Existují dva druhy lidí. Ti, kteří si pouštějí hudbu z reproduktorů pěkně nahlas a rádi se o zážitek podělí se spolubydlícími, sousedy, náhodnými kolemjdoucími i přivolanou policejní hlídkou. Jenže pak jsme tu my, maniaci, kteří sahají po sluchátkách, i když jsou doma sami, tančí ve zdánlivém tichu a nikdo nikdy nezjistí, která písnička je jejich guilty pleasure. Ať už projíždíte Spotify, pozdě v noci čistíte mapu v Cyberpunku nebo se snažíte přežít v Outlastu, můžete být perfektně hermeticky uzavřeni ve svém světě. Herní sluchátka Yenkee Vector YHP 3040 jsou tím typem příslušenství, díky kterému jsem dokonale odfiltrovala veškerý šum okolí a zmeškala hned několik telefonátů. Nejlepší týden mého života, za který vděčím tomuto šikovnému zařízení.

Pochopitelně nás nejprve zajímá, jak sluchátka zní. Jsou postavena na systému Virtual Surround 7.1, což znamená, že poskytují virtuální prostorový zvuk se sedmi kanály a jedním navíc pro basovou frekvenci. V praxi tedy umožňují přesnější lokalizaci zvukových efektů a při videohrách lépe rozpoznáte směr, odkud zvuk přichází. To se hodí zejména u kompetitivních titulů, ale tento " kino efekt" oceníte během hraní čehokoli, co daný zvukový formát podporuje. Mějte však na paměti, že prostorový zvuk získáte pouze v případě připojení přes kabel USB. 3,5 milimetrový jack přenáší pouze klasické stereo s mikrofonem.

Tady se rovnou přiznám, že zvuk nespadá zrovna pod mou expertízu, ale podle cenové relace soudím, že sluchátka nejsou určena pro profesionály a zaryté audiofily. To však zdaleka není negativum, protože s lidovou cenovkou dostanete poměrně kvalitní vyvážený zvuk. Výrobce udává frekvenční odezvu od 20 Hz do 20 kHz, což je parametr, který určuje průběh jednotlivých frekvencí zvuku v čase. Osobně jsem měla pocit, že sluchátka znějí ve středech a výškách jasně a čistě, basy jsou možná mírně zvýrazněné. Rozhodně se však nejedná o žádné "přehučení", a u herních sluchátek to není nic neobvyklého. Jedním dechem musím dodat, že jde o značně individuální postřeh a myslím, že pro klasické odpočinkové hraní, poslech hudby nebo sledování filmů je výkon zcela dostačující.

Navenek mají Yenkee Vector uzavřenou plastovou konstrukci a výborné izolační schopnosti. Když je máte na uších, opravdu nic zvenčí neslyšíte, ale zároveň, pokud nevytáhnete hlasitost na maximum, daří se jim obstojně nepropustit zvuk směrem do okolí. Headset je dost bytelný, jelikož bez újmy přežil v mé kabelce, ale zároveň velmi lehký a na hlavě ho téměř necítíte. Sluchátka váží 302 gramů, což opravdu není moc, a pokud jste zvyklí sedět u počítače delší dobu, vyhnete se nepohodlí. Nejenže vaši lebku nebudou obtěžovat, ale díky samonastavujícímu mostu se přizpůsobí každé hlavě.

Náušníky jsou vyrobeny z měkkého prodyšného materiálu, netlačí a padnou ideálně. Jsou otočné a designově minimalistické. Neobsahují žádné RGB prvky, ale v základu mohou zaujmout decentním Yenkee logem. Za předpokladu, že jste se probudili s exaktnější náladou a chcete ji ukázat světu, v balení pak najdete i další sadu krytů s červeným grafickým motivem. Ty se jednoduše přichytí pomocí magnetu.

Na levém sluchátku se nachází ovládání hlasitosti a tlačítko pro zapnutí mikrofonu. Samotný mikrofon je odnímatelný, ale obsahuje pojistku, takže se nemusíte bát, že by vám během vášnivé in-game komunikace náhodou vypadl. Zároveň jej lze dobře polohovat a případně vyměnit za jiný. Jeho zvuk je přesně to, co byste od headsetového mikrofonu zhruba očekávali, ale opět svou službu splní a zprávu odevzdá.

Z levé strany najdete také připojovací USB-C port, přičemž v krabici jsou přiložené dva dvoumetrové opletené kabely - jeden s výše zmíněným 3,5mm jackem a druhý s USB koncovkou. Na tiché diskotéce vám sice mohou trochu překážet, ale alespoň nehrozí žádná ztráta kvality zvuku. Sluchátka lze kromě počítače a mobilu připojit také ke konzolím Playstation nebo Xbox. Pro všechna zařízení vám tedy postačí jedny sluchátka.

Shrnuto a podtrženo, Yenkee Vector YHP 3040 doručí solidní zvuk vzhledem k velmi příjemné ceně. Díky svým rozměrům a hmotnosti jsou pohodlná na nošení - sezení u počítače i běhání po ulicích. Rovněž jsou kompatibilní s více typy elektroniky a spolu s odnímatelnými částmi i funkčně a designově flexibilní. V dané cenové relaci je těžké sluchátkům něco vytknout a vše nakonec záleží na vašich preferencích.