Ve svých studentských letech, což bylo asi zhruba před deseti lety, jsem si při výběru telefonu dával vždy dost záležet. Chtěl jsem mít zkrátka ten nejlepší telefon, který mi budou ideálně spolužáci závidět. Tahle léta jsou ale už beznadějně pryč a kromě změn mých priorit, kdy už mi je celkem jedno, co si kdo myslí o tom, jaký telefon mám, mne teď pálí palčivější problém.

Který telefon si sakra vybrat? Proměna trhu s mobilními telefony přináší nové značky, či dceřiné společnosti a místo výběru mezi třemi zajímavými kousky, jsem teď v situaci, kdy si vybírám mezi sedmi. A protože jsem nebyl nikdy zastánce šáhnutí nutně po tom nejdražším, podíváme se, co nám může v roce 2024 nabídnout telefon za pár korun.

LEVNÝ, PŘESTO NA PODOBNÉ ÚROVNI

Dobře, pár korun bylo spíš myšleno jako pár tisíc korun. Ostatně, to se dalo už čekat. Výrobní náklady sice klesají i napříč inflaci a spousta součástek se dostane i do levnějších zařízení, ale to neznamená, že si chytrý telefon lze dopřát v řádu několika stovek. Alespoň ne teda ten kvalitní. O to víc mě překvapilo, že telefon POCO X6, který se mi dostal do rukou, nabízí prakticky to stejné, co můj telefon koupený před třemi lety, jen s tím rozdílem, že jeho pořizovací cena dosahuje něco málo přes třetinu.

Chvíli jsem kroutil hlavou a nechápavě si říkal, že i když doba pokročila, nemůže mi přece telefon za 7 tisíc, udělat stejnou službu, jako ten za 17 tisíc korun. No, jenže pak jsem je začal porovnávat.

PANE, POJĎTE SI HRÁT

Přestože nejsem úplně zastánce hraním her na telefonu, protože už nestuduju a netrávím čas v lavici, byl jsem i tak zvědavý, jak si POCO povede s některými tituly. A překvapivě i tady na tom byl líp, než můj stařičký OnePlus 8T

Není to tak dlouho, co nám vyšlo GTA San Andreas v definitivní edici na mobilní telefony a přestože na počítači nevypadá tato verze zrovna nejlépe, na mobilech je tomu podstatně lépe. Zatímco na defaultním rozlišení jsem se pohyboval mezi 47 až 60 snímky, na plném rozlišení tomu bylo mezi 35 až 40. Nutno dodat, že jsem v průběhu testování zjistil, že interní nahrávání u POCO X6 je schopno schroustat až třetinu výkonu, tudíž můžete očekávat, že i v případě vyšších detailů si povede bez nahrávání podstatně lépe. 

Ještě aby ne, když uvnitř tiká Snapdragon 7s druhé generace vyrobený pokročilým 4 nanometrovým procesem. Pro porovnání, v mém OnePlus 8T bije Snapdragon 865 a GTA zvládá v základním rozlišení kolem třiceti snímků. Přitom se jedná o vyšší kategorii procesoru určeného pro vlajkové lodě. Zatímco 7s u POCA pro střední třídu.

Ano, telefony sice dělí tříletý rozdíl, přesto je zajímavé vidět, jak se daří slabší kategorii zpětně dohnat tu nejvyšší a kolikrát ji i předehnat. Například v Minecraftu jsem měl při vykreslování 12 chunků stabilních 60 snímků za sekundu a když jsem zvýšil vykreslovací vzdálenost na maximum, tedy 22, držel jsem se na padesátce. Pokud však nebudete při hraní nahrávat, můžete se na těch 60 snímků spolehnout i v případě nejvyššího nastavení.

TEN MÁ ALE VÝDRŽ

Bát jsem se nemusel ani o baterii, přece jen 5100 mAh, je skutečná porce. Ať už jsem hrál GTÁčko, Minecraft nebo třeba Call of Duty, za hodinu hraní jsem spotřeboval zhruba 15% baterie, což mě činilo naprosto klidným a do jisté míry jsem si začal zvykat, že večer nemusím za každou cenu nabíjet telefon, protože mi baterie pro běžný provoz vydrží i další den.

No a když už na to nabíjení dojde, tuhle mega baterku lze nabít do 45 minut a i po těch patnácti jsem měl na většinu dne vystaráno. U sledování filmů to bylo dokonce ještě veselejší, protože 15% které odpovídá zhruba té hodině hraní, zde znamenalo dvě hodiny filmu. Takže koukat na filmy lze i na cestách bez nutnosti se obávat, jestli máte sebou nabíječku nebo powerbanku.

