https://techfeed.cz/clanek/sondu-europa-clipper-k-mesici-jupiteru-vynese-spacex-fr1zqj Sondu Europa Clipper k měsíci Jupiteru vynese SpaceX - TechFeed Měsíc Europa planety Jupiter by mohl pod povrchem schovávat život, i proto k němu NASA už nějakou dobu chce poslat sondu. Právě tu k planetě vynese raketa Falcon Heavy společnosti SpaceX. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Europa je jedním z měsíců Jupiteru, největší planety naší sluneční soustavy. Pozornost vědců je na ni upřena především kvůli tomu, že na povrchu (a především pod ním) nejspíš skrývá velké množství vody. V té by blíže horkému jádru měsíce mohl existovat život.

Právě z těchto důvodů k ní chce NASA poslat sondu, dlouho se ale nevědělo, jak se zařízení na oběžnou dráhu Europy dostane.

Kongress původně po NASA chtěl, aby využila SLS - Space Launch System. S jeho využitím by ale mise stála na dvě miliardy dolarů (asi 44 mld. Kč), NASA navíc dodala, že by uzpůsobení rakety k takto dlouhému letu vyžadovalo úpravy v hodnotě další miliardy dolarů.

Proto sondu Europa Clipper k Europě donese raketa společnosti SpaceX, Falcon Heavy. Za start oproti předešlým částkám v miliardách dolarů zaplatí „pouhých“ 178 mil. dolarů (asi 4 mld. Kč).

SLS bude každopádně využito k výstavbě vesmírné stanice na oběžné dráze měsíce v rámci programu Artemis.

Pokračovat na web
]]>
2021-07-26T17:50:41+02:00 2021-07-26T17:50:40+02:00 0
https://techfeed.cz/clanek/na-oculus-quest-nejspis-miri-rozsirena-realita-rq111t Na Oculus Quest nejspíš míří rozšířená realita - TechFeed Kombinace virtuálních předmětů a obrazu z kamer headsetu by mohla přinést řadu zajímavých aplikací i her. Facebook s tímto konceptem začíná experimentovat u Oculus Quest 2. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Oculus Quest 2 k monitorování okolního prostředí využívá i černobílé kamery. Implementace jejich obrazu do aplikací a her by mohla vývojářům otevřít mnoho dveří.

Samotný koncept není nijak unikátní, prolínání virtuálního světa s tím reálným tu už nějaký ten pátek je, ostatně, přesně o dosažení tohoto se Microsoft snaží se svým HoloLens. Co je ale pro Quest unikátní, taková technologie by se podívala na zařízení, za které dáte jen něco málo přes deset tisíc korun.

Využívat obraz z kamer v aplikacích Facebook pro vývojáře na Questu umožnil prostřednictvím Passthrough API Experimental, která ale zatím není připravena na vydávané aplikace. Úplná verze prý přijde později tento rok.

Ačkoli současné kamery na Oculus Quest 2 nejsou nijak detailní a nabízí jen černobílý obraz, jejich implementace do některých her by mohla být zajímavá.

Mark Zuckerberg navíc potvrdil, že Facebook chystá Quest Pro, který by kamery mohl výrazně vylepšit.

Pokračovat na web
]]>
2021-07-25T11:42:58+02:00 2021-07-25T11:42:58+02:00 0
https://techfeed.cz/clanek/opravitelny-framework-laptop-ukazuje-jak-maji-vypadat-82mgsy Opravitelný Framework Laptop ukazuje, jak mají vypadat notebooky - TechFeed Modulární a jednoduše opravitelný Framework Laptop si v recenzích vede obstojně; za zmíněnou opravitelnost totiž neplatíte velkou částku, ani neomezuje výkon notebooku. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Se současným tlakem na rozměry je řada zařízení prakticky neopravitelná, příkladem může být Apple, kdy vám často kromě drahé opravy nezbývá nic jiného, než koupit nový mobil/laptop. Právě to se snaží Framework změnit, nabízí totiž notebook, který si můžete přizpůsobit podle sebe.

Nápad udělat v dnešní době laptop, který může každý sám jednoduše opravit, není unikátní, i řada „mainstreamových“ značek totiž podobná zařízení vyrábí. Framework chce ale ukázat, že to nemusí být na úkor ceny ani výkonu.

Než se ale začneme bavit o „vnitřnostech“ zařízení, projděme si, jak vypadá navenek. Tlusté je 15,9 mm, váží 2,3 kg a nabídne 13,5 palcový displej s poměrem stran 3:2 a rozlišením 2 256 na 1 504 pixelů. Na první pohled ho od jiných laptopů zkrátka ani nerozeznáte, nechybí ani 3,5mm jack.

Snad jediným ukazatelem, že to není „běžný“ stroj, jsou modulární porty. Na každé straně to jsou dva vyměnitelné moduly, které USB C, jímž jsou připojeny k laptopu, mění na USB A, HDMI, DisplayPort, čtečku MicroSD karet, přídavné uložiště nebo zachovají USB C. Kromě toho, že jedním „céčkem“ budete muset notebook nabíjet, s moduly můžete manipulovat jak chcete.

Zmíněný modul uložiště jde dokoupit buď v kapacitě 250 GB za „nice“ cenovku 69 dolarů (asi 1 500 Kč) nebo s kapacitou 1 TB za 149 dolarů (3 250 Kč). Výroba těchto modulů bude ale do budoucna otevřena výrobcům třetích stran, a tak bychom se mohli dočkat lepších cenovek.

Možnost jednoduchého prohození modulů na dobro řeší situace, kdy potřebujete nabíječku vést z jiné strany. Navíc si každý vybere ty porty, které jsou pro jeho workflow nejdůležitější.

Slovo workflow zmíněné v minulém odstavci je při popisu výkonu notebooku stěžejní, jedná se totiž o „normální“ pracovní stroj, který sice na většinu kancelářských činností stačí, kvůli absenci (a nemožnosti instalování) dedikované grafické karty si ale nic víc než Fortnite, League of Legends či CS:GO nezahrajete.

Laptop disponuje podle konfigurace procesorem Intel Core i7-1165G7, Core i7-1185G7 či Core i5-1135G7, 8 GB, 16 GB či 32 GB RAM a 256 GB, 512 GB či 1 TB uložiště (ceny níže). Jak specifikace trefně popsal Engadget, Framework Laptop je „úmyslně nekontroverzní“.

Důležitým aspektem notebooků je vždy baterie, u té se prakticky všichni zahraniční recenzenti shodují na jednom; je dostatečná, ale zrak vám nevytře. S běžícím HD videem na 65 % jasu stroj vydržel něco pod 8 hodin.

Co je oproti předešlým průměrným specifikacím naopak zajímavý nadstandard, je webkamera; ta přináší Full HD rozlišení a 60 fps. Podle recenzentů není nijak převratná, ale většinu laptopových kamer porazí.

Framework Laptop byl pro opravitelnost v podstatě stvořen, a tak asi nikoho nepřekvapí, že ta je tady skvělá. Třeba klávesnici s návodem hravě vyměníte do pěti minut.

Prakticky všechny součástky jsou přišroubovány šroubky se stejnou hlavičkou, díky čemuž je všechny pohodlně odstraníte šroubovákem nacházejícím se v balení.

Velká část oprav je skvěle zdokumentovaná, The Verge si ale stěžuje na absenci dedikovaného návodu pro výměnu RAM. Ano, i ta tu lze vyměnit uživatelem stejně jako základová deska, uložiště, klávesnice, senzor otisků prstů, přijímač wifi i rámeček displeje, u kterého se ale The Verge bojí, že kvůli přichycení magnety by se pod něj mohly dostávat nečistoty.

Návody na výměnu jednotlivých součástek pak naleznete pouhým naskenováním QR kódu. Recenzent z Engadget zásahy do zařízení popsal takto: „Nikdy jsem si při opravě notebooku nevěřil víc.“

Framework Laptop se prodává v celkem čtyř základních verzích, které si ale můžete volně vylepšovat.

Základní je verze DIY („udělej si sám“), která začíná na 749 dolarech (asi 16 500 Kč), její cena ale roste podle toho, které komponenty si navolíte.

Hlavní je však trio notebooků, které fungují hned po vybalení z krabice. Základní model s procesorem Core i5, 8 GB RAM a 256 GB uložiště vyjde na 999 dolarů (asi 22 000 Kč), model „Performance“ s procesorem Core i7, 16 GB RAM a 512 GB uložiště na 1 399 dolarů (asi 30 500 Kč) a model „Professional“ se silnějším procesorem i7, 32 GB RAM a 1 TB uložiště stojí 1 999 dolarů (asi 44 000 Kč).

Jak tedy notebook v recenzích dopadl? Prakticky všichni recenzenti v něm vidí velký potenciál, bude podle nich ale záležet, zda Framework udrží podporu a prodej nových součástek. Notebook ale prý svou opravitelnost nijak nekompenzuje, „toho, že je jednoduše opravitelný, si všimnete až když to bude potřeba.“

Pokračovat na web
]]>
2021-07-24T12:22:56+02:00 2021-07-24T14:00:00+02:00 9
https://techfeed.cz/clanek/nvidia-shromazduje-rtx-3060-monitoring-spanku-psu-a-tesla-mxj9ac Nvidia shromažďuje RTX 3060, monitoring spánku psů a Tesla zase začne přijímat Bitcoin - TechFeed Intel překonal odhady, další GaN nabíječky, velký výpadek internetu a mnoho dalšího v sobotním technologickém Stručně od TechFeedu, které shrne to nejzajímavější za poslední dva dny. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Intel překonal odhady, další GaN nabíječky, velký výpadek internetu a mnoho dalšího v sobotním technologickém Stručně od TechFeedu, které shrne to nejzajímavější za poslední dva dny.

- Google pro Drive přidává možnost zabanování konkrétního uživatele ze všech vašich sdílených dokumentů. Chce tak zamezit potenciální hrozbě obtěžování.

- Intel ve druhém kvartále tohoto roku překonal vlastní očekávání, když za toto období vykázal obrat 18,2 miliardy dolarů - to znamená 2% meziroční růst.

- Satechi představilo trio nabíječek využívající GaN - látku, jejíž výhody jsme si rozebrali zde. Díky jejímu využití nabízí nabíječky vůči své velikosti velkou sílu nabíjení. Modely se cenově pohybují od 55 dolarů (asi 1 200 Kč) za 65W nabíječku až do 75 dolarů (asi 1 650 Kč) za 100W nabíječku.

- Monitoring spánku je u chytrých hodinek už snad standardem, jak ale spí vaši mazlíčci? Na to by mohl odpovědět chytrý obojek, který právě spánek psů dokáže kontrolovat, a tak vás předem upozornit, že s vaším psem není něco v pořádku. Na projekt firma dříve tento rok vybrala 30 milionů dolarů.

- Jen pár dní od začátku prodejů baterie pro iPhony, o které jsme v minulém Stručně psali, už Nomad představil kožený obal právě na toto zařízení. Stát bude 30 dolarů (asi 650 korun).

- Facebook za bezpečnost svého šéfa Marka Zuckerberga minulý rok zaplatil na 23 milionů dolarů. Nejbohatší člověk Jeff Bezos oproti tomu na tyto náklady vydal jen 1,6 milionu dolarů.

- Tesla podle Muska začne znovu přijímat platby Bitcoinem. Stane se tak ale až po tom, co bude větší část spotřebované energie pocházet z obnovitelných zdrojů.

- Twitter nejspíš plánuje přidat zvukové efekty do Spaces, jeho živé audioplatformy na styl Clubhouse. Jednat se má o měnič hlasu.

- Výpadek DNS ve čtvrtek způsobil, že řada světoznámých stránek nebyla dostupná, nebo běžela velmi pomalu. Výpadek postihl Google, Microsoft, Steam, PlayStation a mnoho dalších.

- Salesforce nyní oficiálně vlastní Slack.

- Nvidia údajně shromažďuje čipy pro výrobu karet RTX 3060, aby se do „boje“ proti chystané konkurenční AMD RX 6600 XT pustila s plnými sklady - pokud tak podobnou kartu už nutně potřebujete, příští měsíc by ceny mohly jít dolů.

- LG ukázalo hned několik vylepšení jejich „respirátoru“ s aktivním čištěním vzduchu, kterou představilo minulý rok. Hlavně jde o implementaci reproduktoru, který bude přes „respirátor“ zesilovat váš hlas.

Pokračovat na web
]]>
2021-07-24T07:04:25+02:00 2021-07-24T07:20:00+02:00 9
https://techfeed.cz/clanek/oneplus-nord-2-je-stredni-trida-s-cipem-mediatek-a-90hz-hhrub4 OnePlus Nord 2 je střední třída s čipem MediaTek a 90Hz displejem - TechFeed OnePlus dříve bývalo značkou, která se na střední třídu soustředila snad výhradně, ani s jejím posunem k high-endu ale na levnější modely nezapomněli. Oblíbená série Nord teď dostává druhou generaci. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Po dlouhých měsících spekulací OnePlus oficiálně představilo skoro stejný mobil jako ten, který úniky napovídaly. Před Qualcommem u něj dostal přednost MediaTek a baterie je i tady velkým lákadlem, pojďme na to ale popořadě.

OnePlus Nord 2 se samozřejmě po vzoru svého předchůdce řadí do střední třídy, oproti němu ale nabízí řadu výrazných zlepšení. Tím asi nejvýraznějším je podpora 5G, které se po celém světě stává stále více rozšířeným.

Chloubou je i hlavní kamera, tu Nord sdílí s vlajkovými OnePlus 9, a tak nabídne 50 megapixel.

Poslední OnePlus event se kromě kamer opíral ještě o baterie, konkrétně jejich rychlé nabíjení a dlouhou výdrž. Ani OnePlus Nord se od tohoto trendu neodklonil; nabídne baterii s 65W WarpCharge nabíjením a čtyři a půl tisícovou kapacitu.

Baterie samotná je pak složena ze dvou jednotek, což představuje výhodu při nabíjení.

O tom, že se od Qualcommu firma odkloní, jsme již psali, místo něj telefon disponuje čipsetem MediaTek Dimensity 1200, který výkonnostně vyrovná Snapdragon 870.

Dále nabídne 90Hz FullHD+ AMOLED displej, v různých variantách 6 GB, 8 GB nebo 12 GB RAM a 128 GB nebo 256 GB uložiště. V přepočtu za něj dáte od 12 000 do 14 000 korun.

Pokračovat na web
]]>
2021-07-24T15:07:41+02:00 2021-07-23T15:56:52+02:00 1
https://techfeed.cz/clanek/amd-radeon-rx-6600-xt-by-mohla-konecne-porazit-nvidii-kooygu AMD Radeon RX 6600 XT by mohla konečně porazit Nvidii - TechFeed Na internetu se objevily uniklé obrázky a benchmarky grafické karty AMD Radeon RX 6600 XT, která by podle těchto informací mohla konečně porazit konkurenční zařízení od Nvidie; RTX 3060 Ti. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

AMD se zatím na Nvidii dosáhnout pouze pokouší, když porovnáme nejlepší karty obou výrobců, jeho grafické karty na ty od „zeleného týmu“ totiž pořád nestačí. A i přesto, že jsou výkon či cenovka často přívětivé, některým chybí pokročilé technologie jako je DLSS, či další spjaté s RTX.

Právě DLSS už má svou AMD obdobu, takže i tady se společnost snaží mainstreamovou Nvidii „dohnat“.

I výkon jako takový nepochybně dokáže řadu hráčů zaujmout; prokázat by to mohla uniklá karta AMD Radeon RX 6600 XT, která by se měla silou zařadit mezi RTX 3060 Ti a RTX 3070 Ti.

Uniklé informace u karty predikují 8 GB GDDR6 paměti, zařízení postavené na Navi 23 GPU s 2 048 Stream procesory a 128bitovou paměťovou sběrnici. Na zmíněném GPU už bylo postaveno hned několik karet, žádná ale nemířila na počítačové hráče.

Společně s obrázky unikly i benchmarky, které můžete vidět níže. Podle nich by karta výkonem měla porazit minimálně některé varianty konkurenční RTX 3060 Ti od Nvidie, tabulka dokonce ukazuje i porážku RTX 3070 Ti.

Oficiálního představení karty bychom se mohli dočkat už koncem tohoto měsíce.

Pokračovat na web
]]>
2021-07-23T15:26:34+02:00 2021-07-23T10:22:00+02:00 19
https://techfeed.cz/clanek/superchaty-pod-videi-pruhledna-sluchatka-a-oculus-quest-s-81w9pn Superchaty pod videi, průhledná sluchátka a Oculus Quest s dvojnásobným úložištěm - TechFeed Přídavné baterie k iPhonům, Intel možná konečně porazí AMD a mnoho dalších novinek ve čtvrtečním technologickém Stručně! Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Vítejte u čtvrtečního technologického Stručně!

- 64GB model Oculus Quest by už brzy mohl být minulostí, nahradit by ho měla varianta s dvojnásobným úložištěm. Doposud nepředstavený model se objevil na stránce francouzského prodejce.

- Adobe spouští oficiální podporu Premiere Pro na Macboocích s čipem M1, beta byla dostupná od prosince/decembera.

- Baterie MagSafe od Apple jsou dostupné už i v České republice. Za přídavné úložiště energie, které na mobilu drží s pomocí magnetů a dobíjí ho bezdrátově, zaplatíte 2 890 Kč.

- Dropbox představil řadu novinek, mezi kterými najdeme převádění souborů mezi formáty přímo v aplikaci a automatické zálohy fotek i pro neplatící uživatele.

