https://techfeed.cz/clanek/na-amd-radeon-rx-6500-xt-se-sype-smrst-negativnich-recenzi-5vriss Na AMD Radeon RX 6500 XT se sype smršť negativních recenzí - TechFeed Nová karta AMD Radeon RX 6500 XT má problémy. V recenzích si nevede zrovna úspěšně a uživatelé se domnívají, že AMD na kartě prostě ušetřilo. Pozitivem je však nízká spotřeba energie. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

O grafické kartě AMD Radeon RX 6500 XT jsem mluvil minulý čtvrtek ve Stručně. AMD totiž smazalo příspěvek, ve kterém tvrdilo, že 4 GB VRAM nejsou dostatečné pro hraní her. Důvod? Zřejmě to, že právě tato karta disponuje čtyřmi gigabajty VRAM. Její recenze přitom nejsou zrovna pozitivní.

Novináři zahraničních médií o RX 6500 XT říkají různé věci. „AMD RX 6500 XT je horší než GPU z roku 2016,“ tvrdí Gamers Nexus. „Toto je nejhorší GPU, co si pamatuji, a to tuhle práci dělám přes dvě dekády,“ prohlásil Steven Walton, redaktor webu TechSpot. Linus Tech Tips naopak tvrdí: „Grafická karta, kterou si možná můžete pořídit... ale neměli byste.“ A tak dále.

Dle recenzí je problému více. AMD zjevně na nové kartě šetřilo a zároveň se nepovedlo dostatečně zvýšit výkon. Ten prý odpovídá předchůdci této karty – RX 5500 XT. Jedná se o GPU, jež vyšla před dvěma lety s menší cenovkou a s vyšším počtem obrazových výstupů.

Ne všechny recenze jsou však negativní. Mezi pozitiva například patří nízká spotřeba energie, kterou si chválil například redaktor webu HotHardware. „Nový Radeon RX 6500 XT je jednou z nejúspornějších grafických karet. Přestože nabízí mnohem vyšší výkon (častěji než GeForce GTX 1650), spotřeba 6500 XT je jen o něco málo vyšší. Ve srovnání s Radeon RX 5500 XT a Radeon RX 570 nová 6500 XT spotřebovává při zátěži výrazně méně energie.“

Pokračovat na web
]]>
2022-01-25T11:24:34+01:00 2022-01-25T12:12:00+01:00 0
https://techfeed.cz/clanek/rtx-3050-je-az-o-20-rychlejsi-nez-rx-6500-xt-o23c1n RTX 3050 je až o 20 % rychlejší než RX 6500 XT - TechFeed Karty obou velkých rivalů představené na konferenci CES míří k podobné cenovce, kousek AMD je ale podle benchmarků prakticky předurčený k neúspěchu; je totiž výrazně pomalejší. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Na konferenci CES přírůstky do svých sérií grafických karet představilo jak AMD, tak Nvidie. U obou se jednalo o překvapivě podobné modely; oba zatím nejslabší i nejlevnější z řady. AMD bude ale jen těžko výrazné výkonnostní nedostatky schovávat za mírně nižší cenu.

V první řadě se podívejme na onen cenový rozdíl. Nvidia s RTX 3050 míří k evropské cenovce asi k 7 000 (276 eur), karta AMD mezi tím nabízí cenu zhruba 5 000 korun (asi 199 eur). Cenový rozdíl je tak sice znatelný, u výrazně horších specifikací ale odůvodní koupi slabší karty spíše zřídka.

Problémy totiž začínají už u paměti VRAM, zatímco 4 GB AMD jsou dostatečné pro málokoho, 8 GB, které v základě nabídne RTX 3050, už budou pro mnohé akceptovatelnější metrikou.

Problémy AMD ale nekončí u VRAM, uniklá skóre prostřednictvím webu Videocardz ukazují až o 20 % horší výsledky oproti Nvidii, což by pro RX 6500 XT mohlo být dalším hřebíkem do rakve.

Jedinou věcí, která by mohla AMD pomoci, je pravděpodobné drastické zvýšení cen po spuštění. Prvních objektivních benchmarků se dočkáme ke konci ledna/januára s oficiálním vydáním RTX 3050.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-25T09:54:42+01:00 2022-01-25T09:00:00+01:00 6
https://techfeed.cz/clanek/tiktok-nasleduje-instagram-a-testuje-predplatna-katat6 Uživatelé iPhone 13 se potýkají s růžovou obrazovkou a TikTok testuje předplatná - TechFeed Vítejte u dalšího pondělního Stručně! Někteří majitelé telefonu iPhone 13 se potýkají s chybou, jež zbarví obrazovku na růžovo. TikTok začal testovat předplatná. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

Vítejte u dalšího pondělního Stručně! Někteří majitelé telefonu iPhone 13 se potýkají s chybou, jež zbarví obrazovku na růžovo. TikTok začal testovat předplatná.

– Někteří majitelé chytrého telefonu iPhone 13 se potýkají s problémy, jež se týkají jejich obrazovky. Občas se totiž stane, že se obrazovka zničehonic zbarví na růžovo. Mohli bychom to přirovnat k nějakému filtru. Na diskuzním fóru Apple se chyba řeší již od října.

– WhatsApp umožní přenesení historie zpráv z Androidu na iOS. Potřebovat k tomu budete aplikaci s názvem Přechod na iOS.

– Nová grafická karta Nvidia GeForce RTX 3050 údajně není užitečná pro těžbu kryptoměny Etherum. Karta by měla disponovat Lite Hash Rate algoritmem, kvůli kterému je hash rate pouhých 12,5 MH za sekundu.

– TikTok ve čtvrtek potvrdil, že testuje podporu předplatných, která by tvůrcům krátkých videí umožňovala část svého obsahu zpoplatnit. Následuje tak Instagram, který zavedl předplatná pouze vybraným tvůrcům. Zatím nebyly zveřejněny informace, kdy budou předplatná na TikToku dostupná.

– Instagram opět vylepšuje systém pro skrývání potenciálně nežádoucího obsahu. Nový algoritmus by měl příspěvky ve feedu a Stories seřazovat tak, aby se obsah, jež může obsahovat nenávistné projevy, zobrazoval méně.

– V roce 2021 si Netflix předplatilo méně lidí, než bylo očekáváno. V grafu, jež samotný Netflix zveřejnil, to přímo bije do očí. I přes vydaný hit jménem Hra na oliheň tak streamovací gigant zažil od roku 2015 ten nejmenší nárůst předplatitelů.

– Joe Biden, prezident USA, tvrdí, že plán společnosti Intel na výrobu čipů je „game changer“. Společnost utratila přes 20 miliard dolarů za dvě nové továrny na polovodiče ve státě Ohio. Biden chválil Intel hlavně za to, že peníze utratil právě za továrnu se sídlem v USA. Krize se tím zas tak jednoduše nevyřeší, jelikož továrny by měly začít vyrábět polovodiče až v roce 2025.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-24T16:51:39+01:00 2022-01-24T15:39:32+01:00 2
https://techfeed.cz/clanek/hackersky-utok-na-minecraft-turnaj-odrizl-od-internetu-rzqxqc Hackerský útok na Minecraft turnaj odřízl od internetu celou zemi - TechFeed Andorským účastníkům prestižního turnaje v Minecraftu překazily šanci na vítězství problémy s připojením. Později se ukázalo, že šlo o důsledek cíleného útoku. Internet nefungoval v celé zemi. Martin Havlíček https://techfeed.cz/r/havlis

Herní turnaj Squidcraft, který je součástí Twitch Rivals, má na kontě dvě prvenství. Jedná se o první event seriálu Twitch Rivals, který překonal hranici jednoho milionu sledujících (ve stejnou chvíli), a zřejmě taky první herní turnaj v historii, který nepřímo způsobil výpadek internetu v celé zemi

Tou zemí je malé evropské knížectví Andorra ležící mezi Francií a Španělskem. Andorra je tak malá, že v zemi působí jen hrstka poskytovatelů internetu a největší z nich se stal terčem cíleného útoku typu DDoS právě v době, kdy vrcholil Squidcraft. Turnaje v Minecraftu, jehož disciplíny čerpají z úspěšného seriálu Netflixu Hra na oliheň, se účastnilo minimálně osm hráčů z Andorry. Kvůli neustálému odpojování byli ovšem všichni diskvalifikováni.

První dvě disciplíny proběhly bez problémů. Šlo o „Red light, green light“, což je taková brutálnější varianta dětské kratochvíle Cukr, káva, limonáda, a hru na schovávanou „Hide and seek“. Třetí disciplína „Cookie game“ byla přerušena kvůli technickým problémům ve hře samotné. Problémy s konektivitou nastaly až druhý den turnaje, načež byli postižení účastníci z turnaje vyřazeni. Přišli tak o šanci zahrát si o 150 tisíc dolarů určených pro nejlepší hráče. V jednu chvíli dokonce nefungoval internet v celé Andoře, výpadek trval půl hodiny.

Hlavní poskytovatel internetu v zemi Andorra Telecom uvedl, že výpadek byl způsobem DDoS útokem, který spočívá v zahlcení služby velkým množstvím požadavků. K tomuto útoku bývají často zneužívány zavirované počítače nic netušících uživatelů. Společnost NetBlocks, která mapuje výpadky internetu po celém světě, uvedla, že DDoS útok souvisí s turnajem Squidcraft: „Podle státní telekomunikační společnosti je incident (výpadek – pozn. red.) důsledkem DDoS útoku, jehož cílem byl turnaj Squidcraft Games ve hře Minecraft na Twitchi. Tým Andorry byl kvůli tomu vyřazen.“ 

Pokračovat na web
]]>
2022-01-24T11:46:22+01:00 2022-01-24T11:46:22+01:00 1
https://techfeed.cz/clanek/intel-alchemist-se-nejspis-vyrovna-rtx-3070-ti-mlxch6 Intel Alchemist se nejspíš vyrovná RTX 3070 Ti - TechFeed Intel se postupně na poli grafických karet snaží prorazit, jeho první dedikovaná desktopová karta mířená na hráče by mu v tomto úkolu podle úniků mohla dobře posloužit. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Benchmarky karty Intel Alchemist se objevily na internetu a zaručeně nejsou zklamáním. První dedikovaná karta společnosti, která míří přímo na hráče, bude využívat 4096 jader a v testu se vyrovná RTX 3070 Ti.

Když půjdeme dál do technických záležitostí, operovat bude za 2,1GHz frekvence. Toto číslo může reprezentovat jak základní, tak boostované operace, záleží, které karta prováděla, když benchmarkový test absolvovala.

Údaje také ukazují 12,8 GB videopaměti, to ale spíše znamená, že karta bude mít 16GB mezipaměť a údaj je zavádějící kvůli její částečné alokaci. Koneckonců, Alchemist mělo i podle dřívějších údajů 16 GB DDR6 paměti využívat.

Čísla jsou ještě zajímavější, když se koukáme na výkon v běžných operacích. Zde totiž Intel nad zmíněnou kartou Nvidie dokonce vede, a to o znatelných 7,7 procentního bodu.

První model karty Alchemist by se mohl snažit s až 2,5GHz frekvencí a 125W spotřebou konkurovat RTX 3070, oproti které by měl být výkonnější. Nvidia se ale na takovou možnost nejspíš připravuje, dočkat bychom se mohli vylepšené verze RTX 3070 Ti právě s 16 GB videopaměti.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-22T08:59:30+01:00 2022-01-22T08:59:28+01:00 9
https://techfeed.cz/clanek/spotify-je-dale-nejvetsi-predplacenou-hudebni-knihovnou-wt477k Spotify je dále největší předplacenou hudební knihovnou - TechFeed Spotify bylo i v druhém kvartále minulého roku s přehledem největší předplacenou hudební platformou, v poslední době ale stagnuje. Největší růst zaznamenal Amazon a YouTube. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Trh s předplacenými hudebními službami se v posledních letech s novými aktéry stále více žhavý. Přesto si své vedení drží Spotify, jeho náskok na konkurenci se ale postupně snižuje.

V druhém kvartále minulého roku si podle Midia Research držel Spotify 31 % trhu, což mu na druhý Apple Music s 15 % sice dává značný náskok, jedná se ale o malý pokles z 33 %, které firma držela v roce 2020.

Co do růstu si pak skvěle vedlo Amazon Music, to mělo loni 13% podíl na trhu. Vůbec nejvíce ale vyrostla platforma YouTube Music, o 50 % za 12 měsíců, a nyní drží 8% podíl. Jednalo se zároveň o jedinou předplacenou platformou, která kromě růstu výrazně zvedla i samotný podíl na trhu. Meziročně se zvýšil také počet předplatitelů; celkem 26 %. Jde o 109,5milionový růst na celkem už bezmála 524 milionů posluchačů.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-21T16:54:29+01:00 2022-01-21T18:00:00+01:00 1
https://techfeed.cz/clanek/intel-kupuje-prvni-vybaveni-nove-generace-aby-se-znovu-1slnm6 Intel kupuje první vybavený nové generace aby se znovu dostal do vedení - TechFeed Intel na poli výroby čipů už kvůli svým některým pomalým přechodům strádá, vzadu ale zůstat nechce. Jako první kupuje ještě pokročilejší stroje pro výrobu ještě menších čipů. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Intel se chce do roku 2025 opět dostat do čela výroby čipů, i proto si teď jako první kupuje nové vybavení od nizozemské firmy ASML. Twinscan EXE:5200 má firma obdržet v roce 2024, aby v roce 2025 mohl začít fungovat.

Zařízení tohoto typu budou stát podle předpovědí ASML asi 340 milionů dolarů za kus. To je asi 7,3 miliardy korun nebo 300 milionů eur. Jsou kritická pro další pokrok v oblasti výroby čipů, jejich zmenšování se totiž s časem stává obtížnější a obtížnější.

Intel dlouho vývoj čipů vedl, a to i v době, kdy za ním o míle zaostávalo třeba IBM. Jeho problémy s vývojem ale znamenaly převzetí štafety od Samsungu a především TSMC.

Klíčové je při procesu zmenšování nanesení ještě menších obvodů na silikonová vlákna. Stroje ASML zastávají nejdůležitější funkci ve výrobě takových čipů; fotolitografii, v podstatě „psaní světlem do kamene“. Samsung i TSMC v tomto procesu přešli na využívání EUV světla, extrémního ultrafialového záření, které díky menší vlnové délce umožňuje snížit velikost obvodů.

Právě tento přesun Intelu trval a sebral mu vedení. S novým šéfem Patem Gelsingerem v čele chce ale společnost konkurenci dohnat. Intel je tak prvním zákazníkem ASML stojícím o ty nejpokročilejší přístroje.

Být první ale logicky neznamená výhru. První EUV čipy Intelu se totiž na trh podívají až letos, a ty vyrobené modernější technologií až v roce 2025. Dost času má tak i konkurence.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-21T16:51:42+01:00 2022-01-21T16:51:47+01:00 2
https://techfeed.cz/clanek/instagram-zavadi-predplatna-l1epir AMD maže tvrzení, že 4 GB VRAM nestačí pro hraní her a Instagram zavádí předplatná - TechFeed Vítejte u čtvrtečního Stručně! AMD smazalo příspěvek, ve kterém tvrdilo, že 4 GB VRAM nejsou ke hraní dostatečné kvůli nové grafické kartě, jež právě 4 GB VRAM má. Instagram naopak zavádí předplatná. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

Vítejte u čtvrtečního Stručně! AMD smazalo příspěvek, ve kterém tvrdilo, že 4 GB VRAM nejsou ke hraní dostatečné kvůli nové grafické kartě, jež právě 4 GB VRAM má. Instagram naopak zavádí předplatná. 

– Snapchat chystá nové funkce pro rodičovskou kontrolu. Rodiče budou moci omezit viditelnost profilu svých dětí, docílí tak menší pravděpodobnosti, že si dítě přidá nějaká náhodná osoba, jež nemusí mít zrovna dobré úmysly.

– Crypto.com, internetová směnárna kryptoměn, údajně čelí hacku. Společnost tak prý přišla o 15 milionů dolarů ve formě kryptoměny Etherum.

– Instagram testuje novinku, díky které si budete moci objednat předplatné u svého oblíbeného influencera. Tvůrci samotní si mohou zvolit, kolik bude předplatné stát. Mezi výhodami je přístup ke speciálním živým vysíláním, stories a také odznak, který se bude zobrazovat vedle zpráv a komentářů. Vše je dostupné pouze v testovací fázi a předplatné si můžete pořídit u omezeného počtu tvůrců.

– Společnost HP oznámila novou řadu Chromebooků, které budou sloužit především k edukativním účelům. Vyrábět se budou pod značkou Fortist. HP Fortis 14 G10 Chromebook bude disponovat procesorem Intel Celeron nebo Intel Pentium, 8 GB paměti RAM a 14palcovým displejem. HP Fortis 11 G9 Q Chromebook bude mít procesor Qualcomm Snapdragon 7c.

– YouTube TV přidává funkci, která svým uživatelům umožní seřadit kanály podle sledovanosti. Jestliže si tuto možnost zapnete, kanály se seřadí od nejsledovanějších po ty nejméně sledované.

– Opera spouští nový prohlížeč založený na technologii Web3, jehož hlavním účelem je správa kryptoměn a NFT. Prohlížeč má zabudovanou peněženku, můžete přes něj nakupovat i prodávat. 

– AMD odstraňuje tvrzení, že 4 GB VRAM nejsou pro hraní videoher dostatečné. Proč? Důvodem je zřejmě vydání nové grafické karty Radeon RX 6500 XT, jež má právě 4 GB VRAM.

