Ve Windowsu najdete spoustu skrytých funkcí. Ať už to jsou klávesové zkratky, díky kterým můžete váš počítač rychle ovládat, nebo nějaké nadstavby, které jsou určeny po pokročilejší uživatele. V naší redakci u počítače sedíme snad každý den, a tak jsme se sešli a dali dohromady ty nejlepší funkce, které denně využíváme. V tomto seznamu tak nenajdete nějaké obskurní věci, které jsou sice cool, ale zítra na ně zapomenete, ale věci, které jsou opravdu užitečné. Nebudeme se nicméně divit, pokud už nějaké z nich znáte, přesto vám snad pomůžeme objevit alespoň jednu novou.

SDÍLENÁ SCHRÁNKA: WINDOWS + V

CTRL+C a CTRL+V je největší základ, který musí znát dnes už každý. Pokud jste ale někdy chtěli zabrouzdat do historie vaší takzvané schránky, bude se vám hodit Windows + V. Touto zkratkou otevřete malé okno, v němž můžete vidět všechny předešle zkopírované věci. Nejde jen o text, ale i o obrázky, což je překvapivě užitečné. Můžete si zároveň zkopírovanou věc do vaší schránky připnout, aby nikdy nezmizela.

Podobnou funkci najdete i na Androidu. Co se však týče iOS a macOS, tak zde budete muset nainstalovat dedikovanou aplikaci, abyste historii vaší schránky dostali.

OKNO VŽDY NAHOŘE V POWERTOYS

Skvělou nadstavbou základního Windows jsou takzvané PowerToys. Jde o oficiální program od Microsoftu, který přináší trochu pokročilejší funkce pro náročné uživatele. Najdete zde FancyZones pro lepší rozdělování oken, PowerRename pro hromadné přejmenovávání souborů nebo PowerToys Run, který slouží jako takový lepší vyhledávač podobný tomu, co najdete na macOS. Mou oblíbenou funkcí je však Always on Top neboli vždy nahoře. A tato funkce dělá přesně to, co byste čekali. Stačí vybrat okno, zmáčknout vámi zvolenou klávesovou zkratku a okno zůstane vždy nad ostatními, ať už děláte cokoliv. Můžete si tak otevřít dokument a dělat do něj poznámky, zatímco pod ním projíždíte různé stránky a sbíráte informace, přičemž na vše hned vidíte. Já osobně jsem toto třeba využil, když jsem se učil na test z matiky. Oken jsem měl totiž tolik, že ani tři monitory nestačily.

RYCHLÝ PŘÍSTUP KE SPRÁVCI ÚLOH: CTRL + SHIFT + ESCAPE

CTRL + ALT + Delete nejspíše používáte docela často, abyste otevřeli správce úloh neboli task manager, když se vám zasekne nějaká aplikace. Je tady ale rychlejší způsob, jak se ke správci úloh dostat. A tím je buď kliknutí na Windows logo ve spodní liště a zvolení příslušného tlačítka nebo zkratka CTRL + Shift + Escape. Rychleji už otevřít tohle okno prostě nejde. Takže až se vám příště zasekne Photoshop, Vegas nebo cokoliv jiného, vzpomeňte si na CTRL + Shift + Escape. Ta tlačítka jsou pěkně nad sebou, takže se to dobře pamatuje.

PŘEPÍNÁNÍ MEZI MONITORY: WINDOWS + SHIFT + ŠIPKY

Další funkce, která vás možná zachrání od restartu počítače, je přehazovaní oken mezi monitory pomocí klávesových zkratek. Windows + Shift + vámi zvolená šipka přetáhne okno na monitor v příslušném směru. Jenom se musíte ujistit, že máte okno vybrané, když zkratku používáte.

Krom toho, že se dají takto velmi rychle programy přetahovat mezi monitory, se vám bude zkratka hodit i v krajních situacích. Nejednou se mi stalo, že program na mém hlavním monitoru zamrznul. Když jsem však otevřel správce úloh, abych program vypnul, okno se otevřelo pod zamrzlým programem a já s ním tak nebyl schopen interagovat. Díky této zkratce se však dá okno snadno přehodit na druhý monitor a máte po problémech. 

Kdybyste pak chtěli okna jenom rychle přesouvat po obrazovce, tak zmáčkněte Windows + šipku, aby se okno připnulo do strany.

UZAMČENÍ PC: WINDOWS + L

Chápu, že Windows + L bude většina z vás znát, ale přesto sem tuto zkratku dáme. Pokud jste v kanceláři nebo ve škole, určitě totiž není dobrý nápad nechávat váš počítač odemčený. Windows + L vám ho umožní okamžitě zamknout. Jasně, mohli byste třikrát kliknout myší a došli byste ke stejnému výsledku, ale v redakci jsme zjistili, že tuto zkratku používáme překvapivě často, takže tady ji máte.

VÝSTŘIŽKY: WINDOWS + SHIFT + S

A posledním naším tipem je používání výstřižků, které jsou už nějakou dobu do Windowsu chytře integrovány. Windows + Shift + S vám zmrazí obsah na obrazovce a následně můžete kolem vámi vybrané oblasti natáhnout obdelník nebo nakreslit křivku, abyste vyfotili danou část obrazovky. Už tak není potřeba lézt do malování a screenshoty ořezávat. Pokud byste však následně chtěli na fotku něco nakreslit, můžete kliknout na upozornění vpravo dole, které vám otevře samostatné okno s anotačními nástroji.

Jestli tedy nepoužíváte Lightshot nebo nějaký jiný program, tohle je rozhodně zkratka, kterou byste měli znát. Udělá to život jednodušší vám i lidem, kterým screenshoty posíláte.