- Clubhouse už nebude omezovat nové uživatele požadavkem na to, aby byli pozváni někým, kdo již aplikaci používá.

- Startup Nothing už brzy vydá svůj první produkt; bezdrátová sluchátka. Od konkurence se firma chce odlišit průhledností produktů.

- SpaceX poprvé zažehnulo Raptor motory na Super Heavy Boosteru, který raketu Starship vynese na oběžnou dráhu. Úspěšný zážeh tří motorů trval jen pár chvil, na raketě jich nakonec bude celkem 27.

- Ještě před vydáním nového Wear OS ho Google o některé funkce obohacuje. Aplikace na hodinky půjde instalovat přes připojený mobil, dosud bylo třeba využít integrovaný obchod s aplikacemi.

- SDK technologie DLSS od Nvidie je nově dostupný všem vývojářům. Dříve bylo potřeba, s výjimkou využívání přes Unity či Unreal, o přístup zažádat.

- Podle uniklých benchmarků procesoru Intel Core i9-12900K by měl být oproti AMD Ryzen 9 5950X až o 25 % rychlejší.

- Reproduktor z dílen Louis Vuitton vypadá jako UFO, zaplatíte za něj ale v přepočtu asi 63 000 korun.

- Tvůrce na YouTube budete moci finančně podpořit i u jednotlivých videí, funkce bude fungovat podobně, jako superchat na přímých přenosech. Novinka je spuštěna v betě.

Pokračovat na web
]]>
2021-07-22T16:07:44+02:00 2021-07-22T16:07:43+02:00 1
https://techfeed.cz/clanek/rytmicka-hra-na-cyklotrenazer-od-pelotonu-a27t9i Rytmická hra na cyklotrenažér od Pelotonu - TechFeed O hry, u kterých se i jako hráč fyzicky zapotíte, byla poptávka snad vždycky. Jednu takovou teď představil i výrobce cyklotrenažérů Peloton. Zahrajeme si ji jak jinak než právě na cyklotrenažéru. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Přenos zážitku ze hry od sezení k aktivitě, při které se alespoň trošku zapotí, není revoluční myšlenkou. Přeci jen třeba Nintendo Wii se díky sportovním hrám, v nichž jste mohli tenisový míček na obrazovce „odpálit“ ovladačem (a pak jeho případným upuštěním prorazit televizi), dočkalo vysoké popularity.

Tento typ her pak dostal zcela nový rozměr s příchodem VR. Ta jim umožnila monitoring pohybu jako niky předtím, asi všichni tak známe český titul Beat Saber.

Nyní vzniká Lanebreak; rytmická hra, jíž si zahrajete na cyklotrenažéru. Titul pro své stroje vyvinul Peloton.

Idea je taková, že by přidání „odměňovacích“ prvků videoher mohlo motivovat uživatele zařízení k vydatnějšímu cvičení, a to, že nechybí ani rytmus, už snad po zmínění Beat Saberu ani nemusíme doplňovat.

Ačkoli se nejedná o unikátní nápad, žádná z předešlých her ani zdaleka nevycházela pod tak velkou značkou, jako je Peloton.

Lanebreak je zatím v předběžném přístupu, pro uživatele cyklotrenažérů Peloton bude nejspíš dostupný v zimě.

Pokračovat na web
]]>
2021-07-22T11:47:18+02:00 2021-07-22T11:47:17+02:00 0
https://techfeed.cz/clanek/elgato-predstavilo-novy-stream-deck-1xw84d Elgato představilo nový Stream Deck - TechFeed Elgato si pro představení svého nového Stream Decku snad nemohlo vybrat horší den, jen pár hodin před ním totiž svůj Steam Deck představilo Valve a upoutalo na sebe mediální pozornost. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Stream Deck je jedním z nejznámějších produktů americké firmy Elgato, která se specializuje především na elektroniku potřebnou pro videoprodukci. I přes to, že tento ikonický panel leží na stole snad každého většího streamera, představení jeho nové generace bylo co do PR katastrofou.

Zařízení si samozřejmě i s novou generací zachovává svoji vizuální identitu a softwarová podpora se jenom vylepšuje. Na celkem 15 tlačítek si můžete namapovat prakticky cokoli. Od rychlého spouštění her přes rychlé akce v editačních programech až po ovládání chytré domácnosti; Stream Deck je prostě užitečnou pomůckou.

Asi nejzajímavějšími novinkami jsou odnímatelný stojan a možnost přizpůsobit si čelo zařízení plastovým panelem dle svého výběru. Zvlášť druhá z možností může být výrazným lákadlem, trošku zklamat pak může snad jen cenovka; jeden plastový čelní panel bude stát bezmála 10 eur (asi 260 Kč).

Mezi další užitečné změny patří třeba odepínací USB C kabel, který mnohým tvůrcům u předešlých generací chyběl.

Přes zajímavé inovace, které firma s novou generací hráčům přinesla, si představení zařízení moc zájmu neužilo, jen pár hodin před Elgatem totiž všechnu mediální pozornost vzal Valve se svým podobné znějícím Steam Deckem - přenosnou konzolí, která má od streamovacího příslušenství dost daleko.

Cena je na oficiálních stránkách uvedena v eurech, a tak by se nemusela výrazně měnit. Stanovena je na takřka 150 €, tedy v přepočtu asi 3 900 Kč. Zajímavé by ale pro mnohé mohlo být pravděpodobné zlevnění předešlé generace.

Pokračovat na web
]]>
2021-07-21T14:42:26+02:00 2021-07-21T14:42:25+02:00 0
https://techfeed.cz/porad/techfeed/co-je-boze-den-emoji-8hyesq Co je bože DEN EMOJI??? - TechFeed Nová handheld konzole od Valve míří na trh, Apple se soudí v Británii, ilegální kryptofarma nakonec těžila FIFA kartičky a mnoho dalšího v tomto technologickém souhrnu. Adam Bárta https://techfeed.cz/r/Bartas

Nová handheld konzole od Valve míří na trh, Apple se soudí v Británii, ilegální kryptofarma nakonec těžila FIFA kartičky a mnoho dalšího v tomto technologickém souhrnu.

Pokračovat na web
]]>
2021-07-21T13:47:07+02:00 2021-07-21T13:47:07+02:00 0
https://techfeed.cz/porad/hardware/elgato-facecam-je-konecne-kamera-se-vsim-vsudy-elwhzj Elgato Facecam je konečně kamera se vším všudy - TechFeed Webkamer je na trhu hromady, ale vždy tomu něco chybělo, ať už šlo o kvalitu obrazu, nebo nastavení kamery jako takové. Elgato Facecam ale splňuje snad všechny požadovky. Vyplatí se za svou cenu? Petr Duppal https://techfeed.cz/r/Duppy

Webkamer je na trhu hromady, ale vždy tomu něco chybělo, ať už šlo o kvalitu obrazu, nebo nastavení kamery jako takové. Elgato Facecam ale splňuje snad všechny požadavky. Vyplatí se za svou cenu? Protože kamera disponuje nejen výbornou čočkou, ale zároveň i úchvatným softwarem, kde si můžete nastavit opravdu vše.

Pokračovat na web
]]>
2021-07-20T18:17:28+02:00 2021-07-20T18:17:28+02:00 0
https://techfeed.cz/clanek/jeff-bezos-se-vratil-z-uspesne-vesmirne-mise-wvjc7v Jeff Bezos se vrátil z úspěšné vesmírné mise - TechFeed Blue Origin dnes odstartovala první zkušební let s posádkou, na kterém nechyběl ani zakladatel společnosti Jeff Bezos. Mise úspěšně přistála a její účastníci jsou tak astronauty. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Jeff Bezos se svou společností Blue Origin dnes psal historii, když ve tři hodiny našeho času vystartoval na let, který z něj udělal prvního člověka, jenž vyletěl za mezinárodně uznávanou hranici vesmíru na svém vlastním plavidle.

Podobný rekord si minulý týden připsal i miliardář Richard Branson, ten se svým plavidlem ale nepřekonal Kármánovu hranici. Ačkoli se tak podle amerických metrik astronautem stal, přímo do vesmíru se nepodíval.

Samotný let trval něco přes deset minut, z toho ve stavu beztíže posádka strávila bezmála tři minuty. Při akceleraci do výšky asi 108 kilometrů překonalo plavidlo trojnásobek rychlosti zvuku. Jednalo se o první testovací misi rakety New Shepard, která s sebou nesla posádku.

Součástí čtyřčlenné posádky byli kromě zakladatele společnosti a nejbohatšího Američana Jeffa Bezose i jeho bratr Mark, výherce aukce o jeden lístek, konkrétně druhý v pořadí, osmnáctiletý Oliver Daemen a nová nejstarší astronautka Mary Wallace „Wally“ Funk.

Původní výherce aukce, který za lístek zaplatil 28 milionů dolarů (611 mil. Kč), už měl v den mise bohužel něco v plánu, a tak poletí pozdějším letem.

O dost zajímavější příběh má 82letá Mary Wallace „Wally“ Funk, která se o místo na vesmírné misi ucházela už jako favoritka programu Mercury 13 v šedesátých letech. Program byl ale před finálními testy zrušen.

Později se Funk snažila o místo na raketoplánu, kvůli věku neúspěšně. Díky vydání knihy si zakoupila lístek na let společnosti Virgin Galactic, nakonec se ale za hranice zemské atmosféry dostala už na prvním letu Blue Origin zdarma.

Blue Origin by lístky na lety těsně za hranici vesmíru mohla začít prodávat už brzy.

Pokračovat na web
]]>
2021-07-20T17:19:29+02:00 2021-07-20T17:19:29+02:00 5
https://techfeed.cz/clanek/oneplus-nord-2-dostane-cip-mediatek-zle27d OnePlus Nord 2 dostane čip MediaTek - TechFeed OnePlus na jarním eventu představil pouze dva modely, na levnější OnePlus Nord ale nezanevřel. Známe datum vydání a to, že využije procesor od MediaTek. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Druhá série úspěšné řady OnePlus Nord je již měsíce předmětem spekulací, teď byla konečně výrobcem telefonů potvrzena. Na police obchodů zamíří už 22. července/júla.

Původní model za cenu 319 € (asi 8 250 Kč) nabídnul čipset Snapdragon 765G 5G a 48MP hlavní kameru. Není tak divu, že si ho mnozí oblíbili.

Asi nejvýraznější změnou je procesor. Ten tentokrát, jak úniky napovídaly, nebude pocházet z dílen Qualcommu; místo toho firma vůbec poprvé sáhne po čipsetu od MediaTek. Konkrétně jde o vlajkovou loď společnosti, MediaTek Dimensity 12000, který na papíře jednoduše předežene Snapdragon 865+ i 870, strádá jen na vlajku: Qualcomm Snapdragon 888.

Z oznámení nic víc než změnu čipsetu neplyne, můžeme si tak být jisti jen tím, že OnePlus Nord 2 bude mít oproti původnímu modelu mnohem lepší výkon.

Podle předchozích úniků bude pak OnePlus Nord 2 vybaven 6,43" FullHD+ AMOLED displejem s obnovovací frekvencí 90 Hz, kamerovým modulem s třemi senzory, větší baterií o kapacitě 4 500 mAh a údajně bude v konfiguracích 8 GB RAM s 128 GB pamětí a 12 GB RAM s 256 GB pamětí.

Zmíněný kamerový modul se skládá z 50MP primární kamery, 8MP ultraširokého senzoru a 2MP snímače.

Na potvrzení těchto informací si ale budeme muset počkat do oficiálního vydání, tedy zmíněného 22. 7.

Pokračovat na web
]]>
2021-07-20T15:33:50+02:00 2021-07-20T17:17:00+02:00 0
https://techfeed.cz/clanek/gigabyte-predstavil-externi-rtx-3080-ti-s-vodnim-chlazenim-7id9d6 Gigabyte představil externí RTX 3080 Ti s vodním chlazením - TechFeed Společnost Gigabyte rozšiřuje řady externích grafických karet pro notebooky, které prodává pod značkou Aorus, o model s Geforce RTX 3080 Ti. Martin Havlíček https://techfeed.cz/r/havlis

K externím grafickým kartám RTX 3080 a 3090, které nabízí společnost Gigabyte pod značkou Aorus i na českém trhu, se brzy přidá model s RTX 3080 Ti. I ten je opatřen systémem vodního chlazení All-in-One s měděným heatsinkem kryjícím GPU, paměti, modul regulace napětí (VRM) a tranzistory (MOFSET). Kapalina je pumpou odváděna k 240mm hliníkovému radiátoru se dvěma tichými 120mm větráky. 

Vzhledem k typu chlazení by někoho mohlo napadnout, že bude grafická karta přetaktovaná, ale není tomu tak. Co se parametrů týče, jedná se o klasickou RTX 3080 Ti s frekvencí 1365 až 1665 MHz (boost) a GDDR6X pamětí o rychlosti 19 Gb/s. Vodní chlazení bylo výrobcem zvoleno především kvůli snížení hlučnosti a prodloužení životnosti součástek na grafické kartě.

Součástí eGPU je vlastní zdroj s výkonem 550 W. Zmínku si zaslouží také bohatá nabídka portů: 2 x HDMI 2.1, 3 x DisplayPort 1.4, Ethernet, 3 x USB 3.0 Type A a Thunderbolt 3 pro připojení k notebooku. Externí grafika tak poslouží i jako dokovací stanice. 

Vzhledem k rozmístění portů na zadní straně výrobce asi moc nepočítal s tím, že by uživatel mohl chtít časem vyměnit grafickou kartu za lepší. Dokazují to i testy modelů s RTX 3080 a 3090, kdy se recenzenti stěžovali, že Gigabyte nepoužil konvenční grafickou kartu, ale speciální model.

Informace o ceně a dostupnosti v tuto chvíli nejsou k dispozici. Pro představu: varianta s RTX 3080 se na českém trhu prodává za cenu kolem 36 tisíc a RTX 3090 pak za cca. 62 tisíc korun. 

Pokračovat na web
]]>
2021-07-20T15:31:40+02:00 2021-07-20T16:16:00+02:00 1
https://techfeed.cz/clanek/bezos-leti-do-vesmiru-novy-rekord-prenosu-dat-a-tencent-kb4c2r Bezos letí do vesmíru, nový rekord přenosu dat a tencent bude sledovat obličeje hráčů - TechFeed Apple varuje před čistícími prostředky, Curiosity je nejspíš poblíž důkazů o životě na Marsu a mnoho dalšího v úterním Stručně! Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Vítejte u úterního souhrnu novinek ze světa technologií; posledních 48 hodin Stručně!

- Apple varuje před čištěním jeho zařízení prostředky obsahujícími peroxid vodíku, může je prý poškodit. Dále se také nedoporučuje využívat k čištění látky s vyšším než pětasedmdesátiprocentním obsahem alkoholu.

- Nejnovější beta WhatsAppu přináší obrázky s nižší kompresí.

- Jeff Bezos se dnes společně s třemi dalšími pasažéry vydá do vesmíru na lodi vlastní firmy Blue Origin. Nejspíš se tak stane prvním člověkem, který ve svém plavidle překonal mezinárodně uznávanou hranici vesmíru.

- V Japonsku byl překonán rekord rychlosti přenosu dat. Tamní Národní institut informačních a komunikačních technologií dosáhl rychlosti 319 terabitů za sekundu, což je oproti současnému rekordu 179 Tb/s skoro dvojnásobek. 

- Podle nejnovějších úniků by nová generace iPhonů mohla mít always-on displej.

- Leaker tvrdí, že některé testovací kousky z dvanácté generace procesorů Intel jsou na čínském černém trhu k sehnání za v přepočtu asi 24 000 korun. Podobné kousky se většinou sice mírně od finálních variant liší, rozdíly ale nejsou velké.

- Tencent bude do her implementovat skenování obličeje, aby čínské vládě pomohl chytit nezletilé porušující zákaz hraní videoher po desáté hodině večerní, který má zamezit vzniku závislosti.

- Americký rover Curiosity by mohl být blízko velkému množství informací o pravděpodobném dřívějším životě na Marsu. Jedná se o několik zdrojů metanu, které by mohly při podrobnějším zkoumání dokázat, že Rudá planeta dříve nebyla tak pustá.

Pokračovat na web
]]>
2021-07-20T18:36:49+02:00 2021-07-20T15:30:55+02:00 0
https://techfeed.cz/clanek/rtx-a-dlss-miri-na-arm-a-linux-o4v0he RTX a DLSS míří na ARM a Linux - TechFeed Dvě užitečné technologie Nvidie, RTX a DLSS, nově míří na Linux a zařízení, které běží na čipech architektury ARM. Potencionálně to tak otevírá dveře herním Chromebookům. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Hraní na Linuxu či ARM zařízeních bylo ještě donedávna těžko představitelné, chyběla totiž kompatibilita her, herních anticheatů a taky herních technologií, jako je DLSS nebo RTX. Ačkoli některé z těchto problémů nejsou dosud plně vyřešeny, jeden z těch nejpodstatnějších dneškem mizí; Nvidia na Linuxu a ARM zařízeních začne DLSS a RTX podporovat.

Taková podpora se nezdá jako velká věc, jedná se přeci o výkon grafické karty, nikoli procesoru. Přesto tato novinka velká věc je, teprve vytvoření driverů pro Linux a ARM systémy jim totiž umožní technologie využívat.

