Pokud bych si měla koupit novou mechanickou klávesnici, šla bych na ten nejdostupnější internetový obchod, vybrala si tu, která se mi nejvíc líbí, ujistila se, že příliš necvaká a koupila ji. Jenomže, to by byla velká chyba. Klávesnice se totiž už dávno nedělí pouze na drahé mechanické a levné membránové.

Mechanická klávesnice není pouze jedna, jsou minimálně další tři, ze kterých si vybíráte. A to nás často staví před rozhodovací paralýzu. Přesně to se snaží vyřešit Yenkee se svou hotswapovou klávesnicí Yenkee Odyssey, která nám umožní zkombinovat nejenom tři, ale doslova všechny mechanické klávesnice světa do jedné. Do klávesnice, která vám nezabere příliš místa na stole, disponuje elegantním provedení v bílé a černé barvě a umožní vám vyměnit si spínače kdykoli si zamanete. Během pár minut tak ze své pisálkovské klávesnice, uděláte stroj hodný e-sportového turnaje.

Yenkee Odyssey tak není pouze herní klávesnice. Sama nese žluté spínače Gateron G Pro 2.0, které stojí přesně na pomezí gamingu a psaní a ačkoli se jedná o spínače příjemné i tiché na stisk, není to zdaleka to nejlepší, co vám klávesnice může nabídnout. Ta pravá sranda je totiž výměna či dokonce kombinace spínačů. Zatímco běžné klávesnice mají spínače zatavené do těla a vyjmout můžete maximálně hlavičky, Odyssey můžete kompletně rozebrat a vybrat si takové klávesové kombo, které nejvíce svědčí vašim prstům. Jak si ale takové spínače vybrat a proč bych vůbec měla spínače měnit? Přesně takovou otázku jsem si pokládala, dokud jsem si je sama nevyzkoušela. Uznávám, měla jsem to trochu jednoduší, protože jsem od Yenkee dostala hned čtyři odlišné druhy značky Durock.

JAK SI VYBRAT VHODNÉ SPÍNAČE?

Spínače se řadí do skupiny lineárních a taktilních. Lineární, jak už jejich název napovídá, mají lineární stisk a vyžadují minimální sílu pro to, aby vykonaly akci. Krokem kupředu jsou ještě rychlostní lineární spínače, které jsou nižší a doba, která uběhne mezi stiskem a akcí je tak ještě kratší. Ani jedny ale neobsahují drhnutí, které značí stisknutí klávesy. Může se tak jednoduše stát, že klávesa s lineárním spínačem nebude dostatečně stlačena a akci nevykoná. To mají na starosti taktilní spínače. Zádrhel zajistí, že je klávesa správně stisknuta a nedojde tak k vynechání ať už písmena či provedené akce. Logicky tak ale taktilní spínače vyžadují větší sílu stisku.

Takže lineární spínače jako Ultimate Black či Ice White Linear jsem ocenila zejména při hraní, protože jsem nemusela vynakládat takovou sílu a mohla jsem se více soustředit na hru. Při kompetitivním hraní mi o to víc pomohli spínače Indigo Primrose Speed, protože moje akce byly ještě rychlejší. Oproti tomu jsem s nimi mnohem více chybovala při psaní. Ukázat si to můžeme například na hře Typing of the Dead. S původními spínači Gateron G Pro 2.0 i vyměněnými Ultimate Black Linear jsem dosáhla pouze 89% přesnosti a skóre od 40 do 50 tisíc. S taktilními spínači T1 Teal Tacticale jsem ale dosáhla až 94% přesnosti a skóre přes 70 tisíc. A k tomu, abych pocítila rozdíl, jsem nepotřebovala jen hru, ale stačila mi práce v programu Word či psaní tohoto hardware testu. I když mi byly lineární klávesy pohodlnější na stisk a užívala jsem si, jak tiché byly, pocit z psaní byl zkrátka uspokojivější při použití taktilních.

Naopak hraní Fortnite či Tetrisu bylo s nimi úplný opak. Ačkoli jsou taktilní spínače přijatelné pro hraní, v porovnání s lineárními či rychlostními je pocit z hraní téměř neporovnatelný. A to proto, že kvůli přítomnosti zádrhelu nemůže být nikdy tak jemný.

