HARDWARE TEST
Několikrát do měsíceRecenzujeme a testujeme různá zařízení, herní periférie a nečekané gadgety. Zkoumáme nejen technologické novinky, ale celou řadu známých i méně známých produktů z IT světa.
Učinkují
AI i skvělý fotoaparát? Nejen to nabídne Google Pixel 9 Pro XL
Já jsem novej Kamil a tohle, je novej Google Pixel!
Samotná vlajková loď Androidu - ten telefon, systém povede vpřed - všechny aktualizace bude mít jako první a některý dokonce exkluzivně jenom pro něj! Tak se pojďme podívat, co má tenhle bad boy vůbec v sobě - 9. řada Pixelů přichází ve třech verzích: Google Pixel 9, Pro a Pro XL. Poslední zmíněnou jsme testovali i my, protože když už, tak už!
Zásadní rozdíly jsou - jak lze z názvů odvodit ve velikosti a v parametrech. Ty uvidíte v obrázku níže. Ano, vidíte dobře, tenhle telefon má stejně RAMek, jako většina počítačů!
JAK SE DRŽÍ V RUCE?
Určitě znáte ten pocit, když prvně držíte v ruce nový telefon a hýčkáte si ho jako své děťátko. To mi ze začátku přišlo mírně těžké a o vystouplý foťák jsem se při manipulování trochu bál, ale překvapivě rychle jsem si zvykl! Naopak mi přišlo praktické, jak je telefon při položení lehce nakloněn směrem k uživateli a o malinko lépe tak vidí na svou obrazovku. Další výhodou tohoto designu je i to, že nemáte tendenci šmátrat prsty přímo po čočkách fotoaparátu, naopak se vám příjemně zaklíní o jeho hranu.
Jak jste si již mohli všimnout, krásně lesklý kovový okraj telefonu vypadá zcela nepokrytě jako iPhone - ale když ono je to fakt tak hezký, že se Googlu za tenhle steal (steel) ani nemůžu divit.
Narozdíl od valné většiny ostatních telefonů, se Google drží svého tradičního obrácení tlačítek pro zamykání a hlasitost - přiznám se, že s tím jsem se zžíval o něco déle - koneckonců když má člověk v ruce jistý zafixovaný grif, chvíli trvá, než si ho převrátí. Ale to je skutečně jen taková drobnost, kterou mozek rychle přeautomatizuje. Záda telefonu jsou příjemně matná a dají tak proniknout lesklému, minimalistickému G.
JAKEJ JE VEVNITŘ?
To bysme měli vzhled venku, pojďme se společně mrknout, jak vypadá zevnitř - Pixel má konečně funkci velmi rychlého a přesného odemykání otiskem prstu přímo v displeji - stará se o ní ultrazvuková čtečka - jeho předchůdce na tohle dost trpěl, 9ka už se odemyká naprosto krásně a plynule. + má i rozpoznávání obličeje - tyhle dvě funkce navíc perfektně propojuje i s jinými aplikacemi. Když už jsme u displeje - dejte si pozor na jednu zvláštnost - tak jak ho dostanete, totiž jede jen na 1008x2244 pixelů. A pro plné rozlišení (1344x2992) si musíte ručně přepnout v nastavení displeje - zprvu jsem se tomu podivoval - proč Google? Ale ve výsledku poznáte, že rozdíl není tak velký, abyste ho i při běžném užívání poznali - pokud jste jako já, zapnete si vyšší, abyste si nepřišli “ochuzeni” i za cenu mírně vyšší spotřeby baterie. Hodit se vám pak bude především při zkoumání detailů krásných fotografií a videí, které s devítkou pořídíte. Já tedy telefon od začátku testoval s nejvyšším rozlišením a baterka držela pořád dobře.
Telefon má příjemně minimalistické, ale intuitivní rozhraní - v případě, že se chcete “odlišit od ostatních” ihned si chcete změnit nejen tapetu, ale i vzhled ikon - Google na to má vlastní systém, který ale jak název sám naznačuje, je teprve v Betě - jak je vidno, neumí si ještě poradit se všemi ikonami, ale je příjemné mít tuto funkci po ruce a snad se jí dostane dostatečné péče.
Vše co v telefonu děláte, je krásně plynulé a mobil se stará o to, abyste ani setinu vteřiny nemuseli čekat - jak už jsem zmiňoval, 16GB RAMky si troufne i na složitější funkce, jako je úprava fotografií pomocí AI, ke které se ještě dostaneme. Co je ale lehce zarážející, je čip Tensor G4 - upřímně není o tolik výkonnější, než čip minulé řady - Google si tohle pohlídal pomocí AI akcelerátoru, který výkon chytře posouvá o kýženou třídu výš. Vězte když říkám, že tuhle “výtku” na výkonu ani nepoznáte. Pokud nejste náruživí hráči! Při hraní krásně vypadajících her se procesor slušně zapotí, zahřeje a jeho výkonnost klesne - pokud víte, že hraním takových her trávíte hodně času, tady spásu nehledejte.
