Společnost ViewSonic se do našich análů zapsala svými vynikajícími zobrazovacími produkty, ať už jde o různé druhy obrazovek nebo projektory. Tentokrát se mi do rukou dostal jejich projektor LX700-4K, který je oficiálně nejjasnějším, nejvýkonnějším a barevně nejpřesnějším projektorem, jaký jsem kdy držel v ruce! 

LX700-4K je druhým projektorem ViewSonic s certifikací Xbox. Jde ve šlépějích svého předchůdce X2-4K, přičemž za stejnou cenu nabízí více hudby. Tedy, hudby zrovna ne, protože jeho vestavěný reproduktor za moc nestojí a je téměř na úrovni zvuku kancelářských projektorů, ale tohle není chytré zařízení typu „vše v jednom“, takže s tím třeba počítat. 

Projektor vyniká zejména jasem a barvami. Výrobcem udávaných 3500 ANSI lumenů je tak úžasných, že pokud se někdy budete dívat přímo do čočky během vysílání Love Island nebo přímo na plátno během vysílání Love Island, už nikdy nebudete potřebovat projektor. Ne, vážně, nedělejte to, zničíte si zrak a inteligenci, není to žádná legrace. A do té čočky se už vůbec nedívejte. Důležité je, že vám umožní vychutnat si čistý, ostrý obraz a stále vidět detaily i v tmavých pasážích, a to nejen v úplně zatemněné místnosti, ale dokonce i v měkkém světle způsobeném noční lampičkou nebo nezbedným sluncem, které do vašeho jednopokojového bytu nahlíží z jediného okna, které tam máte. 

Za to je zodpovědný modrý laserovo-fosforový zdroj světla, anglicky Blue Light Phosporus, neboli BLP. Jedná se o systém podobný klasickým LCD monitorům, ale místo modrého světla je zde modrý laser, který svítí do žlutého fosforového kotouče, jenž produkuje bílé světlo, které se následně rozkládá na základní barvy červenou, modrou a zelenou.

Pokud vám to nestačí, existuje také RGB verze tohoto projektoru, ale je mnohem dražší. Zároveň však při špatném nastavení může takový projektor zobrazovat příliš syté barvy. Navíc kromě několika opravdu nových titulů nejsou filmy a televizní pořady obvykle vůbec vyrobeny tak, aby využívaly barevný prostor BT.2020, který RGB projektory používají. Použití technologie BLP je tedy zcela logické a dostačující. Barvy projektoru jsou navíc hned po vybalení z krabice velmi dobré, navíc je lze detailně nastavit až na úroveň jednotlivých barevných kanálů, a pokud chcete být velký suterén, tak i prostřednictvím počítačového softwaru vColortuner. Pokud si s ním nechcete tolik hrát, postačí vám přednastavené režimy - standardní, jasný, kino, herní, sRGB a samozřejmě uživatelský. 

Standardní režim bude stačit na většinu věcí včetně her, jasný režim posouvá barvy více do modré, což dává smysl, a pro hraní her chcete mít obraz jasnější. Režim Kino má barvy blízké realitě, a proto je opravdu nejvhodnější pro sledování filmů a televizních pořadů. Pokud jste znalci, můžete přepnout na režim sRGB, který barvy posouvá ještě více do teplejších odstínů, ale ne přehnaně, takže pleť stále vypadá dobře. 

Projektor poskytuje až 300palcovou úhlopříčku při skutečném 4K obrazu, přičemž užitečná projekční vzdálenost začíná na pouhých 0,7 metrech. Kromě ostření a velmi vysokého přiblížení lze obraz také mechanicky posouvat ve vertikálním směru, což je u neinteligentních projektorů poměrně vzácné. Nastavení rohů obrazu ve všech čtyřech směrech navíc umožňuje mít ho postavený i trochu do strany. Protože je to ale takové dělo, ideálně ho chcete používat jako součást domácího kina a mít ho krásně pod stropem.

