HARDWARE TEST
Několikrát do měsíceRecenzujeme a testujeme různá zařízení, herní periférie a nečekané gadgety. Zkoumáme nejen technologické novinky, ale celou řadu známých i méně známých produktů z IT světa.
Učinkují
Herní bezdrátová špuntová sluchátka? Ano, i ta existují...
Už delší dobu jsem chtěla vyzkoušet bezdrátová sluchátka, no hledala jsem taková, která lze použít jak na každodenní poslech hudby, tak i při práci a samozřejmě hraní. Co se týče designu a kvality zvuku, ASUS ROG Cetra True Wireless SpeedNova už z popisu vypadají slibně, ale aby mě přesvědčila, že se mám zejména u her zbavit drátu, musím je teprve pořádně otestovat. Předem přiznávám, že nepatřím mezi zaryté audiofili, takže moje očekávání asi neodpovídají požadavkům pokročilého posluchače. Avšak z toho, co vím už teď, mohu říct, že jde o působivá prémiová sluchátka.
Na první pohled nabízí SpeedNova elegantní design z matného plastu, nicméně okamžitě poznáte, že zde máme produkt pro hráče. Integrace RGB prvků jak v nabíjecím pouzdře, tak i na samotných sluchátkách je dneska téměř nezbytností. LED diody na těle dokážou generovat širokou škálu barev se standardními efekty, jako je pulzování, stroboskop a cyklické střídání. Mohou také zůstat statické pouze v jedné zvolené barvě, přičemž všechny efekty se ovládají pomocí aplikace Asus Armoury Crate. Pokud ovšem nejste fanoušek RGB světýlek, podsvícení lze i vypnout a šetřit tak baterii.
Jelikož patřím mezi jedince s anomálně malýma ušima, špuntová sluchátka nikdy nebyla moje oblíbená volba. Musím však říct, že SpeedNova jsou velmi lehká, skvěle drží a příjemně se nosí klidně několik hodin v kuse. Ke všemu jsou dodávána se třemi velikostmi koncovek do uší, a tedy si můžete vybrat tu, která vám nejlépe padne. Kromě toho mají certifikaci IPX4, což znamená, že jsou chráněná proti stříkající vodě, dešti nebo potu. Pokud vám ale spadnou do čaje, je po nich (tohle se lidem s anomálníma ušima děje kupodivu často).
Mnoho jejich funkcí je založeno na doteku, lépe řečeno poklepání. Pomocí přednastavených gest, které najdete v papírovém manuálu nebo zmíněné aplikaci pak můžete ovládat přehrávání, pauzování, posouvání obsahu, hlasitost, mikrofon nebo taky telefonní hovory. Podporovaná gesta však nejde nijak individuálně upravovat, každopádně senzory jsou hodně citlivé, takže se mi často stávalo, že jsem si třeba při úpravě vlasů něco přepínala.
Jelikož zde tak moc funkcí spoléhá na dotykové ovládání, neustále jsem intenzivně přemýšlela kolikrát musím poklepat. Ve výsledku jsem to vzdala a sluchátka ovládala pomocí aplikace v telefonu.
Pokud jde o „škeblovité“ pouzdro, je kompatibilní s bezdrátovým nabíjením a má také USB-C port, přičemž na jeho přední straně naleznete proužek, který indikuje, zda je nabité či nikoliv. Bez nabíjení mi pouzdro vydrželo necelé dva dny a sluchátka pak při nepřetržitém používání zhruba 5 hodin. Ovšem výdrž baterie ovlivňuje i to, či je třeba zapnuté podsvícení nebo funkce aktivního potlačení hluku (ANC). Nabití je však opravdu velmi rychlé a do několika minut můžete sluchátka zase používat, takže celková výdrž je celkem solidní.
Sluchátka se umějí připojit pomocí Bluetooth nebo přiloženého 2,4 GHz USB-C dongle, který najdete v balení s adaptérem na USB typu A. ASUS uvádí, že si díky tomu lze vytvořit tzv. „hybrid multipoint“. V praxi to znamená, že sluchátka je možné snadno připojit k více zařízením – telefonu, PC nebo konzoli – najednou a přepínat mezi nimi dle potřeby. Nemůžete je však používat současně, pouze snadno přecházet od hraní k telefonování, nebo sledování filmů na počítači. Kvalita připojení bývá velmi stabilní a dosah Bluetooth mi umožnil klidně se vzdálit od telefonu nebo počítače i o několik místností.
Již zmíněná funkce ANC, která se aktivuje poklepáním po levém sluchátku, má tři úrovně nastavení a také režim „ambient sound“, díky kterému můžete poslouchat třeba hudbu i zvuky z okolí současně. Na blokování okolního šumu fungují sluchátka bezvadně, ale je třeba říct, že většinu času jsem měla ANC nastaveno na nejvyšší úrovni.
Co se samotného audia týče, při prvním nasazení se mi zdálo, že sluchátka postrádají lepší basovou odezvu a plnější zvuk. Ovšem pak mi došlo, že výchozí optimalizace je nastavena na plochý zvuk, přičemž je zde možné režimy měnit podle toho, zda hrajete střílečku, závodní simulátor, RPG anebo se jednoduše díváte na film. Na druhou stranu u „flat režimu“ onen pocit plochosti zmizel při poslechu hudby, protože do popředí vystoupily čisté silné vokály.
Detailnějšího zvuku lze dosáhnout zapnutím technologie Dirac Opteo, která by měla maximalizovat výkon jakéhokoli zvukového systému tím, že řeší akustické problémy způsobené hardwarovými omezeními. Z mého pozorování mohu potvrdit, že se kvalita vnímaného zvuku opravdu mírně zlepšila. Avšak stojí za zmínku, že pro daný efekt je potřeba připojení přes onen 2,4 GHz dongle. Pak je tu Virtual Surround Sound, který vytváří dojem prostorového 3D audia a při hraní her zesiluje schopnost orientovat se podle zvuku. V aplikaci si taky náročnější uživatelé mohou pomocí standardní křivky ekvalizéru přizpůsobit středy, výšky i basy, anebo si zvolit přednastavenou equalizaci na základě hudebního žánru. Je zde také funkce Bass Boost, která zesílí basovou frekvenci, nicméně sluchátka nejsou moc stavěna pro dynamické hluboké basy a její zapnutí pro mě neudělalo moc velký rozdíl.
Mikrofon je opatřen technologií Bone-Conduction AI, která využívá algoritmy umělé inteligence, aby potlačila a odstranila zvuky z pozadí. Mikrofon by tak měl lépe izolovat a rozlišit lidský hlas od okolního šumu. Kvalitu mikrofonu bych ale označila spíše za průměrnou.
Abychom to tedy shrnuli. Sluchátka do uší Asus ROG Cetra SpeedNova zvládnou skvěle vykreslit hudbu, hlasy ve hrách i filmové dění. Jejich možnosti customizace jsou opravdu působivé a celkovou kvalitou zvuku se řadí mezi špičkové prémiové kousky. Výdrž, dosah a provedení mile překvapili, i když mezi nedostatky mohu zařadit vestavěný mikrofon, ale také těžkopádnější dotykové ovládání. Pokud toužíte po pohlcujícím herním zážitku bez kabelů a velkých headsetů, tahle sluchátka mohu vřele doporučit.