Mezi podporované technologie RTX karet na zmíněných zařízeních nově patří DLSS zvyšující výkon hry díky umělému zvyšování rozlišení, ray tracing drasticky vylepšující chování světla, RTX Memory Utility a Nvidia Optix potlačovač šumu akcelerovaný AI.

Na demu výše vidíte hru Wolfenstein: Youngblood běžící na grafické kartě RTX 3060 v sestavě s ARM procesorem MediaTek Kompanio 1200; vlajkovou lodí společnosti, která je tvořena speciálně pro Chromebooky.

Právě Chromebooky mají díky této novince snad nejvíce nově otevřených obzorů, brzy by totiž některé z těchto odlehčených notebooků mohly dostávat i grafické karty. Nově spuštěné podpoře jistě napomůže i nedávné rozšíření možností optimalizace her pro Chromebooky v enginu Unity.

K tomuto kroku se největší výrobce grafických karet nerozhoupal jen tak, právě totiž probíhá jeho akvizice firmy ARM, která, už soudě podle jména, architekturu ARM vyvíjí.

Pokračovat na web
]]>
2021-07-20T08:24:07+02:00 2021-07-20T08:24:04+02:00 1
https://techfeed.cz/clanek/den-emoji-google-jich-1-000-vylepsuje-microsoft-vraci-7v3csr Den Emoji: Google jich 1 000 vylepšuje, Microsoft vrací Clippy a další emoji novinky - TechFeed Ačkoli není den emoji nějak známý, společnosti ho a předešlé dny letos využily k představení mnoha novinek na poli ikonek, které se staly nedílnou součástí komunikace přes internet. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Sedmnáctého července/júla je oficiálním dnem emoji; ikonek, které jsou v současnosti snad nedílnou součástí internetové komunikace. I přesto, že tento den není nějak zvlášť známý, tento rok ho doprovází řada novinek, tak si je pojďme shrnout!

Kvůli dnu emoji se Microsoft rozhodl dříve představit své plány pro redesignování na 1 800 těchto ikonek, které tak dostanou nový vzhled. Renovace je součástí zmodernění vzhledu celého ekosystému s blížícím se příchodem Windows 11.

Emoji se z dřívějšího placatého vzhledu přenesou do moderního 3D, jak demonstruje video níže. Dostanou také hezčí barvy a animace. Vrátí se dokonce i Clippy, dřívější virtuální asistent, jehož limitovaly technologie doby; tentokrát už ale v méně otravné formě.

Nových vzhledů emoji bychom se měli dočkat koncem tohoto roku ve Windows a Teams, do dalších služeb zamíří v průběhu příštího roku.

Na obrázku níže můžete vidět emoji, které by mohly být přidány do UNICODE 14 a tak být dostupné snad napříč všemi moderními operačními systémy a aplikacemi, které si tyto ikonky nespravují samy. Kromě řady užitečných přírůstků mezi návrhy najdeme i několik kontroverzních jedinců.

V prvé řadě je mezi návrhy pár emoji souvisejících s globálním oteplováním, ať už je to roztékající se smajlík nebo korál. Mezi užitečné přírůstky by se pak nepochybné dal zařadit ještě troll, salutující obličej a samozřejmě vybitá baterie. Přibude taky řada gest rukou.

A jak už je u podobných aktualizací skoro pravidlem, nechybí ani řada kontroverzních emoji podporujících genderovou vyrovnanost. Hlavně jde o těhotného muže a jeho genderově neutrální verzi; těhotnou osobu. K současnému muži s korunou a ženě s korunou by pak ještě mohla přibýt genderově neutrální osoba s korunou.

Je ale třeba si uvědomit, že se zatím jedná pouze o návrhy, a tak by se kolekce nových přírůstků mohla ještě změnit.

Pro redesignování emoji se rozhodl i Google, a ačkoli nebude tak drastické jako u Microsoftu, pro některé ikony to bude znamenat výraznou změnu. Celkem jich nový vzhled dostane téměř tisícovka.

Výraznou proměnou si prošel třeba koláč, který teď reprezentuje to, co většina světa za koláč považuje, spíš než výhradně americký dýňový koláč.

Asi největší změnou by ale mohla být podpora nových emoji ze starších systémů, žádaná funkce, která by měla fungovat od Android 12. Dosud bylo totiž pro používání nově přidaných UNICODE emoji nutné podporovat je na systémové úrovni.

Vlastní emoji novinkou se kolem jejich dne pochlubil i Messenger, který k nim přidává adekvátní zvukové efekty, protože „slova někdy nejsou dostatečná na to, abyste mohli vyjádřit své pocity“. Kdy se funkce podívá do Čech, je ale nejasné.

Pokračovat na web
]]>
2021-07-19T23:39:50+02:00 2021-07-19T18:18:00+02:00 3
https://techfeed.cz/clanek/apple-hrozi-odstoupenim-z-britskeho-trhu-67jrxj Apple hrozí odstoupením z britského trhu - TechFeed Kvůli sporu o 7 miliard dolarů Apple hrozí odchodem z trhu Velké Británie, pokud bude soudem žádaná částka „komerčně nepřijatelná“. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Právníci zastupující amerického technologického giganta Apple hrozí odchodem z trhu Velké Británie, pokud bude po společnosti vyžadována „komerčně nepřijatelná“ částka kvůli patentovým sporům.

Konkrétně se spor týká poplatků za využití patentů v hodnotě odhadem 7 miliard dolarů (asi 150 mld. Kč) společnosti Optis Cellular Technology. Hlavně jde o využívání „standardizované“ 4G LTE technologie v iPhonech, firma ale drží ještě více britských patentů, za které chce od Apple poplatek.

Jeden z právníků Optis spor komentoval takto: „Mnozí Apple považují za lídra na trhu s mobilními telefony, ten si ale většinu technologií v iPhonech musí kupovat.“

Optis a jeho sesterské společnosti se dají nazvat „patentovými trolly“, to znamená, že prakticky všechen jejich zisk pochází z poplatků za jimi držené patenty.

Není to poprvé, co se s Optis Apple pře; minulý rok na poplatcích musel zaplatit 506 milionů dolarů (asi 11 mld. Kč) právě za patenty týkající se mobilních 4G technologií.

Proces, který by měl začít v červenci/júli příštího roku, by podle slov některých expertů mohl nastavit pro Apple „nepříjemné“ sankce. Jediný způsob, jak se jim vyhnout by pro amerického giganta bylo zmiňované opuštění britského trhu.

Pokračovat na web
]]>
2021-07-19T17:35:58+02:00 2021-07-19T17:35:57+02:00 4
https://techfeed.cz/clanek/kde-konci-pocitace-z-nelegalnich-kryptofarem-pod-valcem-x0zoid Kde končí počítače z nelegálních kryptofarem? Pod válcem - TechFeed Malajsijská policie zveřejnila video likvidace počítačů z ilegální kryptofarmy. Hardware v hodnotě 27 milionů korun rozdrtila silničním válcem. Martin Havlíček https://techfeed.cz/r/havlis

Těžba některých kryptoměn vyžaduje nejen značné investice do hardwaru (především do výkonných grafických karet), ale značné jsou také nároky na spotřebu. To je také jeden z důvodů, proč Čína zakročila proti těžbě a obchodování s kryptoměnami. Vysoké energetické nároky těžby bitcoinu a dalších kryptoměn jsou v rozporu s cílem dosáhnout uhlíkové neutrality. Tak zní aspoň oficiální vysvětlení zátahů na kryptotěžaře.

Dalším problém představují nelegální kryptofarmy, které kradou elektřinu. Nedávno jsme psali o zátahu na jednu takovou „farmu“ na Ukrajině, i když nakonec se ukázalo, že kromě kryptoměn „těžila“ hlavně lootboxy, konkrétně balíčky virtuálních karet s hráči pro FIFA Ultimate Team ve hře FIFA 21. Co se bude dít se zabavenou technikou, do které spadá kromě procesorů a grafických karet také 3 800 konzolí PlayStation 4 Slim, ukrajinské úřady neuvedly. 

Silniční válec likviduje 1069 počítačů určených pro těžbu bitcoinu

Například v Malajsii hardware z nelegální těžby kryptoměn likvidují. Záběry z likvidace byly dokonce zveřejněny na YouTube. Malajská policie z okresu Miri pro tento účel využila silniční válec. Stroj používaný k hutnění povrchů silnic na krátkém videu drtí 1069 počítačů, které policie zabavila v období mezi únorem a dubnem. Cena hardwaru vychází v přepočtu na 27,2 milionu korun. Jedná se o specializované počítače (tzv. mining rigy) určené k těžbě bitcoinu. Od té doby, co rapidně narostla cena bitcoinu, jde po celém světě o nedostatkové zboží.

Jejich majitelé se provinili zločinem krádeže elektrické energie v hodnotě cca. 43 milionů korun. Šest viníků bylo odsouzeno k osmiměsíčnímu pobytu ve vězení, a navíc musí zaplatit pokutu 41 tisíc korun. Ani policie, ani malajsijská média neuvádějí, proč musely být počítače zničeny. Výtěžek z jejich prodeje by mohl pokrýt velkou část způsobené škody.

Pokračovat na web
]]>
2021-07-19T15:05:52+02:00 2021-07-19T12:54:33+02:00 16
https://techfeed.cz/clanek/rezervace-steam-decku-na-ebay-xiaomi-predehnalo-apple-a-w6hrt1 Rezervace Steam Decku na Ebay, Xiaomi předehnalo Apple a Microsoft Teams převlékne kabát - TechFeed Galaxy Watch dostanou větší uložiště, nová architektura procesorů od AMD se nejspíš zdraží a mnoho dalšího v nedělním vydání technologického Stručně! Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Vítejte u víkendového souhrnu novinek ze světa technologií, Stručně.

- Leaky naznačují, že by nová generace chytrých hodinek Galaxy Watch mohla disponovat 16GB úložištěm. To je oproti Galaxy Watch 3 dvojnásobek.

- Potvrzené rezervace Steam Decku se na Ebay běžně prodávají za dvojnásobek ceny samotné konzole; může za to omezení rezervací pouze na Steam účty, které už před květnem provedly platbu.

- Xiaomi v druhém kvartálu tohoto roku předehnalo Apple a stalo se tak druhým největším výrobcem smartphonů na světě, větší už je jen Samsung. Společnost může za úspěch děkovat především hojným prodejům v Africe, Latinské Americe a západní Evropě.

- Přestože leaky napovídaly představení nové generace procesorů AMD Threadripper už v září/septemberi, podle nejnovějších úniků si na procesory nejspíš počkáme až do listopadu/novembera. Řada 5000 přinese novou architekturu Zen 3.

- Twitter spouští automatické titulky k videím a hlasovým tweetům, funkce je zatím dostupná na iOS v USA. Kdy dostane podporu češtiny, není dáno.

- iOS 15 dostane funkci „Focus“, díky které si budou moci uživatelé sami nadefinovat několik módů funkce nerušit, a tak třeba při práci dostávat jen relevantní notifikace.

- Amazon přesvědčil Apple, aby z App Store odstranil aplikaci Fakespot, která uživatele upozorňovala na falešné recenze u produktů právě na Amazonu - ten se obává, že aplikace poskytuje zavádějící data a je potenciální bezpečnostní hrozbou.

- WhatsApp začíná testovat zálohování šifrovaných konverzací na cloud. Právě díky šifrování by nemělo být možné zprávy přečíst bez vašeho účtu.

- Microsoft Teams dostanou aktualizaci. JavaScript bude místo Angularu využívat React.js a změní se i další softwarové atributy, včetně vzhledu - výsledkem by měla být nižší náročnost na RAM a obecně lepší výkon při používání aplikace.

Pokračovat na web
]]>
2021-07-19T11:28:48+02:00 2021-07-18T14:24:46+02:00 4
https://techfeed.cz/clanek/ilegalni-kryptofarma-s-playstationy-netezila-bitcoin-ale-lnsoi7 Ilegální „kryptofarma“ s PlayStationy netěžila bitcoin, ale lootboxy - TechFeed Zátah na ilegální kryptofarmu v Ukrajině má zajímavou dohru. Ukázalo se, že na téměř čtyřech tisících PlayStationů 4 neběžel software pro těžbu kryptoměn, ale hra FIFA 21. Martin Havlíček https://techfeed.cz/r/havlis

Zpráva o zátahu na kryptofarmu v ukrajinském městě Vinnycja oblétla svět. Nejenže to byla největší ilegální kryptofarma na Ukrajině, ale vůbec poprvé se objevil „důkaz“ těžby kryptoměn pomocí konzole PlayStation 4. Kromě několika stovek počítačů totiž Služba bezpečnosti Ukrajiny zabavila také 3800 konzolí

Díky investigativní práci ukrajinských novinářů nyní vyšlo najevo, že herní konzole ve skutečnosti žádnou kryptoměnu netěžily. První podezření vzbudily už fotky zveřejněné ukrajinskou kontrarozvědkou. U některých konzolí totiž byly vidět disky se hrou. Že by si provozovatelé krátili dlouhou chvíli hraním? Kdepak, PlayStationy nebyly připojeny k žádnému displeji.

Vysvětlení přišlo poté, co se podařilo zjistit, o jakou hru se jedná: FIFA 21. Konzole PlayStation 4 prostě „grindovaly“ body v rámci FIFA Ultimate Team. FUT alias FIFA Ultimate Team je dlouhodobě nejpopulárnějším módem herní série FIFA. Hráči si zde mohou sestavit vlastní tým ze sběratelských kartiček, které se podobně jako klasické papírové karty prodávají v balíčcích. Body na nákup balíčků si lze buďto koupit za skutečné peníze (FUT Points), anebo je lze získat jako odměnu za plnění úkolů (FUT Coins), jako jsou výzvy nebo zápasy. 

V případě ilegální farmy na Ukrajině plnila tyto úkoly neuronová síť, do níž bylo téměř čtyři tisíce PlayStationů zapojeno. Herní účty pak byly prodávány na šedém trhu. Zatím není jasné, zda provozovatelé prodávali účty s velkým množstvím bodů FUT Coins, anebo zda nejprve tyto body využili k otevření balíčků a prodávali jen účty s hodnotnými kartičkami.

Mód FIFA Ultimate Team je dlouhodobě předmětem kritiky. Kontroverzní je systém, ve kterém si hráči kupují balíčky, aniž věděli, co se skrývá uvnitř. Šance na získání špičkové karty se pohybuje kolem 1 %. Princip, na jakém mód funguje, naplňuje dokonce v některých zemích definici hazardu. Vydavatel proto musel hru upravit.

Verze prodávaná v Belgii například neumožňuje hráčům body FUT Points nakupovat. Teď se k podobnému opatření schyluje v Nizozemsku. Tamní soudy vyměřily dceřiným společnostem vydavatele EA Benelux a EA Swiss pokutu 250 tisíc eur týdně (do maximální výše 5 milionů eur), dokud neodstraní ze hry lootboxy v podobě balíčků kartiček. Obě společnosti se proti verdiktu odvolaly. Diskuze o zákazu looboxů probíhá také ve Velké Británii. 

Společnost EA Sports v reakci na kritiku představila funkci Preview, která umožňuje nahlédnout do balíčku před jeho nákupem. Není ale možné prohlížet balíček za balíčkem, dokud se neobjeví vzácná karta. Pokud si hráč balíček nekoupí, na další se může podívat až po uplynutí 24 hodin.  

Pokračovat na web
]]>
2021-07-18T09:33:32+02:00 2021-07-18T09:33:32+02:00 5
https://techfeed.cz/clanek/facebook-rozda-miliardu-dolaru-hbunqt Facebook rozdá miliardu dolarů, Hubbleův teleskop snad konečně opraven a Edge se stále zlepšuje - TechFeed WhatsApp se synchronizací bez mobilu, vývoj Starship pokračuje se Super Heavy Boostrem, automatická rotace podle záběrů kamer na Android 12 a mnoho dalšího v pátečním technologickém Stručně! Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Vítejte u pátečního technologického Stručně; souhrnu toho, co se ve světě technologií stalo za posledních 48 hodin.

- SoC Samsung Exynos 2200 by podle úniků mohl využívat grafického čipu architektury RDNA2 od AMD.

- NASA možná zjistila, proč je Hubbleův vesmírný teleskop už přes měsíc v nouzovém režimu, v němž nedokáže běžně fungovat. Jedná se o jeden z největších problémů zařízení za 30 let služby, nepomohlo ani přepnutí na záložní počítač. Problém by mohl být způsoben buď napětím mimo bezpečné hodnoty nebo ochranným obvodem, který za roky služby degradoval a přestal správně operovat.

- Twitter začíná spouštět funkci, která vám umožní omezit, kdo na vaše tweety smí odpovídat - a to i po tom, co je pošlete do světa.

- Edge dostane vylepšení pro práci s PDF dokumenty; zvýraznit text půjde přímo v něm. Microsoft chce tímto přilákat uživatele na svůj prohlížeč.

- WhatsApp testuje synchronizaci mezi více zařízeními, která by nepotřebovala dosud nutný mobilní telefon. O odstranění omezení, za které může způsob šifrování zpráv, uživatelé žádají už roky.

- Facebook tvůrcům do konce příštího roku rozdá celkem jednu miliardu dolarů (asi 21,5 mld. Kč). Chce je udržet ve svém ekosystému.

- Rychlé mmWave 5G díky AT&T už tento rok zamíří na sedm amerických letišť.

- Po více než dvou měsících od posledního testovacího letu rakety Starship od SpaceX poprvé zažehne motory její Super Heavy Booster, který ji má vynést na oběžnou dráhu. Statický zážeh by mohl proběhnout už tento týden.