 Začal jsem o kině a o tom, že vestavěný reproduktor vám rozhodně nezprostředkuje zážitek z kina. Pro plný požitek existuje mnoho použitelných portů. V první řadě jsou to dva porty HDMI 2.0b, port RS232, který pravděpodobně úplně nevyužijete, USB-A, který zajišťuje napájení chytrých donglů, jako je ChromeCast, Apple Tv, Fire TV, Roku a podobně, 12voltový spínač, který lze připojit k vašim chytrým elektrickým zařízením, takže po spuštění projektoru se například automaticky zatáhnou žaluzie a zhasnou světla. Důležitý je klasický 3,5 audio výstup ideální pro nějakou pěknou sestavu reproduktorů 5.1 nebo 7.1 a nakonec napájecí zdroj. Vše je umístěno vzadu, takže po stranách je dostatek místa pro průduchy a chlazení. A že je co chladit. Navíc projektor obsahuje technologii eARC, která umožňuje posílat zvuk přímo přes HDMI kabel. 

Na horní straně pak najdete několik standardních ovládacích tlačítek a, což mě trochu překvapilo, infračervený senzor, který usnadňuje používání dálkového ovladače. Další se ostatně standardně nachází v přední části vedle objektivu. Mimochodem, co musím rozhodně vytknout, je chybějící krytka objektivu, která chrání nejen před prachem a tím zvyšuje životnost projektoru, ale také při přenášení přístroje. Co se týče zmiňované životnosti, můžete očekávat 30 000 hodin, pokud je neustále zapnutý úsporný režim, ale vážně, kdo používá úsporný režim, že? Tedy kromě noci, kdy chcete v klidu spát a vadil by vám nadměrný hluk, protože ano, v úsporném režimu je chlazení tišší. Takže jinak je to spíš 20 000 hodin. 

Co mě velmi potěšilo, jsou podsvícená tlačítka na dálkovém ovladači. S čím jsem nebyl až tak spokojen, je jejich jas. V tmavé místnosti vám prakticky vypálí do zorniček malý kráter, takže musíte chvíli zaostřovat, a když konečně zaostříte, ovladač zhasne, protože nikdy nesvítí zbytečně dlouho. Což je asi dobře?

Nakonec nám zbývá hraní her. 4K rozlišení je skvělé, ale co už tak skvělé není, je odezva obrazu, která může při 60 Hz dosáhnout až 16 milisekund. Právě z tohoto důvodu lze projektor přepnout do režimu Ultra Fast Input, který sníží odezvu na 4,2 milisekundy při frekvenci až 240 Hz. ALE, to platí pouze při rozlišení 1080p. Pokud chcete v tomto režimu zobrazit alespoň 1440p, nepřekročíte 120 Hz. U těch her pro Xbox to není takový problém, protože ty se běžně hrají na 30 FPS, někdy i na šedesát, a i tehdy si musíte dopředu zjistit, jestli ta konkrétní hra vůbec potřebuje a snese tak vysoké hodnoty. Ale pokud chcete připojit projektor k počítači? To už je jiný příběh a tam se 120 a 240 Hz rozhodně může hodit. Navíc v tomto režimu ztrácíte veškeré možnosti softwarového deformování obrazu, takže pokud není projektor přesně kolmo ke zdi nebo plátnu, máte smůlu. 

Takže, abychom to shrnuli, že? ViewSonic LX700-4K je nechytrý projektor s vynikající kvalitou obrazu. Ostrý 4K obraz s vysokým kontrastem má syté a přitom realistické barvy hned po vybalení z krabice a bez velkého dolaďování nastavení, přestože se jedná o technologii BLP. Svítivost 3 500 ANSI lumenů se postará o váš divácký komfort i za méně ideálních světelných podmínek. Certifikace Xbox s funkcí Ultra Fast Input vám navíc umožní využít projektor v plné kráse nejen pro sledování filmů a televizních pořadů, ale také pro hraní her. A to navíc s pořádně velkou úhlopříčkou obrazu. A přestože se jedná o jeden z těch dražších projektorů, v tomto případě dostanete za své peníze dobrou hodnotu a kvalitní výrobek. A za tím si stojím.