Předpokládám, že pro nikoho z vás nebude překvapení, že se do domácností prosazuje stále větší množství chytré elektroniky. Ať už jde o hlasové asistenty, chytré termostaty nebo žárovky, vsadím se, že každý z vás bude mít alespoň jedno z toho doma. Sakra i já sám mám doma dva Google Nest Mini asistenty, protože jsou jednoduše tak levné, že jsem rovnou koupil do každé místnosti jeden. Právě i cena rozhodně pomohla popularizaci těchto zařízení. Pojďme se tedy zamyslet a podívat se, jak by mohla vaše domácnost vypadat třeba už za pět nebo deset let.

CHYTRÉ REPRODUKTORY VŠUDE

Nebudu chodit okolo horké kaše a začnu rovnou reproduktory, o kterých jsem už mluvil. Google, Amazon i Apple mají solidní nabídku takzvaných chytrých reproduktorů, které fungují jako hlasoví asistenti. Můžete s nimi ovládat zbytek vaší chytré domácnosti, zapínat pomocí nich časovače nebo se jich ptát na otázky. Nejpraktičtějším využitím je podle mě však stále fakt, že skoro všechny chytré reproduktory od těchto značek jsou i dobrými reproduktory a skvěle se hodí i na poslech hudby. Ať už třeba do pozadí, pokud si koupíte jen malý reproduktor, nebo si můžete hudbu užít naplno, když sáhnete po něčem pořádném, jako je Google Nest Audio. Tyto repráky navíc můžete chytře propojit a spustit hudbu v několika místnostech zároveň, stejně tak je připojit k televizi a používat je ve stereo konfiguraci. Možností je spousta a myslím si, že s klesajícími cenami mají tyto asistenti stále větší budoucnost.

Z HLOUPÝCH ZAŘÍZENÍ SE STANOU CHYTRÁ

Pojďme ale na něco zajímavějšího. Je totiž spousta zařízení, u kterých by vás možnost nějaké chytré funkcionality ani nenapadla. Žijeme však v době Kickstarteru, a tak si dnes můžete klidně koupit chytrý kávovar, lednici, konvici, toaster nebo solničku, která umí být zároveň malým reproduktorem. Až teda na tu solničku mohou mít však všechny tyto věci docela praktické využití. Lednice vám připomene, co musíte nakoupit. Konvice nebo kávovar se zase samy ráno zapnou, abyste nemuseli na nic čekat a vzít si váš ranní nápoj rovnou. A toaster? Ten vám umí na toast vypéct třeba obrázek... ok, to není tak moc praktické. Všechny tyto produkty mohou však teoreticky mít integrovaný mikrofon a reproduktor a umím si tedy představit, že za 5 let budu řvát přes pokoj na svoji chytrou konvici, aby mi udělala čaj, zatímco já budu těžce pracovat... nebo hrát League of Legends.

CHYTŘEJŠÍ TELEVIZE A MONITORY

Další chytrou věcí, kterou už nejspíš má většina z vás doma, je chytrá televize nebo monitor. A umím si představit, že v budoucnu si tato zařízení najdou ještě větší využití. Dnes už do nich totiž můžete streamovat hry z cloudu a hrát tak bez počítače, dívat se na streamovací služby, ovládat vaši domácnost nebo prohlížet internet. Je pravda, že tato zařízení jsou stále trochu pomalejší, ale už se dostáváme do bodu, kdy se dají používat na víc než jen sledování obsahu. A to je podle mě zajímavá budoucnost.

Jedním z těchto monitorů je i Smart Monitor M8 od Samsungu, který je sponzorem této epizody.

CHYTRÉ KAMERY VENKU I UVNITŘ

Chytré kamery už dnes nejsou žádnou novinkou, ale vsadím se, že v budoucnu toho budou umět ještě víc. Pěkný koncept představila například Meta, kdy kamery ve vašem bytě byly schopny sledovat pozice různých předmětů a následně vám je ukázaly skrz brýle pomocí rozšířené reality. Pokud byste tak nemohli najít klíče, stačilo by se zeptat vašeho asistenta a on by vám přesně řekl, kde jsou. Kamera ve vašich předních dveřích by zase dovnitř pustila kurýra, ale nechala by ho jít dál než do chodby, přičemž živý přenos všeho, co se děje, byste klidně mohli sledovat z vašeho telefonu, zatímco jste v práci. Pokud máte dům, kamery by mohly otevřít branku vašemu sousedovi, vašim dětem, ale ne náhodnému člověku. Možností, jak využít rozpoznávání tváří a objektů, je opravdu spoustu. Otázkou ovšem  je, jak moc si necháme v tomto směru narušit naše soukromí.

CHYTRÉ FUNKCE, SE KTERÝMI SE POČÍTÁ UŽ OD ZAČÁTKU

Potom jsou zde termostaty, žárovky a chytré žaluzie. Ty už se k nám do bytů a domů prosazují docela rychle. Zajímavé to však začne být, když se domy s těmito chytrými zařízeními staví už od základu. Vše je pak pěkně integrované a nestane se vám, že si ručním vypínačem úplně vypnete vaši chytrou žárovku. Zároveň mohou tato zařízení krásně spolupracovat a žárovka se tak nezapne, pokud je venku ještě světlo, místo toho se roztáhnou žaluzie. Termostat vám mezitím zajistí, abyste zbytečně neplýtvali energiemi v místnostech, ve kterých nejste. K tomu je samozřejmě zapotřebí i větší množství senzorů, které sledují váš pohyb v domě, ale s klesajícími cenami už to začíná vypadat jako docela dobrý způsob, jak si zařídit topení ve vaší domácnosti.

JAK VŠE FUNGUJE DOHROMADY

Kdybyste se mě zeptali, která z věcí na tomto seznamu mi přijde nejdůležitější, tak vám asi řeknu, že ani jedna. Důležité totiž je, jak to vše bude fungovat dohromady. Jak senzory a kamery u vás doma mohou spolupracovat právě se žárovkami, termostaty, reproduktory nebo klidně i s tou blbou konvicí. Nově se také konečně začíná rozšiřovat univerzální protokol Matter, který nám umožní všechna tato chytrá zařízení snadněji propojit. Takže osobně vidím velkou budoucnost spíš právě v těchto integracích.

Upřímně jsem opravdu zvědavý, jak to s těmito věcmi dopadne. Ne všichni si totiž jsou ochotni narušit soukromí. I to je jeden z důvodů, proč si myslím, že se extrémní věci jako nový robot od Amazonu nikdy do domácnosti většiny z nás nedostane.