- Nano nabíječky Ankeru, které díky využití revolučních materiálů dokáží přes malou velikost nabíjet velkou silou, si u recenzentů vedou skvěle; CNN je nazvala „ultimátním technologickým příslušenstvím“.

- Texaské město začíná k monitorování provozu využívat technologii LIDAR, která dokáže mapovat 3D prostředí v reálném čase. V budoucnu by zde mohla ovládat semafory.

- Evropská dohoda o snižování uhlíkové stopy mimo jiné navrhla, že se auta se spalovacími motory přestanou prodávat už v roce 2035. Cílem je zrychlit vývoj elektromobilů. Zatím jde pouze o návrh. Ten musí nejprve schválit členské státy a Evropský parlament - to může trvat roky.

- V pořadí už třetí beta nového operačního systému Android 12 přináší automatickou rotaci na základě obrazu z kamer; takže už žádné otáčející se aplikace, když je projíždíte vleže.

- Clubhouse spouští přímé zprávy, novinka se jmenuje Backchannels.

- TikTok se stal první aplikací nespadající pod Facebook, která dosáhla tří miliard stažení.

Pokračovat na web
]]>
2021-07-16T10:39:31+02:00 2021-07-16T10:39:28+02:00 9
https://techfeed.cz/porad/techfeed/budeme-mit-drony-primo-v-nasich-telefonech-cpp8zd Budeme mít drony přímo v našich telefonech?! - TechFeed Lety do vesmíru už začínají být skoro normální záležitostí, na zemi se odhalují nelegální těžby kryptoměn a začínají se prodávat herní židle, které by si snad koupil jen blázen. Adam Bárta https://techfeed.cz/r/Bartas

Lety do vesmíru už začínají být skoro normální záležitostí, na zemi se odhalují nelegální těžby kryptoměn a začínají se prodávat herní židle, které by si snad koupil jen blázen.

Pokračovat na web
]]>
2021-07-14T19:29:03+02:00 2021-07-14T19:11:20+02:00 0
https://techfeed.cz/clanek/letenky-do-vesmiru-zadarmo-hrajte-pri-stahovani-na-android-irndyb Letenky do vesmíru zadarmo, hrajte při stahování na Android 12 a iPhone dostane periskopickou kameru - TechFeed Youtube Shorts rostou, Musk má letenku do vesmíru, těžaři kryptoměn se zbavují karet a mnoho dalšího. Vítejte u nového technologického Stručně! Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Po dlouhé odmlce přichází už třicáté technologické Stručně, tak se pohodlně usaďte a projděte si kolekci toho, co se ve světě technologií událo za poslední dva dny.

- Bezztrátové audio míří konečné i na HomePod a HomePod Mini, funkci má totiž Apple Music už od června/júna.

- Android 12 dostane funkci, díky které budete moci hrát hry ještě dříve, než je úplně nainstalujete - a to aniž by funkci museli vývojáři implementovat. Vychytávka se v posledních měsících objevuje v mnohých herních obchodech pro PC. 

- Shorts, funkce na styl TikToku na YouTube, jsou dostupné už ve sto zemích a Google jejich kolekci neustále rozšiřuje.

- Microsoft potvrdil akvizici startupu RisklQ, který se zaměřuje na kybernetickou bezpečnost; Microsoft tak nejspíš chce rozšířit své působení v této oblasti. Společnost za něj zaplatila přes půl miliardy amerických dolarů (asi 11 mld. Kč).

- Apple si patentoval vlastní periskopickou kameru, která se na iPhone podívá letos nebo příští rok. Jak periskopická kamera funguje, můžete vidět na obrázku níže.

- Fold 3 a Z Flip 3 by mohly být výrazně levnější než jejich předchůdci, leak naznačuje cenovku 1 745 dolarů (asi 40 000), což je ze současných 2 000 dolarů (asi 45 000 Kč) na americkém trhu výrazná změna.

- Kvůli zpřísňujícím se opatřením proti těžbě kryptoměn v Číně se těžaři zbavují grafických karet. Na některých čínských obchodech jsou tak často dostupné za směšné ceny.

- Intel plánuje do Evropy investovat 20 miliard dolarů (asi 434 mld. Kč), aby zdvojnásobil současnou produkci polovodičů do roku 2030. Investice se rozdělí do několika členských států EU, v Česku se ale nejspíš vyrábět nebude.

- Google ukázal novou aplikaci pro Google Drive. Ta v sobě integruje funkce dosavadních aplikací Fotky Google, Zálohování a synchronizace a Drive File Stream. Uživatelé si ji budou moci stáhnout v příštích týdnech.

- Elon Musk si koupil letenku na okraj vesmíru se společností Virgin Galactic britského miliardáře Richarda Bransona. Učinil tak jen hodiny po prvním úspěšném letu společnosti. Lístek stojí v rozmezí 200 a 250 tisíc dolarů.

- Do vesmíru se ale můžete podívat i bez něj; pokud je vám alespoň osmnáct, můžete se zdarma zaregistrovat do soutěže o dva lístky na Omaze. Šanci na výhru můžete zvýšit zakoupením vstupů (výtěžek z transakcí jde na charitu).

- Galaxy Z Fold 3 bude nejspíš konečně podporovat stylus. O novince se už nějaký čas spekuluje, teď ji potvrdilo podání FCC.

- Společnosti Verizon a Huawei se po předešlých neshodách ohledně patentů, které byly doprovázeny soudním řízením, dohodly.

- Microsoft Teams v záři/septemberi konečně dostanou funkci push-to-talk, která uživatelům umožní, aby je tým slyšel jen když drží tlačítko. Funkce funguje podobně jako vysílačka, podle které ji Microsoft pojmenoval.

Pokračovat na web
]]>
2021-07-14T09:20:50+02:00 2021-07-14T09:20:50+02:00 1
https://techfeed.cz/clanek/richard-branson-se-stal-prvnim-miliardarem-ve-vesmiru-80dlw3 Richard Branson se stal prvním miliardářem ve vesmíru - TechFeed Vesmírné společnosti si v posledních letech založilo hned několik miliardářů, Richard Branson se ale stal prvním, kdo se vlastním plavidlem podíval až na okraj naší atmosféry. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Do vesmírného vývoje se v posledních letech pustilo hned několik miliardářů, jmenovitě třeba Elon Musk se svou společností SpaceX nebo Jeff Bezos s Blue Origin. Richard Branson se svou firmou Virgin Galactic ale dokázal něco, co žádný z předešlých mužů; do vesmíru sám vyletěl.

Kromě prvního člověka, který se na hranici vesmíru dostal ve vlastním plavidle, si letem vydobyl ještě druhé místo mezi astronauty v jejich sedmdesátinách; starší byl jen John Glenn, jenž do vesmíru vyletěl raketoplánem Discovery v 77 letech.

Samotný patnáctiminutový let se skládal ze dvou částí. V té první bylo plavidlo VSS Unity vyneseno podzvukovým dopravním strojem VSS Eve. Ve druhé pak už Unity vystoupalo do výšky 86 kilometrů nad pouští Nového Mexika. NASA za astronauty obvykle považuje ty, kteří pokoří osmdesátikilometrovou hranici.

Jakmile plavidlo výšky dosáhlo, překlopilo se tak, aby se cestujícím naskytl pohled na Zem z výšky, ze které je patrné i její zakřivení. Cestující si užili tři až čtyři minuty stavu beztíže a rychlost více než Mach 3. Poté stroj sestoupil k přistání na stejném letišti, z něhož vzlétnul.

Na palubě kromě miliardáře byli dva piloti a tři další zaměstnanci Virgin Galactic.

„Sedmnáct let trvalo dostat nás takhle daleko,“ okomentoval Branson po přistání vývoj VSS Eve, při kterém zahynuli čtyři lidé. Společnost by mohla začít převážet pasažéry už začátkem příštího roku.

Virgin Galactic má již z předprodeje rezervovaných přes 600 cestujících, kteří by se šestimístným strojem podívali na okraj vesmíru. Cena letenky se pohybuje od 200 000 do 250 000 dolarů, tedy asi od 4,5 do 5,5 milionu korun.

Ačkoli letem Branson o 9 dní předběhl Jeffa Bezose, který se do vesmíru plánuje podívat 20. července, i ten si nejspíš odnese jedno prvenství. Se svou lodí totiž překoná Kármánovu hranici, která 100 km nad Zemí určuje začátek vesmíru.

Zatímco SpaceX už spolupracuje s NASA, Blue Origin a Virgin Galactic soutěží na poli vesmírné turistiky, kterou tento let definitivně odstartoval.

Pokračovat na web
]]>
2021-07-13T17:30:31+02:00 2021-07-13T15:30:24+02:00 7
https://techfeed.cz/clanek/cooler-master-predstavil-herni-zidli-s-haptickou-odezvou-xxuu1i Cooler Master představil herní židli s haptickou odezvou - TechFeed Na ultimátní herní židli se podílela společnost D-Box, která dodává technologie do „4D“ kin a zábavních parků. Haptická odezva se „rozvibruje“ nejen u her, ale také při sledování filmů a seriálů. Martin Havlíček https://techfeed.cz/r/havlis

Cooler Master se sice etabloval jako výrobce ventilátorů a počítačových skříní, ale dneska už je portfolio firmy mnohem širší. Ikonické logo najdete také na myších, klávesnicích, dokonce i monitorech a čím dál častěji i na herních židlích. 

Do poslední jmenované kategorie spadá i novinka jménem Cooler Master Motion 1. Jedná se o prémiový herní trůn s haptickou odezvou. Sedák a opěrák židle vydávají jemné vibrace podle toho, co se děje na monitoru nebo na televizi před vámi. Podobně jako gamepad nebo prémiové sestavy závodních simulátorů.

Na vývoji židle se podílela společnost D-Box, která dodává technologii pro „4D“ kina a závodní simulátory. Pokud jste někdy navštívili kino 4DX, tak asi máte představu, co takové vibrační křeslo dokáže (formát 4DX je nicméně výtvorem jiné firmy). Nepřekvapí tedy, že Cooler Master Motion 1 si rozumí nejen s hrami, ale také s filmy a seriály. Aktuálně formát D-Box podporuje zhruba 200 her a přes 2000 filmů a seriálů. Doufejme, že si D-Box nebude za aktualizaci databáze o nové tituly účtovat 89 dolarů jako v případě svého křesla pro domácí kino. 

A tím se dostáváme k ceně křesla. S trochou nadsázky by se dalo říct, že zatímco vibrační motůrky vás příjemné polechtají, cena vás srazí ze židle. Cooler Master Motion 1 bude stát 1 999 až 2 299 dolarů (52 až 60 tisíc včetně DPH). Předobjednávky se spustí koncem roku a první zákazníci se dočkají v lednu 2022

Pokračovat na web
]]>
2021-07-13T07:38:48+02:00 2021-07-13T10:00:00+02:00 2
https://techfeed.cz/clanek/vivo-si-patentovalo-telefon-s-kamerou-na-dronu-4fej2r Vivo si patentovalo telefon s kamerou na dronu - TechFeed Kamery jsou jednou z věcí rozhodující o tom, který telefon si koupíme. Vivo si teď nechalo patentovat telefon, jehož senzor se nachází na integrovaném dronu. Díky tomu by mohl dělat zajímavé záběry. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Kamery jsou pro zákazníky velmi důležitým atributem chytrých telefonů; u mnohých totiž rozhoduje, které zařízení si pořídí

Firmy jsou si toho vědomy, proto jsou to právě novinky na kamerách, které jsou snad nejvýraznější na eventech výrobců.

Příkladem může být OnePlus, které na své jarní konferenci, kde představilo linii OnePlus 9, právě možnosti jejich kamer podtrhávalo.

Unikátní kamery chce mít i Vivo, to si totiž nechalo už na konci minulého roku patentovat telefon, který by v sobě schovával dron s kamerami. Informace se na veřejnost dostala teprve nedávno.

Samotný patent samozřejmě ani z daleka neznamená, že by ho firma chtěla realizovat, spíše kvůli náročnosti nikdy nespatří světlo světa.

Koncept by ale nebyl nemožný, dostatečné technologie už máme, je ale nutné si uvědomit, že samotný senzor k záběrům, které známe z našich telefonů, potřebuje i procesor, a tak by se nepochybně pro designéry jednalo o oříšek.

Teď už ale k tomu, jak by podle Viva měl kamerový modul na dronu fungovat. Modul s dronem z telefonu vyjede, poté vzlétne samotný dron. Ten by měl podle patentu disponovat dvěma kamerami, nahoře a z boku, a třemi infračervenými senzory, které by zajišťovaly, aby zařízení nenaráželo do překážek.

I přes nepravděpodobné uvedení telefonu na trh je zajímavé zamyslet se, jaké by šlo z takového kamerového modulu získat záběry, dron v kapse by totiž byl docela revoluční. Vzhledem k rozměrům by bylo třeba dát si pozor na vichr, zvlášť ten z hor.

Protože se jedná pouze o patent, žádné další specifikace nemáme, a jak už bylo zmíněno, nejspíš ani bohužel mít nebudeme, možná nás ale Vivo překvapí, jak už to ostatně udělalo mnohokrát.

Pokračovat na web
]]>
2021-07-13T06:52:07+02:00 2021-07-13T06:52:06+02:00 4
https://techfeed.cz/porad/hardware/genesis-trit-600-rgb-ano-vazne-i-kreslo-muze-mit-rgb-kmz31z Genesis Trit 600 RGB - Ano, vážně i křeslo může mít RGB - TechFeed RGB klávesnice, myši, podložky, počítačové skříne... na to vše už jsme si dávno zvykli. Ovšem svítící RGB křeslo? To je výzva, kterou jsme pro Hardware Test nemohli minout! Tomáš Otáhal https://techfeed.cz/r/Gelu

Zamysleli jste se někdy nad tím, co vše ještě může mít RGB? Společnost Genesis ano a napadlo je, že každý správný hráč potřebuje svítící barevné křeslo. My jsme se tak podívali pod drobnohledem na to, jak vlastně doopravdy funguje!

Více o křesle Genesis Trit 600RGB zde.

Pokračovat na web
]]>
2021-07-14T13:39:59+02:00 2021-07-12T17:14:54+02:00 3
https://techfeed.cz/clanek/google-konci-s-apk-soubory-a-nejspis-tim-omezi-otevrenost-5ddawm Google končí s .apk soubory a nejspíš tím omezí otevřenost Androidu - TechFeed Google typ souborů aplikací na Android změní z .apk na .aab. Uleví tak řadě slabších telefonů, nakonec to ale může znamenat konec množství alternativních obchodů s aplikacemi. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Android je největší mobilní operační systém vůbec a vždy si zakládal, stejně jako jeho mateřská společnost Google, na otevřenosti, to by se ale mohlo narušit kvůli nové změně v systému.

Google bude od srpna po vývojářích, kteří své aplikace publikují prostřednictvím Obchodu Play, chtít, aby používali formát .aab (Android App Bundle) místo současného .apk.

Proč nový formát? .aab Google představil už s Androidem 9 a vyřešit má obtížné spouštění zvlášť aplikací na starších telefonech. Jeden .apk soubor totiž nese optimalizační data pro prakticky všechna Android zařízení, a tak je pro telefony s horším výkonem obtížné vytáhnout jen ta data, která potřebují.

Oproti tomu .aab je v podstatě .apk rozsekané na mnoho částí, které jsou sice na serveru kompletní pro všechna zařízení, ale podle toho, ze kterého aplikaci instalujete, dostanete jen potřebnou část aplikace; to znamená průměrně o 15 % menší soubory.

Velké vylepšení je to i pro vývojáře, kteří nové funkce mohou spustit jen na některých zařízeních a tak je nebudou muset okamžitě optimalizovat pro všechny Android stroje.

Ať zní novinka sebelépe, má výrazný háček. Ačkoli jsou totiž samotné .aab balíčky open-source, po serveru, na kterém běží, vyžadují kompatibilitu, která by se malým obchodům s Android aplikacemi mohla výrazně prodražit.

To, že aplikaci na mobil nedostanete celou navíc znamená i nemožnost jejich sdílení přes aplikace jako je Share It nebo ShareMe.

Špatnou zprávou je to i pro ty, kteří se těší na Android aplikace fungující na Windows 11, obchod od Amazonu, ze kterého budou tyto aplikace pocházet, totiž tento formát nepodporuje.

Tahle změna je tak sice dobrou zprávou pro většinu uživatelů Androidu, kteří budou mít na mobilu lehčí a bezpečnější aplikace, ale zprávou špatnou pro kohokoli, kdo využívá aplikace stažené z jiných obchodů.

Pokračovat na web
]]>
2021-07-12T15:25:24+02:00 2021-07-12T15:25:23+02:00 2
https://techfeed.cz/clanek/nedostatek-cipu-muze-vest-i-ke-zdrazeni-starsich-konzoli-wkrxh4 Nedostatek čipů může vést i ke zdražení starších konzolí - TechFeed Nedostupnost konzolí nové generace zvedlo poptávku po konzolích PlayStation 4 a Xbox One. Některé americké řetězce hlásí vyprodáno, jiné zdražují až o desítky procent. Jaká je situace na českém trhu? Martin Havlíček https://techfeed.cz/r/havlis

Krize na poli počítačových čipů nejenže nekončí, ale ještě se více prohlubuje. Hráči ji pociťují konkrétně na nedostatku a ceně grafických karet nebo herních konzolí nové generace. PlayStation 5 a Xbox Series X takřka nejsou na skladě a když se někde pár kusů objeví, rychle se po nich zapráší. Domácí srovnávače cen aktuálně zobrazují jen několik e-shopů, které mají pár kusů. Ty ale zneužily nedostatku ke zvýšení ceny o tisíce korun. 

