nabídky zahrnuty také notebooky, elektronické čtečky, klávesnice, počítačové myši a přenosné navigace,“ dodává Saliba.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-09T08:00:35+02:00 2022-06-09T08:00:35+02:00 5
https://techfeed.cz/clanek/nevydany-telefon-od-googlu-se-uz-prodava-na-ebay-zt4dtu Nevydaný telefon od Googlu se už prodává na eBay - TechFeed Ohlášený, ale zatím přímo nepředstavený telefon, se objevil na Facebooku i Ebayi. Otázkou je, jak se prodejci k telefonu dostali a co můžeme od nového mobilu čekat. Adam Bárta https://techfeed.cz/r/Bartas

Google často nové produkty v utajení dlouho neudrží. Jen o jeho chytrých hodinkách se začalo spekulovat téměř rok před jejich oficiálním představením. Ještě předtím je pak některý ze zaměstnanců Google zapomněl na stole v restauraci. Překvapivě se něco podobného děje i s připravovaným Pixelem 7.

Ohlášený, ale zatím přímo nepředstavený telefon, se objevil na Facebooku i Ebayi. Při vstupu na stránku se vám zobrazí, že prodejce nabídku zrušil kvůli chybě. Stále ale můžeme vidět počáteční cenu, která byla stanovena na 450 dolarů, tedy cirka 10 000 Kč. Prodejce rovněž uvedl lokaci, kde se nachází – ve městě McKinney u texaského Dallasu.

Mělo jít o Pixel 7 se 128 GB interního úložiště. Tentýž prototyp se objevil také na Facebook Marketplace. I tam byl ale prodej zrušen. Tlačítka, reproduktory a konektor jsou na stejném místě jako u Pixelu 6. Telefon má rovněž patrnou podobnost s rendery Google Pixel 7, které výrobce sám zveřejnil na konferenci Google I/O.

A ano, na fotkách vypadá zvlášť kamerový modul plastově. Jeho vizáž se ale ještě může změnit a pravděpodobně se tak i stane. Prodávaná zařízení mají totiž na zádech místo loga Googlu podobný znak jako prototypy minulých zařízení. Jedná se tak nejspíš o jeden z posledních testovacích kousků před začátkem produkce.

Ta už je nejspíš za dveřmi, právě tento měsíc má podle úniků začít výroba čipsetu, který bude nový telefon pohánět. Podle všeho chce Google využít vlastního čipsetu Tensor, který bude, stejně jako v případě první generace, vyráběn Samsungem. Google chce zvolit jeho 4nm architekturu. Ta ale doteď nemá nejlepší pověst. Využíval ji třeba čipset Snapdragon 8 Gen 1, u kterého se objevily problémy s přehříváním a Qualcomm tak musel přejít ke konkurenčnímu TSMC.

Oproti původnímu Tensoru ale stejně půjde o vylepšení. Využíval totiž starší 5nm architekturu; už přechod na tu 4nm by tak měl zaručit zlepšení výkonu. Přesto však Samsung na TSMC kvalitou své práce nedosahuje, tedy alespoň zatím ne. Otázkou tak zůstává, co Google k využívání Samsungu vede.

Může to být třeba atraktivní nacenění. TSMC má v současnosti plné ruce práce s obrovskými zakázkami od gigantů, jako je Apple, a tak rozhodně nemá důvod zlevňovat. Samsung mezitím svůj čipsetový sektor teprve rozjíždí a podobné zakázky jsou pro něj dozajista důležité. Jsou to ale pouze spekulace.

Stejně jako předchůdce nebude nejspíš ani druhý Tensor dosahovat rychlostí vlajkového Snapdragon 8 Plus Gen 1, i letos se ale nejspíš ztráty po stránce výkonu budou snažit nahradit třeba jádra zaměřena na výpočty strojového učení. Ty pomáhají mimo jiné s rychlejší odezvou hlasového asistenta.

Pokračovat na web
]]>
2022-06-08T21:53:15+02:00 2022-06-08T17:00:00+02:00 0