Samsung zřejmě odhalil nadcházející tablet na svých internetových stránkách. Jsou-li neoficiální informace pravdivé, měl by disponovat 14,6palcovým displejem o rozlišení 2960x1848 pixelů, jehož obnovovací frekvence je 120 Hz. Ve výřezu v displeji by se údajně měly nacházet dvě selfie kamery.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-20T12:07:21+01:00 2022-01-20T12:07:21+01:00 4
https://techfeed.cz/clanek/ani-intel-ani-amd-lenovo-10w-pohani-snapdragon-vr29ug Ani Intel, ani AMD. Lenovo 10w pohání Snapdragon - TechFeed Lenovo představilo nový tablet a notebook. Obě zařízení jsou určena především pro školáky. Nemají zrovna ohromující výkon, ale jsou levná a odolná. Martin Havlíček https://techfeed.cz/r/havlis

I kvůli pandemii se počítač stal takřka nedílnou součástí školní výbavy, a to i u školáků na prvním stupni. Jaký počítač je ale pro dítě nejvhodnější? Výkon není až tak důležitý (teda pokud PC nemá zároveň sloužit zábavě), podstatné je, aby byl počítač především odolný. 

Novinka Lenovo 10w tento požadavek splňuje. Formálně vzato jde o tablet s přídavnou klávesnicí. Zařízení pohání SoC Snapdragon 7c, který byl navržen pro levná PC s operačními systémy Windows nebo Chrome OS (na tabletu Lenovo běží Windows 11). Výhodou platformy Snapdragon 7c jsou skvělá konektivita a nízké nároky na baterii. Bohužel výrobce neuvádí výdrž, ale jen spotřebu 30 Wh.

Lenovo 10w má 10,1palcový dotykový displej s full HD rozlišením, který chrání Gorilla Glass. Samotný tablet je pak lemován gumovým nárazníkem, který zvyšuje odolnost. Nechybí ani dvě kamery: přední s rozlišením 2 Mpx a zadní s 8 Mpx. Tablet má 8 LPDDR4x RAM a vnitřní úložiště typu eMMC o kapacitě až 128 GB. Zmínku si zaslouží také USB-C konektor a jack pro připojení sluchátek. Cena 329 dolarů vychází v přepočtu na 8 500 Kč. Součástí balení je přídavná klávesnice, stylus se dá dokoupit.

Další novinka Lenovo 13w Yoga je určena pro starší školáky. Tentokrát jde o notebook s 13,3palcovým dotykovým FHD displejem s jasem 300 nitů. Klávesnice je pevnou součástí zařízení, ale dá se překlopit tak, že lze zařízení používat jako tablet. Počítač pohání procesor řady AMD Ryzen 5000-U, má 16 GB DDR4-3200 RAM a SSD o kapacitě až 512 GB. 

I Lenovo 13w Yoga má dvě kamery – přední s rozlišením 1080p a zadní s 5 Mpx. Velmi solidní je nabídka portů: 2 x USB 3.2 Gen1 Type-C, HDMI 2.0, 2 x USB 3.2 Gen1 Type-A, SD čtečka a 3,5mm jack. K internetu se připojíte přes Wi-Fi anebo LTE, pokud si připlatíte za verzi s eSIM.

Podobně jako u tabletu, tak i v případě notebooku si dal výrobce záležet na odolnosti. Displej chrání Gorilla Glass a klávesnice je voděodolná. Cena je v porovnání s tabletem zhruba dvojnásobná – 749 dolarů (19 400 Kč). V Americe se obě novinky začnou prodávat již letos v dubnu, dostupnost na českém trhu zatím není známa. 

Pokračovat na web
]]>
2022-01-19T14:48:44+01:00 2022-01-19T19:00:00+01:00 0
https://techfeed.cz/clanek/youtube-konci-se-svym-originalnim-obsahem-j382mk YouTube končí se svým originálním obsahem - TechFeed YouTube Originals, které se staralo o přípravu originálního obsahu pro platící uživatele, končí. Na Twitteru to řekl Robert Kyncl, jeden z manažerů společnosti. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

YouTube končí se svým programem YouTube Originals. Ten připravoval originální obsah pro předplatitele YouTube Premium. Na Twitteru to oznámil jeden z manažerů společnosti, Robert Kyncl.

Originals měla platforma už od roku 2016, celou dobu je vedla Susanne Daniels. Na začátku se zaměřovaly na videa o tvůrcích, příkladem může být série Scare PewDiePie. První série měla podle YouTube sklidit úspěch s asi 250 miliony zhlédnutími.

YouTube se postupně přesouval k myšlence úplného zpřístupnění tohoto obsahu, jen schovaného za reklamami. V obsahu se začaly objevovat celebrity jako Katy Perry či Kevin Hart. Bohužel i přes snahu platformy se jen málo videí stalo vyloženě hitem, s koncem Originals tak nyní v Google končí i jeho šéfka Susanne Daniels. Některé nové série byly ukázány dokonce ještě v minulém roce. YouTube si těch ve výrobě podle svých slov bude vážit a tvůrce brzy kontaktuje.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-19T14:45:03+01:00 2022-01-19T17:30:00+01:00 4
https://techfeed.cz/clanek/nvidia-nejspis-rtx-3090-ti-zatim-odklada-ge27hg Nvidia nejspíš RTX 3090 Ti zatím odkládá - TechFeed Nvidia podle úniků nestíhá plánované termíny spuštění prodejů karty RTX 3090 Ti ohlášené na konferenci CES. Jednat se má o nový strop běžně dostupných desktopových karet. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Nvidia na letošní konferenci CES ukázala „grafické monstrum“ v podobě karty RTX 3090 Ti. O moc víc o ní z oficiálních zdrojů nevíme, snad jen o 24 GB videopaměti, informací z jiných zdrojů je ale mnoho. A to nejen o možné budoucí ceně, ale i o možných časových prodlevách ze strany Nvidie.

Podle vícero nezávislých zdrojů z TweakTown a Videocardz měla být karta spuštěna už s koncem měsíce ledna/januára. Jeden ze zdrojů dokonce mluví úplném pozastavení práce na kartě. RTX 3090 Ti se tak nejspíš kvůli možným problémům na straně Nvidie dočkáme v únoru/februáru.

Podle úniků karta využije čipu GA102 s 10 752 CUDA jádry a rychlosti přenosu dat o jednom terabajtu za vteřinu. Jednat by se tak mělo o něco silnější kartu, než je současná RTX 3090.

Cena je také spekulativním parametrem. Founders edice karty RTX 3090 se začala prodávat v přepočtu za 33 000 korun, její varianty se ale nyní pohybují asi o 10 000 korun výše. Proto se u Ti verze dá čekat základní cenovka 43 000 Kč (1 800 euro) s tím, že se nejspíš také běžně podívá ještě o deset tisíc korun výše (2 200 euro).

I tyto odhady je ale třeba brát s rezervou, některé úniky totiž nastiňují ještě výrazně extrémnější nacenění nového modelu.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-19T21:10:30+01:00 2022-01-19T15:00:00+01:00 3
https://techfeed.cz/clanek/sef-intelu-amd-sledujeme-ve-zpetnem-zrcatku-tv6ibz Šéf Intelu: „AMD sledujeme ve zpětném zrcátku“ - TechFeed Výkonný ředitel Intelu bilancoval svůj první rok ve vedení společnosti a představil strategii na příští rok. Největší ohlas ale vyvolal rýpnutím do konkurenčního AMD. Martin Havlíček https://techfeed.cz/r/havlis

Pat Gelsinger slaví první rok ve funkci výkonného ředitele společnosti Intel a při té příležitosti zveřejnil na svém LinkedIn profilu video, ve kterém bilancuje, co všechno za posledních 12 měsíců v Intelu dokázali.

Nejzajímavější je pasáž, kdy Gelsinger chválí 12. generaci Intel Core procesorů: „Procesory Alder Lake přišly jak rána z čistého nebe – bum a jsme zpátky ve hře! AMD sledujeme ve zpětném zrcátku a už nikdy je nepustíme před sebe.“

Rýpnutí do konkurence vyvolalo ohlas nejen u médií, ale i Gelsingerovo sledujících na LinkedInu. „Intel představil 10nm procesor v listopadu 2021, tedy 364 dní poté, co AMD uvedlo svůj 7nm čip, a vy si troufáte tvrdit, že jste lepší? Arogance Intelu je ohromující,“ stojí v komentáři s největším počtem lajků.

Další komentující poukazuje na to, že nebýt silné konkurence v podobě AMD, tak by Intel neměl motivaci inovovat své produkty, ani nastavit „rozumné“ ceny. V komentářích se objevila také poznámka, proč Intel neporovná své procesory s těmi od Applu. Nechybí ale ani mnoho příspěvků, které vystoupení či dosavadní práci nového ředitele Intelu chválí.

Není to poprvé, co upřímnost Pata Gelsingera dostala Intel do médií. V prosinci minulého roku musel Gelsinger mírnit svou rétoriku poté, co si postěžoval, že Tchaj-wan je (pro výrobu čipů) velice nestabilní zemí: „Jen během tohoto týdne poslal Peking do identifikační zóny protivzdušné obrany Tchaj-wanu 27 bojových letounů.“ Později ale sám odletěl do Tchaj-wanu, aby jednal o posílení výroby čipů a nových investicích.

Ale zpátky k videu. Ve zhruba pětiminutovém monologu došlo i na výhled do budoucna. Podle Gelsingera je Intel skvěle připraven na trendy, které budou řídit poptávku po procesorech, ať už jde o umělou inteligenci, zajištění bezpečnosti dat nebo nízké datové odezvy. Zopakoval také plány týkající se výrobní technologie procesorů a prozradil, že práce na nich jdou podle harmonogramu a v některých případech si týmy dokonce stihly vytvořit časovou rezervu. Po několikaletém zpoždění 10nm procesu jistě dobrá zpráva… 

Pokračovat na web
]]>
2022-01-19T11:03:38+01:00 2022-01-19T11:03:38+01:00 12
https://techfeed.cz/clanek/co-ceka-novy-iphone-lineup-dlc16b Co čeká nový iPhone lineup? - TechFeed Úniky a spekulace ukazují jak vizáž, tak hardwarové parametry nové série mobilních telefonů Apple. Dočkat bychom se měli dvojitého průstřelu i 120Hz displeje na všech modelech. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Spekulace o iPhonech jsou často mimo. Přesto se podívejme na to, co nás podle spekulací a úniků čeká na začátku podzimu tohoto roku.

Analysta Jeff Pu mluvil o celé sérii iPhone 14, ne jen o Pro modelech, jak tomu bylo u některých dalších spekulací. Apple podle něj letos vydá hned dva nadstandardní modely; Pro a Max.

Ty se minulý rok lišily pamětí RAM, kamerovým systémem a 120Hz obrazovkou. Jeden z těchto rozdílů nejspíš letos opadne, podle Puho se funkcionality adaptivní frekvence displeje dočkáme u všech modelů – nejen u těch prémiových.

I běžné modely se také mají dočkat 6 GB RAM, parametru dosud specifického právě pro Pro modely. Prémiovější linie pak pochopitelně dostanou v tomto směru další vylepšení.

Základní nastavení paměti u Pro a Pro Max linií by se pak ze 128 GB mělo zvětšit na 256 GB. Navíc by iPhony měly dostat nový specifický výřez, který zabírá o poznání méně z obrazovky. Jednat se nejspíš bude o dvojitý průstřel.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-18T17:12:27+01:00 2022-01-18T17:12:27+01:00 0
https://techfeed.cz/clanek/dualni-monitor-od-lg-se-hodi-na-multitasking-i-streaming-d74zre Duální monitor od LG se hodí na multitasking i streaming - TechFeed Na první pohled se LG Ergo Dual může jevit jenom jako bundle dvou monitorů, ve skutečnosti je to zajímavé řešení, jak zvýšit produktivitu práce u PC. Martin Havlíček https://techfeed.cz/r/havlis

Kdo si jednou vyzkouší pracovat na počítači se dvěma (nebo více) monitory, ten už se k sestavě s jednou obrazovkou těžko vrací. U některých činností a profesí je zapojení vícero monitorů skoro nutností. To by nám jistě potvrdil nejeden stříhač, burzovní makléř nebo třeba i streamer. 

Právě pro ně je určena novinka s názvem LG Ergo Dual. Jde o balení dvou 27palcových monitorů se stojanem, který uživateli poskytuje nebývalé možnosti polohování. Monitory se zasadí na dvojici ramen, které fungují víceméně nezávisle. Obrazovky si tak můžete umístit vedle sebe, a to klasicky horizontálně nebo otočené do vertikální polohy. Nebo pod sebe, každý jinak, prostě jak potřebujete. Monitory je možné rovněž natočit tak, aby byly zády k sobě, což se hodí, když například chcete ukázat něco kolegovi, který sedí naproti vám. Nastavit lze samozřejmě také sklon obrazovek.

Celkem zajímavé jsou i parametry samotných monitorů LG 27QP88D, i když herním speciálům se rovnat nemohou. Jedná se o IPS panely s maximálním rozlišením 2560 x 1440, obnovovací frekvencí 75 Hz, odezvou 5 ms (GtG), maximálním jasem 350 nitů a kontrastním poměrem 1000:1. Monitory podporují AMD FreeSync a HDR10. Co se konektorů týče, tak na zadní straně najdete HDMI, DP, USB Type-C i sluchátkový port. USB-C konektor podporuje DP-Alt Mode.

Informace o dostupnosti zatím nejsou k dispozici a cenu známe pouze americkou – 799 dolarů. V přepočtu na domácí měnu se dostáváme k částce 20 800 Kč včetně daně.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-18T13:37:22+01:00 2022-01-18T13:37:21+01:00 2
https://techfeed.cz/clanek/feed-v-microsoft-edge-vam-umozni-sledovat-youtubery-2b2hhd Feed v Microsoft Edge vám umožní odebírat nová videa YouTuberů - TechFeed Microsoft začl ve svém Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

Microsoft začal testovat integrace se službou YouTube ve svém prohlížeči Edge. Nově si budete moci nastavit odebírání novinek od některých tvůrců, které se vám následně zobrazí ve speciálním feedu vytvořeném v kolekcích.

Leopeva64, uživatel Redditu, nalezl nové tlačítko umístěné v adresním řádku. Zobrazí se ve chvíli, kdy se budete nacházet na kanále tvůrce. Přes toto tlačítko můžete začít sledovat daného tvůrce, následně se vytvoří informační kanál v kolekcích a budete přes něj mít přístup k jeho nejnovějším videím.

Nová experimentální funkce se zdá být velmi podobná té, jež se nachází v konkurenčním prohlížeči Google Chrome. Ta umožňuje sledování blogů a tvůrců za účelem zisku nejnovějšího obsahu hned po jeho zveřejnění. V podstatě se tedy jedná o rozšíření RSS uvnitř prohlížeče Chrome.

Vše se zatím nachází pouze ve fázi testování. Novinka je dostupná pouze pro omezený počet uživatelů, kteří jsou součástí programu Edge Canary.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-18T11:12:53+01:00 2022-01-18T11:12:52+01:00 1
https://techfeed.cz/clanek/asus-a-gigabyte-budou-vyrabet-16-gb-rtx-3070-ti-zlv6be Společnosti ASUS a Gigabyte potvrdily výrobu 16gigabajtové RTX 3070 Ti - TechFeed Společnosti ASUS a Gigabyte předložily Eurasijskému ekonomickému svazu nový model karty RTX 3070 Ti. Bude mít zřejmě 16 GB paměti o rychlosti 19 Gbps a 6144 jader CUDA Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

ASUS a Gigabyte, výrobci grafických karet, předložili Eurasijskému ekonomickému svazu nový model grafické karty RTX 3070 Ti. Bude mít zřejmě 16 GB paměti a 6144 jader CUDA.

Dříve se zdálo, že tento model by měl být vydán 11. ledna, později byl však odložen. To ale zjevně neplatí pro společnosti ASUS a Gigabyte, které nyní podaly seznam nových modelů. Oba výrobci sice plánují řadu SKU, ale zatím se nepotvrzuje, že zrovna tyto modely budou vydány. Také není jasné, zda je seznam konečný.

Nutno podotknout, že se ale nejedná o první případ, kdy Gigabyte předložil Eurasijskému ekonomickému svazu GeForce RTX 3070 Ti se 16gigabajtovou pamětí. Ba naopak, stalo se tak již v prosinci. Nový seznam je tak pouhou aktualizací, jež obsahuje nové modely Gaming OC Stealth.

Nová karta by tedy měla být pravděpodobně vybavena 6144 CUDA jádry a 16 GB GDDR6X pamětí o rychlosti 19 Gbps. Spotřeba původního modelu byla 290 wattů, ale je jasné, že kvůli zvýšené paměti bude spotřeba nové karty vyšší.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-18T08:25:33+01:00 2022-01-18T08:25:33+01:00 6
https://techfeed.cz/clanek/corsair-predstavil-jeden-z-nejvykonnejsich-disku-pro-ps5-ueemfp Corsair představil jeden z nejvýkonnějších disků pro PS5 - TechFeed Nová verze M.2 SSD MP600 Pro od Corsairu je určena konzoli PlayStation 5. Od disku pro PC se liší především velikostí heatsinku, špičkové parametry byly zachovány. Martin Havlíček https://techfeed.cz/r/havlis

Tak už i Corsair se připojil k výrobcům hardwaru, kteří produkují speciální SSD pro konzoli PlayStation 5. Disk s rozhraním M.2 nese označení MP600 PRO LPX a prodává se ve dvou kapacitách: 1 TB a 2 TB. Ceny byly stanoveny na 189,99 eur, respektive 379,99 eur za disk s větší kapacitou (v přepočtu 4 600 a 9 300 Kč).

