Přiznám se, že jsem takový kabelový purista. Ani nevím proč, prostě jsem vyrůstal na tom, že mám všechno připojené a nemusím řešit žádné nabíjení, baterky a cokoliv dalšího. I ovladač mívám ke konzoli nebo počítači připojený – no co, tak mě třeba žalujte. Když jsem tak dostal na test herní sluchátka Trust GTX Fayzo, u nichž mi byla líčena jejich bezdrátovost, trochu jsem si povzdechnul. Pak jsem ale zjistil, že nám dokonce přišly hned tři různé varianty. A to nejen barevně odlišné, ale jiné i svými možnostmi. Zatímco dvoje sluchátka byla na kabel, třetí headset se pyšnil svou kompletní bezdrátovostí.

Moc dobře si uvědomuji, že dnes už je doba jiná a bezdrátová technologie dávno předčila tu kabelovou. Baterie vydrží spoustu času, latence je téměř nezaznamenatelná, ale pravdou je, že si to člověk tak nějak musí okusit na vlastní uši, aby tomu rozuměl. A šance zpozorovat tento rozdíl u headsetu vycházející ze stejné řady mi otevřela oči. Jakkoliv vtipně to zní.

Nejdříve jsem začal tou nejobyčejnější verzí, kterou jsme dostali. Černé GXT 489 Fayzo. Sluchátka za přibližně 1000 Kč, která se vyznačují hlavně právě onou jednoduchostí. Je zkrátka už na první pohled vidět, že míří na efektivitu spíše než efektnost. Tělo sluchátek je hlavně v naší černé verzi jednolité s malou mezerou u náušníků pro ohyb. Kolem uší pak sedí trocha prodyšné látky, která je na gumě. Musím říct, že náušníky jsou pohodlné. Pokud máte středně velké uši, neměli byste mít problém je obehnat kolem dokola. Díky další látce na klenbě pak sluchátka na hlavě hezky sedí.

Upřímně mi tenhle jednoduchý design dost vyhovuje. Na levém sluchátku poté najdete všechna tlačítka. Nechybí přepínač pro vypnutí a zapnutí mikrofonu, kolečko na ovládání hlasitosti a dva 3,5mm jacky. Jeden pro propojení se zdrojem zvuku, druhý pro odnímatelný mikrofon, ke kterému se dostanu později.

To je vlastně vše, co můžete od GXT 489 Fayzo čekat. 50mm měniče s frekvenčním rozsahem 20 až 20 tisíc Hz přitom poukazují na fakt, že se ekvalizačně headset více přiklání k basům spíše než zřetelným výškám, ale ne o moc. Nicméně nečekejte výraznou basovitost. Přesto musím říct, že na svou cenu hrají sluchátka výrazně lépe než bych očekával. Sám nejsem žádný audiofil a je mi jasné, že profesionální zvukaři uslyší rozdíl velký; pro mě ale hrají vlastně tak dobře jako několikanásobně dražší, což mě příjemně překvapilo.

Pak jsou tu druhá sluchátka, která jsme dostali. GTX 490 v bílém provedení. Opět jde o headset s jednolitým designem, který je tentokrát doplněn o jednoduché LED osvícení na obou náušníkách. Pomocí nového tlačítka lze přepínat mezi třemi barevnými kombinacemi. Krom toho zůstává zbytek téměř stejný. Téměř. Jeden 3,5mm jack tentokrát nahradil permanentní kabel s USB-A na konci. Počet zařízení, pro která lze sluchátka použít, se tak rozhodně snižuje. Je vidět, že se zde více míří buďto na PlayStation 4 a 5 nebo samozřejmě počítač.

To dokazuje i přítomnost virtuálního 7.1 zvuku. Ten lze samozřejmě považovat spíše za gimmick, ale určitě může hlavně ve hrách vytvořit dojem více vtahujícího prostředí. Všechno lze navíc doladit proprietárním softwarem. Ten je opravdu hodně jednoduchý a vlastně nabízí jen možnost vypnout nebo zapnout 7.1 zvuk a doladit ekvalizaci. Za asi 1250 Kč tak jde o sluchátka s trochu užším zaměřením a s pár zajímavostmi navíc. Kvalita zvuku je však stejná.

Asi nejzajímavějšími sluchátky jsou tedy ta třetí s cenovkou kolem 1750 Kč, GXT 491 Fayzo. Ta přesouvají celý produkt do bezdrátové sféry. A to nejen pomocí 2,4GHz donglu, ale také podporou Bluetooth. Zbytek však zůstává stejný, včetně kvality zvuku, jednolitého provedení – v našem případě tentokrát fialového – podpory virtuálního 7.1 zvuku nebo přítomnosti softwaru s nastavením ekvalizace.

Přesto i zde je něco navíc. Na levé straně jsou totiž tentokrát dvě kolečka. Proč dvě? Jedno ovládá celkovou hlasitost, jak jsme zvyklí, ale a u druhého jsem se musel trochu pobavit v kontextu našeho nedávného testu na jiná sluchátka od Gelua, ve kterém zaznělo, že by byl rád, aby bylo kombinování více připojení a kanálů novým standardem. A hádejte co! Přesně to je i zde. Místo tří kanálu se sice jedná o dva, ale to bohatě stačí. Pohybem onoho kolečka nahoru tak zvýšíte hlasitost zdroje připojeného přes dongle, pohybem dolů zase pro zdroj z Bluetooth. Můžete tak plynule mixovat, co má hrát víc. A mít třeba headset připojený k počítači a mobilu zároveň, nebo třeba k počítači a konzoli a mít tak vyřešené vlastní řešení pro voice chat. Jsem velmi mile překvapen, že takto dostupná sluchátka tuto funkci mají, protože vím, že o ní u nás ve studiu jevilo zájem hodně lidí.

Všechno však úplně perfektní není. A pokud jste byli pozorní, určitě si všimnete, že jsem stále nemluvil o mikrofonu. Můžete hádat, kde tedy Trust Gaming zajistili nižší cenovku. Asi zkrátka chápete, že kvalita je prostě… průměrná a je lepší mít nějaké vlastní externí řešení. Ve finále tomu nepomáhá ani příbalovaný pop-filtr nebo přítomnost automatického noise-cancelling, který má na papíře pomoci s odhlučněním okolního ruchu. Na cenu sluchátek je mikrofon více než dobrý, o tom žádná, ale logicky si nebudete kupovat sluchátka kvůli mikrofonu.

Kolem a kolem jsou to tedy stále bezdrátová sluchátka s hezkým designem a dostatečně kvalitním zvukem, který lze navíc v jejich nejdražší verzi kombinovat z více kanálů dohromady, což my prostě budeme opravdu cenit. A i zbytek line-upu nás mile překvapil.