Stejná situace je všude na světě. Ve Spojených státech amerických se tento trend dokonce začíná projevovat i u předchozí generace konzolí. PS5 a Xbox Series X nejsou, tak zákazníci skupují PS4 a Xbox One. Problém s nedostatkem konzolí PS4 a Xbox One řeší například Walmart, Amazon, Target či GameStop.

Některé obchody proto přistoupily ke zdražení. Například Walmart aktuálně nabízí konzoli PS4 Slim (1 TB) za 427 dolarů, běžně se přitom prodávala za necelých 300 dolarů. Extrémní případ se objevil ale na Amazonu, kde se konzole Xbox One S prodávala za 639 dolarů namísto 300 dolarů. Konzole PS4 Pro je v nabídce za 1068 dolarů (standardně stojí 399 dolarů), v tomto případě ji ale nabízí přes Amazon externí prodejce. 

Server Kotaku upozorňuje také na nedostatek ovladačů DualShock 4. Mnoho obchodů včetně oficiálního PlayStation Direct má momentálně vyprodáno, jiné pak kvůli vysoké poptávce zdražují. Objevil se i případ, kdy byl jako originální DualShock 4 prodáván gamepad od neznámého výrobce. Tady naštěstí není situace tak vážná a při troše pátrání se dají najít obchody, které DualShock 4 mají za běžnou cenu.

Dosud jsme se věnovali pouze situaci v USA. Jak je na tom český trh? Pokud jde o PS4 Slim, tak podle srovnávačů cen je konzolí na trhu dostatek a cena se také nemění. Ještě stále je možné zakoupit konzoli pár stovek pod oficiální maloobchodní cenou. U PS4 ukazuje graf mírné zdražení průměrné ceny, ovšem to je dáno tím, že spousta obchodů prodává bundle s několika hrami. Pokud ale chcete jen samotnou konzoli, bez problémů ji seženete za standardní cenu. Málo je akorát konzolí PS4 Pro, kterou už ale Sony pravděpodobně ani nevyrábí. U konkurenčního Xboxu je situace horší. Microsoft totiž ukončil výrobu všech modelů Xbox One s výjimkou Xbox One S, ta ovšem není téměř k sehnání. Doufejme, že se situace dále nebude zhoršovat.

Pokračovat na web
]]>
2021-07-12T07:27:31+02:00 2021-07-12T11:00:00+02:00 4
https://techfeed.cz/clanek/pocitacova-skrin-inwin-ma-displej-na-kterem-se-daji-hrat-vrxos3 Počítačová skříň InWin má displej, na kterém se dají hrát hry - TechFeed Nová šasi od značky InWin zaujala, dodává se s gamepadem. Přední stranu totiž zdobí 144 LED světel, které slouží jako displej pro zobrazení primitivních her. Má ale i další využití. Martin Havlíček https://techfeed.cz/r/havlis

O počítačové skříni InWin 209 Gaming Edition by se s trochou nadsázky dalo prohlásit, že je to zároveň herní konzole. Na přední straně je totiž displej, na které se dají hrát primitivní hry. A když říkáme „primitivní“, tak to myslíme doslova. Displej je tvořen 144 barevnými LED světly a má rozlišení 8 x 18 pixelů. I některé kalkulačky mají větší rozlišení!

Na výběr jsou tři hry: plošinovka Magi Jump, závodní hra 309 Racing a klon Tetrisu s názvem Blox. K ovládání se používá dodávaný gamepad se směrovým křížem, čtyřmi tlačítky A,B,C,D a dvojicí tlačítek pro výběr a spuštění hry. 

Světelný displej má samozřejmě i jiné využití. Můžete si na něm nechat zobrazit čas, loga, obrázky v nízkém rozlišení nebo animace. Dokonce se dá nastavit, aby animace reagovaly na zvuk – mikrofon je zabudován v horní části šasi. Kreativní typy si dokonce mohou vytvořit vlastní obrázky a animace v dodávaném grafickém editoru Glow X.

Také je tu možnost zapojit panel do ARGB slotu na základní desce. Totéž platí pro čtveřici dodávaných osvětlených ventilátorů Saturn ASN120. InWin 209 Gaming Edition má celkem sedm míst pro 120mm větráky: tři v horní části, tři dole a jeden vzadu. Horní a dolní větráky lze nahradit 360mm radiátorem, výrobce ale doporučuje nějaký užší model.

Pevné disky se do skříně vejdou pohodlně čtyři (2 x 2,5palcový a 2 x 3,5palcový, nebo 2 x 2,5palcový HDD), grafická karta může být dlouhá až 350 mm a chladič na procesoru nesmí přesáhnout výšku 160 mm. Informace o ceně a dostupnosti bohužel zatím výrobce nezveřejnil.

Pokračovat na web
]]>
2021-07-12T07:23:48+02:00 2021-07-12T07:23:48+02:00 5
https://techfeed.cz/clanek/nelegalni-kryptofarma-vyuzivala-k-tezbe-kryptomen-tisice-gl4ov5 Nelegální kryptofarma využívala k těžbě kryptoměn tisíce PlayStationů - TechFeed Ukrajinská kontrarozvědka provedla zátah na ilegální těžaře kryptoměn. Překvapil je mining rig sestavený z téměř čtyř tisíc konzolí PlayStation 4. Martin Havlíček https://techfeed.cz/r/havlis

Dají se pomocí konzole PlayStation těžit kryptoměny? Ano, dají. Důkazem je ilegální kryptofarma ve městě Vinnycja, kterou odhalila ukrajinská kontrarozvědka. V nevyužívaném skladu, který je součástí rozsáhlé průmyslové zóny, našla přes 500 grafických karet, 50 procesorů a 3800 konzolí PlayStation 4 zapojených do těžby kryptoměn. Jedná se o největší odhalenou ilegální krytofarmu v zemi. 

Kryptofarmu prozradila velká spotřeba elektřiny, kterou navíc odebírala načerno. Provozovatelé upravili elektroměry tak, aby ukazovaly nižší odběr. Vyšetřovatelé předběžně vyčíslili škodu na 4 až 5,6 milionu korun. Taková zátěž elektrické sítě mohla eventuálně vést k výpadkům elektřiny v celé oblasti. S provozovateli bylo zahájeno trestní řízení. 

Dosud se o těžbě kryptoměn pomocí herních konzolí mluvilo spíše v teoretické rovině. Díky nízkému výkonu a poměrně vysoké spotřebě by se těžba pomocí PS4 prostě nevyplatila (tedy aspoň v situaci, kdy musíte platit za elektřinu). Konzole PS4 a PS4 Slim jsou vybaveny GPU na úrovni AMD Radeon 7970M s 18 výpočetními jednotkami a 8 GB GDDR5 paměti s propustností 176 GB/s. Bez započítání nákladů na energii by tak jedna konzole mohla vytěžit kryptoměnu v hodnotě 96 Kč měsíčně, mining rig sestavený z 3800 konzolí mohl vydělávat provozovatelům slušných 364 800 Kč za měsíc.  

Pokračovat na web
]]>
2021-07-11T19:16:10+02:00 2021-07-11T19:16:10+02:00 2
https://techfeed.cz/clanek/amd-predstavilo-mini-pc-s-procesorem-z-playstationu-5-ed634p AMD představilo mini PC s procesorem z PlayStationu 5 - TechFeed AMD 4700S Desktop Kit nabízí takřka identický SoC jako konzole PlayStation 5, hodí se ale spíše ke kancelářské práci než ke hraní her. Martin Havlíček https://techfeed.cz/r/havlis

Od té doby, co si na internet našly cestu první informace o Desktop Kitu s označením 4700S od AMD, se spekuluje o tom, jestli nemá něco společného s novou generací konzolí. Společnost AMD dodává čipy jak pro Xbox Series X/S, tak i pro PlayStation 5, a novinka s označením 4700S je osazena procesorem s víceméně shodnými parametry, jako mají konzole.

Desktop Kit je v podstatě stavebnice počítače, jedná se o základní desku s procesorem (a chladičem) a operační pamětí. Stačí připojit zdroj, grafickou kartu, disk a máte funkční počítač. Nebo si můžete počkat, až někdo PC sestrojí za vás. Podle informací serveru Tom’s Hardware aktuálně vzniká na 80 sestav na bázi 4700S od různých výrobců. V Asii už se dá volně koupit i samotný Desktop Kit. Díky tomu se na internet dostaly detailní fotky a informace o parametrech, které do jisté míry potvrzují hypotézu o využití SoC z konzolí. 

AMD 4700S Desktop Kit je osazen 7nm čipem založeným na architektuře Zen 2 s 8 jádry a 16 vlákny a operační paměť tvoří 8 GB nebo 16 GB GDDR (namísto obvyklejší DDR4) obdobně jako u konzole PlayStation 5. Jediný výraznější rozdíl spočívá v tom, že SoC v Desktop Kitu má deaktivované GPU.

Nabízí se tak teorie, že AMD pro svou mini PC stavebnici recyklovala čip s defektním grafickým jádrem, který byl původně určený pro konzoli PlayStation 5. V době, kdy trh počítačových komponent sužuje polovodičová krize, rozumný a ekologický krok. 

V této souvislosti se sluší připomenout zprávu ze září minulého roku o tom, že Sony omezuje odhad výroby z 15 milionů kusů PlayStationu 5 na 11 milionů. Důvodem měly být obtíže s výrobou SoC, při které vznikalo více defektních kusů, než je běžné. Sony nicméně důvody snížení počtu kusů konzole dementovala. 

Zda jde o recyklované čipy z výroby PS5, neodpověděl jasně ani zástupce AMD: „AMD 4700S Desktop Kit je jedinečným řešením navrženým pro mainstreamový trh. Díky výkonnému vícejádrovému procesoru se hodí na multi-tasking, kancelářskou práci a nenáročné 3D aplikace.“

Skutečně nečekejte, že byste si z Desktop Kitu postavili kompaktní herní PC. Základní deska nabízí jen jeden PCIe x16 slot (x4 Gen), takže počítač nelze osadit nějakou skutečně výkonnou grafickou kartou. Mezi podporovanými grafickými kartami jsou uvedeny tyto modely: Radeon 550, RX 550, RX 560, RX 570, RX 580, RX 590 a GeForce GT 710, GT 1030, GTX 1050, GTX 1050 Ti, GTX 1060.

Cena ani dostupnost nejsou k dispozici. V Asii se sestavy sestavené na základě 4700S prodávaly v přepočtu od 7 do 15 tisíc korun v závislosti na konkrétní konfiguraci.

Pokračovat na web
]]>
2021-07-11T13:17:36+02:00 2021-07-11T13:17:34+02:00 1
https://techfeed.cz/clanek/oneplus-reaguje-na-obvineni-ze-snizovani-vykonu-svych-mobilu-ix599a OnePlus reaguje na obvinění ze snižování výkonu svých mobilů - TechFeed Některé mobilní telefony od OnePlus omezují ve vybraných aplikací výkon procesoru. Je to pro blaho uživatelů, brání se výrobce. Martin Havlíček https://techfeed.cz/r/havlis

Server AnandTech vydal před pár dny rozsáhlou zprávu, ve které obvinil výrobce mobilních telefonů OnePlus z úmyslného snižování výkonu mobilů. Konkrétně se to týkalo vlajkové lodi OnePlus 9 Pro. Redaktoři si všimli, že mobil se Snapdragonem 888 vykazoval v některých aplikacích mnohem nižší výkon než konkurenční mobily se stejným SoC.

„Podle výsledků testů by se mohlo zdát, že OnePlus 9 Pro je nějaký levný nevýkonný mobil z roku 2010,“ glosoval redaktor výsledky testu internetového prohlížeče Chrome. Mobil získal ve webovém benchmarku pouhých 19,99 bodu, zatímco třeba ASUS Zenfone 8 s identickým čipem obdržel skóre 95,91. 

Podobné zpomalení se projevovalo u dalších populárních aplikací. Jednalo se například o aplikace sociálních sítí, kancelářské nebo streamovací apky. Všechny spojovalo to, že mají miliony uživatelů. Neznámé aplikace zasaženy nebyly a žádné zpomalení nebylo patrné ani v populárních benchmarkovacích nástrojích.

Závěry posléze potvrdil i tým zodpovědný za Geekbench: „Je pro nás velkým zklamáním, že telefony značky OnePlus regulují svůj výkon podle identifikátorů aplikací, a nikoliv na základě jejich chování. Považujeme to za manipulaci s benchmarky, a proto vyřazujeme telefony OnePlus 9 a OnePlus 9 Pro z našeho žebříčku.“

Reakce od OnePlus na sebe nenechala dlouho čekat. Čínský výrobce sice potvrdil, že omezuje výkon CPU v některých aplikacích, ale dodal, že tak činí, aby prodloužil výdrž baterie a vyřešil problémy s přehříváním svých telefonů. „Po březnovém uvedení telefonů OnePlus 9 a 9 Pro na trh nás uživatelé upozornili na problémy s výdrží baterie a přehříváním telefonu. Na základě této zpětné vazby naše oddělení výzkumu a vývoje pracovalo na optimalizaci. Přizpůsobili jsme výkon mobilu nárokům konkrétních aplikací,“ vysvětluje zástupce OnePlus v oficiálním prohlášení. 

Vysvětlení dává smysl, OnePlus 9 Pro má skutečně problémy s přehříváním. Férové by ale bylo dát tuto funkci do nastavení, aby si uživatelé mohli sami rozhodnout, zda je pro ně důležitější výkon, nebo výdrž. Sluší se také připomenout, že společnost OnePlus byla v minulosti usvědčena z podobných praktik už několikrát. Telefony OnePlus 3T a OnePlus 5 například dokázaly automaticky přetaktovat CPU v benchmarcích. 

Pokračovat na web
]]>
2021-07-10T10:30:46+02:00 2021-07-10T10:30:46+02:00 1
https://techfeed.cz/clanek/designeri-bmw-predstavili-ultimatni-herni-zidli-0qn6qn Designéři BMW představili ultimátní herní židli - TechFeed Herní trůn The Rival Rig od designérů automobilky BMW je vybaven plejádou senzorů, adaptivním sedákem, klimatizací, masážními motorky i RGB světly. Co všechno dokáže? Martin Havlíček https://techfeed.cz/r/havlis

Designéři ze studia Designworks, které patří do skupiny BMW, si dali na chvíli pauzu od aut a pokusili se navrhnout ultimátní židli pro hráče. Dali jí název The Rival Rig, což je odkaz k Rivalworks, smyšlené firmě, která vystupuje v manga komiksu Heroes of Rivalry vydávaným automobilkou v rámci propagace esportu. BMW totiž sponzoruje pět významných herních organizací, konkrétně T1, FunPlus Phoenix, Fnatic, G2 Esports a Cloud9.

Při navrhování židle se designéři řídili třemi hledisky: výkony (ve hrách), zdraví a open-source. Inspiraci pak hledali u vesmírných raket a závodních monopostů. Židle je protkaná senzory měřícími proporce, polohu a tělesnou teplotu hráče. Na základě naměřených údajů mění židle svůj tvar. Pohyb je to ovšem tak pomalý, že by neměl hráče rušit. Cílem je ulevit napjatým zádovým svalům. Data z teplotních senzorů zpracovává systémem s názvem Micro Climate Control a ten následně spustí vyhřívání nebo chlazení.

Poloha židle se dá regulovat i manuálně. Na výběr je ze tří režimů. Boost je určen pro intenzivní hraní (důležitý zápas apod.), Ease pro rekreační hraní a Rest pro odpočinek. Také je možné spustit masáž. V sedáku i opěradle se ukrývá plejáda motorků a vzduchových kapes. Třešničkou na dortu jsou pak RGB světla se systémem Ambilight, které mění barvu a intenzitu podle toho, co se odehrává na monitoru. „Naším cílem bylo navrhnout židli, která poskytne co nejpohodlnější sezení, a také podporu pro ideální držení rukou a pohyb hlavy, aby se hráč mohl dokonale ponořit do hry a zažít pocit beztíže,“ shrnuje šéf designérů Holger Hampf.

Mimochodem, vedle židle zmiňují účastníci tiskové konference také stůl, který se dá rovněž všelijak přizpůsobovat. Ten ovšem nebyl nijak blíže představen. Koneckonců zatím jde jen o koncepty a není jasné, zda se budou vyrábět i sériově. BMW se této myšlence nebrání, vše prý bude záležet na ohlasech veřejnosti. Zároveň vyzývá herní vývojáře a výrobce herních komponent, kteří by na The Rival Rig chtěli spolupracovat, ať se ozvou. Jak už jednou zaznělo, jedná se o open-source projekt. 

Pokračovat na web
]]>
2021-07-08T19:03:07+02:00 2021-07-08T19:03:06+02:00 5
https://techfeed.cz/porad/techfeed/kompletni-windows-pocitac-v-minecraftu-i-s-doomem-c8fx3q Kompletní Windows počítač v Minecraftu i s DOOMem! - TechFeed Zajímavé změny pro vývojáře, velký průšvih výrobce disků Western Digital a jak postavit funkční Windows počítač v Minecraftu? To vše v tomto novinkovém souhrnu! Adam Bárta https://techfeed.cz/r/Bartas

Zajímavé změny pro vývojáře, velký průšvih výrobce disků Western Digital a jak postavit funkční Windows počítač v Minecraftu? To vše v tomto novinkovém souhrnu!