Jedná se o mírně upravenou verzi disku MP600 PRO, který je od minulého roku v prodeji i na českém trhu. Pro PS5 se ale moc nehodil, protože je opatřen příliš velkým heatsinkem. Případná instalace do konzole tak vyžadovala výměnu chladiče. Proto Corsair představil speciální model pro PS5, která má nižší a jinak strukturovaný heatsink (11 mm na výšku namísto původních 15 mm). 

Ostatní parametry se zdají být beze změny. Corsair MP600 PRO LPX patří k nejlepším diskům ve své kategorii. Rychlost sekvenčního čtení je 7 100 MB/s a zápisu 5 800 MB/s. Sony doporučuje minimální rychlost čtení 5 500 MB/s, takže tento požadavek disk s přehledem splňuje. 

Životnost disku udává výrobce ve 0,38 DWPD. Jedná se o hodnotu Drive Writes Per Day, tedy kolikrát můžete přepsat obsah disku za den, aby SSD vydrželo 5 let.

Corsair Force MP600 Pro XT je vybaven nejvyšším modelem řadiče Phison E18 a 3D TLC NAND pamětí se 176 vrstvami. U modelu MP600 PRO LPX pro PS5 výrobce takové detaily neuvádí, ale vzhledem k tomu, že mají oba disky stejné parametry, lze předpokládat, že i konzolový disk má stejnou hardwarovou výbavu a jedinou odlišností je onen zmiňovaný heatsink.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-17T18:03:07+01:00 2022-01-17T18:03:07+01:00 0
https://techfeed.cz/clanek/oneplus-oficialne-konci-s-podporou-softwaru-pro-oneplus-6-6t-973xq9 OnePlus oficiálně končí s podporou softwaru pro OnePlus 6/6T - TechFeed Tři roky po oficiálním spuštění s předinstalovaným Androidem Oreo softwarová podpora pro řady OnePlus 6 a 6T oficiálně skončila. Jarda Poustecký https://techfeed.cz/r/Maikerock

Tři roky po oficiálním spuštění s předinstalovaným Androidem Oreo softwarová podpora pro řady OnePlus 6 a 6T oficiálně skončila. Co se týče hardwaru, tak řady OnePlus 6 a 6T jsou v komunitě fanoušků vysoce ceněny a nabízí mnohé z toho, co z motta „Never Settle“ (přeloženo „Nikdy se neusadit“) udělalo oporu v základně nadšenců. Dvojice modelů byla vydána zhruba půl roku od sebe v roce 2018 a nabízela hodně ze stejného základního hardwaru. To zahrnovalo základní čipovou sadu Qualcomm Snapdragon 845 a RAM paměti 6 a 12 GB.

OnePlus 6 byl dodáván s předinstalovaným systémem Android Oreo, zatímco později vydaný model OnePlus 6T zvýšil verzi softwaru na Android 9 Pie. V rámci tříletého závazku OnePlus softwarové aktualizace softwaru bylo duo modelů oficiálně aktualizováno na Android 11 a nadstavbu na OxygenOS 11.

V příspěvku na fóru OnePlus v rámci existujícího vlákna bylo učiněno oznámení, které potvrdilo, že ano, oficiální softwarová podpora pro OnePlus 6 a 6T již nebude pokračovat.

„Ahoj kamarádi,

po 3 velkých aktualizacích a více než 3 letech aktualizací, přibližně 60 uzavřených beta verzích a více než 30 otevřených beta verzích je nyní čas uzavřít kapitolu a oznámit konec oficiální softwarové podpory OnePlus 6 a 6T.

Právě díky vaší neustálé podpoře jsme byli schopni neustále vylepšovat software na těchto zařízeních a nemůžeme vám dostatečně poděkovat za vaši neustálou zpětnou vazbu. Rádi bychom se podělili o zvláštní slovo uznání všem beta testerům, kteří od roku 2018 testují funkce, než budou uvolněny do stabilní verze. Hráli jste obrovskou roli při optimalizaci OxygenOS, abyste zajistili celkově lepší zážitek.

Ještě jednou bychom vám všem rádi vyjádřili upřímné poděkování za obrovskou podporu na cestě. Nic z toho by nebylo možné bez vás. Budeme i nadále naslouchat vašemu hlasu, abychom v budoucnu vytvořili ještě lepší produkty.

Nikdy se neusadit.“

Toto potvrzení není žádným překvapením, ale nedávná aktualizace OxygenOS na verzi 11.1.2.2 zůstane pro OnePlus 6 a 6T jako poslední verze. Naštěstí aktualizace obsahuje bezpečnostní opravu z prosince 2021. Bohužel však Android 12 a OxygenOS 12 přes OTA nebudou již k dispozici.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-17T15:58:32+01:00 2022-01-17T15:58:31+01:00 1
https://techfeed.cz/clanek/apple-vr-se-vykonem-i-cenou-vyrovna-macbooku-pro-sv8aba Apple VR se výkonem i cenou vyrovná MacBooku Pro - TechFeed Nová dávka spekulací o VR brýlích od Applu. Co bude headset pohánět, co bude umět, kolik bude stát a jak se vlastně bude jmenovat? Martin Havlíček https://techfeed.cz/r/havlis

Mark Gurman z agentury Bloomberg, který má na svém kontě celou řadu potvrzených předpovědí o produktech Applu, vypustil do světa nové spekulace o VR headsetu této značky. Ve svém newsletteru Power On se rozepsal o ceně, využití, výkonu, ale i názvu zařízení. 

Podle Gurmana půjde o brýle typu Mixed Reality. To znamená, že kromě virtuální reality budou umět také zobrazit virtuální objekty v prostoru kolem uživatele. Brýle bude možné využít ke sledování médií, hraní her, ale také ke komunikaci. Zatím se vždy mluvilo o „Apple VR headsetu“, finální produkt by se ale prý mohl jmenovat Apple Sight/iSight, Apple Reality nebo Apple Vision.

Co se týče hardwaru, tak Gurman uvažuje, že brýle bude pohánět čip na úrovni M1 Pro. Nejde tu ani tak o výkon CPU, jako spíš o grafiku. „Zatímco M1 má osmijádrové GPU, tak M1 Pro má 14 až 16 grafických jader,“ píše. Nejvýkonnější čip, který kdy Apple vyrobil, aktuálně najdeme v nové řadě MacBooků Pro.

Těm by VR headset měl blížit nejen hardwarovou výbavou, ale také cenou. Analytici odhadovali, že se brýle budou prodávat za cenu kolem 3 tisíc dolarů (64 tisíc Kč bez daně). Podle Gurmana je pravděpodobnější cena přesahující 2 tisíce dolarů (43 tisíc bez DPH). „Apple si za své produkty zpravidla účtuje více než konkurence a díky vysoké marži je jednou z nejziskovějších společností v oblasti spotřební elektroniky. Headset nebude výjimkou, i když v tomto případě je cenovka nad 2 000 dolary dána hlavně použitými technologiemi,“ spekuluje.

A kdy by měl Apple tyto spekulované VR brýle představit? Podle Bloombergu to nebude dříve než na konci roku 2022.   

Pokračovat na web
]]>
2022-01-17T13:57:40+01:00 2022-01-17T14:14:00+01:00 5
https://techfeed.cz/clanek/youtube-testuje-chytre-stahovani-videi-qy3201 YouTube testuje „chytré stahování“ videí - TechFeed Mobilní aplikace YouTube sama vybere každý týden dvacet videí, která by se vám mohla líbit, a stáhne je do lokálního úložiště. Má to ale jeden háček. Martin Havlíček https://techfeed.cz/r/havlis

Jednou z výhod placeného členství YouTube Premium je možnost stahovat videa do lokálního úložiště (bez jakýchkoliv plug-inů nebo jiných vychytávek třetí strany). V mobilní aplikaci je tato funkce k dispozici už dlouho a nově by se mělo tlačítko pro stahování objevit i na webu. I když nám se tato možnost na YouTube stále nezobrazuje, ačkoliv placený účet máme.

Další prémiovou novinkou by měla být funkce Smart Downloads. Poté, co ji aktivujete, vám mobilní aplikace začne každý týden automaticky stahovat 20 videí. Samozřejmě jen tehdy, pokud jste připojeni přes Wi-Fi a máte dostatečně nabitou baterii. Něco podobného nabízí i aplikace YT Music. V jejím případě jde o písničky, které si často přehráváte. U YouTube bude „chytré stahování“ fungovat trochu jinak, protože nemá smysl stahovat videa, která už jste viděli. Tipujeme, že půjde o výběr nových videí ze sledovaných kanálů nebo o obsah, o kterém se algoritmus domnívá, že by vás mohl zaujmout.

YouTube bude funkci testovat až do 14. února. Pokud byste si ji chtěli vyzkoušet, tak se musíte přihlásit. Stačí v aplikaci kliknout na ikonku vašeho účtu, pokračovat do Nastavení a zde zvolit Vyzkoušet nové funkce. My jsme ji zde ale nenašli, tak je možné, že ji YouTube testuje u omezeného okruhu uživatelů nebo jen ve vybraných zemích. Pokud se ale osvědčí, měla by se stát nedílnou součástí aplikace. Samozřejmě jen u aplikace těch uživatelů, kteří si platí YouTube Premium.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-17T13:07:27+01:00 2022-01-17T13:07:26+01:00 0
https://techfeed.cz/clanek/strucne-windows-11-se-dockal-noveho-ukazatele-hlasitosti Windows 11 se dočkal nového ukazatele hlasitosti a krást iPody se nevyplácí - TechFeed Pondělní souhrn novinek je zde! Ve Windows 11 je dostupný nový ukazatel hlasitosti, školní pracovnice kradla iPody určené pro studenty a Ukrajinu zasáhl kybernetický útok. To, a ještě více ve Stručně! Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

Pondělní souhrn novinek je zde! Ve Windows 11 je dostupný nový ukazatel hlasitosti, školní pracovnice kradla iPody určené pro studenty a Ukrajinu zasáhl kybernetický útok. To, a ještě více ve Stručně!

– Indický startup Turnip vytváří komunitní platformu pro hráče mobilních her, v novém kole financování se mu podařilo získat 12,5 milionu dolarů. Již nyní si v aplikaci můžete vybudovat vlastní komunitu, pro kterou můžete streamovat hry až v rozlišení 1080p. Tvůrce dokonce můžete podpořit pomocí donatu. Myslíte si, že Turnip bude moct v budoucnu konkurovat známějším platformám jako Discord nebo Twitch?

– S krádežemi se potýkáme neustále, přičemž jejich absurdita je občas až šokující. V Novém Mexiku byla Kristy Stock odsouzena k 18měsíčnímu pobytu ve vězení kvůli krádeži 3000 iPodů, jež byly určeny studentům. Získala tak přes 800 000 dolarů. A aby toho nebylo málo, ještě z těchto příjmů falšovala daňová přiznání.

Nvidia Shield TV se dočkává nové aktualizace, která přináší Android 11. S tím samozřejmě přicházejí i nové aplikace a vychytávky. Například IMDb TV obsahuje filmy a televizní pořady zdarma, Apple TV a Google Play nyní disponují podporou obrazu ve 4K.

– YouTube zavádí ve své aplikaci pro Android funkci chytrého stahování. Každý týden se vám automaticky stáhne 20 videí, a to v případě, že jste předplatiteli služby YouTube Premium a jste připojeni k Wi-Fi. Podobné funkce využívá i YouTube Music nebo Netflix.

– Twitter nově umožní nahrávat a zpětně přehrát konverzace ve službě Spaces. Nahrávání je dostupné pro některé pořadatele v mobilních aplikacích pro Android i iOS, nahrávky může poslouchat každý, dokonce i přes web. Pro přiblížení – vše je velmi podobné aplikaci Clubhouse, kde si například hudebník může vytvořit vlastní místnost, v níž si popovídá se svými fanoušky, případně jim něco zahraje.

– Služba PayPal, díky které můžete platit přes internet, čelí obvinění. Problémem jsou zmražené účty a finance uživatelů. Například Lena Evans, která PayPal využívala přes 22 let, tvrdí, že jí PayPal po šesti měsících od zmrazení účtu zabavil 26 984 dolarů (580 000 Kč) bez udání důvodu.

– Ukrajinu zasáhl masivní kybernetický útok, při kterém byly hacknuty vládní internetové stránky. Útočníci je dočasně vyřadili z provozu a uživatelům zanechali zprávu, aby se „báli a očekávali i horší věci“. Josep Borell, šéf zahraničního odboru EU, řekl, že nemá žádné důkazy o pachateli, ale „můžeme si představit, kdo za tím stojí“. Tím zřejmě myslel Rusko, které je mimo jiné pachatelem i v očích samotné Ukrajiny.

– Windows se po necelých 10 letech dočkává nového ukazatele pro hlasitost. Novinka je dostupná pouze ve Windows 11, ladí totiž s celkovým vzhledem operačního systému.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-17T10:50:12+01:00 2022-01-17T11:00:00+01:00 20
https://techfeed.cz/clanek/nvidia-mozna-pripravuje-novou-variantu-geforce-rtx-3060-ti-cj6xvy Nvidia možná připravuje novou variantu GeForce RTX 3060 Ti - TechFeed Díky informacím v ovladači Nvidia Studio je zřejmé, že Nvidia chystá novou variantu karty GeForce RTX 3060 Ti. Měla by disponovat čipem GA103-200-A1 a 7680 jádry CUDA. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

Nvidia možná připravuje novou variantu grafické karty GeForce RTX 3060 Ti. Ovladač Nvidia Studio totiž obsahoval informace o grafické kartě, která ještě nebyla vydaná. Nová RTX 3060 Ti by podle všeho měla disponovat čipem GA103-200-A1.

Web VideoCardz původně uváděl, že čipem nové grafiky bude GA103, jelikož identifikační číslo 2414, které bylo nalezeno, odpovídá právě této skupině čipů. Později však bylo leakerem kopite7kimi upřesněno, že nové RTX 3060 Ti budou disponovat čipem GA103-200-A1, který by měl být stejně výkonný jako GA104.

Jednalo by se tak už o třetí variantu této grafické karty, ta poslední nesla označení „Lite Hash Rate“ a byla vydána před půl rokem. Zatím není jasné, co by nový čip mohl nabídnout z hlediska přetaktování, spotřeby energie nebo celkového výkonu. Nový čip by měl údajně disponovat 7680 jádry CUDA, což je poměrně velký posun, jelikož dnešní RTX 3060 Ti má pouze 4864 jader.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-16T16:24:28+01:00 2022-01-16T16:24:29+01:00 2
https://techfeed.cz/clanek/takhle-vypada-chytry-respirator-j78vtz Takhle vypadá chytrý respirátor? - TechFeed Northwestern University ukazuje koncept chytrého respirátoru, který by dokázal zavčas zjistit netěsnosti. V budoucnu by mohl fungovat podobně jako dnes chytré hodinky. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Netěsné masky ztrácejí svou efektivitu, udržet je ale v plně funkčním stavu i po dlouhé směně není jednoduché. I proto přicházejí inženýři z Northwest University s chytrým respirátorem, který zdravotníkům s odhalením netěsností pomůže.

Pokud vám slovní spojení chytrý respirátor připomene masku Zephyr od Razeru, asi nejste jediní. Ta ale spíše než bezpečnost vylepšovala pocit z používání a přidala RGB, které ale bohužel viry nezabíjí. Nový koncept je v tomto jiný; zaměřuje se právě na bezpečnost.

Zařízení samotné musí být připnuto do běžné masky s certifikací N95 s pomocí magnetů, aby nijak neovlivnilo funkčnost respirátoru samotného. Potom s kolekcí senzorů dokáže masku monitorovat třeba mobilní aplikací.

Prototypu je nyní potřeba vyměňovat baterie, do budoucna by se mu ale mohlo podařit využít teplo i samotný podtlak lidského dechu pro generaci energie a bez nabíjení by tak mohl zůstat klidně týdny.

Proč ale vlastně takto chytrý respirátor? Většina z nás jeho využití asi najde jen těžko, pro zdravotníky, kteří v nich pracují klidně dvanáct hodin, by se ale kolekce senzorů mohla stát pomocníkem nahrazujícím frekventovanější složité testovací procedury.

Že se maska uvolnila senzor pozná buď zaznamenáním náhlého pohybu nebo poklesem podtlaku, který v respirátoru vzniká. Ten, kdo masku má na sobě, by tedy včas věděl, že se míra jeho ochrany před viry výrazně snížila.

Do budoucna by podobné zařízení mohlo sloužit přesně jako současné chytré hodinky. Monitorováním malých pohybů, které vaše hlava učiní při každém tepu srdce, a dýchání by mohla mobilní aplikace vyhodnocovat údaje o vašem zdraví.