TOHLE VAŠÍM UŠÍM PŘÍLIŠ NEZALICHOTÍ

Co by vám však chybět nemělo, jsou sluchátka. Neříkám to ani tak proto, že poslouchat cokoliv nahlas na veřejnosti vnímám jako neskutečnou drzost, ale proto, že zvuková stránka telefonu nespadá k tomu nejlepšímu, naopak bych ji spíš řadil k té střední třídě. Což není nutně špatně, POCO X6 spadá do střední třídy.

Přesto, zde budu spíš zastánce mého OnePlus 8T, který i přes stejnou podporu Dolby Atmos, hraje výrazně čistěji. U POCA jsem často cítil až plechový zvuk s nevyváženými výškamy a basy a to i přes snahu zkusit různé profily v ekvalizaci. Jestliže ale nemáte tendenci jako já pustit si například nahlas Spotify a u toho uklízet, pravděpodobně si toho ani nevšimnete. Zvlášť pokud máte právě ta sluchátka.

KVALITNÍ SELFÍČKA, ALE CO ZBYTEK?

Na vlně kritiky ještě chvíli bohužel zůstanu, protože jestli mě krom zvuku něco zklamalo, byl to fotoaparát. Ten kromě přední kamery, která je z těch všech asi nejlepší, má ještě tři zadní. Ta nejčastější, kterou budete používat, má 64 megapixelů a vyprodukované fotografie dosahují spíš průměrných výsledků.

Zhruba takhle vypadají záběry hranolek v dobře osvětlené restauraci při použití všech kamer. O něco lepší výsledky se mi naskytly při zaměření na želenou část plotu. V noci už je to ale výrazně horší a je vlastně jedno, jestli pro focení používáte noční režim, jelikož šum je zkrátka vidět všude.

Podařilo se mi udělat i povedenější záběry, kdy jsem například v profesionálním režimu při správném nastavení ISA využil světla dopadající na kraje větví stromu a skutečně, jehličí na fotografii působí opravdu detailně. Jestliže ale budete fotit cokoliv v rychlosti, výsledky nebudou příliš uspokojivé. Podobně to vnímám i u stabilizace videa, která ve finálním snímku způsobí spíš problémy s ostřením a navíc přijdete o možnost natáčet videa až ve 4K, což je vážně škoda.

Jak už jsem ale zmínil na začátku, alespoň přední kamera dosahuje skvělých výsledků. Ať už jsem fotil nebo natáčel ve dne či během noci, vše je krásně ostré a spokojený jsem byl i s kvalitou.

DO RUKY IDEÁL

Ta je znát i na zpracování těla telefonu. I když se jedná o kombinací plastu a skleněných zad, po celém obvodu nikde nic nevrže. Zaoblené části skvěle sednou do ruky a váha 181 gramů umožňuje snadnou manipulaci.

Mile mě potěšil i fakt, že na displeji je od výroby nainstalovaná fólie. Ta vás sice od prasklin nezachrání, ale před možnými škrábanci už ano.

A i když nejsem zrovna fanoušek skleněných zad kvůli nepěkným stopám otisků prstů, v balení naleznete kromě adaptéru a napájecího kabelu i základní pouzdro, takže… žádné stopy.

Tak si to shrňme

Abych řekl pravdu, po testování tohoto kousku jsem nabil pocitu, že i když POCO X6 5G na mě ze začátku působil jako zabiják starších vlajkových lodí, jsou u něj i slabší místa, jako třeba fotoaparát a kvalita reproduktorů. Nicméně, za cenu kolem 7 tisíc korun, lze získat telefon střední třídy s opravdu skvělým displejem, naprosto parádní výdrž a zařízením, které zvládne nejnáročnější hry i při vyšších detailech.

No, ještě aby ne, během rešerše jsem dokonce zjistil, že je Poco sponzorem českého herního týmu Sampi, takže lze předpokládat, že na hraní her svoje telefony budou cílit i nadále. A komu by to bylo málo, tak doplním, že „ix šestku“ je možné pořídit nejen ve verzi 8GB paměti a 256GB úložištěm, ale i v dalších verzích, které končí až na 12GB a 512GB úložiště. Vybrat si navíc lze místo černé ještě bílou a modrou variantu. 

Ať už jste tedy student, který má hluboko do kapsy, nebo zkrátka nechcete kupovat mnohem dražší zařízení, s POCO X6 dost pravděpodobně neuděláte chybu. No a tu neudělám ani já a tohoto Pokáče si nechám, přece jen ten můj starouš má to nejlepší už za sebou. Alespoň my máme to nejlepší teprve před sebou, tak nás nezapomeňte sledovat, ať o nic z toho nepřijdete. Zatím čáu!