Videohry hraji už od dětství, ale teď, když se mi z označení " mladá dospělá" pomalu vytrácí "mládí", začínám prožívat herní krizi. Čirá radost a uspokojení z hraní začaly s věkem slábnout, ale myslím, že jsem našla řešení, jak znovu zažehnout vášeň pro nové virtuální zážitky. UltraWide zahnutý monitor! Zní to banálně, a když mi na stole přistál třicetipalcový Xiaomi Curved Gaming Monitor, žádné vzrušení jsem zprvu necítila. Ano, vím, že výrazně širokoúhlé monitory hýbou herním světem už opravdu dlouho, ale protože jich je na trhu opravdu hodně, člověk akutně potřebuje tip na solidní výkon za rozumnou cenu. Pokud jste se ocitli v podobné situaci jako já, nebo vás jednoduše nudí rovina vašeho herního příslušenství, zahněte svému starému monitoru. A já vám řeknu, proč je tento zvlněný kousek dobrou volbou!

První věc, která upoutá pozornost, je 30-palcová úhlopříčka, a mě okamžitě napadlo dohnat staré resty s Death Stranding. Díky větší ploše je monitor ideální pro rozsáhlé scenérie příběhových a strategických her. Pokud jsou však vaší vášní spíše FPSky, nemusíte se bát, že byste nestačili reagovat na změny v periferních částech obrazovky. Díky poměru stran 21:9 se obraz neroztáhne, dojde pouze k rozšíření viditelné plochy a zakřivený displej poskytne dostatečný komfort.

Pokud máte rádi velké monitory k počítači, zakřivení je pro pohodlí očí nutností, protože kopíruje zorné pole, abyste nemuseli přeostřovat na delší vzdálenost. Kromě hraní her se samozřejmě skvěle hodí i pro sledování filmů, protože vyplňuje celý prostor, který jsme schopni okem vnímat, a přibližuje se kinoformátu. Monitor má míru zakřivení 1800R, tedy poloměr o velikosti 1800 mm, což znamená, že nepatří k těm nejzaoblenějším, ale přesto zaručí realističtější zážitek i v případě, že zatoužíte po simulátoru, jako je Forza Horizon.

Kromě hraní her je Xiaomi Curved kompatibilní s celou řadou digitálních koníčků a aktivit. Vzhledem k tomu, že jsem zvyklá stříhat videa i na notebooku s jednou obrazovkou, vidět časovou osu videa celou a navíc několik vrstev najednou je luxus, od kterého se mi po tomto hardware testu bude jen těžko odvykat. Počítejte ovšem s tím, že rovné linie nebudou vždy vypadat rovně a mírné zkreslení, kterého si běžně nevšimnete, bude při práci s pokročilejší grafikou trošku vadit. Na druhou stranu je monitor vybaven funkcemi podporujícími produktivitu, jako jsou režimy Obraz v obraze a Picture-by-Picture, které zajišťují přehlednost i efektivitu.

Přečtěte si také: ViewSonic představuje herní OLED monitor XG272-2K-OLED

Přestože monitor s úhlopříčkou 30 palců nabízí relativně "nižší" rozlišení 2560 × 1080 pixelů, při standardní vzdálenosti jsem si žádného rastrování ani problémů s ostrostí nevšimla. Navíc pokud jde o hraní her, nižší rozlišení tolik nezatěžuje grafickou kartu. Jemnost obrazu tedy byla dostačující, ale je třeba podotknout, že rozlišení závisí také na vaší herní výbavě a výkonu počítače.

Okay, tohle byly pořád jenom hranolky, takže pojďme na steak. Monitor s VA panelem disponuje kontrastním poměrem 3000:1, takže má nejen skvělý kontrast, ale vyniká také v zobrazení tzv. hluboké černé. Jeho největším benefitem je však 200Hz obnovovací frekvence a i zde budete pro maximální potenciál potřebovat kvalitní grafickou kartu, ale ta plynulost je znatelná. Zejména pokud dáváte přednost kompetitivním titulům. V úvahu je však třeba brát i dobu odezvy, tedy čas, za který se pixel na vaší obrazovce dokáže překreslit. Čím je totiž tento parametr vyšší, tím znatelnější je ghosting u rychle se pohybujících objektů. Xiaomi Curved nabízí dobu odezvy 4 milisekundy, což je pro hraní her optimální. Podporuje také technologii AMD FreeSync Premium, která nutí monitor pracovat na stejné frekvenci jako grafický procesor a pomáhá eliminovat sekání obrazu.

Mezi další specifikace patří 99procentní pokrytí barevného spektra sRGB, což je fantastické pro digitální obsah, ale úpravy obrázků pro tisk bych vynechala. Koneckonců, tento aspekt od herního monitoru ani nikdo neočekává. Obrazovka je vybavena jasem 300 nitů, ale potěší i technologie DC dimming, která snižuje blikání, a režim Low Blue Light pro redukci modrého světla. Obě technologie chrání oči a zabraňují nepohodlí při delším používání. V neposlední řadě je třeba vyzdvihnout i jednoduchou a intuitivní navigaci v menu.

V neposlední řadě vás bude zajímat konektorové vybavení. Na zadní straně najdeme standardně napájecí port, dva HDMI porty, Display Port a jack pro sluchátka. Musím říci, že cable management je vyřešen velmi elegantně pomocí plastové krytky a v kombinaci s uhlazeným čistým designem působí monitor velmi příjemným dojmem. Aby toho nebylo málo, je opravdu lehký a kromě adaptéru najdeme v balení také na můj vkus poněkud krátký Displayport kabel. Bohužel pivot neumožňuje nastavit výšku a musíte se spokojit pouze se změnou náklonu. Součástí balení jsou však i šroubky pro uchycení podle standardu VESA, takže monitor můžete připevnit na držák.

Abychom to shrnuli, Xiaomi Curved Gaming Monitor je ve své kategorii vynikající volbou určenou především pro hráče. Mohli bychom se bavit o nějakých kompromisech, ale v této cenové relaci je to bezkonkurenční volba, po které byste měli sáhnout. Zvláště pokud jste již utratili většinu svého pc rozpočtu za grafickou kartu nebo procesor, ale přesto potřebujete kvalitní monitor, který vám nezkazí zážitek z hraní.