Zařízení ještě čekají klinické studie, které ukážou, zda jsou funkce, o kterých inženýři mluví, opravdu plně funkční.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-15T23:47:47+01:00 2022-01-16T12:00:00+01:00 0
https://techfeed.cz/clanek/cesko-ma-ve-vesmiru-dalsi-satelit-igsyqh Česko má ve vesmíru další satelit - TechFeed Česko má ve vesmíru další satelit; VZLUSAT-2 se vznesl ve čtvrtek s raketou Falcon. Nečekají se od něj žádné průlomové objevy, primárně má otestovat přístroje na palubě. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Ve čtvrtek se s raketou Falcon 9 do vesmíru vznesla i v pořadí již třetí česká družice. Jde o VZLUSAT-2 pojmenovaný po Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu (VZLU).

Snažit se bude otestovat přístroje, které s sebou na oběžnou dráhu nese; ty by později měly být komerčně prodávány. Mimo jiné se jedná o kamery, senzory radiace, gama záření i vesmírné radiace. Část z nich je druhou generací strojů, které kolem Země obíhají na palubě VZLUSAT-1.

Družice není gigantem. Využívá programu Cubesat od SpaceX, který do vesmíru vynáší „kostky“ o velikosti deset na deset centimetrů. VZLUSAT-2 má velikost tří takových kostek, což mu umožňuje nést dříve zmíněné přístroje.

Co se týče kamer, jedna dokáže pixelem rozlišit třicetimetrové úseky, druhá pětisetmetrové. Kamera s vyšším rozlišením povrchu má ale jen 5° zorné pole, ta s nižším 45,2°.

Satelit bude Zemi obíhat ve výšce 500 až 600 kilometrů, oběhne ji zhruba jednou za 95 minut a řízen bude ze Západočeské univerzity v Plzni.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-14T12:49:12+01:00 2022-01-14T18:00:00+01:00 3
https://techfeed.cz/clanek/prvni-video-na-youtube-prekonalo-10-miliard-zhlednuti-8mi3og První video na YouTube překonalo 10 miliard zhlédnutí - TechFeed První videem na YouTube, které překonalo hranici 10 miliard zhlédnutí, se stal klip k dětské písničce Baby Shark. Titul nejsledovanějšího videa ale získal už v roce 2020, když předehnal hit Despacito. Martin Havlíček https://techfeed.cz/r/havlis

První videem, které získalo na YouTube jeden milion zhlédnutí, byla reklama Nike s názvem Ronaldinho: Touch of Gold. Stalo se tak v listopadu 2005. Desetimilionovou hranici pokořila o půl roku později znělka seriálu Pokémon. První video se 100 miliony zhlédnutí už na YouTube nenajdete, jednalo se o fanouškovský klip k písničce Music Is My Hot Hot Sex od CSS. Miliardový milník v počtu zhlédnutí patří rovněž hudebnímu klipu, v roce 2012 jej překonal Gangnam Style od jihokorejského umělce PSY. 

I ultimátní rekord v počtu zhlédnutí patří písničce původem z Jižní Koreje. Jak už jsme prozradili v perexu, jedná se o dětskou odrhovačku Baby Shark od společnosti Pinkfong, která produkuje videoobsah pro nejmenší. Číslo 10 000 000 000 se na počítadle od videem objevilo ve čtvrtek 13. ledna 2022. Titul nejsledovanějšího videa si ale klip drží už od listopadu roku 2020, kdy předběhl písničku Despacito, pod níž jsou podepsaní Luis Fonsi a Daddy Yenkee.

Baby Shark je skutečně fenomén. Chytlavá písnička se objevila v taneční hře Just Dance 2020 od Ubisoftu a Nickleodeon podle ní natočil animovaný seriál, na který naváže nejen druhá řada, ale dokonce i celovečerní film. Existují samozřejmě i herní adaptace. Dětských her s kreslenými žraloky je na Google Play a App Store hned několik a není to tak dávno, co tento fenomén pronikl i do střílečky PUBG Mobile. Hráči mohli získávat speciální tokeny a za ty si kupovat speciální Baby Shark emote, znělku do menu, skin nebo pánvičku s motivem klipu. 

Největším „bizárem“ ale zůstává oficiální kolekce Baby Shark NFT. Nejdražší token se vydražil za více než 56 tisíc dolarů. S NFT se pojí jednoduchá animace a refrén chytlavé písničky v původním znění. 

Pokračovat na web
]]>
2022-01-14T12:44:24+01:00 2022-01-14T16:30:00+01:00 4
https://techfeed.cz/clanek/novy-autonomni-kuryr-nuro-ma-zepredu-airbag-mu7p98 Nový autonomní kurýr Nuro má zepředu airbag - TechFeed Nuro, firma zaměřující se na autonomní doručování zásilek, ukazuje nový model vozidla, které je právě pro tento účel vytvořeno. Oproti předchozím modelům má dvojnásobné uložiště i airbag. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Nuro ve středu ukázalo další dílek do skládačky komerčního využití svých produktů v pořadí již třetím modelem autonomního doručovacího vozidla. Firma se od založení bývalými zaměstnanci Googlu dostala na 45miliardovou evaluaci.

Nuro přestalo využívat své dosavadní numerické pojmenovávání (R1 a R2); místo toho společnost model pojmenovala po sobě, Nuro. Ukazuje to, že se už opravdu jedná o vlajkovou loď společnosti.

Aby bylo jasno, Nuro nebude jen popojíždět po chodnících, míří na silnice. Po těch se plánuje prohánět rychlostí až 40 kilometrů za hodinu. Zepředu se pak bude nacházet airbag, který se bude snažit minimalizovat zranění při případném nárazu.

Aby byl stroj bezpečný pro chodce, cyklisty i další provoz ale logicky nestačí jeden airbag. Okolí monitoruje řada senzorů, mezi nimi i kamery, radar a termokamery, které skenují kompletní okolí vozidla.

Oproti poslednímu modelu se také zdvojnásobilo celkové uložiště. To je navíc chlazené či vyhřívané, aby produkt i po hodinách v nepříjemných venkovních podmínkách nepřišel k úrazu. Od běžně dostupných vozidel společnost testování na vlastní modely přesunula s prototypem R1 už v roce 2018. Druhý na zásilky zaměřený automobil R2 následoval začátkem roku 2020.

Nuro má před sebou každopádně ještě velkou část cesty, potřebuje totiž vytvořit produkční linku a získat potřebná potvrzení, což není ani trošku jednoduché. První vozidlo by ale ze stavěné nevadské továrny mohlo vyjet už letos.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-13T21:24:26+01:00 2022-01-14T15:00:00+01:00 3
https://techfeed.cz/clanek/na-socialnich-sitich-stravime-7-z-kazdych-10-minut-na-h3sok6 Na sociálních sítích strávíme 7 z každých 10 minut na mobilech - TechFeed Výzkum analytické firmy App Annie ukazuje, jak jsme v roce 2021 využívali naše mobilní telefony, kolik jsme utratili za mobilní hry i kolik času trávíme na sociálních sítích. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Analytická firma App Annie ukázala, jak jsou telefony využívány na deseti největších trzích, u nás by se ale data neměla příliš lišit. Podle dat jsme v roce 2021 měli mnohem více času na to, abychom si s našimi chytrými společníky hráli.

Průměrná doba strávená na chytrém telefonu se dostala na 4,3 hodiny denně. Podle firmy se jedná o třetinový nárust oproti předpandemickému roku 2019. Koronavir tak jistě k používanosti mobilů přispěl.

V USA také stoupla částka, kterou Američané utratili na mobilních hrách. V roce 2021 to bylo 27,3 miliardy dolarů, tedy asi 580 miliard korun či 24 miliard eur. Jde o více než čtyřnásobný růst oproti roku 2020. Utrácení na seznamovacích aplikacích se pak zvedlo 52% od roku 2019.

I díky růstu popularity krátkého vertikálního obsahu bylo minulý rok sedm z každých deseti minut strávených na mobilu věnovaných sociálním sítím či aplikaci kamery.

Dá se čekat, že růst mobilů bude pokračovat. Pro kontrast, v roce 2021 průměrný Američan na telefonu strávil denně 4,1 hodiny, ale na televizi se koukal jen 3,1 hodiny.

Na závěr ještě nějaká čistá data. Zákazníci na mobilech za rok 2021 byli celkem na telefonech 3,8 bilionů hodin, stáhli 230 miliard aplikací a utratili 170 miliard dolarů, tedy asi 3,6 bilionu korun či 150 miliard eur.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-14T12:40:38+01:00 2022-01-14T13:30:00+01:00 1
https://techfeed.cz/clanek/pocitace-maji-za-sebou-dalsi-silny-rok-xlqa11 Počítače mají za sebou další silný rok - TechFeed Prodeje počítačů rostly i v roce 2021, pokračuje tak vlna započatá pandemií. Meziroční růst je v dvouciferných procentech, výrazně si polepšily třeba laptopy Apple. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Rok 2020 s pandemií přinesl i mnoho lidí, kteří byli nuceni najednou pracovat či se učit z domova. Právě tito lidé si za pandemie koupili často své vůbec první počítače, což znamenalo, že trh s nimi výrazně narostl.

Tento trend se podle nových dat od Canalys nezastavil, a i oproti silnému roku 2020 si minulý rok polepšil zhruba o 15 %, což rozhodně není malé číslo. Agentura odhaduje, že počítačových a laptopových produktů bylo v minulém roce doručeno 341 milionů.

Největší růst v minulém roce z pěti nejsilnějších firem zažil Apple, Dell a Acer. Ty zvětšili množství dodávek oproti roku 2020 o 20 %. Dobře si naopak z gigantů nevedlo Lenovo a HP, které konkurence utlačovala hlavně v posledním kvartále.

Lenovo a HP ale samozřejmě meziročně neztráceli, pokud se koukáme na totální čísla. Snížili ale svůj podíl na trhu, což jistě pro žádnou z firem není pozitivní zprávou. Podobně světlé vyhlídky nicméně doprovází i letošek. Očekává se další přesouvání uživatelů k dražším počítačům s lepším výkonem, meziroční růst by se tak mohl udržet.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-14T08:22:16+01:00 2022-01-14T12:00:00+01:00 1
https://techfeed.cz/clanek/baterie-steam-decku-vydrzi-2-5-hodin-qnq9h9 Baterie Steam Decku vydrží 2-5 hodin - TechFeed Zasílání Steam Decku bude za chvíli zahájeno, díky rozhovoru s anonymním vývojářem se nyní dozvídáme zajímavé informace. Třeba to, jak dlouho vydrží baterie. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

Díky anonymnímu vývojáři, se kterým vedl rozhovor redaktor webu Boiling Steam, se dozvídáme spoustu zajímavých informací ohledně nadcházející přenosné konzoli Steam Deck. Mezi ně patří například data o výdrži baterie nebo to, zda můžeme hru zastavit uprostřed hraní.

Při hraní náročnějších her by baterie měla vydržet mezi dvěma až pěti hodinami, záleží hlavně na zatížení APU. Užitečný by měl být i slot na microSD kartu. Rozdíl mezi načítáním z microSD a SSD prý není vůbec znát.

Údajně se pracuje i na možnosti pozastavení hry v jakémkoli okamžiku. Vývojář také webu Boling Steam sdělil, že Steam Deck je v porovnání s Nintendo Switch příjemnější při delším hraní, může za to tvar konzole i dobré umístění tlačítek.

Steam Deck se prý mírně zahřívá při hraní, ale nikdy by to nemělo být nepříjemné. To samé platí i pro hluk větráčků, pokud si konzoli nedáte přímo k uchu, skoro nic neuslyšíte.

Valve by mělo začít se zasíláním své nové konzole v následujícím měsíci.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-20T18:05:23+01:00 2022-01-14T08:21:53+01:00 6
https://techfeed.cz/clanek/android-13-usnadni-skenovani-qr-kodu-hvut55 Android 13 usnadní skenování QR kódů - TechFeed Nová verze operačního systému pro mobilní telefony by měla umět spustit čtečku QR kódu z panelu rychlého spuštění nebo dokonce ze zamykací obrazovky. A to není všechno! Martin Havlíček https://techfeed.cz/r/havlis

Většina lidí ještě nemá na svých mobilech ani Android 12 a už se spekuluje o tom, co nabídne 13. generace mobilního operačního systému. A nezůstává jen u pouhých spekulací, internetem kolují údajné první obrázky, které odhalují nové funkce chystaného operačního systému.

Web Android Police získal od anonymního, leč důvěryhodného zdroje screenshoty nastavení z Androidu 13, které poukazují na integraci čtečky QR kódů přímo do operačního systému. Aktuálně si výrobci mobilních telefonů s Androidem řeší QR kódy každý po svém. Někteří nabízejí funkci skenování přímo z aplikace pro fotoaparát, jiní mají pro tento účel speciální aplikaci a někteří to vůbec neřeší a uživatel si pak musí čtečku QR kódů stahovat z Google Play. Tyto apky jsou ale zpravidla zamořeny reklamou.

Pokud zdroje nelžou, Android 13 umožní vyvolat čtečku QR kódu z panelu rychlého spuštění nebo dokonce přímo ze zamykací obrazovky mobilu. V tomto se Google mohl inspirovat u Samsungu, který tuto funkci zařadil do panelu rychlého spuštění u svých mobilů už dávno. Ať už je to jak chce, je to vítaná změna.

To platí i o další novince, která unikla na internet. Jedná se o funkci Tap-to-Transfer, která dokáže rychle přepnout zvukový výstup mezi mobilem a přehrávačem. Prostě „pošlete“ písničku z telefonu do repráku, televize nebo jiného kompatibilního zařízení. Jak to bude fungovat v praxi, to zatím nevíme. V tomto by se mohl Google inspirovat pro změnu u Applu, který dokáže aktivovat reproduktor HomePod pouhým přiložením iPhonu k vrchní straně zařízení.

S tím se pojí třetí a poslední novinka, která unikla na internet, a tou je redesignované ovládání zvukového výstupu. Mění se fonty, typ slideru a přibyla fajfka označující aktivní výstup.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-11T16:52:46+01:00 2022-01-13T18:00:00+01:00 0
https://techfeed.cz/clanek/vyvojari-pres-app-store-vydelali-vice-nez-260-miliard-dolaru-h0khnmsi Vývojáři si přes App Store vydělali už více jak 260 miliard dolarů - TechFeed Americká společnost Apple ve své pondělní tiskové zprávě uvedla, že od spuštění App Store v roce 2008 si vývojáři prodávající obsah a služby vydělali už více než 260 miliard amerických dolarů. Jarda Poustecký https://techfeed.cz/r/Maikerock

Americká společnost Apple ve své pondělní tiskové zprávě uvedla, že od spuštění App Store v roce 2008 si vývojáři prodávající obsah a služby vydělali už více než 260 miliard amerických dolarů. Jelikož v minulém roce celková částka byla 200 miliard dolarů, tak se dá spočítat, že jen za rok 2021 se jedná o částku 60 miliard dolarů. Výrobce iPhonů také uvedl, že výdaje uživatelů v App Storu, které byly mezi Štědrým dnem a Silvestrem, vzrostl o dvoucifernou částku. Bližší číslo ale výrobce nespecifikoval.

Zatímco nová čísla naznačují, že je App Store pro Apple i nadále velkým výdělkem, tak na druhou stranu vzrůstá nespokojenost vývojářů s obchodem. Mnoho vývojářů má velké problémy s restriktivními zásadami. Zejména s 30% provizí, kterou si Apple bere z mnoha transakcí.

Asi jedním z nejznámějších sporů je ten mezi Applem a Epicem, kdy si hru Fortnite z App Storu nestáhnete. Po spuštění mobilní verze populárního battle royale Fortnite odmítnul Epic platit Applu 30% podíl z nákupů uvnitř aplikace. Prozatím nedošlo k žádnému dalšímu posunu. S posledním verdiktem soudu Apple nebyl spokojen a podal odvolání.

Pondělní tisková zpráva také obsahovala statistiku, ve které je uvedeno, že je aktivních více než 745 miliónů předplatných služeb jak od samotného Applu, tak i ostatních vývojářů. V posledních letech Apple přidal nové prémiové služby jako News Plus, Fitness Plus a Apple TV Plus do svého seznamu nabídek služeb. Zdá se, že tato strategie se vyplácí, vzhledem k novému historickému maximu tržeb ale není jasné, kolik předplatných vlastních služeb společnosti Apple se započítává do těchto 745 milionů.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-13T12:24:46+01:00 2022-01-13T16:00:00+01:00 1
https://techfeed.cz/clanek/dalsi-apka-googlu-pokorila-hranici-10-miliard-stazeni-p6zvs0 Další aplikace Googlu pokořila hranici 10 miliard stažení - TechFeed Teprve pátá aplikace z nabídky obchodu Google Play překročila milník v podobě 10 miliard stažení, respektive instalací. Podobně jako čtyři předešlé aplikace, i tato patří Googlu. Martin Havlíček https://techfeed.cz/r/havlis

Aplikace Gmail pokořila milník v podobě 10 miliard stažení, nebo přesněji řečeno instalací. Číslo totiž zahrnuje i předinstalace do mobilu a Gmail patří do základní aplikační výbavy telefonů s Androidem. Není náhodou, že i další čtyři aplikace z „desetimiliardového klubu“ patří Googlu. Jedná se o Mapy Google, Google Play Services (ta byla vůbec první), YouTube a aplikaci Google, která nabízí přístup k Asistentovi a vyhledávání. Údaj se vztahuje jen na instalaci v rámci platformy Android. Apple počty instalací nezveřejňuje. 

Gmail je dlouhodobě nejpopulárnější e-mailovou platformou. Podle posledních údajů má 1,8 miliardy aktivních uživatelů a patří mu 18% podíl na trhu s e-mailovými klienty. Tři čtvrtiny uživatelů Gmailu používají ke psaní a správě mailů svůj mobil. 