Co ale poznáte, jsou dvě věci - baterka a uložiště. To první je na papíře mírně poddimenzované pro to, jakým výkonem ji Pixel 9 hrozí - i zde se ale můžeme spolehnout na Googlem vypiplanou umělou inteligenci, která výkon telefonu reguluje dle vašich konkrétních potřeb. Po třech týdnech užívání mohu užít slov klasika “not great, not terrible” - při normálním chodu, kdy jsem na telefonu strávil něco kolem 6 aktivních hodin denně, jsem mohl v poklidu nabíjet až druhý den večer.
Při aktivnějším užívání převážně venku, tedy na 5Gčku, mi už k pozdějšímu večeru téhož dne Pixel zapínal úsporný režim - ale rozhodně jsem se z vlastní zkušenosti nemusel bát, že bych sebou musel mít power banku a strachovat se o každé procento.
Uložiště je pro mne osobně ale největší kámen úrazu - v základní verzi přichází devátá řada s pouhými 128GB a mobil nemá možnost užívat SD karty … sakra práce - tenhle telefon má být ten, který povede systém Androidu vpřed. A Google se z nějakého zvláštního důvodu dát do něj takto malé uložiště? Proč :’(? Komukoliv by tohle přišlo překážkou, telefon se samosebou vyrábí ve vícero verzích i s většími uložišti, za které si ale člověk připlatí.
Posledním technickým parametrem budiž fotoaparát - a pojďme k sobě být upřímní, ten Google vždycky uměl téměř bezkonkurenčně - nejde ani tak o foťák samotný, ačkoliv i ten je samozřejmě špičkový, ale především o jeho funkce, které umí vaše fotky a videa ještě vyšperkovat.
FOTOAPARÁT PRO FAJNŠMEJKRY
Ten vystouplej foťák tam není jen tak pro okrasu - má tři objektivy, z nichž hlavní disponuje 50 Megapixely! Ultraširoký objektiv, na který si budete moci nafotit překrásná panoramata, velké skupiny lidí apod. se 48 Megapixely nezaostává. K těmhle dvoum pak Pro XL přibralo ještě TELEOBJEKTIV, též se 48 megapixely, který vám naopak umožní zazoomovat až 30x tolik, co normální - tohle vše dohromady tvoří skutečně nabitou skvadru, s kterou ve vysokých kvalitách nafotíte téměř cokoliv.
Pro milovníky selfieček, teď se posaďte, nebo něčeho držte - přední kamera, má 42 Megapixelů!
Co ale tyhle našlapaný foťáky doplňuje a je tak trochu hlavní devízou Pixelů - je následná AI úprava!
Ta je označená barevnou ikonkou - pro každou fotku, kterou budete chtít takto upravit, budete muset vytvořit zálohu přímo v Google cloudu. A poté se vám naskytne nespočet možností: AI umí chytře vybrat objekty, které na fotce figurují a umožní vám s nimi dělat, téměř cokoliv si zamanete - můžete je přesouvat, zvětšovat, či zmenšovat - či nechat nahradit něčím úplně jiným! Jediné, co mi chybí, je otáčení vybraných objektů.
To stejné platí o pozadí, obloze a vlastně čemkoliv, co na fotce najdete! Jednoduše řečeno - co byste jinak museli pracně dávat schroustat Photoshopu, nebo jinému programu, zvládne Pixel rychle a intuitivně za pár vteřin!
AI pracuje i bez vašeho zásahu - fotky které pořídíte, i pomocí HDR dokresluje barvy a stíny vašich fotografií co nejblíže k dokonalosti. Digitálně fotografie doostřuje a výsledky vypadají naprosto parádně.
Funkce portrét vás na výsledné fotce udělá hezčími - vylepší váš odstín pleti a zaostří na důležité detaily.
Nově mají telefony funkci Přidej mě! Což se kupodivu může leckdy hodit - už nemusíte prosit kolemjdoucí o to, aby Vás vyfotili. Stačí se u foťáku vystřídat a Pixel 9 vás oba zakomponuje do jedné fotografie - neberte tuto funkci na lehkou váhu a jako pouhý gimmick, jen si vzpomeňte, kolikrát se jeden z party musel obětovat, aby byl tím, kdo zbytek vyfotí - o tyhle trable je teď už postaráno.
Co se funkce Makro týče, svou práci odvádí solidně - i když jsem jím fotil například květinu ve větru a bál se o její následnou rozmazanost, Pixel si ji dokázal doostřit po vyfocení.
Následně ještě v rychlosti zmíním dlouhou expozici, která se fajnšmejkrům může hodit při focení pohybu a nebo rozmazané pozadí, které dá vyniknout kýženému objektu - přiznám se, že možná tak trochu nahrazuje Portrét samotný - neboť narozdíl od něj nezamyká proporce.
