HARDWARE TEST
Několikrát do měsíceRecenzujeme a testujeme různá zařízení, herní periférie a nečekané gadgety. Zkoumáme nejen technologické novinky, ale celou řadu známých i méně známých produktů z IT světa.
Učinkují
Proč byste měli chtít monitor QD OLED? Otestovali jsme MSI MEG QD
Máte ten správný věk na to, abyste si splnili svůj dětský sen o špičkovém hraní videoher ve vysokém rozlišení. K velkému zklamání vašich rodičů jste si místo hypotéky na byt pořídili prémiovou grafickou kartu. Sedíte ve vaně s ledem, chladíte si díru po ledvině a přemýšlíte, proč stále nedokážete dosáhnout plného potenciálu svého nadupaného hardwaru. Váš starý monitor mezitím v koutě tiše sbírá mrtvé pixely a po pěti letech služby se problikává na onen svět. Přesně tak, chyba, kterou všichni neustále opakujeme, je to, že šetříme na kvalitě obrazu. Jsem Andrea a jsem závislá na monitorech. Na stole mám tři a ve wishlistu čtvrtý ale díky MSI MEG 342C QD si začínám myslet, že mi možná opravdu potřebujem jen jeden.
Na první pohled tu máme 34palcový monitor s poměrem stran 21:9 a rozlišením 3440 × 1440 pixelů. Tento kousek patří k první generaci MSI OLED, který nabízí mimořádně působivou perspektivu, umocněnou zakřivením 1800R. Poskytuje totiž obrovský prostor pro hraní her, ale i profesionální práci nebo sledování filmů. Plocha je ideálně velká na multitasking i díky možnosti optimálního rozložení oken na obrazovce a i čitelnost textu mi přišla příjemná. Nemluvě o tom, že monitor umožňuje měnit režim podle toho, zda právě čtete, pracujete nebo sledujete seriál. Ultrawide lahodí zejména při editaci videa, protože celé střihové pole máte jako na dlani. Samozřejmě nejvíce jsem si monitor užila při hraní Tomb Raideru a mé klasiky Zaklínače 3, ale je prakticky jedno, jakou hru spustíte, protože ten zážitek je pecka.
Rozlišení je ostatně trojnásobkem formátu Full HD a ve srovnání se 4k je monitor mnohem méně náročný na grafický hardware. V podstatě tak ke krásnému hernímu výkonu postačí i karta vyšší střední třídy a nebudete mít pocit, že vám něco chybí. Potěší také obnovovací frekvence 175 Hz a doba odezvy 0,03 milisekundy. V překladu: více hertzů a nízký čas odezvy panelu jsou skvělé kombo proti ghostingu, blikání a záškubům obrazu. MEG 342C QD je však vybaven také synchronizační technologií FreeSync. Jedná se o tzv. VRR technologii , kdy monitor dokáže měnit rozsah obnovovací frekvence v závislosti na fungování grafické karty. Adaptivní obnovovací frekvenci nakonec využijí i konzoloví hráči, a to díky rozhraní HDMI 2.1. Pravděpodobně ocení též konzolový mód a funkci CEC na ovládání zařízení jedním ovladačem. Ve výsledku se tak můžete směle pustit do FPS her či závodních simulátorů nebo jen zběsile scrollovat internetem a obraz zůstane krásně plynulý.
Tím největším benefitem monitoru je ovšem to, že se jedná o OLED panel. A ne jen tak ledajaký OLED, ale Quantum Dots OLED, což nejenže zní super vědecky, ale je to vlastně OLED na steroidech. Samotný OLED na rozdíl od běžných LCD monitorů nepotřebuje podsvícení, protože svítí přímo pixely, pomocí organických diod, které generují světlo, působením elektrického proudu. Jsou mnohem menší než běžné LEDky, a dokáží tak vyskládat celý obraz, čehož výsledkem jsou živější a bohatší barvy, vysoký kontrastní poměr i schopnost zobrazit absolutní černou.