Google se v poslední době snaží popularity aplikace využít k propagaci svých dalších služeb. V aplikaci se tak nedávno objevily nové sekce, které jsou zkratkou k dalším apkám Googlu. Jmenovitě se jedná Schůzky (Google Meet), Google Chat a Místa. Původně e-mailová appka se tak přiblížila firemním komunikačním platformám typu Slack.

A která další aplikace vstoupí do exkluzívního klubu? Žhavým kandidátem je prohlížeč Chrome a Facebook by mohl být první desetimiliardovou aplikací, kterou vytvořil někdo jiný než Google. Uvidíme odhadem za pár měsíců…

Pokračovat na web
]]>
2022-01-13T12:25:01+01:00 2022-01-13T14:00:00+01:00 1
https://techfeed.cz/clanek/strucne-ctvrtek-nipfkj stručně čtvrtek - TechFeed Čtvrtek je tu se stručným přehledem událostí z minulých dnů. Počítače se i v roce 2021 prodávaly více, data z Androidu půjde přenést jednoduše bezdrátově a mnoho dalšího ve Stručně! Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Vítejte po dlouhé pauze u dalšího technologického stručně, v pořadí již šestatřicátého. Pohodlně se usaďte a přečtěte si rychlý souhrn technologických informací.

– Kalifornský soud odmítl odvolání dvou policistů, kteří byli v roce 2017 propuštěni z práce kvůli hraní Pokémon GO během služby. Podle záznamu z videokamery Louis Lozano a Eric Mitchell ignorovali žádost o posily, aby si mohli zahrát hru. Dvojice se nacházela v blízkosti loupeže, ale místo toho, aby kolegům pomohli, oblast opustili.

– WhatsApp vám nově na zařízeních se systémem iOS dovolí přehrávat hlasové zprávy i v případě, že si budete prohlížet jiný chat. Po spuštění a přechodu do jiného chatu se vám hlasová zpráva zobrazí v horní části obrazovky spolu s tlačítky na pozastavení a vypnutí. Funkce je dostupná v nejnovější beta verzi.

– Federální soudce potvrdil, že FTC může pokračovat se svým antimonopolním vyšetřováním Meta. Agentura musela případ přepracovat, aby k pokračování dostala svolení.

– Google oznámil, že hodinky se systémem Wear OS v budoucnu dovedou převrátit uživatelské rozhraní o 180°. Hodinky jsou nyní uzpůsobené k nošení na levé ruce, aby k nim ta pravá měla snadný přístup. Někomu to tak ale nevyhovuje, a proto by hodinky raději měl na pravé ruce. Tam však některým uživatelům nemusí být příjemná tlačítka, jež směřují k zápěstí. Právě těm by se nová funkce mohla hodit.

– S ransomwarovými útoky se zdaleka nesetká jen běžný uživatel. To potvrzuje i případ z mexické oblasti Albuquerque. V tamní věznici kvůli útoku nefungovaly kamerové záznamy a automatické dveřní mechanismy byly údajně nepoužitelné. Z toho důvodu museli být vězni v celách uzavřeni do doby, než technici systémy zprovoznili.

– Instagram je za poslední čtvrtletí minulého roku znovu nejstahovanější aplikací, může za to především zákaz TikToku v lidnaté Indii. Aplikace se pomalu blíží ke 160 milionům stažení.

– Hacker David Colombo včera na svém Twitteru zveřejnil, že našel způsob, jak na dálku komunikovat s více než 25 automobily Tesla ve 13 různých zemích. Ve vlákně vysvětlil, že se nejedná o chybu společnosti, nýbrž majitele vozu. Na dálku byl údajně schopen vypnout kamerový systém vozu, odemknout dveře, otevřít okna, určit přesnou polohu vozu, a dokonce zahájit jízdu bez klíče. 

I rok 2021 byl pro počítačový trh příjemný. Oproti roku 2020 se počty doručených zařízení zvedly o 15 % na 341 milionů doručených kusů.

Sony prý stále vyrábí PS4, v obchodech už je ale často z katalogu vyřazena.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-16T20:11:46+01:00 2022-01-13T12:00:00+01:00 2
https://techfeed.cz/clanek/logitech-signature-m650-nabidne-vice-za-mene-6a5ets Logitech Signature M650 nabídne více za méně - TechFeed Nová myš od Logitech za 1000 korun nabídne řadu funkcí, které jinak bývají typické pro dražší modely. Prodávat se začne už tento měsíc, co vše budoucím uživatelům nabídne? Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Logitech je na trhu s počítačovými myšmi známou značkou. A to jak u těch připojených drátem, tak u těch, které drát nemají. Například MX Master 3 je skvělou myší, jen málokomu se ale chce za bezdrátovou myš dát dva tisíce.

Zde přichází na scénu nová Signature M650, která papírově za tisíc korun nabízí skvělou hodnotu, různé velikosti i varianty pro leváky. Oproti levnějším kouskům Logitech, třeba M185, více nahlíží do parametrů dražších modelů.

Signature M650 nabídne například funkci chytrého scrollování a nezapomíná ani na změkčení povrchu v oblasti palce či gumové strany pro celkově lepší držení.

Zatímco MX Master 3 má na palubě běžnou nabíjetelnou baterii, nová myš si vystačí s jednou AA baterií; a to na hodně dlouho. Logitech v tomto směru zmiňuje i dva roky. Uložiště baterie v sobě také skýtá bezdrátový USB přijímač, myš lze ale připojit i skrz Bluetooth.

Signature M650 se také chlubí technologií SilentTouch, která snižuje hlasitost kliknutí až o 90 % oproti zmíněné M185. Myš také využívá recyklovaných materiálů. U černé varianty se z nich skládá celkem 64 % a u světlých 24 % zařízení.

M650 je tak určitě myší, která si svou cenovku bez problémů obhájí a ačkoli je třeba MX Master 3 lepší, dvojnásobek ceny to pokryje jen těžko.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-13T00:52:56+01:00 2022-01-13T10:30:00+01:00 1
https://techfeed.cz/clanek/samsung-uzavrel-mobilni-tizen-store-qyy8j9 Samsung uzavřel mobilní Tizen Store - TechFeed Operační systém Tizen, který chtěl konkurovat Androidu, nakonec neuspěl. Teď už je využíván víceméně jen v chytrých televizích. Martin Havlíček https://techfeed.cz/r/havlis

S koncem roku 2021 Samsung v tichosti uzavřel Tizen Store určený pro mobilní telefony se stejnojmenným operačním systémem. Žádné překvapení se ale nekoná. Už začátkem léta minulého roku byla znemožněna registrace nových uživatelů a obchod fungoval jen proto, aby si stávající uživatelé mobilů s OS Tizen mohli stahovat dříve zakoupené aplikace a hry. 

O klíčové aplikace ale přišel Store mnohem dříve. V roce 2018 z obchodu zmizel nástroj ACL, který umožňoval instalaci aplikací původně určených pro Android, a brzy následovaly populární sociální sítě a messenger včetně Facebooku a WhatsAppu.

Samsung měl kdysi s Tizenem velké plány. Operační systém měl pohánět mobilní telefony, hodinky, foťáky i některé výrobky z chytré domácnosti. Nakonec se ale představily jen čtyři mobilní telefony s tímto OS (řada Samsung Z) a poslední se prodával v roce 2017. V hodinkách se Tizen OS používal ještě nedávno, u posledního modelu Samsung Galaxy Watch dal ale Samsung přednost operačnímu systému WearOS od Googlu a zdá se, že u něj zůstane i v budoucnu. 

Systém Tizen tak zůstává jen v chytrých televizích značky, které letos dostanou nové ovládací rozhraní. Samsung věří, že nová obrazovka s přehledem streamovacích platforem, ale i s výběrem konkrétních pořadů, který je sestaven divákovi na míru, předurčuje budoucnost domácí zábavy. Nutno podotknout, že podobný, tedy personalizovaný systém má také Google TV a Apple TV, takže nejde o nic světoborného.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-11T16:52:21+01:00 2022-01-13T09:00:00+01:00 0
https://techfeed.cz/clanek/to-nejlepsi-z-ces-2022-nejvetsi-technologicka-udalost-y0apk6 To nejlepší z CES 2022! - Největší technologická údálost roku - TechFeed Začátek roku je vždy pro technologický svět nakopnutím, probíhá totiž konference CES, která je největším veletrhem spotřební elektroniky vůbec. Adam Bárta https://techfeed.cz/r/Bartas

Začátek roku je vždy pro technologický svět nakopnutím, probíhá totiž konference CES, která je největším veletrhem spotřební elektroniky vůbec. Kromě představení řady produktů se vždy dočkáme i mnoha konceptů, které sice často nejsou ani v průběhu roku zpřístupněny veřejnosti, ale i tak je zajímavé se na ně koukat.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-12T18:30:08+01:00 2022-01-12T18:30:07+01:00 1
https://techfeed.cz/clanek/canon-nema-cipy-pro-tonery-radi-zakaznikum-jak-obejit-41dfos Canon nemá čipy pro tonery. Radí zákazníkům, jak obejít jejich kontrolu - TechFeed Společnost Canon chtěla pomocí čipů zajistit, aby uživatelé jejích tiskáren používali pouze originální tonery. Kvůli krizi ve výrobě čipů teď musí zákazníky obesílat s návodem, jak kontrolu obejít. Martin Havlíček https://techfeed.cz/r/havlis

Není to tak dávno, co média informovala o kauze, kdy multifunkční tiskárny značky Canon odmítaly skenovat dokumenty jen proto, že v tiskárně došel inkoust. Co na tom, že k naskenování dokumentu vůbec inkoust nepotřebujete? Aféra měla nakonec dohru u soudu.

Teď tu máme další kuriózní situaci spojenou s multifunkčními tiskárnami této značky. Canon nemá dostatek čipů na výrobu tonerů pro své tiskárny. Proč musí být v toneru čip, ptáte se? Nemusí! Hlavním důvodem pro jeho instalaci do náplně je kontrola původu toneru. Pokud do zařízení vložíte neoriginální toner, na displeji zařízení se objeví série varovných hlášek. Kromě toho Canon používá čipy také k hlídání stavu náplně, takže by se nemělo stávat, že barva zničehonic dojde. Takový komfort u neoriginálních náplní nenabízí.

Co má ale Canon dělat, když čipy prostě nejsou k dostání? Nezbývá než vyrábět tonery bez nich. Firma alespoň oslovila registrované zákazníky s varováním, že se při výměně toneru mohou objevovat chybové hlášky a přiložila stručný návod, jak se jich zbavit. V podstatě stačí jen stačí kliknout na tlačítko „Souhlasím“ nebo „OK“, záleží na typu tiskárny. Problém by se měl týkat jen multifunkčních zařízení řady ImageRunner, které jsou určeny pro použití v kancelářích.

Žádná velká tragédie, jen malá nepříjemnost. Jenže Canon je možná pouze příslovečnou první vlaštovkou. I další výrobci tiskáren totiž využívají ke kontrole pravosti toneru čipy a někteří jsou velice přísní, pokud jde o používání neoriginálních (tedy „neočipovaných“) náplní. Může tak dojít k situaci, že si prostě nic nevytisknete, protože na trhu nebudou k dostání příslušné tonery.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-11T16:52:11+01:00 2022-01-12T18:00:00+01:00 2
https://techfeed.cz/clanek/razer-zephyr-pro-vypada-efektne-ale-chrani-pred-viry-8lu26b Razer Zephyr Pro vypadá efektně, ale chrání před viry? - TechFeed Razer musel upravit popis své masky Zephyr Pro poté, co youtuberka Naomi Wu zjistila, že výrobek nemá potřebnou certifikaci. Kritici mluví o podvodu na zákaznících. Martin Havlíček https://techfeed.cz/r/havlis

Výrobce herního příslušenství Razer začal experimentovat se zdravotnickým vybavením a tvrdě narazil. Vize respirátoru, který nejenže chrání, ale také dobře vypadá, zaujala hráče i média. Konceptu se dostalo tolik pozornosti, že se Razer nakonec odhodlal k sériové výrobě. Maska Razer Zephyr se vyprodala během několika minut po zalistování na e-shopu.

Na veletrhu CES 2022 představil jejího nástupce s přívlastkem Pro, který obsahuje navíc zesilovač hlasu. Výrobce se ale dopustil chyby, když do popisu uvedl, že maska obsahuje „filtry úrovně N95.“ Toto označení není možné používat, jak se komu zachce. Jedná se totiž o oficiální certifikaci udělovanou Národním ústavem pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci a tu podle všeho maska Zephyr Pro neobdržela.

Certifikát N95 je udělován respirátorům, které dokáží filtrovat aspoň 95 % částic ve vzduchu větších než 0,6 mikrometrů. Nejde tu ale jen o materiál, ze kterého je respirátor vyroben, důležitý je také design zajišťující dostatečné utěsnění. Tvrzení, že má nějaký výrobek „filtry typu N95“, tak z principu nedává smysl.

RAZER ZEPHYR NENÍ CERTIFIKOVANÁ MASKA N95, ZDRAVOTNICKÝ PROSTŘEDEK, RESPIRÁTOR, CHIRURGICKÁ MASKA ANI OSOBNÍ OCHRANNÝ PROSTŘEDEK (OOP) A NENÍ URČENA K POUŽITÍ VE ZDRAVOTNICKÝCH NEBO KLINICKÝCH ZAŘÍZENÍCH.

RAZER

Na chybu upozornila youtuberka Naomi Wu. Společnost Razer obvinila z podvodu a vyzvala ji, ať výrobek stáhne z nabídky. Razer zareagoval odstraněním tvrzení o filtrech a poznámkou, že se nejedná o respirátor ani o jiné zařízení určené pro použití ve zdravotnictví. To ale neznamená, že je k ničemu. Součástí stránky zůstává tabulka, která porovnává masku Razer Zephyr Pro s rouškami i respirátory. Podle té dokáže odfiltrovat 99 % bakterií. Postrádá ale certifikát, který by toto tvrzení podporoval.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-11T16:51:57+01:00 2022-01-12T15:00:00+01:00 1
https://techfeed.cz/clanek/ram-a-uloziste-by-brzy-mohly-byt-jednim-komponentem-mmrtos RAM a uložiště by brzy mohly být jedním komponentem - TechFeed RAM a uložiště jsou dlouhá léta v počítačích oddělenými komponenty, výzkum se ale přibližuje době, kdy je budeme schopni zabalit do jednoho balíčku. A to levněji než teď. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Skloubení RAM a uložiště do jednoho balíčku není novou myšlenkou. Žádné společnosti se ale dosud takový produkt nepodařilo dostat do produkčního stavu. To ale neznamená, že v tomto směru neprobíhá výzkum.

Tým vědců z britské univerzity Lancaster vydal dokument, který ukazuje pokrok posouvající „UltraRAM“ blíže masové produkci.

UltraRAM je popisována jako technologie spojující nevolatilitu pamětí, jako je flash disk, s rychlostí a energetickou účinností mezipamětí. Podobnou technologii si vyzkoušel Intel s Optane i Samsung se Z-NAND, obě firmy s malým úspěchem.

Co se týče výrobních materiálů UltraRAM, jde o podobné polovodiče využívané v zařízeních jako LED světlech či laserech. Nový průlom vylepšuje výkon při využití substrátů křemíku oproti destičkám arsenidu gallitého. Ten je až 1 000krát dražší.

To znamená, že by se UltraRAM stala na cenu efektivním řešením. Vědci navíc slibují uchování dat po dobu i 1 000 let a 10 milionů přepisů bez degenerace paměti. I poslední z parametrů by byl pro mnoho výrobců dostatečný motivátor k přechodu, zvlášť pokud bude paměť rychlá jako RAM.

Další zajímavostí je, že produkt využívá kvantově mechanického efektu rezonančního tunelování, který umožní přepnout bariéru z nepropustné na propustnou při vystavení napětí. Tento proces je mnohem efektivnějším oproti běžným způsobům využívaným v dnešních RAM.

Stejný proces umožňuje kompaktní architekturu s vysokou hustotou, což technicky výrobce nechá do menších rozměrů vměstnat více paměti. Vědci ale musí ještě ujít dlouhou cestu.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-12T13:25:30+01:00 2022-01-12T13:25:31+01:00 2
https://techfeed.cz/clanek/oled-displeje-bychom-jednou-mohli-tisknout-doma-5ensfp OLED displeje bychom jednou mohli tisknout doma - TechFeed Americké univerzitě se povedlo vytisknout OLED displej za podmínek, které se dají dosáhnout i v domácnosti. Jednou bychom si tak možná rozbité displeje mohli sami tisknout. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Tým z univerzity Minnesota Twin Cities vytvořil údajně první 3D tisknutou flexibilní OLED obrazovku. Jednou byste si tak možná rozbitý displej mohli vytisknout sami a nemuseli ho kupovat přímo od výrobce.

Novinka využívá dvě techniky 3D tisku pro vytvoření šesti vrstev, které jsou pro funkční displej potřebné. Aktivní části byly poté natištěny spreji za pokojové teploty. Většina dřívějších pokusů měla buď problémy s konzistencí napříč panelem či využívala i techniky jiné, než je 3D tisk.

Prototyp měl na šířku jen asi tři centimetry a dohromady použil jen 64 pixelů, to je o asi dva miliony méně, než by bylo třeba pro Full HD verzi. Kromě koncentrace pixelů chtějí vědci zlepšit i jas displeje.