JEDNA KLÁVESNICE NA HRANÍ, DRUHÁ NA PSANÍ

Yenkee Odyssey tak nelimituje své zaměření na herní klávesnici a psací klávesnici, jelikož si můžete sad koupit kolik chcete a vyměnit je podle toho, zda zrovna dopisujete seminární práci, nebo se chystáte pařit i přes noc. Výměna spínačů je navíc opravdu jednoduchá, v balení navíc dostanete šikovný nástroj na vyjmutí hlaviček i spínačů z klávesnice. Zvládnout to tak může kdokoli, i ten, kdo se v hardwaru tolik nevyžívá. Malinko problematická je ale rychlost. Jedna výměna v celé klávesnici zabere přibližně 30 minut, což rozhodně není něco, co bych chtěla dělat dvakrát nebo čtyřikrát denně.

Pokud tak nepracujete pouze ve všední dny a hraní si necháváte jenom na víkendy, bude se vám pravděpodobně hodit další řešení. A tím je druhá klávesnice. Já vím, pořídit si druhou naprosto stejnou klávesnici zní napoprvé šíleně a rozhazovačně. Jenomže vzhledem k nižší ceně klávesnice, která se pohybuje pod 3 tisíce korun, je taková možnost v porovnání s konkurenčními kousky naprosto smysluplná.

Přesně takhle jsem já strávila několik dní: jednu jsem si sestavila z lineární Ultimate Black a druhou jsem využila pro taktilní T1 Teal. Jedna na hraní, jedna na psaní. A dokonce jsem nezůstala jen u toho, zkusila jsem spínače i zkombinovat. Jedna má klávesnice tak nesla většinu taktilních spínačů, ale klávesy WASD sestávaly z lineárních Ultimate Black a šipky pro změnu z rychlostních Indigo Primrose. To byl teprve klávesový hybrid. A k mému překvapení to fungovalo více než dobře. Nevím, jestli je to zrovna doporučená cesta, ale je rozhodně možná.

TŘI MOŽNOSTI PŘIPOJENÍ

Takže, řekněme, že máme sestavenou naší jednu či dvě ideální klávesnice, jak je ale připojíme? No, možností máme opět více než dost, přesněji tři: skrze rychlostní kabel, USB modul či skrze Bluetooth. Dobrá otázka je proč mít až tři druhy připojení? No, kromě obligátního proč ne, to má další odůvodnění. Ač se to nezdá, s každým druhem spínačů a tedy zaměřením klávesnice na odlišnou aktivitu se mění i preference jejího připojení. Například, pro hraní jsem bezpodmínečně zvolila drátové připojení, které zajistilo jistotu, že mi připojení nevypadne uprostřed napínavého souboje. Klávesnice sice slibuje až 240 hodin výdrže baterie, ale to platí pouze při vypnutém podsvícení. Ale to já ráda a tak jsem se spokojila s poloviční výdrží.

Pro psaní jsem si pro změnu vystačila s bezdrátovým připojením skrze USB modul, který je uložen na zadní straně klávesnice. Jak to tak ale bývá, bezdrátové připojení je no, bezdrátové a dokáže s ním zacloumat i kdejaké smítko. Musíte si tak dávat pozor, že USB modul máte zapojený blízko klávesnice. Když jsem jej totiž zapojila z druhé strany stolního počítače, klávesnice se každých pár vteřin odpojila. Zrovna tak připojení klávesnice skrze Bluetooth nedopadlo zrovna slavně a klávesnice v takovém případě byla prakticky nepoužitelná. Jenomže zcela upřímně, Bluetooth není připojení, které byste měli v případě stolního počítače využít. Vhodné je ale na cesty, kdy jsem mohla klávesnici připojit ke svému ultrabooku nebo klidně ke Steam Decku, se kterým fungovala optimálně i proto, že přenosná zařízení mají obvykle silnější Bluetooth přijímač.

