HARDWARE TEST
Několikrát do měsíceRecenzujeme a testujeme různá zařízení, herní periférie a nečekané gadgety. Zkoumáme nejen technologické novinky, ale celou řadu známých i méně známých produktů z IT světa.
Učinkují
Notebook ovládaný umělou inteligencí?! To je MSI Prestige 13 AI Evo...
Zatímco se moderní komponenty s každým dnem a rokem zmenšují, zařízení, do kterých se cpou všechny ty čipy, paměti a senzory, se mají tendenci naopak zvětšovat. Mobil velký jako dlaň, monitor přes celý stůl a notebook, který vám nahradí kuchyňskou linku? Dnes už celkem standard. Ale ne každému to může vyhovovat a menší a přenosnější zařízení stále mají v našich každodenních životech smysl.
Přesně takovou skupinu lidí se snaží zaujmout a jistou „díru na trhu“ vyplnit dnes testovaný MSI Prestige 13 AI Evo A1MG-037CZ. Ale nebojte, název je na tom pomalu to největší. Tohle je totiž notebook s úhlopříčkou displeje skromných 13,3 palců. Tedy velikosti, která je vcelku běžná u tabletů.
Navzdory jeho velikosti, která do šířky dosahuje 30 centimetrů, do hloubky zhruba 21 centimetrů a do výšky necelé 2 centimetry, a zrovna tak hmotnosti pouhý kilogram, což je hlavně v kombinaci s kovovým tělem ze slitiny hořčíku a hliníku příjemné, skrývá v sobě tahle mašinka ne úplně zanedbatelný výkon. Alespoň pro takovou všeobecnou práci. Díky zmíněné slitině má navíc notebook vojenskou certifikaci odolnosti a certifikaci EPEAT, takže je šetrnější k životnímu prostředí.
Vlastně jádrem výkonu – v podstatě doslova – je procesor Intel Core Ultra 7 155H. Tedy notebooková verze Intel procesorů 14. generace, která se pyšní svými 16 jádry. Z toho 6 z nich je výkonnostních, 8 efektivních a 2 takzvaně „low-power“ efektivní. V praxi to akorát znamená, že procesor dokáže inteligentně rozdělovat výkon napříč několika typy jader podle toho, jak náročná nebo prioritní je samotná aplikace. Takže když třeba používáte prohlížeč, nemusí procesor využívat výkonnostní jádra, a tím žrát více výkonu, a tudíž baterky. Stačí efektivní jádra, možná dokonce jen ta s nízkou spotřebou. O výkonu se můžete přesvědčit třeba díky našemu benchmarku v Cinebenchi pro jedno jádro i více jader. Ani v jednom testu si procesor Intelu nevede vůbec zle.
To znamená, že se v závislosti na užití dokáže výdrž baterie notebooku pohybovat od pár hodin při velké zátěži až do nějakých 10. MSI sice udává až 15hodinovou výdrž, ale tohle číslo je prakticky nedosažitelné snad jinak než tím, že bude notebook uspaný a uložený v batohu. Průměrně to bude tak kolem 5 až 7 hodin na jedno nabití. To přitom trvá nějaké 4 hodiny. Výdrž tedy působí velmi průměrně.
Vynahrazuje to notebook nějak? Naprosto. Třeba samotným 13,3palcovým displejem. Ten je totiž „2,8K“. Respektive disponuje relativně nestandardním rozlišením 2880×1800 v poměru stran 16:10. Kromě dost vysokého rozlišení jde navíc o OLED. To znamená jak skvělou odezvu, tak 100% barevné pokrytí DCI-P3 a podporou HDR. Svítivost se drží na 500 nitech, takže ačkoliv to není vysloveně nejlepší HDR, je to stále lepší než SDR. Sám ovšem nejsem fanouškem lesklého povrchu a i v šerých podmínkách uzavřené místnosti se obrazovka odráží na můj vkus zbytečně moc.
Když ještě zůstaneme u exteriéru, pak jsou tu samozřejmě další vlastnosti notebooku. Jako třeba klávesnice. Ta patří mezi takový standard, který bych očekával. To znamená, že ji chybí numerická klávesnice a některé klávesy – zejména třeba Insert, Home a podobně – jsou různě namačkané po pravé straně. Řadu funkcí pak vyplňují klávesy F1 až F12. Zde jde třeba o nastavení hlasitosti, vypnutí a zapnutí mikrofonu, nastavení podsvícení klávesnice nebo také změna nastavení výkonu.
