V životě téměř každého člověka nastane chvíle, kdy ho koupě vysavače nadchne stejně jako nový pár tenisek nebo jiná zábavná elektronika. Pokud i vy toužíte skočit do županu, hodit své aristokratické já do pohody a prohlásit: „Charlesi, ukliď našich 30 metrů čtverečních,“ zpozorněte. Mám tu totiž robotický vysavač od společnosti Niceboy s názvem ION Charles Q10, kterému se teď podívám ... na smetáčky. 

Charles vám přijde v balení s dokovací stanicí, která slouží jako samosběrné odpadní zařízení a zároveň nabíjecí základna. Displej zobrazuje úroveň nabití, přičemž výdrž je celkem solidní. Po vysátí zhruba 50 metrů čtverečních neklesla baterie pod 70 procent, což není špatné. Vysavač je navíc samostatný a po každém luxování nebo naplnění prachové nádoby se automaticky vrací „do domečku“, aby se vyprázdnil. Podle udávaných specifikací je kapacita sběrné nádoby 3,2 litru, takže na ni pravděpodobně nebudete muset sahat celé týdny. 

Charles je však pro nepořádek v bytě trojnásobnou hrozbou, protože kromě klasického vysávání umí také, jak tvrdí Niceboy, pokročile mopovat. Nevím, co to přesně znamená, ale z mých vlastních pozorování vyplývá, že vysavač umí namokro vytřít podlahu. K tomu se ale ještě dostaneme. Třetí Charlesovou zbraní je pak UV-C sterilizace, což je, jak jsem pochopila, ničení mikroorganismů pomocí ultrafialového záření. Vysavač sice značně znepokojoval mého psa, ale mohu říct, že jeho chlupů na podlaze se zbavil opravdu dobře. Jeho filtrační systém by totiž měl zachytit i ty nejmenší částečky a alergeny. Každopádně je Charles velmi tichý, takže pokud máte domácího mazlíčka, který se děsí klasického hučícího vysavače, pravděpodobně si spíše zvykne na tento malý přístroj. Ale líbit se mu to stejně nebude.

Abyste však odemkli plný potenciál Charlese, musíte ho propojit s mobilní aplikací, ale tady pro mě nastal malý problém. Především je dobré vědět, že vaše WIFI síť musí vysílat na frekvenci 2,4 GHz, což pro mou domácnost s 5GHz pásmem není úplně ideální.

Abych to vysvětlila, můj router vysílá v obou pásmech, ale zařízení to vidí jako jednu wifi síť, přičemž si sami vybírají frekvenci dle potřeby a stability. Jenže Charlesova apka to neumí a nechtěla se připojit, dokud jsme router manuálně nerozdělili na dvě pásma resp. dvě wifi sítě. Méně zkušenému uživateli se však do takového nastavení nebude chtít hrabat, což může být trochu frustrující. Nutnost přepínat modem kvůli vysavači je tak nepříjemnost, se kterou je třeba počítat, pokud máte vysokorychlostní internet. 

Co už je větší nepříjemnost, je samotné spárování s aplikací. Návod nabízí dva režimy připojení, ale instrukce v samotné aplikaci vůbec neodpovídají rozmístění tlačítek na vysavači a dokovací stanici, ba dokonce ani pouhému popisu v přiloženém manuálu. Ve výsledku bylo připojení vysavače k aplikaci mnohem složitější, než by podle návodu mělo být. Q10 je však stále relativní novinkou, takže lze očekávat, že Niceboy s budoucí aktualizací apliakce vyřeší i toto.

Naštěstí, když se Charles konečně připojí, nabídne vám celou řadu předvoleb pro úklid. Kromě automatického režimu, tj. vysávání všeho, co stojí v cestě, si můžete zvolit čištění jednotlivých místností nebo zón, které si označíte na mapě. Na takzvané „bodové čištění“ obvykle používám jezevčíka, ale pokud se vám něco rozlije nebo vysype, můžete Charlese poslat na konkrétní místo. Ještě předtím mu však doporučuji odmontovat metličky, protože právě s nimi chudák rozháněl rýži do všech koutů místnosti a ve výsledku luxoval celou kuchyň. Co se týče zmíněného inteligentního mopování, vysavač obsahuje duální nádobu na prach a vodu, a dokáže tak vysávat i mopovat zároveň. Po nasazení mopovacího nástavce můžete v aplikaci kontrolovat vlhkost a vysavač má dokonce senzory, které detekují koberec. Funkce Y-mopoing způsobí, že Charles bude vytírat ve tvaru písmene Y, a příjemné je, že podlahu skutečně vytře, ale nenamočí se tolik jako klasický mop. Pro dřevěné povrchy v mém bytě docela příjemné. Navíc balení obsahuje i další rozmanité kartáče na různé typy povrchů. 

V aplikaci si můžete naplánovat dobu úklidu a sledovat jeho průběh v reálném čase nebo dokonce Charlese ovládat ručně. V jednotlivých místnostech lze přednastavit režimy úklidu a přizpůsobit si je na míru. V případě, že se vám vysavač zamotá do internetového kabelu pod skříní, jako se to stalo mně, můžete ho snadno najít. Charles se totiž sám ohlásí a umí mluvit česky, anglicky i slovensky. 

Přečtěte si také: Úklid nikdy nebyl snazší - Niceboy ION Charles i8

Jeho největší výhodou pro mě bylo, že se hladce dostane pod nábytek, ale nenaráží do něj, přičemž má vysoká kolečka a zvládá se pohybovat relativně plynule. Trpí problémem, který má většina robotických vysavačů, a sice že se v menších bytech nedostane do každé skuliny. Rovněž není tak účinný při úklidu rohů místnosti. Na druhou stranu kromě antikolizního senzoru dokáže předcházet i pádům ze schodů. Jeho navigační systém LiDAR umí pěkně zmapovat celý byt, ačkoli u mě ho zpočátku zmátla vestavěná skříň se zrcadlovými dveřmi , ale poradil si.  

Abychom to shrnuli, Charles je nice boy, který je vhodný zejména pro alergiky a chovatele, kteří potřebují vysávat častěji než zbytek lidstva. Jeho výkon, výdrž a funkce nejsou vzhledem k ceně vůbec špatné, ale má několik specifikací, které je třeba před koupí zvážit. Například nutnost přepínat pásmo domácí wifi, ale také to, zda bude schopen ve vaší domácnosti naplno využít svůj potenciál. Výše zmíněné menší rozměry bytu v kombinaci s hustě naskládaným nábytkem jeho efektivitě příliš neprospějí. Pokud však nebydlíte v krabici od bot, nechte Charlese směle vyběhnout do koberce.