Než se technologie dostane do domácností nejspíš ještě nějakou dobu potrvá, na univerzitě využili vlastní speciální 3D tiskárnu o ceně nové Tesly. Než se objeví varianty pro běžné užití i na drahých tiskárnách pár let uplyne.

Tato technologie dělá vizi doma tištěných OLED displejů relativně dosažitelnou.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-11T16:51:46+01:00 2022-01-12T12:00:00+01:00 1
https://techfeed.cz/clanek/stylovy-prenosny-projektor-od-samsungu-the-freestyle-ruj7gw Stylový přenosný projektor od Samsungu – The Freestyle - TechFeed I Samsung na CES ukázal skvělé technologie. Jednou z nich je i projektor, který na první pohled vypadá jako reflektor. Kromě projekce toho ale nabídne mnohem více. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Samsung se na konferenci CES 2022 činil, představil i unikátní přenosný projektor The Freestyle. Kromě projekce nabídne i reproduktory a módy ambientního světla.

Celé zařízení, tedy projektor i s reproduktory přímo na palubě, váží pouhých 830 gramů. Jeho tělo se navíc dokáže vzhůru a dolů pohybovat až o 180 stupňů. To znamená, že projekci můžete mít jak na stěně, tak na podlaze či stropě.

Svou přenosnost stroj umocňuje možností připojení jakéhokoli USB-PD kompatibilního zdroje o napětí 20 V na 50 W.

Když ho zrovna nevyužíváte pro projekci obsahu, nabízí projektor i zobrazení ambientního světla. Díky jeho reproduktoru dokáže dokonce analyzovat přehrávanou hudbu a synchronizovat s ní právě zmíněnou ambientní projekci.

Navíc v sobě projektor schovává i možnosti chytrých televizí Samsungu. Podporuje tedy přímo streamovací služby či zrcadlení obrazovky z jak Android, tak iOS zařízení.

Navíc zařízení nabídne i ovládání na dálku hlasem. Ovládat tak projektor můžete i bez použití rukou hlasovými příkazy pro vašeho oblíbeného asistenta.

Samsung The Freestyle stojí 899 dolarů, tedy asi 20 000 Kč či 800 eur.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-11T16:51:34+01:00 2022-01-12T09:00:00+01:00 0
https://techfeed.cz/clanek/novi-iphone-se-bude-zrejme-predstaven-drive-nez-se-cekalo-2ol3l1 Nový iPhone SE bude zřejmě představen dříve, než se čekalo - TechFeed Nová verze nejlevnějšího iPhonu by měla být podle Marka Gurmana z agentury Bloomberg představena už na jaře. Jaké novinky přinese nový iPhone SE? Martin Havlíček https://techfeed.cz/r/havlis

Máme pro vás dvě zprávy, jednu dobrou a jednu špatnou. Další z pověstných keynote Applu se uskuteční už v březnu nebo dubnu a hlavní hvězdou akce bude iPhone SE. To byla ta dobrá zpráva. Špatnou zprávou je, že se nový model nebude v mnohém lišit od toho stávajícího, který Apple nabízí za cenu od 11 690 Kč (za 64 GB variantu). 

Aspoň tedy ne vzhledově. Podle Marka Gurmana z agentury Bloomberg, který se stal spolehlivým informátorem o nových produktech značky Apple, výrobce opět recykluje notně zastaralý design iPhonu 8. To znamená malý displej (úhlopříčka 4,7 palce), který pokrývá jen zhruba 65 % plochy přední strany telefonu, a ovládací prvek v podobě tlačítka s TouchID.

Novinky se skrývají hlavně uvnitř mobilu. Konkrétně by se mělo jednat o nový modem s podporou 5G a čip – pravděpodobně A15 z iPhonu 13. Podpora 5G by mohla znamenat také navýšení kapacity baterie, jelikož 5G síť má vyšší nároky na energii. Otazníky visí nad kamerou a úložištěm. Přechozí model SE z roku 2020 má dva foťáky, zadní s rozlišením 12 Mpx a selfie kameru se 7 Mpx, což je na dnešní poměry dost málo. Totéž by se dalo říct i o základním úložišti s kapacitou 64 GB. Upgrade na 128 GB by dával smysl.

U iPhonu SE je ale klíčovým faktorem cena. Apple se bude snažit snížit náklady na minimum, aby mohl zachovat relativně příznivou cenu produktu. Model iPhone SE je určen pro nenáročné uživatele, kteří se rozhodují z velké části právě podle cenovky.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-11T16:42:01+01:00 2022-01-11T16:42:01+01:00 3
https://techfeed.cz/clanek/apple-tezi-ze-sikany-uzivatelu-s-androidem-tvrdi-google-p43n2t Apple těží ze šikany uživatelů s Androidem, tvrdí Google - TechFeed Barevné rozlišování mezi uživateli s iPhonem a ostatními mobily v aplikaci iMessage od Applu může být záminkou k šikanování, tvrdí zástupce Googlu a obviňuje Apple, že toho využívá ve svůj prospěch. Martin Havlíček https://techfeed.cz/r/havlis

Pokud jste někdy používali iPhone, tak asi víte, že aplikace iMessage od Applu rozlišuje mezi uživateli s iPhonem a Androidem (nebo jiným systémem). Pokud je zpráva v modré bublině, znamená to, že na druhé straně je uživatel s iPhonem a zpráva putovala přes internet. Je-li však bublina zelená, zpráva odešla jako klasická SMS, což se děje většinou při komunikaci s Androidem. 

Ve Spojených státech amerických, kde jsou iPhony velice rozšířeny, toto rozlišování vyvolává problémy a někdy může být uživatel Androidu kvůli volbě mobilu vyloženě ostrakizován. List The Wall Street zveřejnil výsledek experimentu s 19letou studentkou univerzity, která vyměnila iPhone za Android. Nejenže si toho spolužáci ve skupinovém chatu ihned všimli a upozornili na to („Kdo je ten zelený?“), ale v telefonu dotyčné studentky v podstatě přestal skupinový chat fungovat.

Barevné rozlišení mezi uživateli iOS a jinými systémy může být v extrémních případech záminkou k šikaně, zejména pak mezi školáky. Někteří (mladí) majitelé iPhonů útočí na své vrstevníky s Androidem, chovají se k nim povýšeně a nadávají jim do chudáků. 

Na článek WSJ zareagoval zástupce Googlu Hiroshi Lockheimer, podle nějž je uzamčení iMessage promyšlenou marketingovou strategií. „Používat nátlak vrstevníků a šikanu jako způsob prodeje produktů působí u společnosti, která se ve svých marketingových aktivitách ohání lidskostí a rovností, neupřímně,“ napsal Lockheimer, který v Googlu působí jako senior viceprezident. Jeho tweet převzal oficiální účet systému Android na Twitteru a dodal: „Aplikace iMessage by neměla těžit ze šikany. Textovky by měly lidi spojovat. Technické řešení existuje, tak to pojďme společně napravit.“

Google ale nemotivuje ke kritice jen péče o duševní zdraví uživatelů, firma se už dlouho snaží prosadit standard RCS, který modernizuje textovky o prvky známé z messengerů. Byl to právě Lockheimer, kdo vyzval Apple k jednání o přijetí RCS. Kalifornská firma s vykousnutým jablkem v logu ale na výzvu nereagovala.

Objevily se také názory, že Google nemá Applu co radit. Od představení iMessage v roce 2011 vytvořil Google přes 13 různých messengerů a většina z nich skončila mezi neúspěšnými projekty. 

Pokračovat na web
]]>
2022-01-10T23:51:26+01:00 2022-01-11T15:00:00+01:00 2
https://techfeed.cz/clanek/kradene-evga-geforce-rtx-karty-byly-udajne-nalezeny-ve-zl525u Kradené EVGA GeForce RTX karty byly údajně nalezeny ve Vietnamském obchodě - TechFeed Na začátku listopadu se stal poměrně absurdní případ, kdy byly ukradeny grafické karty přímo z kamionu. Nyní zjišťujeme, že se nachází nejspíš ve vietnamském obchodě. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

Mnozí z vás si možná ještě pamatují, že na začátku listopadu vyšel článek o krádeži grafických karet EVGA GeForce RTX 30. řady. Hodnota jednotlivých zařízení se pohybovala mezi 330 (7 200 Kč) a 1960 dolary (42 800 Kč). Uživatelé nyní hlásí, že právě tyto karty nabízí vietnamský prodejce Nguyen Cong PC, který vůbec nepatří mezi malé lokální firmy, ba naopak.

Karty prý nesou měsíční záruku a slušnou cenu. Již minule jsme zmiňovali, že díky sériovému číslu se dá na webu společnosti EVGA ověřit, zda je grafika kradená, či nikoliv. Právě tímto způsobem přišel jeden z uživatelů na to, že obdržel kradený kus.

Zákazníci, kteří kradené karty koupili, jsou tak ve složité situaci. Správně by karty měli vrátit zpět společnosti EVGA. Je však jasné, že ne všem se bude chtít riskovat ztrátu peněz, nehledě na to, že poplatky za odeslání zásilky do zahraničí mohou dosahovat enormních čísel.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-11T08:43:53+01:00 2022-01-11T12:00:00+01:00 2
https://techfeed.cz/clanek/ke-zmereni-krevniho-postaci-brzy-mobil-s-apkou-nxle0v Ke změření krevního tlaku brzy postačí mobil s aplikací - TechFeed Stačí se zadívat do selfie kamery v mobilu a do pár minut se dozvíte, jak vysoký máte tlak. Žádné speciální senzory ani jiné příslušenství není potřeba. Martin Havlíček https://techfeed.cz/r/havlis

Společnost Binah.ai překvapila na veletrhu CES 2022 prohlášením, že vyvinula aplikaci, která dokáže měřit krevní tlak, a to bez jakéhokoliv speciálního příslušenství. Nepotřebujete žádný senzor nebo chytré hodinky, postačí mobil se selfie kamerou nebo počítač a webkamera. 

Celý proces připomíná focení selfíčka. Pacient spustí aplikaci, usměje se do kamery a voilà, do minuty se objeví údaj o krevním tlaku, dechové frekvenci, okysličení krve, srdečním tepu, variabilitě srdečního tepu a úrovni stresu. Systém funguje na principu fotopletysmografie, kdy aplikace vyhodnocuje odraz světelného signálu z kůže a podkoží. Stejnou techniku využívají i pulsní oxymetry a další lékařská zařízení, ale ty se většinou přiloží přímo na pokožku.

Měření krevního tlaku „ze selfíčka“ se v přesnosti nevyrovná profesionální technice, kterou využívají lékaři, ale má potenciál nahradit volně prodejné tlakoměry. Aplikace se dokonce ani nemusí nijak kalibrovat. Aspoň to tvrdí její autoři. Aplikace od Binah.ai není volně dostupná, vývojáři ale nabízejí potenciálním zájemcům demonstraci. Veřejná není ani zpráva o přesnosti, která byla testována na 264 subjektech.

Využití mobilních aplikací v medicíně vídáme čím dál častěji. Není to tak dávno, co Google oznámil, že svoji aplikaci Fit rozšíří o funkci měření dechové frekvence a tepu. I v těchto případech postačí mobil s kamerou, žádné příslušenství není potřeba. Dalším případem je aplikace pro vyšetření znamének, která sice nedokáže odhalit melanom, ale může doporučit uživateli, aby navštívil kožního lékaře, pokud identifikuje podezřelý úkaz na pokožce. A dokonce existuje i mobilní aplikace, která byla schválena příslušnými úřady jako léčivo. Jde o Natural Cycles, která dokáže s velkou přesností určit plodné a neplodné dny, a tím pádem nahrazuje antikoncepci. Nefunguje ale stoprocentně, což vedlo k řadě žalob po celém světě.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-10T23:51:00+01:00 2022-01-11T09:00:00+01:00 0
https://techfeed.cz/clanek/ridic-tesly-tezi-pomoci-auta-kryptomeny-djk097 Řidič Tesly těží pomocí auta kryptoměny - TechFeed Kutil Siraj Raval přišel s nápadem, jak využít elektromobil i v době, kdy zrovna nesedí za volantem. Připojil k němu rig a těží kryptoměny. Vyplatí se to vůbec? Martin Havlíček https://techfeed.cz/r/havlis

Když Elon Musk prohlásil o Modelu S, že nejde o vůz, ale o sofistikovaný počítač na kolech, asi netušil, že jej někteří majitelé vezmou za slovo a budou pomocí tohoto „počítače“ těžit kryptoměny. Americký zpravodajský web CNBC vydal příběh kutila jménem Siraj Raval, který využívá baterii svého vozu Tesla Model 3 k těžbě kryptoměn. 

V kufru auta je rig sestávající z pěti grafických karet, které jsou napojeny na baterii elektromobilu. Těžební software běží na počítači Mac Mini M1 zapojeném přes měnič napětí do autozásuvky. Denně těží až dvacet hodin a vydělá si od 400 do 800 dolarů (8 600 kč až 17 200 Kč) měsíčně, záleží na aktuálním kurzu kryptoměny Ethereum. Náklady na nabíjení vozu se prý pohybují mezi 30 až 60 dolary měsíčně (650 Kč až 1300 Kč).

Jeho snem je, že si na sebe auto vydělá. Když nebude řídit, bude buďto těžit kryptoměny nebo využívat vůz jako robotaxi. Plán na provozování automatické taxi služby, díky které majitelé vozů značky Tesla budou moci vydělávat peníze, vyřkl Elon Musk už v roce 2019, ale od té doby se projekt nijak nepřiblížil realizaci. Zatím jde tedy jen o utopickou vizi. 

Siraj Raval není zdaleka prvním člověkem, kterého napadlo využít elektromobil k těžbě kryptoměn. Objevily se i pokusy, které uplatnily GPU zabudované ve voze. Chris Alessi, který se živí prodejem elektromobilů, zkoušel v roce 2018 pomocí vozu Tesla Model S těžit Bitcoin. Za 60 hodin vytěžil zhruba 10 dolarů v Bitcoinech. Dneska, odhaduje, by to byl tak dolar nebo dva. V té době měl navíc nárok na bezplatné nabíjení, takže šlo o čistý zisk.

O tom, zda se těžba kryptoměn pomocí elektromobilu vyplatí, rozhoduje několik faktorů. Cena vybavení, hodnota kryptoměn, ale především cena elektřiny. Je také potřeba započítat opotřebení vozu a baterie, jejíž výměna není zrovna levná. „Proč byste vystavovali auto za 40 až 100 tisíc dolarů takovému opotřebení,“ ptá se Alessi.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-10T19:14:43+01:00 2022-01-10T15:00:00+01:00 1
https://techfeed.cz/clanek/paypal-zvazuje-vytvoreni-vlastni-kryptomeny-3g13s1 PayPal zvažuje vytvoření vlastní kryptoměny - TechFeed V kódu mobilní aplikace PayPal se objevilo logo PayPal Coinu. Jde o název nové kryptoměny, nebo něco úplně jiného? Zástupce společnosti vysvětluje, kde se PayPal Coin v aplikaci vzal a co to vůbec je. Martin Havlíček https://techfeed.cz/r/havlis

Populární platební systém PayPal je kryptoměnám nakloněn. Americká verze aplikace umožňuje nejen obchodovat, ale dokonce i platit s kryptoměnami. Uživatel přitom nemusí řešit, zda daný obchod platby v kryptoměnách přijímá, jelikož PayPal automaticky při transakci převede danou kryptoměnu na dolar nebo jinou fiat měnu.

Dalším krokem v podpoře kryptoměn by mohlo být zavedení vlastního stablecoinu jménem PayPal Coin se symbolem dvakrát (horizontálně) přeškrtnutého písmene P. Stablecoin je speciální typ kryptoměny, jehož cena je odvozena od nějakého externího aktiva. Příkladem může být Tether, jehož cena je zhruba jeden dolar, nebo Pax Gold, který kopíruje cenu zlata. Dalo by se říct, že stablecoiny kombinují výhody klasické měny a kryptoměny.  

Jose Fernandez da Ponte, který v PayPalu zastává pozici senior viceprezidenta pro digitální měny a kryptoměny, potvrdil agentuře Bloomberg, že ve firmě „stablecoiny zkoumají“, a pokud prý dojdou k názoru, že dávají pro PayPal smysl, budou při vývoji spolupracovat s příslušnými regulátory. 

První indicie, že se něco takového chystá, objevil programátor Steve Moser, když zkoumal kód aplikace PayPal. Narazil na zmínku o kryptoměně i na její logo. Podle mluvčího společnosti jde ale o pozůstatek interního hackatonu na téma kryptoměny.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-10T12:14:03+01:00 2022-01-10T12:14:06+01:00 2
https://techfeed.cz/clanek/novy-herni-pocitac-od-hp-ma-patentovanou-kryokomoru-xqa262 Nový herní počítač od HP má patentovanou kryokomoru - TechFeed Největší herní počítač z řady Omen od HP má chladič procesoru mimo šasi. Díky tomu se výrobci podařilo snížit teplotu CPU o šest stupňů Celsia. Martin Havlíček https://techfeed.cz/r/havlis

Kryokomorou se zpravidla nazývá místnost, ve které bývá člověk v rámci kryoterapie vystaven extrémně nízkým teplotám. Společnost HP tento termín – anglicky Cryo Chamber – využila jako marketingové označení chladícího prvku u největšího ze svých nových herních PC.

