Pokaždé když někoho vidím, jak si kráčí ulicí a na uších má obří headsetová sluchátka, říkám si: proč? Proč bych se měla táhnout s velkými sluchátky, které přitahují veškerou pozornost, protože nejenom, že je většina z nich na mou hlavu velká, ale ještě každý kolemjdoucí ví naprosto přesně, co dělám? No, kupodivu to má více než dobrý důvod.

Headsetová sluchátka se totiž od svého vzniku posunula z hlediska designu i funkčnosti. Taková sluchátka zvládají vykouzlit nádherný čistý zvuk, disponují třemi režimy propustnosti, vydrží více než týden bez nabíjení a jsou tak kompaktní, že zaberou minimum místa v batohu. A navíc právě tato sluchátka dokáží něco, co zbylých 99 % ne. Mít taková sluchátka už není známka nevkusu, ale spíše prestiže. A jak taková prestiž přesně vypadá mi dokázala společnost Creative se Zen Hybrid Pro Classic. S těmito sluchátky jsem strávila přibližně tři týdny. Používala jsem je doma při hraní, v kanceláři při práci, a ano, i navzdory svým předsudkům jsem s nimi chodila ven. A můžu vám říct, že už chápu proč.

Sluchátka Creative Zen Hybrid Pro Classic jsou na první pohled zcela obyčejná sluchátka menšího rozměru. Nedisponují žádnými blyštivými ani okrasnými ornamenty, jediné, co nesou, jsou tlačítka pro rychlé ovládání, ať už hlasitosti, zapnutí či vypnutí mikrofonu, případně nastavení režimů propustnosti. Ale výměnou za to jsou lehká a hlavně kompaktní. A jen taková maličkost mi udělala velkou radost. Sluchátka totiž můžete složit do sebe a vytvořit z nich takový malý balíček, který se mi v klidu vešel do mého batohu s oblečením, notebookem, knížkou, peněženkou, kartáčem, kosmetickou taštičkou… no, asi chápete, že toho v tom batohu nebylo málo.

Jenomže kompaktní konstrukce není to jediné, co musí za mě dobrá sluchátka splňovat. Jelikož mi kdejaká headsetová sluchátka vadí, a i po malé chvilce jejich užívání mě rozbolí uši, musí být taková sluchátka zejména pohodlná. A s radostí můžu říct, že Zen Hybrid Pro Classic se řadí k těm, které tuto podmínku splňují. Až mě překvapilo, jak jsme s nimi bezmyšlenkovitě zvládla fungovat i několik hodin. Nemají totiž pouze pěnové náušníky, ale také „čelenku“ z paměťové pěny.

No dobrá, ale jenom proto, že jsou sluchátka pohodlná a mají šikovnou konstrukci, neznamená, že bych s nimi měla jezdit autobusem a ukazovat je světu, ne? To přece není ten hlavní důvod, proč je všichni nosí. Zcela logicky to bude kvůli zvuku. Musím uznat, že k takovému otestování jsem přistupovala s malými předsudky. Osobně si vystačím s bezdrátovými špuntovými sluchátky, které mají za mě zvuk skvělý. Rozhodně nejsem žádný audiofil, byť poslouchám hudbu každý den, a tak jsem si říkala, že rozdíl, mezi mými sluchátky a těmito, tak úplně nepoznám. No, poznala. Nejenom, že sluchátka zvládají přenést zvuk v krásné kvalitě, ale také ho zvládnou přenést ve větší hlasitosti. Ve vlaku jsem si tak užívala plné rozpětí skladeb jako Herald of Darkness od Old Gods of Asgard nebo I’m Just Ken od Ryana Goslinga. Možná chcete právě namítnout, že ve vlaku, natož třeba v metru, jsem si asi těžko užívala krásného zvuku, když kolem mě muselo všechno hučet nebo mě musela vyrušovat hlasitá konverzace spolusedících. Na to vám řeknu jen jedno: aktivní potlačení zvuku. Přesně tak, společnost Creative rozhodně za zenitem není, a proto počítala i s nastavitelnou propustností. Mohla jsem si tak vybrat, zda chci hluk kolem sebe utlumit a vychutnat si jízdu, popřípadě utlumit hlasité kolegy v práci, abych se mohla konečně soustředit na práci. Zrovna tak jsem ale mohla zvolit ambientní režim, který udělá naprostý opak a hluk okolí se pokusí zvýšit. Důležité je slovo pokusí.

Pokud jste totiž jako já zvyklí na režimy propustnosti u sluchátek špuntových, kde jsou rozdíly mezi režimy znatelné, musíte se připravit na to, že tady tomu tak docela není. Samozřejmě, obzvlášť režim aktivního potlačení zvuku rozpoznáte, pokud se nacházíte na hlučném místě. Jenomže, protože už určité odhlučnění přichází s nasazením sluchátek, které vám obepnou celé uši a zvuk tak automaticky utlumí i bez režimu, dává smysl, že rozdíl po zapnutí aktivitního odhlučnění nebude tak znatelný. Rozhodně je ale funkční.

