HARDWARE TEST
Několikrát do měsíceRecenzujeme a testujeme různá zařízení, herní periférie a nečekané gadgety. Zkoumáme nejen technologické novinky, ale celou řadu známých i méně známých produktů z IT světa.
Učinkují
Ray tracing v mobilu? Tak jo! - ROG Phone 8 Pro
Osm jader taktováno na 3,3 GHz, 24 GB operační paměti, hardwarově akcelerovaný ray tracing i AI výpočty, 165Hz AMOLED panel. To… nejsou parametry tohoto počítače. Ale nového telefonu ROG Phone 8 Pro, který tuhle obrazovku aktuálně pohání. Chtěl bych vás ze solidarity poprosit, abyste o tomto videu neříkali mému stolnímu počítači. Některé parametry by mohl závidět a já mu to rozhodně nehodlám vysvětlovat. Mýma rukama už prošlo několik různých prémiových produktů, a to včetně předchozích generací ROG telefonů. Ještě nikdy jsem při rozbalování ale neměl pocit takového rozmazlování jako v případě této herní bestie s 6,7palcovým displejem s 94% pokrytím.
UPOZORNĚNÍ, MŮŽE ZAHANBIT STOLNÍ POČÍTAČ
Moderní trend minimalistického balení produktů rozhodně působí dobře pro ekologickou duši, ale pořádná nadupaná krabice mi dopřála prožít znovu skoro až dětskou radost z rozbalování „tvrdého“ dárku. Přitom na to téměř nebyly potřeba žádné plasty, ale tvrzený karton. S pár NFC čipy. ASUS si s procesem rozbalování natolik vyhrál, že si pro něj připravil i speciální aplikaci. Dokud se vám do telefonu budou natahovat data z Google účtu, projdete si sci-fi minihrou, při které přikládáte telefon na specifické části krabice, abyste si do něj „vložili“ zbraně. Jedná se jen o drobnou věc na pár minut, kterou sice jde přeskočit, ale vlastně je to hned po vybalení a spuštění mobilu velmi unikátní zážitek. Je evidentní, že nejde o ledajaký telefon.
Předně je to herní bestie! Má to i v názvu, ROG - Republic of Gamers. Předchozí modely své gamingové zařazení vyloženě křičely do světa svým výstředním designem. Letošní verze však působí na první pohled mnohem civilnějším a nenápadnějším dojmem. V nabídce najdete šedou a námi testovanou černou barvu. Pokud někdo nebude zkoumat náhodou velikost objektivu a vypnete si diodový displej na zadní straně telefonu, nikdo ani nemusí tušit, jaké zvíře sebou nosíte.
Oproti předchozímu modelu také došlo na ztenčení celého těla na pouhých 9 milimetrů, což je k vzhledem k výkonu, který budeme řešit později, skutečná pecka. Zůstává také konektorová výbava; dvakrát USB-C, 3,5mm jack a slot pro 2 SIM karty. Naštěstí SD karta není zas tak potřeba, alespoň u naší verze ne, protože má telefon úložiště o kapacitě 1 TB.
Součástí krabice je ale ještě jedna věc. Aktivní chladič. Ten není pro tyto telefony žádnou novinkou, ale i ten od předešlých iterací prošel změnami. AeroActive X Cooler, stejně jako telefon, je v černé barvě a tenčí. V důsledku toho přišel o dvě spodní programovatelná tlačítka. Vadí to ale? Upřímně moc ne. Osobně jsem je stejně nepoužíval, protože jejich mačkání nebylo nejpohodlnější a menší velikost chladiče se mi líbí. Ta naštěstí není na úkor jeho výkonu, které pocitově ještě lépe ofoukává prsty. Do diskuze do jaké míry vlastně chladič pomáhá udržet výkon telefonu se nyní pouštět nebudeme, jen byste měli vědět, že se nepřikládá nadarmo. Ale o tom až za chvíli.
ANO, TADY SE AKTIVNÍ VĚTRÁK BUDE HODIT
Připojit chladič je jednoduché: prostě ho zapojíte do bočního USB-C portu, přicvaknete a hotovo. Pokud byste ale přece jen měli potřebu se v tom, jak funguje, šťourat, poslouží i tentokrát program Armoury Crate. Přes něho si nastavíte nejen chladič, jeho tlačítka a LED osvětlení, ale i další funkce telefonu. Protože pokud těch tlačítek ještě nemáte dost, jsou tu AirTriggery. Ty se při držení telefonu v horizontální poloze nacházejí na horních rozích a evokují pocit, jako byste drželi gamepad místo telefonu. Tyhle dotykové plošky se ovšem hodí pouze pro hry. Pro běžné aplikace nebo ovládání systému je nevyužijete. To je vlastně škoda, dokázal bych si představit, že by mohly posouvat video na YouTube nebo třeba fungovat jako spoušť při focení.