No a nakonec noční režim - už když s ním před několika dlouhými lety první Pixely přišly, ohromily celý mobilní svět. Oproti konkurenci byly v tu chvíli jeho noční fotky naprosto přelomové. Dnes už jsou samozřejmě rozdíly menší, ale i 9 řada dává pořád vědět, kdo je nočních fotografií král.
Asi vás tedy nepřekvapí, že i videa dostali stejnou péči a 4k videa jsou překrásná - zde stojí za zmínku funkce Časosběr a Švenkování.
Tím prvním dokážete zachytit sled událostí a následně ho podstatně zrychlit. Ta druhá vám umožní natáčet překrásná videa jako z profesionálních reklam - vězte, že přijdete na momenty, které stojí za to natočit v tomhle slow módu a trochu si pak budete připadat jako Roger Deakins (1917, Blade Runner 2049).
Pixel 9 má i funkci zaměřující se na screenshoty - tedy snímky obrazovky. Ukládá je do své vlastní složky, takže je snazší je najít a orientovat se v nich. V Americe už si telefon dokonce pamatuje, z jaké webové stránky jste screenshot pořídili a rychle se skrze něj můžete do prohlížeče vrátit - u nás tato funkce bohužel ještě chybí.
To by tedy bylo k foťáku a kameře všechno - osobně jsem z nich nadšenej a těším se, co vše s nima ještě zvládneme pořídit.
NABITÉ FUNKCE, ALE NE VŠECHNY JSOU PRO NÁS.
Znáte to, když jste někde ve společnosti a hraje tam fakt dobrá písnička, ale nikdo u stolu neví, co to je? Netřeba již vytahovat Shazam - nový Google Pixel má nastavitelnou funkci “Co to hraje”, která běží v pozadí a kdykoliv zaslechne nějakou píseň, automaticky ji najde a zaznamená do historie - vám pak stačí vzpomenout si, kdy jste píseň slyšeli a dojet na daný den a čas.
U AI funkcí ještě zůstaneme - Google totiž nové Pixely opatřil svým Gemini - ten se na poslední prezentaci chlubil integrací vašeho Gmailu, Kalendáře, poznámek a dalších aplikací, díky jejiž propojení se stane doslova Vaším kapesním osobním asistentem. Co víc, když si telefon koupíte, získáte roční předplatné lepší verze této umělé inteligence na 1 rok zdarma!
O to víc mě zklamalo, že Gemini nic z výše uvedeného neumí - pokud jsem to pochopil správně, jedná se opět o problém naší lokality, tedy České republiky, pro kterou tyto funkce ještě nejsou integrovány. Jakožto dlouhodobý uživatel placené verze ChatGPT, jsem se tedy rozhodl tyto dva AI giganty porovnat!
Pokud si tedy žádnou AI službu neplatíte, rozhodně se vám tento kapesní rádce bude hodit. Jak vidíte, narozdíl od ChatGPT posílá odkazy přímo na to, co hledáte a na co se ho ptáte. Na druhou stranu GPT je více přizpůsobitelný a jistá specifika zvládne líp díky přesnějším nastavením, která v něm lze udělat. Pokud jste ale klasický uživatel, takové drobnosti vás trápit nemusí a Gemini pro vás bude perfektní službou, která v jistých ohledech dokonce GPT překonává - odpovídá rychleji a využívá některé služby Googlu.
ROZUZLENÍ
S cenovkou 30 489 Kč,- je Pixel samozřejmě nákladnou investicí a umí udělat řádnou díru v peněžence. Naštěstí třeba taková společnost O2 nabízí zajímavou nabídku. Vykoupí od vás váš starý telefon za maximální možnou cenu, kterou se dozvíte ihned po vyplnění jednoduchého formuláře.
Pokud tedy hledáte váš nový, nabouchaný Android telefon. Tohle je něco, co byste neměli minout. Koneckonců - propočet za váš starý telefon, je zdarma.
Jak se to tedy s Google Pixel řadou 9 pro vás, jako uživatele má? Pixely jsem vždycky vnímal jako mobily pro fajnšmejkry a nikdy jsem vlastně upřímně nechápal proč - to co umí udělat s kamerou by mělo být dostatečné lákadlo pro všechny, kdo se po telefonu v podobné cenové relaci dívají. Běží plynule, je našlapanej a funkce, který jsme vyjmenovali jinde nenajdete - jedná se o skutečný unikát mezi telefony, který vám plynule poslouží ke všemu, co umí ostatní a ještě přidá něco, co nemají! Za mě osobně je to jasně něco, čím Pixel konkurenty převyšuje.
Každá mince má ale dvě strany - některé z funkcí jsou prostě zamknuté za lokalitou a kdo ví, kdy k nám přijdou. Starší čip zamrzí obzvlášť pokud jste zvyklí ze svých telefonů vymačkávat pravidelně to nejlepší v oblasti výkonu. Ale to je tak vše, co bych Google Pixel 9 mohl vytknout - pokud jste jako já Android uživatel, tak tenhle telefon je přesně pro nás!
Tohle byl náš hardware test a my se na vás budeme těšit u dalších technologických novinek.