Poslední zmíněná funkce je ale něco, co nejspíš nebudete téměř nikdy muset řešit. A zde přichází na řadu ta „AI“ část v názvu notebooku. MSI Prestige 13 AI Evo je jeden z prvních pokusů MSI vstoupit do segmentu AI notebooků. A co to vlastně znamená? Zařízení samo dokáže rozpoznat, co aktuálně děláte, a podle toho nastavit správný výkon. Pokud hrajete, procesor zařve „plnou parou vpřed!“ a vynasnaží se, aby tomu odpovídal výkon. Když naopak jenom brouzdáte na internetu, není třeba mnoho výkonu a notebook si to sám uvědomuje.
Tohle je dosaženo a lze podrobněji nastavit v MSI AI Enginu. Tam si lze vlastně předně nastavit, zda se má AI zabývat i dalšími sférami. Předně zvukem, potažmo mikrofonem. Ten lze díky umělé inteligenci zlepšit tak, aby byl vyfiltrován hluk z okolí. Ale pokud takovou věc potřebujete, berte na vědomí, že to chtě nechtě dost zamává s kvalitou vašeho hlasu a samotná filtrace nemusí být vždy perfektní. Díky webkameře ani nechybí funkce Windows Hello nebo třeba Tobii Aware. Chytrá funkce, která vás dokáže například upozornit, když stojí někdo za vámi, nebo rozmazat obrazovku, pokud se na ni nekoukáte.
Nějaké vysloveně nadčasové funkce umělé inteligence tak prostě nečekejte. A rozhodně ne v cenové kategorii 30 tisíc, ve které se notebook nachází. Spíše než na hraní je navíc stavěn na takovou všeobecnou práci. Něco jako MacBook, ale se Windowsem. A podle něho je i stavěna celá architektura. Procesor má sice v sobě zabudovanou grafickou kartu Intel Arc, ale nejnovější hry na tom tak úplně nerozjedete. Pro srandu jsme zkoušeli Cyberpunk 2077 s maximálními detaily. Bez ray-tracingu jsme dosáhli nějakých 10 snímků za vteřinu. S ray-tracingem to na tom bylo samozřejmě ještě hůř.
Ale nebojte, to neznamená, že si nezahrajete vůbec nic. Jenom zcela upřímně zapomeňte na vysloveně velké mainstreamové tituly – tohle zkrátka není herní notebook. Elden Ring s minimálními detaily nedosáhl ani na 30 snímků za vteřinu. Na druhou stranu, zde k záchraně případně přichází cloudové hraní přes Xbox Game Pass od Microsoftu. S nativním hraním tak počítejte vážně jenom u méně náročných titulů. I takový Rocket League na tom běžel jen jakž takž obstojně.
Jako pracovní stanice se ale nemá MSI Prestige 13 AI Evo za co stydět. Vše zvládá s relativní lehkostí. S velkým touchpadem se pracuje dobře, na klávesnici se píše v pohodě a množství konektorů je dostačující. Konkrétně jde o dvě USB-C s podporou Thunderboltu 4, HDMI výstup s až 4K 120 Hz nebo 8K 60 Hz, čtečka pro micro-SD karty a jedno USB typu A. Nechybí ani 3,5 mm jack pro sluchátka. Ačkoliv mě trochu zarazila absence ethernetu pro LAN kabel, který bych osobně využil.
A celkovou práci usnadňuje i přítomnost Wi-Fi 7, 1TB NVMe disk a 32GB LDDR5 paměť o rychlosti 6400 MHz. V mnoha věcech je tak tahle na své poměry cenově přijatelná a lehká krabička lepší než běžné počítače u většiny lidí doma. To se však týká notebooku, který jsme měli zapůjčený, tedy MSI Prestige 13 AI Studio. MSI laptopů z řady Prestige je více. A jsou tu jak levnější, které mají třeba slabší procesor, tak naopak dražší, které disponují třeba i grafickou kartou RTX 4070. A tam se samozřejmě bavíme už o úplně jiné zkušenosti třeba i v případě hraní her.