Dále musím vyzdvihnout zadní mini-LED panel složený ze 341 diod. Ten bez velké zátěže na baterii dokáže například zobrazovat počet oznámení, jestli vám někdo volá a vůbec nejlepší funkci má pro fotoaparát telefonu. Znáte tu situaci, kdy s dalšími 20 členy rodiny čekáte, až se zapne samospoušť a nikdo netuší, jestli se ještě musí smát, anebo ne? To je hudba minulosti dámy a pánové! ZADNÍ DISPLEJ totiž dokáže odpočet přímo ukázat. Tohle bych chtěl u všech telefonů.
A když ten odpočet dojede, tak se vám o fotku či video mohou postarat perfektní integrované kamery. ROG Phone 8 Pro disponuje třemi. Tou hlavní je 50 megapixelová čočka s dvojnásobným optickým zoomem, který je ekvivalentní k 50mm portrétnímu objektivu. Důležité je, že ten zoom není digitální; fyzicky se ta čočka na těle mobilu fakt vytahuje. Navíc sedí na gyroskopu, takže fotky nebudou rozostřené a videa se nebudou třepat jak od babičky. Ne vážně, chůze s telefonem vypadá skoro jako po stabilizování na počítači.
Touhle vychytávkou už ale nedisponují další dvě kamery. Docela mě zarazilo, že telefon nenabízí tu určenou pro makrofotky. Na extrémní detaily zblízka tak stále musíte využít mikroskop nebo dedikovaný makrorežim profesionálního fotoaparátu. Není ale třeba truchlit, co nezvládá zblízka, zvládá na dálku! 32megapixelovou čočku má telefon pro extrémní zoom na vzdálené objekty. Tam využijete až 30násobný zoom (optický 3násobný). Navíc je tato čočka více uzpůsobena na noční focení. V neposlední řadě je tu 13megapixelová kamera určená pro ultra-širokoúhlé fotky. No a samozřejmě nesmí u každého správného mobilu chybět ještě selfie kamera. Ta má 32megapixelovou čočku a podporuje jak běžné fotky, tak ultrawide. RGBW senzor má silnější světelnou propustnost, takže selfie fotky jsou ostřejší a jasnější i za šera.
UMĚLÁ INTELIGENCE FOTÍ I ZVUČÍ
Po stránce fotografování nemám asi co výrazného vytknout, ale pozor: nejsem fotograf. Troufnu si říct, že zrcadlovku to nenahradí, ale co se týče další konkurence na poli telefonů, tak se mi s ROG Phone 8 Pro podařily fotit asi zatím nejlepší fotky, jaké jsem kdy vyprodukoval. Značný podíl na tom má umělá inteligence, která automaticky dolaďuje kontrast a saturaci v jednotlivých částech fotky. A samozřejmě videí! U nich figuruje technologie OZO Audio. Díky ní si můžete zvolit, zda má mikrofon třeba vítr, nebo naopak zachytit celé vaše prostředí v prostorovém 3D zvuku.
Důležitou součástí telefonu je také, jak se umí poprat se zvukem. Nejen když telefonujete, ale také, když třeba něco posloucháte. Telefon není hlasitý, ale z našeho testování vychází kvalita reproduktorů dobře. Hlavně protože neslyšíme tak pronikavé výšky, a naopak spíše lehčí důraz na hloubky. Kvalita reproduktoru při telefonování si rovněž drží kvalitu, předně se srozumitelností a to je vždy velké plus. Stejně velké plus dáváme mikrofonu.
Jak slyšíte, zvuk je naprosto čistý. Může za to algoritmus pro vyčištění zvuku, o který se stará předně mobilní čip Snapdragon 8 Gen 3. Ten svým výkonem v podstatě suverénně válcuje všechny aktuální mobily na trhu, snad kromě nejnovějších iPhonů. A ten souboj není ani zdaleka blízko. Poprvé v životě jsem viděl, že by mi 3DMark nahlásil, že je moje skóre… MAXIMÁLNÍ.