Omen Cryo Chamber je název modulu, který je součástí herního PC HP Omen 45L. Uvnitř se nachází radiátor od procesorového chladiče typu AiO. Velikost a počet ventilátorů je dána zvolenou konfigurací, horní limit je 360 mm. Také je možná výměna za chladič vlastní volby. Inovace, kterou si výrobce nechal patentovat, spočívá v oddělení radiátoru od šasi. Mezi modulem a skříní je mezera, takže větráky nasávají vzduch z okolí, zatímco při umístění do šasi by do nich proudil již ohřátý vzduch. Díky tomu se HP podařilo dosáhnout snížení teploty až o 6 °C. Druhotnou výhodou modulu je to, že může sloužit jako držák při přenášení obřího počítače. 

Bez zajímavosti nejsou ani další parametry počítače, ať už jde o procesor Intel Core i9-12900K, grafickou kartu GeForce RTX 3090 nebo operační paměti HyperX 64 GB DDR4-3467. Jedná se o nejlepší možnou konfiguraci. Škoda, že výrobce nenabízí také variantu s DDR5.

Kromě obra s označením 45L představilo HP na CES 2022 také bílou variantu desktopu Omen 25L s vylepšeným chlazením, který si můžete pořídit v konfiguraci s NVIDIA GeForce RTX 3080 nebo AMD Radeon RX 6700 XT GPU, a procesory Intel Core i7 Alder Lake nebo nejnovějším AMD Ryzen. 

Na méně náročné hráče pak cílí Victus by HP 15L, který je nabízen v keramické bílé nebo stříbrné barvě. Hezkým detailem je RGB logo s efektem nekonečného zrcadla, které se dá navíc upravovat pomocí softwaru. I tento počítač se dá konfigurovat. Nejlepší sestava nabízí NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti či AMD Radeon RX 6600 XT, 32 GB DDR4 RAM, a pokud jde o procesory, tak Intel Core i7 12. generace nebo AMD Ryzen 7 5000G Series.

Bohužel zatím nejsou známé ceny ani dostupnost pro evropský trh. V Americe už je vlajková loď v podobě sestavy Omen 45L v prodeji, cena začíná na 41 tisících korunách bez daně. Další sestavy budou uvedeny na trhu v únoru a na jaře. 

Pokračovat na web
]]>
2022-01-10T09:12:40+01:00 2022-01-10T09:12:38+01:00 0
https://techfeed.cz/clanek/reklamy-na-spotify-ted-nepujdou-jen-tak-preskocit-y7ee38 Reklamy na Spotify teď nepůjdou jen tak přeskočit - TechFeed Spotify „vylepšuje“ systém reklam na své platformě. Nově je tak rychle neodkliknete, vytvoří totiž vyskakující rámeček, který má zvýšit míru prokliknutí na služby. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Reklamy jsou skoro určitě jednou z prvních věcí, která se při zmínění Spotify vybaví neplatícím uživatelům. Jejich přítomnost mezi písničkami či uprostřed podcastů je totiž už teď prakticky samozřejmá.

Většina je jen přeskočí, to už ale s novou aktualizací nebude tak jednoduché; reklamy začnou vyskakovat i jako karty pod obsahem. Tyto karty pak budou rozkliknutelné a zavedou vás přímo na stránku služby či produktu.

Karty se budou zobrazovat platícím i neplatícím uživatelům na mobilech, počítačích či tabletech, v prohlížeči jich ale bude obsah zproštěn.

Pokud při poslouchání podcastu zrovna děláte něco jiného, Spotify vás neopomene. Karty na produkty, o kterých vás reklamy informovaly, se zobrazí třeba pod stránkou podcastu, až na ni příště zamíříte.

Tyto „interaktivní odkazy“ si prý v testech Spotify vedly skvěle a až zdvojnásobily počet návštěv stránek produktů. Karty totiž zjednoduší bližší prohlédnutí daného produktu tím, že ho nebudete muset hledat sami.

Spotify se tak zkrátka snaží zvýšit svou atraktivitu na poli reklam, což by ve finále mohlo znamenat i více peněz pro tvůrce.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-08T16:41:33+01:00 2022-01-08T14:00:00+01:00 11
https://techfeed.cz/clanek/razer-zephyr-pro-uz-ma-zesilovac-hlasu-jbyy1o Razer Zephyr pro už má zesilovač hlasu - TechFeed O chytré masce Razer Zephyr jsme psali naposledy v říjnu. Fanoušci byli zklamaní z absence slibovaného zesilovače hlasu, nový model Pro jím už bude disponovat. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

O chytré masce Razer Zephyr jsme psali naposledy na konci října. Fanoušci byli zklamaní i z toho, že nakonec nedisponoval slibovaným zesilovačem zvuku. To se však nyní mění, jelikož maska Razer Zephyr Pro, která byla představena na konferenci CES 2022, už zesilovač mít bude.

V zásadě se jedná o úplně stejnou masku, mezi jediné rozdíly patří dvě mřížky reproduktorů, jež lemují její spodek, a také tlačítko na zapínání/vypínání funkce zesílení hlasu. Razer uvádí, že díky zesílení ze sebe dokážete dostat hlas o síle 60 decibelů na vzdálenost jednoho metru.

Dalším rozdílem je pochopitelně také cena. Model Pro bude stát 150 dolarů (3200 Kč), ten klasický je o 50 dolarů levnější (2150 Kč). Společnost Razer sdělila webu The Verge, že u Pro verze bychom mohli očekávat stejnou hmotnost jako u té klasické, tj. 206 gramů. Dosáhnou toho díky laserovému frézování mřížek reproduktorů.

Také u baterie Razer očekává stejnou výdrž, minimálně tedy v případě, kdy nebudete zapomínat na vypnutí zesilovače hlasu poté, co domluvíte. Na tuto novinku se můžete těšit někdy v průběhu letošního roku.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-08T12:25:52+01:00 2022-01-08T12:25:52+01:00 4
https://techfeed.cz/clanek/tuhle-obrazovku-pri-oliznuti-ochutnate-8dbabe Tuhle obrazovku při olíznutí ochutnáte - TechFeed Japonský profesor vytvořil prototyp obrazovky, která při olíznutí vytváří příchuť. Sledování kulinářských pořadů by tak mohlo dostat nový rozměr, k dokonalosti má ale technologie stále daleko. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Vysokoškolský profesor v Japonsku vytvořil prototyp displeje, který kromě vizuální přenáší i chuťovou informaci. Nejedná se konkrétně o displej, který chuť vyvolává. Ta je nasprejována dochucovadly na plastový talířek.

„Cíl je umožnit lidem vyzkoušet chutě z druhého konce světa, aniž by museli odejít z domu,“ říká tvůrce prototypu.

Jak daleko se výzkum posune, je každopádně otázkou, zvlášť v době pandemie, kdy olizování různých povrchů není zrovna ideální.

Jedna ze studentek, která měla možnost si prototyp vyzkoušet, prohlásila, že „displej“ chutná jako mléčná čokoláda. Tvůrce ukázal menší zařízení už před rokem. Pro iluzi chuti využil gelů a elektrického napětí.

Komerční výroba by podle profesora mohla stát asi dvacet tisíc korun, pomoct by měla především učícím se kuchařům. Zmíněný profesor také pracuje na spreji, který by na krajíc chleba dodal čokoládovou či pizzovou příchuť.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-07T14:29:36+01:00 2022-01-07T12:55:12+01:00 4
https://techfeed.cz/clanek/htc-ukazuje-naramkovy-vr-tracker-ol35p9 HTC ukazuje náramkový VR tracker - TechFeed Na technologické konferenci CES HTC ukázalo novinky týkající se jeho headsetů pro virtuální realitu. Součástí byl náramkový tracker, který pozici ruky určí, i když ji kamera headsetu nevidí. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

HTC představilo tracker pozice ruky pro svůj nový Focus 3 headset. Díky provedení na zápěstí ztratil oproti ovladači Vive Focus 3 85 % velikosti a 50 % váhy. Tracker dokáže monitorovat ruku od prstů až po loket.

Díky monitorování pohybu přímo na náramku a pokročilému kinematickému modelu dokáže headset zjistit, kde se vaše ruka nachází i bez toho, aby na ni viděl.

Dokáže pak navíc i odhadnout pozici, takže, pokud se třeba natáhnete za hlavu, abyste odpálili míček tenisovou raketou, headset by měl docela dobře vědět, o co se snažíte.

Vive Wrist Tracker se začne prodávat na začátku roku 2022 za 129 eur, tedy zhruba 3 200 korun.

HTC Vive také představilo další příslušenství k headsetu Focus 3. Jedná se třeba o nabíječku, která dokáže pojmout vícero baterií či nabíjecí obal.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-06T19:39:16+01:00 2022-01-06T19:39:16+01:00 0
https://techfeed.cz/porad/hardware/na-co-potrebujeme-nvme-disk-ukazka-kingston-kc3000-luecfp Na co potřebujeme NVMe disk? - Ukázka Kingston KC3000 - TechFeed Klasická SSD se dnes už rozšířila snad do všech počítačů. Existuje nicméně další druh disků, který nabízí ještě větší rychlosti. K čemu ho však potřebujete, když je už klasické SSD dost rychlé? Adam Bárta https://techfeed.cz/r/Bartas

Klasická SSD se dnes už rozšířila snad do všech počítačů. Existuje nicméně další druh disků, který nabízí ještě větší rychlosti. K čemu ho však potřebujete, když je už klasické SSD dost rychlé?

Více o Kingston KC3000 zde!

Pokračovat na web
]]>
2022-01-06T18:36:51+01:00 2022-01-06T16:58:10+01:00 7
https://techfeed.cz/clanek/blackberry-ted-definitivne-vypina-servery-er4ad BlackBerry teď definitivně vypíná servery - TechFeed Legendárním telefonům BlackBerry odzvonilo, od úterý s nimi už spolehlivě nezavoláte. Firma vypíná servery, kromě mobilního připojení tak budou mít problém i jiné systémové aplikace. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Úterý byl smutný den pro všechny milovníky telefonů BlackBerry s BlackBerry OS, dříve známý jako RIM. 4. 1. 2022 byl totiž posledním dnem, kdy si majitelé z těchto zařízení mohli zavolat nebo napsat SMS bez problémů.

Dnes to sice také jde, ale není to stoprocentní. Ptáte se proč? Odpověď je nasnadě. Po ukončení partnerství s čínskou společností TCL se firma rozhodla vypnout servery.

Spousta lidí si řekne, že vypnutí serverů nemůže způsobit nefunkčnost základních funkcí mobilního telefonu, a měli by pravdu. Jenže to neplatí u mobilních zařízení s ostružinou na zádech využívajících BB OS.

BlackBerry si zakládalo na bezpečném a neproniknutelném operačním sytému, a to včetně hlasové či datové komunikace. Právě proto tato data proudila skrz servery, kde byla šifrována.

Vypnutím serverů sice majitelé těchto zařízení nepřišli o možnosti volání, i když několik médií v ČR napsalo že ano, ale nezaručují, že bude fungovat spolehlivě.

Sám jsem otestoval posílání SMS a volání ze SIM karty jednoho z českých operátorů přes svůj BlackBerry Passport. Vše fungovalo, jak má. Ostatně i sama společnost v tiskové zprávě píše, že funkce volání „nemusí fungovat správně“, ne že nebude, a to je podstatný rozdíl. Co se týče ostatních služeb; ty jsou omezovány či nefungují vůbec už hezkou chvíli.

Právě ono šifrování bylo jedním z důvodů, proč bylo BlackBerry velice oblíbené mezi firemními zákazníky a vysoce postavenými manažery. Časem však začalo ztrácet i tyto zákazníky, jelikož se ukázalo, že iPhony s iOS jsou minimálně stejně bezpečné jako BB OS. Kromě toho jsou uživatelsky mnohem přívětivější.

Jeden z posledních hřebíčků do rakve bylo partnerství s čínskou společností TCL, což důvěru zákazníků ještě více podkopnulo. Během tohoto partnerství však nebylo výrobcem přímo BlackBerry, ale TCL. Ti vytvořili několik modelů jako jsou KeyONE, Key2 nebo DTEK. Ironií osudu je, že právě z těchto mobilních telefonů si v klidu zavoláte i dnes, jelikož používají Android, a ne operační systém od BlackBerry.

Dnes se společnost BlackBerry zaměřuje hlavně na vývoj bezpečnostního softwaru.

Článek připravil a zdarma poskytl: Jiří Vosmik – 3NDorCZE

Pokračovat na web
]]>
2022-01-06T14:34:45+01:00 2022-01-06T11:11:41+01:00 0
https://techfeed.cz/clanek/7-inovativnich-technologii-ktere-nas-v-roce-2022-cekaji-dxnw84 7 inovativních technologií, které nás v roce 2022 čekají - TechFeed Nový rok je ale už tady, a my se nemůžeme dočkat co všehno si pro nás připraví. Proto se pojďme podívat na ty nejzajímavější věci, které nás v roce 2022 čekají. Adam Bárta https://techfeed.cz/r/Bartas Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Rok 2021 je za námi, ty nejzajímavější technologie jsme si shrnuli v rámci vánočního indianského speciálu. Nový rok je ale už tady, a my se nemůžeme dočkat co všehno si pro nás připraví. Proto se pojďme podívat na ty nejzajímavější věci, které nás v roce 2022 čekají.

Už ve febrúnoru nás čeká dlouho očekávaný handheld od Valve. Ačkoli může zařízení na první pohled připomínat Nintendo Switch, zdání zde opravdu klame. Valve totiž spíše než konzoli slibuje plnohodnotný počítač. Na cesty si tak s sebou budete moci vzít plnohodnotné desktopové hraní.

Steam Deck nabídne sedmipalcovou dotykovou HD LCD obrazovku, gyroskopy, které nepochybně ve hrách využijete, i dva trackpady, které vám umožní přesnější ovládání než jakého lze dosáhnout s pomocí joysticků.

Uvnitř pak nalezneme čip od AMD kombinující procesorovou Zen 2 a grafickou RDNA 2 architekturu. Integrovaný procesor má 4 jádra a 8 vláken. Co do operační paměti, všechny modely nabídnou 16 GB RAM. Celková paměť je jediným měnným aspektem mezi různě drahými variantami.

Ačkoli zařízení nepoběží na Windows, díky nástavbě od Valve běžné Windows hry rozjedete, na Linux se uzpůsobily i největší anticheatové programy, a tak snad opravdu nebudeme ničím limitováni. Největším problémem snad může být jen nízká výdrž barterky, takže si rozhodně připravte na cesty powerbanku.

Tak co, máte už Steam Deck rezervovaný?

Už začátkem roku by nás také měly čekat nové série procesorů i grafických karet. Ačkoli budou svou roli hrát produkty všech velkých hráčů, my jsme nejvíce zvědaví na dvanáctou generaci procesorů Intel, která přinese podporu PCIe 5, a řadu grafických karet RTX 4000.

Právě očekávaná podpora PCIe 5 prakticky zdvojnásobí možné rychlosti SSD, logicky nás ale zajímá hlavně výkon, který udá, zda bude trh procesorů dále pomalu zabírat AMD.

O něco zajímavěji zní nová série RTX 4000, podle úniků to ale vypadá, že se jí dočkáme spíše až v druhé polovině letošního roku.

Bohužel, ačkoli bych si to před rokem, kdy největší krize okolo grafických karet začínala nepřipustil, nás nedostatek grafik a jejich zvýšené ceny stále trápí, a nevypadá to, že by se tento problém měl brzy zlepšit. Přesto je právě lepší dostupnost počítačových komponent jedním z mých největších novoročních přání, má GT 1030 už by totiž nutně potřebovala výměnu.

Oficiální chytré hodinky od Google byly jedním z nejočekávanějších produktů roku 2021. Potom, co jsme se dozvěděli o velkém vylepšování Wear OS dávalo i podle úniků smysl, aby samotný tvůrce systému předvedl, jak mají chytré hodinky vypadat.

Přesto se úniky nenaplnily, a my se nových hodinek na letošním eventu nedočkali. Podle spekulací jsou ale hodinky stále v přípravě, jen se o něco zpozdily.

Pixely, které jsou v podstatě vlajkovými androidovými produkty, sice nejsou nejprodávanějšími ani nejlepšími Android telefony, částečně směr jejich vývoje udává. Stejným hráčem by se tak Google měl stát na poli hodinek už v tomto roce.

Jednou z nečekaných událostí minulého roku bylo přejmenování Facebooku na Meta a jeho následná futuristická ukázka Metaverza, virtuálního světa budoucnosti. Přesněji takové budoucnosti, jakou si společnost představuje.

Když už ale přijde řeč na virtuální svět, je potřeba ukazovat i headsety, s jejichž pomocí se do tohoto světa dá dostat. Meta nám tak prozradila něco o projektu Cambria.

Jedná se o pokročilý headset s možnostmi rozšířené reality, na rozdíl od Quest 2 má totiž kamery v plném rozlišení i spektru barev a bude sledovat i váš obličej, tedy oči a pusu, aby přenesla vaše emoce do hry. Dostane zároveň i další funkce a vylepšení, které společnost zkrátka zatím není schopná přinést do relativně levných Questů.

Tomu bude odpovídat i zatím nepředstavená cenovka. Ta bude ale podle Zuckerberga vyšší než u Questu.

Inovace se jako každý rok nevyhne ani trhu s mobilními telefony. Ačkoli předem nemůžeme tušit žádné z novinek, které nám někteří výrobci letos dozajista ukáží, o jedné inovaci víme už s předstihem. Je jí 3nm architektura čipů.