Pokračovat na web
]]>
2021-07-07T17:07:27+02:00 2021-07-07T17:07:27+02:00 1
https://techfeed.cz/clanek/windows-11-zmeni-barvu-modre-obrazovky-smrti-46aj8b Windows 11 změní barvu modré obrazovky smrti - TechFeed Nedávno představený Windows 11 se postupně dostává k uživatelům přihlášených do Insider programu. Současně se dozvídáme zajímavé informace o novém operačním systému. Michal Burian https://techfeed.cz/r/Miky

Nedávno představený Windows 11 se postupně dostává k uživatelům přihlášených do Insider programu. Současně se dozvídáme zajímavé informace.

Jednou z nich je změna barvy modré obrazovky smrti. Ta se poprvé objevila ve Windows 3.0 a nabídla IT profesionálům podrobnosti o zdroji problémů s počítačem. Postupně byla upravována, vylepšována a rozšiřována. U Windows 10 byla barva změněna na zelenou.

Ta se podle serveru The Verge znovu mění a Microsoft se u Windows 11 rozhodl pro černou barvu. Další prvky, jako smutný emotikon a QR kód s odkazem na další podrobnosti o problému, zůstanou zachovány.

V současné době nevíme, proč se americká společnosti rozhodla pro tuto změnu. Možná je to z důvodu barevné palety Windows 11, modrá obrazovka smrti by mohla uživatele zmást. Zajímavé je, že ne všichni členové Insider programu mají obrazovku smrti černou, u některých zůstala modrá.

Vydání Windows 11 se očekává koncem letošního roku. Na novou verzi budou moci zdarma přejít všichni s Windows 10. Kromě jiného bude ve Windows 11 integrován Xbox Game Pass a technici zajistí lepší využití SSD ve hrách.

Pokračovat na web
]]>
2021-07-06T14:35:35+02:00 2021-07-06T14:21:52+02:00 21
https://techfeed.cz/clanek/lg-zacne-prodavat-sve-qned-televizory-89q4ak LG začne prodávat své QNED televizory - TechFeed LG na konci minulého roku představila technologii QNED postavenou na Mini LED panelech. Set několika 4K i 8K monitorů se teď podívá na police obchodů. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Nová kolekce 4K a 8K QNED televizorů od LG na police obchodů zamíří ve státech už v červenci. Jedná se o celkem dvě 8K zařízení (QNED99 a QNED95) a jednu 4K televizi QNED90.

Co do velikosti se modely pochybují v rozmezí od 65 do 85 palců. Co do výkonu se zařadí těsně za vlajkové OLED televize, které LG nabízí.

Technologie QNED je postavena na architektuře Mini LED, která oproti mainstreamové OLED nabídne jak výhody, tak nevýhody.

Mini LED je postavena na tisících malých diod (pro model QNED99 je to asi 30 000), které oproti ostatním technologiím často nabídnou větší jas.

Slušně reprezentují i černou a obraz s vysokým kontrastem, OLED se ale tady Mini LED nevyrovná. Naopak horší je reprezentace barev a ostrost obrazu.

Modely, o kterých je řeč, disponují všemi specifikacemi, které byste od skoro vlajkových lodí čekali. Svítivost dosahuje až 3 000 nitů a obnovovací frekvence je 120 snímků za sekundu.

Samozřejmě nabídnout podporu pro HDR10, HLG a Dolby Vision HDR a Dolby Sound pro skvělý zvuk. S AMD FreeSync je pak navíc pohodlně využijete i jako pořádné herní monitory.

V balení nebude chybět ovladač LG Magic Remote a na zařízeních poběží ThinQ AI společně se systémem WebOS, který přináší funkce chytrých televizorů.

Cenově se monitory pohybují jednotlivě od 1 997 dolarů do 3 997 za QNED90 4K model a od 3 497 do 6 497 dolarů za QNED99 8K modely. Ceny 8K televizí QNED95 zatím společnost LG neprozradila.

Pokračovat na web
]]>
2021-07-06T09:55:56+02:00 2021-07-05T12:01:39+02:00 3
https://techfeed.cz/clanek/android-vyvojari-dostanou-vetsi-podil-z-prodeju-pri-podpore-zz0arc Android vývojáři dostanou větší podíl z prodejů při podpoře více zařízení - TechFeed Google chce vývojáře androidových aplikací pošťouchnout k podpoře více různých zařízení a je ochoten se kvůli tomu vzdát části svého podílu prodejů. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Není tajemstvím, že Google má problémy prosadit Android na jakémkoli jiném zařízení, než je mobilní telefon. Příkladem může být Wear OS, který za konkurencí Apple pořád výrazně zaostává.

Co ale také tajemstvím není; Google se s tím snaží něco dělat. Pro zmíněný Wear OS se spojil se Samsungem a problém s malým počtem aplikací na platformách jiných, než je telefon, chce vyřešit finanční motivací vývojářů.

Nově spuštěný program Play Media Experience umožní zapojeným vývojářům místo 70% podílu získat 85 % na příjmech z prodejů jejich aplikací, pokud je adaptují i na další zařízení, jako jsou hodinky, chytré televize či tablety.

To, na jaké platformy pro výhodu musí vývojáři své aplikace optimalizovat, záleží na kategorii jejich výtvorů. Třeba aplikace pro poslech hudby musí být adaptována pro Wear OS, Android Auto, Android TV i Google Cast.

Není to ale nabídka pro všechny, pro zapojení do programu jsou vývojáři limitováni na alespoň 100 000 aktivních měsíčních stažení a „silné“ hodnocení na Google Play.

Pokud se krok Googlu povede, mohli bychom na zařízeních s Androidem konečně vidět dobře optimalizované aplikace, které podporují celý ekosystém.

Pokračovat na web
]]>
2021-07-03T15:10:01+02:00 2021-07-03T15:35:00+02:00 1
https://techfeed.cz/clanek/unikle-rendery-ukazuji-samsung-galaxy-watch-4-v-cele-sve-zn6if1 Uniklé rendery ukazují Samsung Galaxy Watch 4 v celé své kráse - TechFeed Leaky týkající se nové generace chytrých hodinek od Samsungu se v posledních týdnech hromadí. Nově nejspíš známe i vzhled nových modelů. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Nová generace chytrých hodinek od Samsungu se nejspíš blíží; leaků, které se s novými hodinkami pojí, je totiž čím dál více.

Na internet nejspíš unikly rendery Samsung Galaxy Watch 4 a nevypadají vůbec špatně. Obrázky pochází od serveru 91mobiles.

Přestože se o přípravě hodinek mluví už nějakou chvíli, moc specifikací neznáme. Jejich největším zdrojem je tak až právě tento únik.

Na renderech můžeme vidět čtyři různé barvy zařízení a několik možných barev náramku. Můžeme taky očekávat vestavěnou GPS, MIL-STD 810G certifikaci durability, odolnost proti vodě až do tlaku 5 atmosfér a displej chráněný Gorilla Glass DX+. 

Prodávat by se pak měly ve dvou velikostech; 40 a 44 mm.

Pokud takto nakonec budou opravdu nové hodinky vypadat, je zajímavé, že se Samsung zbavuje otočného kolečka kolem displeje.

Kromě toho, co vidíme na renderech, by ještě měly hodinky disponovat čipem Exynos na 5nm architektuře, baterií podobnou předešlému modelu Galaxy Watch 3 a nejspíš i BAI senzorem, kterým by se Samsung od konkurence výrazně odlišil.

Kdy se o novém modelu dovíme více, sice zatím nevíme, vzhledem k množství uniklých informací to ale bude již brzy

Pokračovat na web
]]>
2021-07-03T09:59:01+02:00 2021-07-03T09:58:47+02:00 1
https://techfeed.cz/porad/hardware/notebook-primo-od-intelu-nuc-m15-nm9fok Notebook přímo od Intelu? NUC M15! - TechFeed Někomu se herní designy s ostrými úhly a barevnými akcenty líbí. Někdo ale uvítá naprosto minimální přístup k designu laptopu. Intel NUC M15 nabízí přesně to. Pevný a výkonný kus obráběného hliníku. Lukáš Lindner https://techfeed.cz/r/Lukas

Někomu se herní designy s ostrými úhly a barevnými akcenty líbí. Někdo ale uvítá naprosto minimální přístup k designu laptopu. Intel NUC M15 nabízí přesně to. Pevný a výkonný kus CNC obráběného hliníku poháněný nejsilnějším zástupcem laptopové série na architektuře Tiger Lake. Zároveň přináší i všechny vychytávky a pohodlonosti platformy EVO tak, jak je sám Intel chce.

Více informací o EVO-boocích

Pokračovat na web
]]>
2021-07-02T19:45:10+02:00 2021-07-02T19:45:11+02:00 0
https://techfeed.cz/clanek/nektere-disky-od-western-digital-jsou-hackery-na-dalku-r0mcht Některé disky od Western Digital jsou hackery na dálku vymazávány - TechFeed Western Digital je populární značkou paměťových záření. Teď někteří majitelé jejích produktů našli svá zařízení připojená k síti na dálku resetována. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Majitelé určitých typů externích úložišť od firmy Western Digital by je měli co nejdříve odpojit od sítě, nebo dokonce vypnout. Zranitelnost totiž umožňuje hackerům na dálku vymazat všechna data a celé zařízené továrně resetovat.

Detaily ohledně toho, co přesně se s disky děje, se pořád objevují.

Postiženými modely jsou podle firmy WD My Book Live a WD My Book Live Duo z roku 2010. Jejich softwarová podpora byla ukončena v roce 2015.

Western Digital si je vědomo zranitelností modelů WD My Book Live a WD My Book Live Duo, které mohou být zneužity k dálkovému vymazání jejich dat,“ řekla společnost.

„V některých případech byli hackeři schopni disk továrně restartovat, a tak vymazat úplně všechna jeho data,“ pokračovalo Western Digital.

Ve zprávě ale firma také píše, že se zřejmě nejedná o jejich přímou vlastní chybu a spíše se domnívají, že byly z internetu přístupné porty zařízení, a tak mohli hackeři získat potřebné informace k napadení.

Western Digital prý zatím neví, co přesně tovární restart na dálku umožňuje, mají ale prý vzorek postiženého zařízení a problém zkoumají.

Pro všechny, kteří zranitelná zařízení používají, se doporučuje je odpojit od sítě a ideálně i vypnout. Doporučuje se co nejdříve si vytvořit kopii všech dat na zařízeních a vyčkat na další zprávy, které přijdou s dalším vyšetřováním.

I přes tovární restart by ale mělo jít data znovu obnovit.

Uvidíme, k jakému závěru nakonec Western Digital dojde, zatím můžeme jen doufat, že zranitelnost firma brzy opraví.

Pokračovat na web
]]>
2021-07-07T13:35:28+02:00 2021-07-02T10:19:45+02:00 6
https://techfeed.cz/porad/hardware/corsair-virtuoso-rgb-wireless-xt-nova-vlajkova-lod-z-sdhrvo Corsair Virtuoso RGB Wireless XT - Nová vlajková loď z dílny Corsair - TechFeed Herních sluchátek je na trhu hromada. Corsair přichází s jejich headsetem mířeným na hráče. Vybaveny jsou snad vším, na co by jste si mohli vzpomenout. David Kraucher https://techfeed.cz/r/Lasuf

Na trhu je hodně výrobců herních periferií. Dnes jsme od Corsairu dostali na otestování herní headset Virtuoso RGB Wireless XT.

Herní sluchátka jsou vybavena 50mm neodymovými měniči, čtyřmi způsoby propojení mezi PC, případně konzolemi, mobilem a snad i vším, co byste u sluchátek potřebovali.

Bytelná konstrukce z lehkého hliníku, bezdrátová konektivita v rámci Corsair slipstream, paměťová pěna na náušnících, kvalitní mikrofon a podpora Dolby Atmos z těchto sluchátek tvoří jedny z nejlepších herních sluchátek na trhu.

Více o sluchátkách zde: Corsair VIRTUOSO RGB WIRELESS XT

Pokračovat na web
]]>
2021-07-05T15:12:54+02:00 2021-06-30T21:15:04+02:00 5
https://techfeed.cz/clanek/herni-kupony-bez-navyseni-ceny-pro-pocitace-a-konzole-udf51q Herní kupony bez navýšení ceny pro počítače a konzole - TechFeed Proškolená česky hovořící podpora, 12 let zkušeností, ověřený prodejce s garancí oficiálního zboží, způsob platby a doručení vám přesně na míru a okamžité dodání zakoupeného kuponu. Michal Burian https://techfeed.cz/r/Miky

Článek vznikl v rámci placené inzerce: Herni-kupony.cz jsou oficiálním prodejcem kuponů pro Steam, PlayStation a Xbox. Bez obav si můžete přes svůj mobilní telefon, platební kartu nebo bankovní převod koupit vámi vybraný kupon. V případě potřeby vše vyřešíte s česky hovořící podporou.

Všechny kupony z Herni-kupony.cz pocházejí z oficiálních a legálních zdrojů. Nedochází k navýšení ceny a váš nákup je bezpečný a podporujete s ním vydavatele. Navíc předem znáte výši všech poplatků a jelikož platba probíhá v tuzemských měnách, nedochází k nevyžádaným měnovým konverzím.

Vámi zakoupený kupon dostanete ihned po zaplacení a jeho aktivace je otázkou několika vteřin. Koupit si například můžete kupon pro nabití své Steam peněženky či PlayStation peněženky. Dále předplacenou kartu Xboxu nebo předplatné PlayStation Plus, Xbox Game Pass a Xbox Live Gold.

Na Herni-kupony.cz najdete i dárkové kupony, Paysafecard, poukaz pro Switch, Blizzard Battle.net kredity, World of Warcraft game time, Minecraft Coins a Apex Legends Coins.

Podívejte se na Herni-kupony.cz, kde naleznete kompletní nabídku.

Pokračovat na web
]]>
2021-06-30T13:50:50+02:00 2021-06-30T15:00:00+02:00 0
https://techfeed.cz/clanek/lenovo-smart-clock-2-nabidne-integrovanou-bezdratovou-bd5iga Lenovo Smart Clock 2 nabídne integrovanou bezdrátovou nabíječku - TechFeed Lenovo Smart Clock jsou chytré hodiny s integrovaným asistentem od Google, které se za rozumnou cenovku stanou užitečnou součástí domácnosti. Teď přichází jejich druhá řada. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Lenovo se na poli domácích doplňků stává výraznou značkou, a to ať už se jedná o Smart Clock 2, o kterých dnes informujeme, nebo tablet, který se dá pohodlně pověsit do kuchyně a v srpnu vstupuje na trh s cenovkou 320 dolarů (asi 7 000 Kč).

Vraťme se ale k zmíněným novým chytrým hodinám. Asi největší a nejlákavější novinkou je možnost konfigurace s bezdrátovou nabíječkou kompatibilní s technologií Mag Safe. Tento dobíjecí dok může podle Lenova sloužit i jako „měkké noční světlo“.

S druhou generací přichází také facelift a 3 různé barevné varianty, které údajně „zapadnou do každé domácnosti“. 85 % použitých plastů je pak recyklovaných.

Zařízení cenově začíná na 90 dolarech (asi 2 000 Kč) a do obchodů zamíří v září. Nahradí původní Smart Clock, zatímco levnější Smart Clock Essential se bude prodávat dál.

Pokračovat na web
]]>
2021-06-30T13:46:52+02:00 2021-06-30T13:46:39+02:00 1
https://techfeed.cz/clanek/chromebooky-by-se-brzy-mohly-dockat-videoher-8ehuox Chromebooky by se brzy mohly dočkat videoher - TechFeed Google se snaží, aby si jeho odlehčený počítačový systém vedl skvěle ve všem, včetně videoher. Firma teď ohlásila partnerství s herním enginem Unity. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Chrome OS neustále roste. Tento růst byl díky pandemii ještě strmější, poptávka po levných přenosných počítačích totiž stoupla.

I přes rychlou inovaci, kterou Chromebooky prochází, byly hry na těchto zařízeních prakticky nemyslitelné, partnerství s herním enginem Unity by ale mohlo hodně změnit.

Unity není jedinou firmou, která chce na Chrome OS s Googlem spolupracovat, rostoucí prodeje a nový trh, který se zjevil z čista jasna, láká řadu vývojářů.

Herní engine, o kterém je řeč, v současnosti umožňuje vývoj na počítače, tablety i telefony v jednom vývojářům přívětivém prostředí, které je navíc do určitého obratu úplně zdarma. 

Na Unity z android her běží např. Pokémon GO a Crash Bandicoot: On The Run, z nichž obě jsou mezi 10 nejstahovanějšími v USA.

S novou betou enginu mohou vývojáři využít řadu nových nástrojů, které jim pomohou optimalizovat své hry pro Chrome OS. Řeší tak doteď problematické klávesnicové vstupy, vstupy myši a organizaci oken.

Do plné verze by se měly nové funkce dostat ke konci roku.

S partnerstvím mezi Unity a Googlem se Chromebookům nejspíš otevřou úplně nové obzory ve světě videoher a my se můžeme jen těšit na to, až vývojáři začnou nové nástroje využívat.

