Stále menší a stále výkonnější. Těmito slovy se dá popsat víceméně jakýkoliv kus technologie, který dennodenně používáme. Nejvíce to však sedí pro věci, jako jsou počítače, mobily, notebooky a v případě dnešního videa i tabletů. Nebo takhle – nejde nutně o to, že by byly menší, jako spíše to, že se lepší hardware vejde na menší plochu. A nejinak je tomu u právě testovaného Xiaomi Pad 6S Pro. Velkého, tenkého a také dost výkonného tabletu, na který se teď podíváme.

Jak si asi na první pohled všimnete především, Xiaomi Pad 6S Pro se může pyšnit celkem solidní velikostí obrazovky. V našem případě jde konkrétně o 12,4palcový displej, na který se s klidem vejdou i celé dvě dlaně dospělého člověka. Plocha je to opravdu velká a nechybět klávesnice, skoro by to hraničilo s malým notebookem. Samotná velikost obrazovky však není jedinou předností. Jedná se totiž o 144Hz 3K displej s adaptivní obnovovací frekvencí, svítivostí 900 nitů, HDR 10 a 12bitovou barevnou hloubkou.

Koneckonců, obrazovka je v případě tabletů to jediné, co běžného uživatele zajímá. Takže to, že sem zároveň šla největší péče, není překvapivé. A ta péče tu opravdu je. Displej je vážně skvělý a díky poměru 3:2 má celý tablet form-factor, se kterým se pracuje velmi dobře. Pro efektivní práci s textem nejste odkázáni jenom na vertikální polohu a ten dodatečný prostor nahoře a dole zkrátka oceníte.

Vlastně i v dalších aspektech se nemusí Xiaomi Pad 6S Pro nijak zvlášť stydět. Díky procesoru Snapdragon 8 Gen 2 a Xiaomi HyperOS všechno doslova sviští. Za několik dní užívání jsem nezachytil jediný problém, zásek, že by se někde něco dlouze načítalo, nefungovalo… Tablet s klidem zvládal více otevřených oken najednou, rychlé přepínání aplikací. Všechno zkrátka běželo na kliknutí. Nebo teda spíše na ťuknutí.

Samotná velikost displeje, která například těch více oken dovoluje, však pro mě osobně má jednu nevýhodu. Protože s balením není dispozici například stojan, o který lze tablet opřít, práce s ním není úplně nejjednodušší. Je to už zkrátka taková velikost, kterou oceníte při brouzdání na netu či sledování videí na YouTube, ale jakmile aktivně něco děláte – hrajete hry, malujete nebo píšete – může to působit lehce krkolomně. Stojan či klávesnici si sice dokoupit můžete, ale už takhle vás tablet vyjde na zhruba 15 tisíc korun, což není úplně málo a dodatečná investice zabolí.

Jasně, produkt se to snaží vyvážit jinými věcmi a šetří na tom, co není úplně 100% nejnutnější. Což, chtě nechtě, stojan a klávesnice jsou. Podobné šetření lze najít i u kamer. Za nekvalitní je určitě neoznačím a hlavní kamera je dokonce 50 megapixelová. Samotnou kvalitu fotek bych ale označil za… spíše dostatečnou než cokoliv jiného.

Naopak věc, která mě v pozitivním slova smyslu překvapila asi nejvíce, je zvuk. Tablet nabízí šest reproduktorů s podporou Dolby Atmos. A to, co tahle podložka na krájení ze se dokáže vyprodukovat, je pomalu dechberoucí. Nejen, že dokáže Xiaomi Pad 6S Pro hrát opravdu solidně nahlas, ale hlavně kvalitně. A zvládá skvěle jak výšky, tak středy. U basů je to samozřejmě horší, ale nic, co by tancovalo s vašimi vnitřnostmi ani čekat nejde. I přesto tu nějaké basy jsou, hlavně pokud tablet při přehrávání držíte v ruce. Ze zvuku jsem vážně nadšen. Stejně tak jako z výdrže baterie. Jedná se o 10 tisíc mAh baterii, která na jedno nabití vydrží v pohodě celý den aktivního uživání i s jasem na maximum. A pokud budete tablet používat jenom pár hodin denně, třeba při cestě z a do práce jako já, na jedno nabití by měl v pohodě vydržet takové dva, tři dny. A jakmile dojde k vybití, 120W nabíječka nabije celý tablet z 0 na 100 % třeba tak do hoďky pomocí USB-C, což je zároveň jediný konektor, který na celém těle tabletu najdeme.

O Xiaomi Pad 6S Pro toho vlastně o tolik více říct nejde. Za cenu 15 tisíc korun vás asi nepřekvapí, že funguje perfektně a nabízí přesně to, co byste potřebovali. 12,4palcový 3K displej je takřka perfektní, baterie mohutná, zvuk úžasný. Na můj vkus může být velikost občas překážející a třeba v posteli není tablet nepříjemnější i přes nijak zvlášť velkou hmotnost. Větší velikost má zkrátka svá pro a proti a každému vyhovuje něco jiného.