Každá hra, kterou jsem zkoušel, běžela na poměry mobilu fakt pěkně. Obzvlášť třeba War Thunder, který běžel na 70 snímků za vteřinu se zapnutým ray tracingem. Ano, ray tracingem - V MOBILU. Ten sice z mého testování neřešil odrazy, ale viditelně vylepšoval stíny. Takže tahle kapesní věcička zvládne i to, co můj domácí počítač ne. Supr. Realita je ovšem taková, že neexistuje moc mobilní her, které by ray tracing ve větším podporovaly. A tak s War Thunderem jeho testování začalo a vlastně i skončilo. A beztak je to žrout výkonu. Bez ray tracingu jsem hru rozjel na zamknutých 120 snímků. A to se zmiňovaným 165Hz displejem cením poněkud víc.
VYDŽÍ. NEVYDRŽÍ. ALE VYDRŽÍ!
Ušetřil jsem tím i nějaké to procento baterie. Nejen tím, že nebudu muset nutně mít zapnuté aktivní chlazení. 5500 mAh, o 500 méně než u předešlé verze, vydrží při nějakém hardcore hraní kolem tří a půl hodin, s ray tracingem ovšem výrazně méně, díky bočnímu napajení ovšem není problém nabíjet při hraní. Při naprosto klasickém používání jako každého druhého telefonu mi baterie vydrží kolem dvou dní. A to mám ještě jas většinou napálený na plných 2500 nitů, díky kterým i za plného slunečního světla vidím na displeji naprosto vše. A bodejť by ne, splňuje specifikaci HDR 10+, a tak je na tom svým rozsahem lépe než většina monitorů v naší redakci. Geniální na sledování podporovaných seriálů a filmů.
Při aktivnějším používání, nějaké ty sociální sítě nebo YouTube, se bavíme o zhruba polovině a mobil do nabíječky zapojuju s nějakými 30 procenty. Na těch dlouho ani nevydrží, protože za 40 minut se baterie zase dostane z 0% na 100%. Kombinace ray tracingu a brutálně rychlého nabíjení mi nicméně nepůsobí jako skvělý recept na životnost. Snad ho za rok nebudu muset spláchnout do záchodu. Počkat, TO VLASTNĚ UDĚLAT MŮŽU! ROG Phone 8 Pro má certifikaci IP68.
Tady pozor, ASUS samozřejmě nevybízí k tomu, abychom s telefonem chodili plavat. Vyloženě říká, že se nemá potápět do vody, pokud jste ale nešikovní… tak ho nejdřív pořádně vysušte, než ho znova začnete nabíjet. Nebo ho nabijte bezdrátově. Protože tenhle mobil musí mít prostě všechno.
Dokonce jsem si z něj zkoušel udělat pracovní stanici. Jak jste viděli na začátku, boční USB port dokáže fungovat například i jako výstup pro monitor a další zařízení se s ním dají i napájet. Tento monitor, shodou okolností taktéž od ASUSu, totiž žádné další napájení nemá. S bluetooth klávesnicí či myší na něm dokonce i nějakou tu práci také uděláte. Jenom jste samozřejmě omezeni aplikacemi pro Android.
CO SE DÁ VYTKNOUT? VLASTNĚ NIC
Takže ve zkratce? Z mobilu se stává solidní zrcadlovka, kapesní počítač, profesionální mikrofon i herní konzole. A vlastně i soběstačný plavec. A to vše hravě strčíte do kapsy. Před 20 lety jsme byli rádi za kalkulačku a hada. Před 15 za barvy. A teď se díky AI v budoucnu můžeme bát, že… No prostě bát. Už vidím, že to dopadne tak, že za dvě generace ROG Phonu budu muset mobilu vysvětlovat, proč si má koupit on mě. Ale do té doby to musí vysvětlit on mě. Pádných důvodů dal hned několik a já je beru. Během testování jsem nanarazil prakticky na žádné výrazné negativum. Můžu se bát o životnost baterie, může mi chybět makrokamera, ale to je takové malé plivnutí do umělou inteligencí potlačeného větru.
Samozřejmě ROG Phone 8 Pro není pro každého a platí, že si případnou koupi pořádně rozmyslete. Výbavu má ovšem za svou nabízenou cenu parádní: tenké rámečky hlavního displeje jsou neskutečně sexy a s nástupem mobilních portů oblíbených her si z tohoto telefonu můžete udělat snadno kapesní herní konzoli - nebo extrémně šmrncovní manažerský stroj. Ať už se rozhodnete jakkoliv, těžko s ním zůstanete JEN u telefonování. Ahoj u dalšího videa!