Dobře, to máme pohodlnou konstrukci, velmi dobrý zvuk i různé režimy propustnosti. Takže mě napadá zásadní otázka: kde všichni lidé, kteří chodí po ulici, tak velká sluchátka nabíjejí? Takový headset musí žrát velké množství baterie, která při celodenním používání přece nevydrží. Osobně navíc patřím k lidem, kteří bez sluchátek neopustí domov a v uších, nebo v tomto případě na uších, je mají, i když jdou vyhodit odpadky. Sluchátka tak se mnou bývají na každém kroku a všichni jste určitě zažili situaci, kdy vyjdete ven – nejlépe ještě pospícháte – nasadíte si sluchátka a ta sluchátka jsou vybitá. Představa, že se mi tohle stává s headsetem téměř pokaždé, byla nepříčetná. A tady nastala chvíle, kdy jsem ztratila veškeré pochybnosti. Ta sluchátka totiž za celé třítýdenní užívání potřebovala nabít… jednou. Chápete, jen jednou. A to jsem se ujistila, že je používám, kdy můžu. Creative Zen Hybrid Pro Classic totiž disponují takzvaným Bluetooth Low Energy a název je více než vypovídající. Jedná se o nový zvukový standard, který spotřebovává méně energie a podporuje efektivnější zvukový tok. V číslech to znamená, že vám sluchátka bez zapnutého režimu potlačení hluku vydrží přibližně 100 hodin a se zapnutým režime hodin 80. A když už se vám vybíjí stačí vám takových 5 až 6 minut, než je budete moci pár hodit používat znovu. Takže taková win-win situace.

A to není jediný flex, kterými sluchátka disponují. Konečně se dostáváme k té ojedinělé funkce. K pravé kráse tohoto zařízení. Specificky sluchátka Zen Hybrid Pro Classic zakoupíte s vysílacím modulem. V praxi to znamená jediné: zatímco jsem v práci – při obědové pauze samozřejmě, ehm – sledovala video na YouTube, mohla jsem k sledování přizvat třeba Gelua, který se s druhými sluchátky připojil k modulu a do obou se vysílal stejný zvukový výstup. Nerušili jsme tak Fiolu, který zrovna potřeboval namlouvat svou recenzi. Nebo když jsem hrála na konzoli PlayStation a chtěla si ve hře atmosféru užít, nasadila jsem si sluchátka a druhé dala Fiolovi, který mě při hraní sledoval a o nic tak nepřišel. Dokáži si zároveň představit, že vysílací modul může fungovat pro rodiny, kteří nechtějí rušit zbývající členy při sledování filmu či seriálu. Anebo v otevřených prostorech jako jsou muzea či výstavy, které často nabízejí doprovodný komentář. Tohle se Creativu rozhodně povedlo. A od věci není ani zmítit možnost připojení k více zařízením současně. Jednoduše jsem tak mohla mít sluchátka připojená k počítači a pracovat kupříkladu na střihu recenze a zároveń k mobilu. Když mi někdo volal, sluchátka se automaticky přepnula k mobilu a nemusela jsem nic řešit. Skvělý.

Co mě ovšem naopak maličko zklamalo, je skutečnost, že sluchátka se opravdu zaměřují na Bluetooth a pouze Bluetooth. To znamená, že neexistují žádné další alternativy připojení jako je samostatný USB modul či drátové připojení. Takhle vy ta sluchátka můžete připojit skrz zmiňovaný vysílací modul. Ten totiž prakticky jako USB modul funguje akorát s tím rozdílem, že sluchátka nebudete mít zaznamenána počítačovým systémem a pokud byste si řekněme, chtěli upravit jejich barevné osvětlení či využít jednoduché ekvalizace zvuku skrz softwarovou aplikaci Creative, museli byste je připojit klasickým způsobem. A nutno také říct, že Bluetooth je… no, Bluetooth. Připravte se tak na klasické neduhy bezdrátového připojení jako složitější konektivita ke stolnímu počítači. Chvilkami jsme měla se sluchátky potíže, protože mi vypadával signál. To ovšem spravilo dokoupení USB přijímače Bluetooth a logicky se mi tak to stejné nedělo v případě telefonu či notebooku, tedy přenosných zařízení, které mají tento přijímač silnější. V ostatních případech tak Bluetooth fungovalo, jak mělo a zejména musím vyzdvihnout dobrý dosah. Se sluchátky jsem mohla projít většinu kanceláře i bytu a přenos dat byl stále na velmi dobré úrovni.

To se mi hodilo zejména během schůzek a v případě, kdy jsem musela od počítače odběhnout. A mnozí určitě v takové situaci ocení i odnímatelný mikrofon. Od toho rozhodně nechtějte zázraky, jak můžete slyšet, na dabování či rozsáhlou audio produkci mikrofon stavěný není, ale zejména na schůzky, potažmo pro klábosení na Discordu nebo pro dorozumívání během hraní, je mikrofon více než dostačující. Navíc nemusíte mít mikrofon připojený neustále. Chcete-li se sluchátkami pouze přijmout hovor, mají mikrofon i integrovaný přímo do konstrukce, takže vás volající v pořádku uslyší.

Sluchátka Creative Zen Hybrid Pro Classic tak dostávají svému jménu. Za celou dobu jejich používání mě dokázali přesvědčit o tom, proč se někteří lidé procházejí s headsety na uších. Protože zejména na to jsou sluchátka se svým čistým zvukem, kompaktní konstrukcí, režimy propustnosti a neuvěřitelnou výdrží baterie jako dělaná. A dokonce mi pomohla najít taková, která vyhovují i mě. Po tolika ozkoušených headsetech jsem si nedokázala představit, že bych s některým dokázala fungovat jak venku, tak uvnitř déle než jednu hodinu. Připočtu-li ještě neméně důležitou funkci vysílání, dělá to ze sluchátek Creative Zen Hybrid Pro Classic ideálního parťáka na jakoukoli cestu. Teda, alespoň na tu mou další. Jak to máte s bezdrátovými sluchátky vy? Patříte k lidem, kteří nedají na headsety dopustit a procházejí se s nimi i po rušném městě? To nám určitě nezapomeňte dát v komentářích a protože u nás už určitě máte odběr, budu se těšit zase někdy příště. Třeba si v dalším testu rozbořím představu o důležitosti nějaké další technologie.