OVLÁDÁNÍ MÉDIÍ A RGB

Klávesnice Yenkee Odyssey se totiž řadí k takzvaným TKL klávesnicím či klávesnicím kompaktním se 75% rozložením těla. Zcela zjevně tak musíte obětovat například numerickou klávesnici, kterou ale kompenzuje její velikost. Nejenom, že si tak klávesnici můžete sbalit na cesty, ale získáte i více místa na stole, což se hodí zejména pro hraní frenetických stříleček. K mému překvapení ale klávesnice i přes redukci některých kláves obsahuje tohle kovové kolečko. To tu není jen pro zajímavý design, ale také ovládá média. Můžete tak zesílit či ztlumit zvuk jeho otáčením nebo přehrát i pozastavit skladbu jeho stisknutím.

A když už jsme u té hudby, je tu jedna věc, která mě naprosto uchvátila. Není to pravděpodobně tak skvělý jako vyměnitelný spínače nebo nízká odezva připojení, ale u téhle klávesnice dokáže RGB osvětlení reagovat na hudbu. Já vím, milujete to stejně jako já. A pokud náhodou ne, díky aplikaci Yenkee Odyssey si klávesnici můžete přizpůsobit svým představám i po softwarové stránce. Můžete si vybrat z více než 20 barevných režimů včetně vlnek, hvězd či si můžete nastavit herní režim, který vám osvětlí pouze šipky a WASD. Vybrat si tak můžete buď jakoukoli vlastní barvu či je-li vám jedna málo, můžete mít klidně celou duhu. Aplikace vám umožní i přemapovat všechny klávesy. Jednoduše jsem tak mohla příkazové klávesy F využít pro otevírání příhodných aplikací či her. A jste-li pořádní techničtí nerdi – myšleno v dobrém – můžete si nastavit i makra, což už je takový zlatý standard.

HOTSWAP NEBO DIY?

Klávesnice Yenkee Odyssey tak skutečně zaškrtává všechny boxy k tomu, aby byla plně přizpůsobitelná. To ale neznamená, že nemůže fungovat tak, jak ji dostanete. Lineární žluté spínače Gateron G Pro 2.0 jsou prémiové a jelikož jsou takzvaně předlubrikované, znamená, to že dochází k menšímu tření a jsou tak velmi tiché i jemné na dotek. Klávesnice je navíc vyplněná tlumící pěnou, která eliminuje rezonanci a i v případě trochu hlasitějších spínačů by měla přílišný hluk utlumit. Upřímně ale musím říct, že tělo klávesnice na mě působí trochu levně. Není totiž kovové, jak může být u mechanických klávesnic zvykem, ale pouze plastové. Na druhou stranu je klávesnice díky tomu lehčí a zmiňované RGB osvícení vyplní i celý podstavec.

Dalo by se tak říct, že Yenkee Odyssey je taková DIY klávesnice. Možná vás během testu napadlo, zda není jednodušší si rovnou vytvořit klávesnici na míru. Napadlo to totiž i mě a věřte, že ve finále není. Nejenom, že jsou klávesnice na míru drahé, ale nenabízí ani stejné pohodlí. Klávesnice jako Yenkee Odyssey získáte v jednom balíčku se vším, co potřebujete a ještě ke všemu získáte kompatibilní softwarovou aplikaci, která se postará o všechno ostatní. A to je myslím více než výhodná nabídka.

Pokud bych si tak chtěla koupit novou mechanickou klávesnici, šla bych do prvního dostupného internetového obchodu a koupila si tu, která se mi líbí a pouze necvaká? Pravděpodobně už ne. Jestli mě totiž klávesnice Yenkee Odyssey a tenhle hardware test něco naučil, pak je to smýšlet o spínačích trochu jinak. Osobně se sice stále řadím k těm, kteří by v případě TKL postrádali numerickou klávesnici, to ale nemění nic na tom, jak rychle jsem si zvykla mít dvě klávesnice se zcela odlišnými spínači. To byl jednoduše velmi příjemný luxus, který se za takovou cenu vyplatí a ke kterému by mi nevadilo se jednou i vrátit. Zda se vyplatí i vám, to nám napište nám do komentářů.

Klávesnici lze zakoupit exkluzivně v prodejnách SMARTY, a to jak v černém, tak bílém provedení, přičemž právě v nich můžete využít i unikátní slevový kód: SMARTY10. Pokud se vám tak klávesnice zamlouvá, víte, kde ji najdete.