Pokračovat na web
]]>
2021-06-30T09:59:27+02:00 2021-06-30T09:59:13+02:00 0
https://techfeed.cz/clanek/grafenove-pevne-disky-by-mohly-ukladat-az-desetkrat-vice-dat-a1vn69 Grafenové pevné disky by mohly ukládat až desetkrát více dat - TechFeed Pevné disky čím dál tím častěji nahrazují SSD, které jsou rychlejší a menší. Pro úschovu velkého množství dat ale stále HDD nikdo nepřekonal, díky grafenu by mohly být dokonce 10x větší. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Využití grafenu je v poslední době už v podstatě meme. Ať už chcete vyrobit lepší elektroniku, baterie či cokoli dalšího, tato látka vždy přinese minimálně futuristický název. V případě pevných disků je ale využití nejspíš víc než odůvodněné.

Disk s využitím grafenu sestrojil výzkumný tým na Cambridgeské univerzitě.

Ana Ott o výzkumu prohlásila: „Demonstrace toho, že grafen může sloužit jako ochranný obal běžného pevného disku a ustojí podmínky, za kterých se data ukládají, je velmi důležité zjištění.“

Grafen je materiál poskládaný z jeden atom širokých vrstev uhlíku. Právě díky těmto vlastnostem může být oproti současně používanému materiálu pokládán v menších vrstvách.

Menší pak logicky znamená, že se na disk vejde více dat a dokáže operovat rychleji

Vrstva uhlíku na pevných discích byla s lety vývoje stále zmenšována, a tak je logické využít materiál, s nímž se v takových velikostech pracuje lépe.

Studie vědců potvrdila, že grafen k těmto účelům může sloužit.

Pokračovat na web
]]>
2021-06-29T19:15:15+02:00 2021-06-29T19:15:02+02:00 2
https://techfeed.cz/porad/hardware/zephyrus-17-rtx-3080-kterou-nyni-dava-smysl-mit-78f9cl Zephyrus 17 - RTX 3080 která dává smysl - TechFeed Hodně laptopů se uchází o titul "desktop replacement". Mnohé z nich ale prostě toho výkonu pracovní stanice často nedosáhnou. Zephyrus 17 se ale opravdu může řadit mezi ty hodné váš desktop nahradit. Lukáš Lindner https://techfeed.cz/r/Lukas

Hodně výkonných laptopů se uchází o titul "desktop replacement". Mnohé z nich ale prostě toho výkonu pracovní stanice často nedosáhnou anebo jsou při něm hlučné a žhavé. Zephyrus S17 s i9 11900H a RTX 3080, které uchladí i bez řevu, se ale opravdu může řadit mezi ty hodné váš desktop nahradit. A to hlavně v době, kdy postavit ekvivalentní desktop vyjde na mnohonásobně víc.

Pokračovat na web
]]>
2021-07-01T14:15:38+02:00 2021-06-29T15:29:17+02:00 2
https://techfeed.cz/clanek/lenovo-predstavilo-bezdratovou-nabijecku-pro-notebooky-jrvqjo Lenovo představilo bezdrátovou nabíječku pro notebooky - TechFeed Systém bezdrátového nabíjení Lenovo Go Wireless Charging se zatím bude prodávat samostatně jako příslušenství k notebookům. Místo standardu Qi ovšem využívá ne tolik rozšířenou technologii. Martin Havlíček https://techfeed.cz/r/havlis

Bezdrátové nabíjení se ve světě mobilních telefonů už pomalu stalo standardem, mezi notebooky je ale spíše výjimkou. Například Dell v roce 2017 představil notebook typu 2v1, ke kterému se dala dokoupit nabíjecí podložka. Systém se ale moc neujal. 

Teď něco podobného zkouší společnost Lenovo. Její řešení s názvem Go Wireless Charging Kit není na rozdíl od Dellu přímo zabudováno v žádném notebooku, jedná se o počítačové příslušenství sestávající z nabíjecí podložky a podlouhlého USB adaptéru se dvěma piny. 

Adaptér by měl podle slov výrobce být kompatibilní s většinou 13 a 14palcových notebooků na trhu, které podporují nabíjení přes USB-C. Rozumí si jak s Windows, tak i s macOS a Linuxem. Nedoporučuje se nicméně používat u zařízení s dotykovým displejem, při ťukání a ježdění prstem po displeji se může s notebookem pohnout, čímž dojde k přerušení nabíjecího cyklu.

Lenovo Go Wireless Charging Kit pracuje na standardu Power by Contact od společnosti Energy Square, což samozřejmě znamená, že není kompatibilní s Qi nabíječkami. Maximální výkon je stanoven na 65 W a účinnost je úctyhodných 93 %, takže by se nabíječka neměla příliš zahřívat. Naopak spíše napomáhá chlazení, protože díky tloušťce (3,2 mm) adaptéru vzniká mezi počítačem a podložkou prostor pro odvětrávání tepla. 

Pokud byste chtěli svůj notebook zbavit nabíjecího kabelu, tak si připravte zhruba 3 600 Kč. Datum premiéry Lenovo Go Wireless Charging bylo stanoveno na letošní říjen/október. Jestli plánuje v budoucnu tuto technologii integrovat přímo do svých laptopů, společnost Lenovo neuvedla. 

Pokračovat na web
]]>
2021-06-29T09:23:51+02:00 2021-06-29T09:23:50+02:00 2
https://techfeed.cz/clanek/6-nejvetsich-zmen-ve-windows-11-5p4c08 6 největších změn ve Windows 11 - TechFeed Windows 10 měl být poslední verzí Windowsů. Microsoft nicméně nedostál svému slovu a přináší nám Windows 11. Pojďme se tedy podívat na 6 změn, které nás zaujaly nejvíce. Adam Bárta https://techfeed.cz/r/Bartas

Windows 10 měl být poslední verzí Windowsů. Microsoft nicméně nedostál svému slovu a přináší nám Windows 11. Přestože tato nová verze působí spíše jako něco, co by mohlo být pouze updatem pro desítky, ve skutečnosti najdeme změn mnohem více, než se může na první pohled zdát. Jinak nebojte, pokud máte Windows 10, na jedenáctky budete moci přejít zdarma. Teď už se ale pojďme podívat právě na ty novinky, které nás zaujaly nejvíce. 

Velká vylepšení dostává Microsoft Store, ten, ani jeho předchůdci, se totiž nikdy mezi uživateli systému nerozšířil. Ten, který ale přijde společně s Windows 11, by mohl tuto dosud nepřekonanou hranici konečně zdolat.

Nový Microsoft Store totiž nabídne i spouštění androidových aplikací bez potřeby emulátoru jako třeba BlueStacks. Po stažení si jejich ikony budete moct na ploše poskládat stejně jako u Windows aplikací.

Spouštění androidových aplikací je nicméně trochu komplexnější než Microsoft dává na první pohled najevo. Tuto funkci totiž umožňuje technologie „Intel Bridge“ a nečekané partnerství s Amazonem. Ve skutečnosti si tak nestahujete aplikace, které najdete na Google Play Store, ale ty, které se nacházejí na Amazon Appstore. Mnoho aplikací sice nechybí, ale nenajdete zde úplně všechny. Navíc se vám při instalaci první aplikace Androidu na Windows nejdříve stáhne právě zmiňovaný Amazon Appstore... no prostě je v tom bordel.

Aby svůj obchod s aplikacemi Microsoft ale pořádně „nakopnul“, nabídne vývojářům 100% podíl na příjmech, pokud využijí vlastní platební bránu. Pozor, to ale neplatí pro hry. Při využití platební brány Microsoftu si firma bere 15 % u aplikací a 12 % u her. U běžných obchodů je to 30 %.

Jestli často používáte notebook a externí monitor, určitě víte, že když monitor využíváte a odpojíte ho, otevřená okna se vám náhodně rozhází na obrazovku vašeho notebooku a příště je musíte na externí monitor umístit znovu. Tomu tak nově už ale nebude. Windows 11 si totiž zapamatuje rozložení oken a až příště monitor připojíte, vrátí je tam, kde byly. Toto funguje i s více monitory, takže se nemusíte omezovat.

Vylepšení dostane i rozmisťování aplikací na ploše. Už teď můžete jednoduše zmenšit okna tak, aby zabíraly půlku nebo čtvrtku obrazovky, nicméně nyní vám Windows dá ještě více kontroly. Typů rozmístění bude ještě více a budou jednodušeji dostupné. Lze tak nově rozdělit plochu na tři sloupce a dokonce na sloupce o různých šířkách. Jak Microsoft říká, nikdo jiný vás nenechá takto dobře pracovat s tolika okny... tedy nejspíš pokud neznáte Linux, na ten asi zapomněli.

Takovou třešničkou navrch je pak seskupování aplikací. Pokud si okna na ploše rozložíte, Windows je ve vašem taskbaru dá do skupiny a kliknutím pak otevřete tuto skupinu celou najednou. Je to prostě další skvělý nástroj pro multitasking. Hlavně pokud máte jen jeden monitor a spoustu práce.

Vzhled je vždy důležitý a společnosti dělají změny, i když to třeba ani není vysloveně potřeba, jenom aby chytly naši pozornost. No a u systému je vzhled přece jen to první, co na svém počítači uvidíte. Microsoft si je důležitosti vzhledu vědom, a tak ho výrazně modernizuje.

Na první pohled si můžete všimnout hlavního panelu, který je teď v základu světlý a připnutý ke středu obrazovky. I když samozřejmě můžete zapnout tmavý režim a vrátit zarovnání hlavního panelu doleva, stejně jako to máme teď na Windows 10. Mezi různými barevnými schématy pak budete moci také rychle přepínat.

Po rozkliknutí ikony systému se rozbalí zcela nová nabídka start, která je mnohem čistší, jednodušší a takzvané „tily“ z nabídky Windows 10, které jsme snad všichni použili maximálně jednou, jsou vyměněny za mnohem užitečnější výběr aplikací, kam si můžete ty důležité i připnout. 

A samozřejmě, zaoblené rohy. Ty jsou novinkou napříč celým systémem Windows 11 a jsou jedním z hlavních důvodů, proč nový vzhled vypadá tak moderně. Dalším důvodem je větší zaměření na jakýsi skleněný design, o který se Microsoft snaží už od dob Windows Vista. A taky samozřejmě nové ikonky.

Abychom to vzali i z pohledu hráčů, tak Windows 11 nabídne Auto HDR, jež automaticky přidá výhody vysokého dynamického rozsahu do všech her založených na DirectX 11 (nebo vyšším) a navržených v SDR. Stejnou technologii používají konzole Xbox Series X/S. Pokud tak bude tato technologie fungovat dobře, dočkáme se větších detailů ve tmavých a světlých místech. I ve starších hrách.

Těšit se můžeme dokonce na podporu DirectStorage, které se nachází také v konzolích Xbox Series X a S. Pokud si tak pořídíte NVMe SSD, kompatibilní procesor a základní desku, budete si moci zásadně snížit dobu načítání her. DirectStorage totiž načítá obsah přímo do paměti grafické karty, čímž se sníží zatížení procesoru a výrazně zkrátí čekací doba.

Zatím se to může zdát jako nepotřebná maličkost pro těch pár, co si mohou dovolit zainvestovat. V budoucnu bychom se nicméně mohli dočkat her, které tuto funkci budou využívat naplno a bez ní si je třeba ani nezahrajete. Podobně jako to dělá například Ratchet & Clank: Rift Apart na PS5. Tyto časy jsou nicméně ještě daleko a hlavní je, že je na ně Windows 11 připraven.

Microsoft také zmínil, že Windows 11 bude rychlejší a energeticky efektivnější, což mimo jiné prodlouží výdrž baterky u notebooků. K tomu všemu prý budou aktualizace o 40 % menší než na desítkách.

Obě tyto věci od nového operačního systému asi všichni očekáváme a dost možná to je i jeden z důvodů, proč Windows 11 musí být samostatnou novou verzí a ne jen updatem.

Windows 11 toho samozřejmě nabízí mnohem více. Ať už to jsou widgety, zabudované a vylepšené Microsoft Teams nebo redesignované aplikace. Toto bylo však šest novinek, které se nám osobně líbily nejvíce. Jestli naopak něco zaujalo vás, dejte nám to vědět do komentářů.

Pokračovat na web
]]>
2021-06-29T13:15:10+02:00 2021-06-27T19:31:50+02:00 16
https://techfeed.cz/clanek/instagram-testuje-pridavani-prispevku-z-pocitace-oy6eu9 Instagram testuje přidávání příspěvků z počítače - TechFeed Facebook potvrdil spekulace o přidání možnosti nahrávání příspěvků z počítače. Funkci má už teď testovat. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Společnost Facebook se rozhodla po měsících spekulací konečně promluvit o přidání možnosti nahrávat instagramové příspěvky z počítače.

„Víme, že mnoho lidí používá Instagram v prohlížeči, začala oznámení mluvčí společnosti Christine Pai. „Abychom zážitek z používání této počítačové verze platformy vylepšili, testujeme teď přidávání feedových příspěvků právě z počítače.“

Takže ano, brzy bychom si mohli vyzkoušet přidat na Instagram příspěvek z počítačového prohlížeče, minimálně tedy ten feedový.

První obrázky funkce se na veřejnost dostaly už v květnu/máji, ukazovaly možnost přetáhnutí souboru fotky nebo videa na okno Instagramu a tam ho jednoduše vydat.

V procesu vydávání pochopitelně nechybí ani možnost přidat filtry a fotky oříznout.

Facebook sice neřekl, jak daleko ve vývoji očekávané novinky je, s dalším setem screenshotů ale poprvé oficiálně potvrdil, že na ní opravdu pracuje.

Pokračovat na web
]]>
2021-06-27T16:25:26+02:00 2021-06-27T10:55:19+02:00 1
https://techfeed.cz/clanek/thinkpad-x1-extreme-od-lenova-nabidne-rtx-3080-v-nizkem-edaq43 ThinkPad X1 Extreme od Lenova nabídne RTX 3080 v nízkém profilu - TechFeed Lenovo na své konferenci představilo nový ThinkPad X1 Extreme, vlajkovou loď společnosti, která se ani letos nezapře. Pojďte se s námi podívat na to, co nabídne. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Celé konferenci Lenova dominoval ThinkPad X1 Extreme; už čtvrtá generace jeho vlajkové lodi. Ta letos nabízí v tradičním tenkém lehkém těle z uhlíkových vláken grafickou kartu GeForce RTX 3080.

Kromě vlajkové lodě se Lenovo pochlubilo ještě novým ThinkPadem Yoga, který běží na AMD, a dvěma novými Chromebooky.

Vraťme se ale k tomu nejvýkonnějšímu notebooku. Abychom upřesnili tu zmíněnou tenkost a nízkou váhu, laptop je tenký jen 17,7 mm a váží jen 1,81 kg.

Jedním z nejvýraznějších vylepšení je chlazení. To díky novému řešení bude dosahovat mnohem lepších výsledků, které se budou u extrémně silných komponent hodit.

Notebook běží na hladovém procesoru Intel Core i9-H jedenácté generace a grafické kartě začínající na GeForce RTX 3050 Ti a končící na GeForce RTX 3080, což je na takhle nízký profil opravdu něco.

Obraz ze zmíněné grafiky uvidíte na 16" 16:10 displeji, u kterého si budete moc vybrat mezi QHD+ a UHD+. Displeje s vyšším rozlišením nabídnou podporu Dolby Vision HDR s nejvyšším jasem 600 nitů. Ačkoli nemají 10bitovou hloubku obrazu, simulují ji s pomocí 8 + 2bitových barev.

V konfiguraci si můžete vybrat až 64 GB RAM DDR4 paměti, dvě dvouterabajtová M.1 PCIe Gen4 SSD a 90Wh baterii, která přináší až 10,7 hodin výdrže.

Mezi další funkce patří WiFi 6E, reproduktory Dolby Atmos a čtečka otisků prstů.

Jedná se tak o skvělý notebook pro ty, kteří tvoří obsah a ocení velký výkon na cestách, nebo pro hráče, kteří preferují tenká zařízení. 

Vlajkový notebook ale přichází s vlajkovou cenovku. Nejlevnější konfigurace začne na 2 150 dolarech (asi 50 000 korun) a přijde v srpnu/auguste.

Pokračovat na web
]]>
2021-06-26T12:34:36+02:00 2021-06-26T12:34:23+02:00 2
https://techfeed.cz/porad/hardware/coolermaster-periferie-mirene-na-hrace-o1luzs CoolerMaster periferie mířené na hráče! - TechFeed CoolerMaster není už jen výrobce chladičů, počítačových skříní a podobně. Dnes tu máme herní příslušenství od této firmy. Jak si stojí na trhu herních periferii? Na to se dnes podíváme. David Kraucher https://techfeed.cz/r/Lasuf

CoolerMaster nám zaslal na vyzkoušení jejich výrobky mířené na hráče. Klávesnici MK110, myš MM720 a sluchátka MH752. Jak si vedou na poli herních periferii, zaujaly by vás a kolik stojí. Na to vše jsme se podívali v našem videu.

Pokračovat na web
]]>
2021-07-05T15:12:22+02:00 2021-06-25T21:09:56+02:00 2
https://techfeed.cz/clanek/destrukce-terenu-a-fotorealisticky-les-v-unreal-enginu-5-6h6odl Destrukce terénu a fotorealistický les v Unreal Enginu 5 - TechFeed Po oficiálních propracovaných ukázkách možností pátého Unreal Enginu přicházejí na řadu tvůrci her, kteří se s nástroji seznamují v early access. Dnes se podíváme na destrukci terénu a detailní les. Michal Burian https://techfeed.cz/r/Miky

Po oficiálních propracovaných ukázkách možností pátého Unreal Enginu přicházejí na řadu tvůrci her, kteří se s nástroji seznamují v early access. Jedním z nich je výtvarník Joe Garth, jenž devět let pracoval v Cryteku ve Frankfurtu nad Mohanem. V Unreal Enginu 5 nám Garth ukazuje fyzikální procesy, včetně rozsáhlé destrukce terénu, větru a simulace mraků.

