Vánoce sice skončily, ale to nevadí. Já sám třeba nevěděl, co svým nejbližším nadělit pod stromeček a vidina svátků a volna ve mně vyvolávala neutuchající pocit, že si snad konečně zahraju ty hry, co mi na disku smrdí už od nepaměti.

To je ono! Disk! Ten bych taky potřeboval, pár lidí, co znám, taktéž a… No, věřím tomu, že vy byste něčím, jako je třeba Samsung 990 EVO Plus taky úplně nepohrdli, ne? Ale teď vážně. Je na čase se podívat na jeden z nejlepších disků, které Samsung aktuálně nabízí: na řadu 990 ve verzi EVO Plus. Jde, jak už je v dnešní době naštěstí zvykem, o M.2 NVMe disk. To znamená malá velikost, nulová kabeláž, vysoká rychlost, velká kapacita a se vším všudy i dost solidní cena.

Co teda Samsung 990 EVO Plus nabízí? Naše konkrétní verze předně 2 TB místa, takže se tam vejde ledacos. Od například Blackhole zhruba 820krát po nejnovější Call of Duty… tak 8krát. Ale pořád více než jednou! A pokud by vám to bylo pořád málo, k dispozici je i varianta s kapacitou 4 TB.

Jak už je samozřejmě devízou podobných disků, ani tady nechybí velká rychlost. Verze Evo Plus, na kterou se dnes díváme, vás ale možná překvapí svými čísly. Doby, kdy se varianta Evo vyznačovala nižší rychlostí než nejvyšší řada PRO jsou už tak trochu pryč. EVOPlus totiž dosahuje na rychlost kolem 7250 MB/s při sekvenčním čtení. Což vlastně přesně odpovídá udávanému údaji na krabičce. Takže ta nelže. Podobná čísla, kolem 6300 MB/s, najdeme u sekvenčního zápisu dat.

Už jen tohle nasvědčuje, že se jedná o disk, který se v delším seznamu v porovnání se staršími verzemi a konkurencí nachází vlastně dost vysoko. Dříve platilo, že verze EVO je totiž tou méně výkonnou oproti verzi PRO a možná se teď ptáte, v čem je tedy rozdíl, když ne významně v rychlosti. No, pár „detailů“, když to tak blbě řeknu, které uživatel ztratí, se tu přece jenom najdou. 

Kromě nepatrně nižší rychlosti čtení a zápisu je to u 990 EVO Plus třeba absence DRAM, ale to je technologie, kterou aktivně využijete hlavně při přenosu, potažmo zápisu velkých souborů nebo při multitaskingu, protože má disk svou vlastní „RAMku“. Jedná se specificky o cache, která snižuje latenci a zrychluje práci s metadaty souborů. Chybějící DRAM tak sice může někoho u 990 EVO Plus zamrzet, ale zase je díky tomu znatelně levnější a má trochu menší spotřebu. Pro běžné užívání a hlavně hraní to velký vliv upřímně nemá.

To je vlastně to nejdůležitější. Pokud byste opravdu chtěli, série EVO se dá tak trochu přejmenovat na EKO. Míň žere, díky tomu je levnější, ale prostě postrádá jeden nebo dva klíčové poznávací znaky dražší PRO série, které na druhou stranu možná ani nevyužijete a ušetřené peníze můžete investovat třeba do nějaké herní pecky. Zajímavostí také je, že původní 990 EVO byl první disk, se kterým Samsung přešel na rozhraní PCIe Gen 5.0, ale pomalými krůčky. 990 EVO Plus v tomhle pokračuje vlastně úplně stejně. Místo kompletního rozhraní 5.0 x4, kde bychom se pravděpodobně bavili o diametrálně jiných číslech v rychlostech, jde o 5.0 x2. Což zhruba odpovídá stejným hodnotám jako zpětně kompatibilní a dnes stále rozšířené 4.0 x4. Výhodou je však menší teplota i spotřeba, což oceníte zejména při osazení v notebooku.

Co víc vám budu říkat. Samsung 990 EVO Plus je zkrátka dobrý spolehlivý disk s výborným poměrem ceny a výkonu s životností zhruba 1200 TBW. To znamená, že dokážete tenhle konkrétní 2TB disk bez problémů zaplnit, vymazat a znovu zaplnit přibližně 600krát. Dobrý do každého herního počítače nebo ještě víc do notebooku na roky a roky dopředu bez žádného velkého kompromisu. Co víc si přát.