Další zmenšení, které umožní zvýšení výkonu při zachování, či dokonce snížení, spotřeby, přijde tento rok jak od Samsungu, tak od TSMC. Právě Samsung se tchaj-wanskému gigantovi bude chtít přiblížit.

Přesto to s 3nm architekturou zatím nebude tak horké, ta 4nm se do vlajkových lodí dostane až v tomto roce. Přesto bude zajímavé její první běžné využití, které přijde s největší pravděpodobností právě letos.

Playdate je moderní retro konzole, která už na první pohled připomíná gameboye. Po několika odloženích letos nejspíš konečně zamíří k zájemcům. Vejde se do ruky a s pomocí jednobarevného displeje dozajista mnohé vrátí zpět do dětských let.

Jako každý rok bude světem zaručeně hýbat nová série telefonů od Apple. Ta skoro určitě vyjde jako vždy v druhé polovině roku, a zatím můžeme jen spekulovat, do čeho se iPhony pustí tentokrát, skoro vždy si totiž urvou pěknou porci pozornosti.

Mezi ty méně šokující novinky bude nejspíš patřit rozšíření 120Hz obnovovací frekvence na celý lineup, místo omezování se na nejdražší kousky.

Spekulativnější novinky pak zahrnují zmenšení, nebo dokonce vypuštění snad už ikonického výřezu či úplné odstranění portu. Kolik z těchto spekulací se odhalí, je ale stále ve hvězdách

Pokračovat na web
]]>
2022-01-05T22:42:27+01:00 2022-01-05T19:01:48+01:00 2
https://techfeed.cz/clanek/asus-predstavil-novinky-ve-sve-herni-rog-serii-jucye4 ASUS ukázal novinky ve své herní ROG sérii - TechFeed ASUS aktualizuje svoje stroje prakticky v každém směru a ve všech cenových kategoriích. Můžeme se těšit na nové displeje, grafiky a dokonce i na kompletně nový model. Adam Bárta https://techfeed.cz/r/Bartas

ASUS představuje novinky ohledně svých herních notebooků a dokonce ukazuje i kompletně nový model.

Aktualizací se dočkáme prakticky v každém směru a ve všech cenových kategoriích. Notebooky dostanou dvanáctou generaci Intel procesorů nebo možnost nových AMD čipů a grafik (podle modelu). Překvapivě se všechny modely dočkají DDR5 pamětí. ASUS tento krok zdůvodnil jejich větší dostupností. Zároveň budou notebooky disponovat MUX přepínačem pro přímé přepínání mezi integrovanou a dedikovanou grafikou.

Vylepšení uvidíme i po straně chlazení. Na čipech bude nově aplikován tekutý kov, místo klasické pasty, což zajistí lepší přenos tepla, a tím pádem i lepší výkon. Váš laptop pak bude schopen větráky vypnout, pokud je teplota pod padesáti až šedesáti stupni (podle modelu). Chlazení pak můžete také upravovat ručně v oficiální aplikaci.

Některé modely získají i podporu Wi-Fi 6E a duální PCIe 4.0, takže dokážete mít ve stroji dvě NVMe SSD najednou a stále dosáhnout přenosových rychlostí až 7 GB/s. Nad klávesnicemi poté najdete dedikované klávesy pro různé zkratky a jednotlivé „keycapy“ budou nově pokryty lepším materiálem pro třikrát větší odolnost.

Zásadní novinkou jsou i displeje. Ty se samozřejmě liší podle modelu, ale všechny spojuje nový poměr stran 16:10. Notebooky tak budou více přizpůsobeny i práci, kde se vyšší poměr hodí. K dalším podrobnostem se už ale musíme zaměřit na jednotlivé modely.

Tento notebook si zachová hráči oblíbenou klávesnici a nově nabídne tři barevné možnost – černou, zelenou a růžovou. Zásadní změnou je však panel, který kromě zmiňovaného poměru stran uvidí změnu i po straně rozlišení a frekvence. Na výběr budete mít 240Hz QHD displej nebo pro opravdové hráče FHD 360Hz.

Asi nejzajímavější stroj z nabídky je Zephyrus Duo. Krom lepšího chlazení uvidí změny především právě ve svých displejích, které má dva. Oba panely získají menší rámečky a u hlavního si následně lze vybrat mezi dvěma možnostmi. Prvním je nový speciální druh panelu. Ten se dokáže přepnout mezi 4K 120 Hz a FHD 240 Hz. Máte tak možnost měnit jeho vlastnosti za běhu, podle aktuální činnosti.

Druhou možností je QHD 165Hz panel se 100% pokrytím DCI-P3. I u něj můžete opět přepínat mezi módy, tentokrát jde však o podsvícení. Buď můžete zvolit lepší černou, pro kterou panel využívá lokální podsvicovací zóny, nebo lze zapnout klasické solidní podsvícení, které naopak disponuje přesnějšími barvami, ale horší černou. Je tedy očividné, že je tento displej mířen na profesionály.

Nezaostává ani nejmenší notebook ze série. Ten opět nabídne menší rámečky spolu s kompletní IR kamerou pro podporu Windows Hello, Anime Matrix na zadní straně má nyní více LED světel a nesmíme zapomenout ani na čipy. Najdeme zde totiž nové AMD mobilní procesory spolu s Radeon grafikami, které by měly přinést lepší výdrž baterie spolu s větším výkonem.

Kompletní novinkou je jakýsi herní tablet zvaný ROG Flow. Ten se sice může tvářit slabě, ale ve svých vnitřnostech skrývá až RTX 3050 Ti a Intel i9-12900H. Tento tablet se vyznačuje především svojí skladností a nabídne tak snadné hraní na cestách. Pokud však chcete, můžete k němu připnout i přibalenou klávesnici nebo využít podporu stylusu. Při sledování videí nebo malování vás také určitě potěší, že jsou větráky vyplé, pokud se teplota pohybuje pod padesáti stupni, takže se nemusíte bát neustálého hluku. Pokud poté opravdu chcete pořádný výkon, můžete připojit i externí grafiku.

To by byly podle nás ty nejdůležitější změny v ROG herních laptopech. Nenajdete zde samozřejmě všechny maličkosti, pro dodatečné informace ale můžete zamířit na oficiální stránky.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-05T17:53:02+01:00 2022-01-05T17:53:01+01:00 0
https://techfeed.cz/clanek/novy-router-od-tp-link-anteny-prizpusobi-vasim-zarizenim-q29795 Nový router od TP-Link antény přizpůsobí vašim zařízením - TechFeed Jeden z nových routerů představený na konferenci CES disponuje mechanickými anténami, které se přizpůsobují právě připojeným zařízením, a tak vylepšují rychlost internetu. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Na spotřební elektroniku zaměřená konference CES 2022 přináší řadu novinek. Mezi účastnícími se společnostmi je i TP-Link, firma, která je nejspíš už skoro synonymem pro routery.

Právě routery byly také největšími ohlášeními její konference. Archer AXE200 Omni je WiFi 6E routerem, který disponuje čtyřmi pohyblivými anténami. S těmi pohybuje tak, aby rychlost připojení optimalizoval u všech připojených zařízení.

Jinak zařízení dosahuje rychlostí přes 10 Gb za sekundu a nabízí i 6 GHz pásmo. Pokud bude fungovat jak firma říká, mohl by router výrazně vylepšit připojení zařízení v domě nebo udržet stabilní WiFi, když se s mobilem s YouTube videem pohybujete.

TP-Link také ukázal svůj první čtyřpásmový router, je jím Archer AXE300. Firma říká, že router dosahuje rychlostí až 16 Gb za sekundu.

Více pásem je výhodné především v případě, že připojujete větší množství zařízení. Navíc byste pak mohli jedno pásmo dedikovat třeba od routeru vzdálenější herní konzoli a užívat si zde plynulý herní zážitek.

Posledním z velkých představených produktů je Deco XE200. Tento mesh systém s pomocí WiFi 6E dosáhne rychlostí až 11 Gb za sekundu. S pomocí dvou jednotek pokryjete plochu o velikosti 600 metrů čtverečních a připojíte přes 200 zařízení.

TP-Link na konferenci představil ještě více nových routerů, všechny budou dostupné v průběhu letoška.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-05T18:10:46+01:00 2022-01-05T11:43:35+01:00 2
https://techfeed.cz/clanek/souhrn-z-konference-amd-na-ces-2022-qanmu4 RX 6500 XT, nové notebookové procesory i Fidelity FX ve všech hrách; AMD na CES 2022 - TechFeed AMD si na konferenci CES 2022 připravilo nemalou řadu novinek, které zahrnovaly jak softwarová, tak hardwarová vylepšení. Viděli jsme notebooky s novými čipsety nebo Fidelity FX běžící na všech hrách. Adam Kurfürst https://techfeed.cz/r/kurfy

AMD si na konferenci spotřební elektroniky CES 2022 připravilo nemalou řadu novinek, které zahrnovaly jak softwarová, tak hardwarová vylepšení. Viděli jsme notebooky s novými čipsety nebo Fidelity FX běžící na všech hrách. Tak si to všechno pojďme shrnout.

První technologií, jež byla na konferenci představena, je nová řada APU pro notebooky – AMD Ryzen 6000. Cílem AMD je poskytnout co nejlepší zážitky při používání notebooků, jelikož si je dobře vědomo, jak nepříjemná může být práce na pomalém zařízení. Společnost se zaměřila na svižný výkon, ale i spolehlivou výdrž baterie, což je hlavně u notebooků také důležitý faktor.

Nové procesory tak budou disponovat architekturou ZEN 3+ a budou mít až 8 jader. Vůbec poprvé také bude v grafických kartách pro notebooky využita architektura RDNA 2. Pro zvýšený výkon a to, aby baterie vydržela až 24 hodin, využívají nová APU 6 nm technologii.

Když porovnáme novou generaci se starší Ryzen 5000, zjistíme, že se můžeme těšit na mnohem lepší výkon. Za to může i frekvence o velikosti až 5 GHz. Na grafech, jež nám byly ukázány, tato srovnání můžeme vidět. Kupříkladu kódování videa bude rychlejší o 69 %, herní výkon bude lepší o 100 %, renderování 3D objektů dokonce až o 125 %.

AMD si dalo záležet i na vylepšení zabezpečení, a proto bude nová generace první, která bude využívat technologie Microsoft Pluton. Díky ní budou potenciálně eliminovány útoky, lepšího zabezpečení se dočkají systémová data, identita uživatele, šifrovací klíče a osobní informace.

Vylepšenou architekturu Zen 3+ jsme zmiňovali již výše, díky ní se procesory dočkají lepšího výkonu při výpočtech jak na jednom jádře, tak i na více jádrech. Lidem, kteří využívají aplikace jako Adobe Photoshop, jistě také uděláme radost. Práce s podobnými aplikacemi by měla být totiž o 28 % lepší než na předešlé generaci.

Spotřeba baterie bude nižší například u využívání videokonferenčních aplikací, jako například Zoom nebo Microsoft Teams. Rovněž budete šetřit baterii i při surfování po internetu, které by mělo být o 15 % energeticky méně náročnější než u předešlé generace. Při testech se využíval prohlížeč Google Chrome. S tím vším částečně souvisí i menší hluk větráčků.

Mezi prvními údaji, jež se týkají gamingu, byly předvedeny statistiky, jak si vede Ryzen 6000 oproti konkurenčním výrobcům v jednotlivých hrách. Nacházely se zde jak kompetitivní tituly (CS:GO, Fortnite a Dota 2), tak AAA tituly (Doom Eternal, Watch Dogs: Legion a Zaklínač 3: Divoký hon). Nová řada byla ve všech hrách nejvýkonnější. To ale není zas tak překvapivé, když konkurenti byli Nvidia GeForce MX450 a Intel Core i7 1165G7, což jsou zařízení z roku 2020.

Důležitým faktorem je technologie FSR (AMD FidelityFX Super Resolution), díky které rozpoznáme velký rozdíl v počtu snímků za sekundu, jako příklad byl uvedeny tituly Far Cry 6, Call of Duty: Vanguard, Deathloop a Godfall. Při zapnutém FSR běžely značně lépe.

Představena byla nová technologie USB 4, díky níž můžete přenést film v rozlišení 4K za pouhých 7 sekund. Nebude chybět ani PCIe 4.0 nebo podpora DDR5. Kromě toho neschází ani HDMI 2.1 nebo DisplayPort 2.

Odhalen byl konkrétně notebook Lenovo ThinkPad Z, který bude mít OLED displej, FullHD webkameru a bude vyroben v třináctipalcové a šestnáctipalcové verzi. Dále byly uvedeny i notebooky Acer Nitro 5, ROG Zephyrus G14, Alienware m17 R5, HP EliteBook 845/865 G9, Lenovo Legion 5 Pro a Razer Blade 14.

AMD v rámci konference odhalilo i jednu novou desktopovou grafickou kartu: RX 6500 XT. Už z čísla v názvu je patrné, že se jedná o zatím nejslabší kartu nové série AMD, nese s sebou ale řadu moderních funkcí.

S vysokou frekvencí 2,6 GHz, šestnácti výpočetními jednotkami a 16 MB infinity cache o kartě zrovna moc říct nemůžeme. Cache je ale v porovnání relativně malá, a tak se nedá čekat, že by výkon nadnášela stejně, jako u dražších karet.

Podle úniků se dočkáme 4 GB GDDR6 videopaměti.

Grafická karta ale na první pohled nebude příliš energeticky úsporná a vypadá to, že se zde AMD snaží z komponent dostat co nejvyšší výkon. Na potvrzení těchto tezí ale ještě budeme muset vyčkat.

AMD se také pochlubilo s vlastními benchmarky, na ty objektivní si ale také budeme muset vyčkat. Nicméně, ty oficiální ukazují za vysokých nastavení 61 fps v Call of Duty Vanguard, 62 fps v Deathloop a 59 fps ve Far Cry 6.

Se zapnutým Fidelity FX se pak čísla zvedají na 89 fps v CoD Vanguard, 80 fps v Deathloop a 84 fps ve Far Cry 6.

RX 6500 XT se začne prodávat 19. 1. za 199 dolarů, tedy asi 4 500 korun či 180 eur. To ale nezapočítáváme daň ani pravděpodobné vystřelení cen okamžitě po spuštění, vzhledem k současnému nedostatku karet. Reálné ceny se tak nejspíš budou pohybovat mnohem výše.

Podobně jako DLSS od Nvidie, tak i Fidelity FX od AMD začínalo s tím, že je třeba, aby jej podporoval titul samotný. To se teď mění, FSR se totiž stane jednou z funkcí software AMD Adrenalin.

Dobře, nebude se jednat přímo o Fidelity FX Super Resolution, ale o Radeon Super Resolution, vesměs se ale jedná o dvě jména pro jednu technologii. Radeon Super Resolution bude logicky bez podpory titulem dosahovat horších výsledků, i ty by ale mohly být slušné.

Pro aktivaci bude na nových kartách stačit funkci zapnout v AMD Adrenalin a snížit nativní rozlišení hry, software si již se zbytkem poradí.

AMD při vytváření technologie Advantage opět spolupracovalo s výrobci herních zařízení, aby byl zážitek co nejlepší. V tomto roce se můžeme těšit na zlepšený výkon, především díky již zmíněným grafickým kartám a procesorům. Mezi další plány patří vylepšení obrazu, využívány budou „prémiové FreeSync displeje“ s frekvencí 144 Hz a výše při rozlišení Full HD. V případě 2K a 4K budou využívány displeje o frekvenci 120 Hz a výše.

U novějších počítačů nesmí chybět ani slot PCIe 4 NVMe a všechny notebooky budou mít minimálně 16 GB DDR5 paměti. Navíc budou údajně lehké a tenké. Novinkou bude funkce SmartShift Eco, která bude automaticky přepínat mezi Ryzen a Radeon kartami podle toho, zda je notebook připojen ke zdroji či nikoliv, šetří se tak jeho baterie. Podobně funguje i funkce Smart Access, která opět podle stavu připojení k síti určuje, zda displej bude připojen k Ryzen nebo Radeon grafice.

První přichází Alienware M17 R5, který byl již zmíněn výše ve spojitosti s novou generací APU. Bude vyroben ve více variantách, jeho nejlepším procesorem by byl AMD Ryzen 6980HX, nejvýkonnější uvedená grafika je AMD Radeon RX 6850M XT.

Na první pohled nás zaskočil i displej, který ve FullHD variantě bude mít frekvenci 360 Hz a ve 4K bude mít frekvenci 120 Hz. Displej bude podporovat funkci FreeSync Premium.

Další zajímavostí je určitě mechanická klávesnice s Cherry spínači, dále také prostorový zvuk Dolby Atmos a chladící technologie Alienware Cryo-Tech Cooling.

Další na řadě máme ASUS ROG Zephyrus G14. Ten bude opět vyráběn ve více variantách, jeho nejvýkonnějším procesorem bude AMD Ryzen 9 6900HS a nejsilnější grafikou bude AMD Radeon RX 6850M XT.

Displej bude o velikosti 14 palců a jeho poměr stran bude 16:10. Ve FullHD však bude mít razantně menší frekvenci – pouze 144 Hz. Ve 4K je tomu ale stejně, tedy 120 Hz a taktéž bude disponovat funkcí FreeSync Premium.

Na zadní straně bude AniMe Matrix displej, pro který si můžete nastavit libovolnou animaci, třeba logo ROG.

Pokračovat na web
]]>
2022-01-05T06:39:02+01:00 2022-01-04T19:16:09+01:00 3