Garth může klikáním myši ničit prostředí kousek po kousku, na což reagují všechny zasažené objekty. Jak se zdá, i v této rozpracované verzi si technologie od Epic Games dokáže s těmito zkouškami dobře poradit. Vývojáři her by v budoucnu při své práci měli těžit z palety všelijakých možností, mimo jiné simulace trávy, která reaguje na vítr, stejně jako mraky na obloze.

Celou sekvenci ve videu zvládla čtyři roky stará grafická karta GeForce GTX 1080 Ti. Je ale nutné si uvědomit, že jde pouze o malou demonstraci možností. Plnohodnotná hra by vyžadovala mnohem větší výpočetní výkon.

Druhá ukázka je pastvou pro oči. Melhem Sfeir ukázal fotorealistický tropický les. Jedná se o technologické demo, které běží v reálném čase. Autor projektu vše spustil na GeForce RTX 3070 a využil mimo jiné Nanite (novinku od Epic Games pro vytváření realistické krajiny s obrovským množstvím geometrických detailů) a Lumen (řešení pro nasvícení, které dynamicky reaguje na změny ve scenérii).

Podle Sfeira prezentace běží při 40 až 50 snímcích za sekundu, ale bez implementování DLSS.

Unreal Engine je jedním z nejpopulárnějších enginů jak pro AAA trháky, tak pro menší nezávislé hry. Není divu, že vývojáři i hráči netrpělivě očekávají jeho pátou verzi, která bude pohánět tituly nové generace. Pro svou práci si Unreal Engine 5 vybraly týmy pracující například na novém BioShocku, série Gears a pro svůj další projekt i studio podepsáno za Concrete Genie.

Pokračovat na web
]]>
2021-06-25T11:14:01+02:00 2021-06-25T11:13:53+02:00 8
https://techfeed.cz/clanek/windows-11-oficialne-predstaven-byl-stvoren-pro-hrace-s8c2vj Windows 11 oficiálně představen. Byl stvořen pro hráče - TechFeed Microsoft na dnešním odpoledním eventu oficiálně oznámil novou verzi svého operačního systému. Windows 11 bude pro uživatele Windows 10 zdarma a pochlubí se novým vzhledem, novým panelem Start... Michal Burian https://techfeed.cz/r/Miky

Microsoft na dnešním odpoledním eventu oficiálně oznámil novou verzi svého operačního systému. Windows 11 bude pro uživatele Windows 10 zdarma a pochlubí se novým vzhledem, přepracováním nabídky Start a přinese řadu vylepšení a inovací v oblasti her.

Americká společnost nový operační systém označila za nejlepší Windows, jaký byl kdy navržen pro hraní her. Těšit se můžeme na funkci Auto HDR, která automaticky přidá výhody vysokého dynamického rozsahu do všech her založených na DirectX 11 (nebo vyšším) a navržených v SDR. Stejnou technologii používají konzole Xbox Series X/S.

Díky začlenění rozhraní API DirectStorage (které se nachází také v konzolích Xbox Series X/S) bude systém Windows 11 využívat vysoce výkonné disky NVMe SSD. Ty budou rychle načítat obsah do paměti grafické karty, čímž se sníží zatížení procesoru a výrazně zkrátí čekací doba. Stejně jako jeho předchůdce bude i systém Windows 11 kompatibilní s celou řadou periferií, od nového bezdrátového ovladače Xboxu a mechanických klávesnic až po herní myši, Xbox Adaptive Controller, headsety s prostorovým zvukem, externí GPU a další.

Služba Xbox Game Pass, která je základem celé herní strategie Xboxu, bude hrát klíčovou roli i v novém operačním systému. Microsoft připravil novou nativní aplikaci pro Windows 11, jež usnadní přístup k rozsáhlé knihovně her v Game Passu. Mezi hrami, které v nadcházejících měsících vyjdou v rámci Game Passu pro PC, redmondská společnost připomněla Halo Infinite, Twelve Minutes a Age of Empires 4.

V předplatném Xbox Game Pass se můžete v den vydání těšit na hry od Xbox Game Studios a Bethesdy, stejně tak na hry ze členství EA Play a na další tituly od jiných společností.

V neposlední řadě Microsoft spolupracuje s vývojáři na tom, aby hráči měli přístup k hraní napříč platformami a možnostem ukládat svůj postup z her napříč platformami. Dojde také ke kompletnímu přepracování Microsoft Store.

Satya Nadella z Microsoftu během prezentace připomenul, že první verze systému Windows byla uvedena již v roce 1985, takže od té doby uplynulo více než 35 let. Z toho důvodu je čas na velké změny, počínaje přepracovanou nabídkou Start.

„Windows 11 poskytuje klidný a kreativní prostor, kde můžete sledovat své vášně prostřednictvím svěžího zážitku. Od přepracované nabídky Start po nové způsoby propojení s oblíbenými osobami, novinkami, hrami a obsahem – Windows 11 jsou místem, kde můžete myslet, vyjádřit se a tvořit přirozeným způsobem,“ tvrdí Microsoft.

Design Startu je nyní vycentrovaný, je zde vyhledávací panel a widgety. Vše je přizpůsobeno uživateli a panel využívá umělou inteligenci.

Nechybí ani nová rozvržení, která uživatelům umožní lépe spravovat otevřené obrazovky. K dispozici je také možnost využívat skupiny související s aplikacemi, což je funkce, která vám umožní rychle přepínat mezi programy a udržovat ve všem pořádek. Mimochodem, po připojení a odpojení externího monitoru zůstane vše na svém místě. Zmínka padla také o tom, že aktualizace budou o 40 % menší než dříve a že operační systém bude obecně rychlejší.

„Otevřete všechny potřebné aplikace a snadno multitaskingujte pomocí nástrojů jako přichytávací rozvržení, plochy a novými intuitivnějšími zkušenostmi se opětovným uchycením.“

Další důležitou novinkou je integrace služby Microsoft Teams do systému Windows 11. Stačí jen několik kliknutí, abyste se prostřednictvím videohovoru spojili s jakýmkoli uživatelem bez ohledu na to, jakou platformu používá. Jinak je tento operační systém označován jako „nejbezpečnější Windows všech dob“. Nechybí ani nové funkce související s kartami Edge a možnost vytvořit více ploch s vlastní tapetou. Vylepšení se dočkal i režim tabletu (například haptická odezva při použití stylusu).

„Propojte se okamžitě s osobami, na kterých vám záleží přímo z počítače pomocí Microsoft Teams. Volejte nebo chatujte zdarma – bez ohledu na jejich zařízení.

Pomocí Microsoft Edge a řady dostupných widgetů můžete rychle získat novinky, informace a zábavu, která má pro vás význam.2 Snadno najděte požadované aplikace a oblíbené seriály ke sledování v obchodě Microsoft Store.“

Microsoft se rozhodl učinit ze systému Windows „otevřenější platformu“ a přehodnotil také zásady týkající se oficiálního obchodu (a také jeho designu).

Co se však týče dostupnosti Windows 11, v krátké době dorazí první verze pro uživatele programu Insider, zatímco u vydání finální verze se uvádí konec roku. Windows 11 bude postupně distribuován mezi uživateli až do začátku roku 2022. Některé zdroje počítají s uvedením v listopadu 2021.

„Systém Windows 11 bude k dispozici prostřednictvím bezplatné aktualizace pro počítače s Windows 10 a nové počítače. Chcete-li zjistit, zda váš současný počítač se systémem Windows 10 splňuje podmínky pro bezplatný upgrade na systém Windows 11, navštivte web Windows.com a stáhněte si aplikaci PC Health Check. Ve spolupráci s našimi partnery se také snažíme zajistit, aby dnes zakoupené počítače se systémem Windows 10 byly připraveny na upgrade na systém Windows 11,“ dodává Microsoft.

U minimálních požadavků pro Windows 11 se uvádí:

  • Procesor: 1gigahertzový (Ghz) nebo rychlejší procesor se 2 nebo více jádry kompatibilní se 64bitovou architekturou nebo zařízení System on a Chip (SoC)
  • Paměť: 4 GB RAM
  • Úložiště: 64 GB
  • Grafická karta: Kompatibilní grafické karty DirectX 12 / WDDM 2.x
  • Obrazovka: > 9" s rozlišením HD (720p)
  • Internetové připojení: Účet Microsoft a připojení k internetu jsou vyžadovány pro nastavení pro Windows 11 Home
Pokračovat na web
]]>
2021-06-25T09:54:03+02:00 2021-06-24T18:41:26+02:00 48
https://techfeed.cz/clanek/samsung-chysta-jeste-levnejsi-chromebook-ck4b3e Samsung chystá ještě levnější Chromebook - TechFeed Samsung se za své Chromebooky rozhodně nemusí stydět, jako jeden z největších výrobců těchto zařízení do repertoáru přidává ještě levnější zařízení. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Samsung patří mezi jedny z největších výrobců Chromebooků; zařízení, které běží na operačním systému Chrome OS. Tento lehký systém je určen především pro slabší zařízení.

Společnost se ale vstupu do tohoto odvětví rozhodně nebála, a tak teď již nabízí high-end Galaxy Chromebook s 4K displejem, nebo rozumně levný Chromebook 4.

Samsung teď nejspíš chystá nový notebook, od kterého sice známe kompletní specifikace a máme spoustu obrázků, nebyl ale zatím oficiálně představen.

Chromebook Go si jakkoli nebere za cíl být nástupcem Pixelbooku Go od Google, jméno totiž pochází z jeho vlastního zařízení; Galaxy Book Go.

Vraťme se ale ke Chromebooku Go. Ten nabídne procesor Intel Celeron N4500 společně s 4 nebo 8 gigabajty RAM a až 128 GB paměti.

Nabídne i podporu LTE, 2 USB 3.2 porty, 720p webkameru a 3,5mm headphone Jack. Tlustý je 16,5 mm a váží jen bezmála půl kila.

Těmto specifikacím, které se dají u podobného zařízení tak nějak čekat, se ale úplně nehodí do krámu 14" displej s rozlišením 720p, který za současnými standardy výrazně zaostává.

Pokud tak máte v plánu sáhnout po opravdu levném notebooku a zkousnete 720p displej, určitě se vyplatí počkat na oficiální představení Galaxy Chromebook Go, které konečně prozradí i cenovku a dostupnost.

Pokračovat na web
]]>
2021-06-24T11:46:36+02:00 2021-06-24T11:46:18+02:00 2
https://techfeed.cz/porad/techfeed/budoucnost-reklam-ve-vr-je-tady-qac6oy Budoucnost reklam ve VR je tady! - TechFeed Povíme si něco o reklamách, které míří do her na Oculus Quest, nových monitorech a Chromebooku od Samsungu, dozvíte se novinky o nové generaci konzolí a přidáme i něco o klonu Clubhouse od Spotify. Adam Bárta https://techfeed.cz/r/Bartas

Povíme si něco o reklamách, které míří do her na Oculus Quest, nových monitorech a Chromebooku od Samsungu, dozvíte se novinky o nové generaci konzolí a přidáme i něco o klonu Clubhouse od Spotify.

Sponzorem dnešní epizody jsou Herní kupony a Riot

Pokračovat na web
]]>
2021-06-25T12:03:41+02:00 2021-06-23T18:12:04+02:00 1
https://techfeed.cz/porad/hardware/karta-ktera-zachranila-showtime-elgato-cam-link-pro-dcx5cu Karta, která zachránila SHOWTIME a naše živé streamy: Elgato Cam Link Pro - TechFeed Dejte sbohem sekajícím se kamerovým vstupům, když nemáte dostatek PCIexpress linek. Tohle není specializovaná střižna. Tohle je grabovací karta, která má hned 4 HDMI vstupy. A hodně nám pomohla. Filip Kraucher https://techfeed.cz/r/Fiola

Když chcete zachytit obraz, nejde jen o to, zda to nějaká capture karta podporuje, ale potřebujete i docela velký výkon. Čím větší rozlišení, tím větší náročnost. To dá rozum. Nicméně dlouho neexistovala dostupná varianta pro gamery, streamery a podcastery. Jedna karta, která má hned 4 HDMI vstupy s rozlišením až 4K30 funguje naprosto skvěle na jedné sběrnici. Sbohem tak můžete dát sekajícím se kamerovým vstupům. A co je na tom nejlepší? Nepotřebujete specializované střižny. U Elgato Cam Link Pro se s cenou vejdete od 8 do 9 tisíc Kč.

Poznámka: Karta není zatím dostupná v ČR, ale lze si jí koupit na Elgato.com. Toto video vzniklo ve spolupráci s firmou Corsair a Elgato. Nicméně cílem je jen ukázat super hardware, který nám pomohl v produkci. Třeba to někoho inspiruje! 😊

Pokračovat na web
]]>
2021-06-23T18:10:46+02:00 2021-06-23T18:10:46+02:00 3
https://techfeed.cz/clanek/amd-spustilo-odpoved-na-dlss-od-nvidie-lo0c1s AMD spustilo odpověď na DLSS od Nvidie. FSR zatím podporuje jen sedm her - TechFeed Společnost AMD včera oficiálně představila a spustila FidelityFX Super Resolution, odpověď na DLSS od Nvidie, která přináší zvýšení výkonu do grafických karet mimo GeForce. Michal Burian https://techfeed.cz/r/Miky

Společnost AMD včera oficiálně představila a spustila FidelityFX Super Resolution, odpověď na DLSS od Nvidie, která přináší zvýšení výkonu do grafických karet mimo GeForce. Technologie začala fungovat v prvních hrách, ale bude ještě nějakou dobu trvat, než se dostane do většího množství titulů.

Zatím je podporováno sedm her: 22 Racing Series, Anno 1800, Evil Genius 2, Godfall, KingShunt, Terminator Resistance a The Riftbraker. Brzy se mají přidat další tituly. Mimo jiné Resident Evil Villiage, Dota 2, Baldur's Gate 3, Far Cry 6, Farming Simulator 22, Asterigos, Edge of Eternity, Forspoken, Myst, Necromunda: Hired Gun, Swordsman Remake a Vampire The Masquerade: Bloodhunt.

AMD slibuje obrovský nárůst výkonu. V oficiálních materiálech mluví až o 2,5násobku původní snímkové frekvence. Godfall s nejvyšším nastavením a aktivovaným ray tracingem má na Radeonu RX 6900 XT běžet v rozlišení 4K při 64 snímcích za sekundu, ale díky FSR se plynulost vyšplhá přes 156 snímků za sekundu. V Terminator: Resistance na stejné kartě normálně hráči dosahují na 98 snímků, zatímco se zapnutým FSR je to více než 247 snímků.

Ve své podstatě je FSR technologie upscalingu. Vezme obraz v nízkém rozlišení, řekněme ve 1440p, a pomocí efektního algoritmu vytvořeného společností AMD jej přeškáluje na 4K. Otázkou v takovém případě zůstává, jak kvalitní tento proces je.

FidelityFX Super Resolution kromě navýšení frekvence snímků za sekundu nabídne další režimy. Ty mohou vylepšit vizuální stránku her. Společnost plánuje, že FSR bude moci využívat více než 100 modelů procesorů a grafických karet. Dostane se také na konzole Xbox Series X|S, kde ale na podrobnosti ještě čekáme.

Právě možnost využít FSR i na grafických kartách mimo AMD je velkým příslibem do budoucna. Zástupci AMD uvádějí, že testovali FSR na všech grafických čipech Radeonu od nejnovější řady 6000 (včetně mobilních) až po RX 480/470/460 a grafických čipech Nvidia RTX řady 30 až po řadu 10. Podle AMD je možné FSR provozovat i na zařízeních nižší třídy.

Pokračovat na web
]]>
2021-06-23T14:36:05+02:00 2021-06-23T14:36:05+02:00 8
https://techfeed.cz/clanek/realme-predstavilo-noveho-zabijaka-vlajkovych-lodi-8hg4rq Realme představilo nového „zabijáka vlajkových lodí“ - TechFeed Svůj zatím „nejluxusnější“ telefon představilo pro Evropu Realme. Telefon záslužně nazývá „zabijákem vlajkových lodí“ díky svému skvělému výkonu schovanému za nízkou cenovkou. Karel Vaněk https://techfeed.cz/r/vanekkarel

Telefony Realme v posledních letech zaujmuly pozici, kterou ještě pár let před tím drželo Xiaomi a OnePlus; prodává relativně levná zařízení, která by se ale nemusela stydět za mnohem vyšší cenovku.

Ostatně, termín „zabiják vlajkových lodí“ využívalo právě OnePlus, a to do té doby, než začalo vyrábět dražší telefony.

Nový produkt Realme se od trendu neliší, Realme GT nabídne rychlý procesor z továren Qualcommu, plynulý OLED displej a cenu začínající u nás kolem 13 000 korun.

Na první pohled se jedná o velmi slušný telefon. Finiš zad telefonu připomíná závodní auta, a tak je zřejmé, kam Realme zamířilo pro jméno mobilu.

Jedinými připomenutími, že se nejedná o vlajkovou loď, jsou poměrně velká brada, absence bezdrátového nabíjení a zahrnutí 3,5mm jacku na sluchátka.

Pokračovat na web
]]>
2021-06-23T09:13:09+02:00 2021-06-23T09:12:57+02:00 0