Navíc jsou tyto panely, jak jste si mohli všimnout u doby odezvy, extrémně rychlé. OLED má bohužel i nevýhodu v podobě nižšího maximálního jasu, což ale řeší již zmíněný QD-OLED. Ten má totiž na sobě dvě vrstvy - OLED buňky, vydávající modré světlo, a nad nimi kvantové body, které vyzařují barvy. Monitor má tedy širší barevný gamut a předchází ztrátě jasu. MEG 342C QD dosahuje svítivosti až 1000 nitů a navíc obsahuje technologii HDR, čímž je obsah detailnější i mnohem realističtější. Nemusíte se však obávat únavy očí a nepohodlí, protože monitor díky technologii Less Blue Light Pro produkuje méně modrého světla než běžný LCD, ale kvalita obrazu je zachována bez přílišných žlutých tónů. Vydržíte u něj klidně i maraton Harryho Pottera a pak čtyři hodiny Hogwarts Legacy v naprostém komfortu. Příjemným bonusem je pak antireflexní povrchová úprava displeje.
Monitor mi skvěle posloužil například při coloringu, který bývá obvykle trošku problematický, ale podle MSI má 10bitový RGB panel továrenskou kalibraci na co možná nejpřesnější barvy. Tomu napomáhá i 110% pokrytí barevného prostoru DCI-P3. Samozřejmě v menu můžete obrazovku podrobně nastavit podle potřeby, a pokud nechcete používat těžkopádnější ovládání na zadní straně, stáhněte si aplikaci Gaming Intelligence. Monitor má však také zabudovaný světelný senzor, který automaticky detekuje okolní zdroj světla a pomocí umělé inteligence optimalizuje jas obrazovky. Funkce Spectrum Bar zase umožňuje ovládat RGB pásek na spodní straně a sladit si svá hardwarová světílka s jakýmkoli jiným produktem, který využívá technologii Mystic Light. Tuto vychytávku lze rovněž synchronizovat s děním na obrazovce, což při hraní působí velmi atmosféricky. Docela mě překvapilo, jak silně proužek svítí, takže když jej zhasnete, máte jednoduše malou lampičku.
Uvnitř se nachází aktivní chlazení s větráčkem, které je však velmi tiché. Pokud vám to přece jen nevyhovuje, stačí si počkat, protože druhá generace MSI monitorů přinese hned několik změn, včetně pasivního chlazení.
Na zadní straně pod elegantním krytem najdeme konektory: dva HDMI, jeden Displayport, USB typu C, které tradičně přenáší i obraz, USB typu B a kombinovaný audio jack . Z boku se pak nalézá vestavěný USB hub se dvěma rychlými konektory USB typu A a jackem pro mikrofon i sluchátka. Celkově je monitor díky plastovému tělu velice lehký a zároveň není tak obskurně velký, aby vám reproduktory visely po okrajích stolu.
Jedním z problémů OLED monitorů je vypalování panelu, ale MSI zde přikládá aplikaci OLED Care, která výrazně snižuje stárnutí obrazovky. A to konkrétně pomocí funkcí, jako je Pixel shift, Panel Protect nebo Static Screen Detection. S novou generací pak přichází OLED Care 2.0, která tuto ochranu ještě vylepšuje.
Kamenem úrazu pro mnohé může být právě cena, ale zde je třeba říci, že se jedná o skutečně špičkový monitor, který má krásně syté barvy, hlubokou černou, neuvěřitelný kontrast, rychlou odezvu a plynulý, ostrý obraz. Široká škála nastavení dává možnost vytvořit si ideální podmínky pro audiovizuální tvorbu, ale samozřejmě i fantastický zážitek z hraní. Popravdě řečeno, monitoru nemám moc co vytknout, snad kromě těžkopádného a nešikovného ovladače menu na zadní straně.
MSI ostatně letos uvádí celou generaci modelů s technologií QD- OLED a novinky pokrývají úhlopříčky od 27 do 49 palců. Obnovovací frekvence najdeme v rozmezí 144 až 360 Hz a vybrat si můžete rovněž z celé škály rozlišení či poměrů stran.
Závěrem musím říci, že z dlouhodobého hlediska se investice do kvalitního monitoru vyplatí, protože teoreticky přežije hned několik vašich počítačových sestav a nakonec nebudete litovat ani koruny.