Článek vznikl v rámci placené spolupráce: Čím větší monitor, tím lepší monitor – to rozhodně není pravda. Monitory se sice rok od roku zvětšují do výšky i šířky, to ale neznamená, že se jedná o ideální variantu pro hráče, a zejména ty kompetitivní. Ti vám totiž řeknou, že kouzlo přesného míření netkví pouze v jejich vypilovaných schopnostech (i když určitě je dobré je neopomenout), ale také ve správném vybavení. A mezi takové se může zařadit například testovaný 24palcový herní monitor ViewSonic s označením XG2431.

Herní monitor ViewSonic XG2431 je velmi specifickým kouskem, který se nebude zamlouvat každému uživateli, jelikož cílí zejména na cenově dostupný a kvalitní požitek z hraní. A přesně téhle herní skupině uživatelů se snaží vyjít vstříc vším, co nabízí.

DESIGN MONITORU SE DRŽÍ PŘI ZEMI

Monitor na první pohled nenabízí žádné extravagantní designové vychytávky, místo toho disponuje obyčejným designem, který nenadchne, ale zejména neurazí a uživatele nerozptýlí například výrazným barevným osvětlením. Monitor si navíc lze vcelku libovolně natočit, ať už do doprava či doleva, nahoru či dolů, případně obrazovku naklonit více dopředu či dozadu. Tímto způsobem lze dosáhnout nejen vhodného nastavení vzhledem k umístění monitoru, ale také se tím lze jednoduše vyvarovat nechtěným odleskům.

A v případě, že hraní pro jednou vyměníte třeba za psaní v dokumentu, potěší také možnost monitor nastavit na výšku. Takovou možnost jsme například využili při samotném psaní tohoto testu. Vnější vzhled pak doplňuje typická skladba portů, tedy HDMI a DisplayPort. Když tedy monitor nevyčnívá svým zevnějškem, vyčnívá alespoň svým vnitřkem? A odpovědí je, jedno velké ANO.

FUNKCE MONITORU PROMLUVÍ PŘEDEVŠÍM K HRÁČŮM

Ačkoli monitor nabízí „pouze“ rozlišení Full HD, tedy 1920 na 1080 pixelů, jeho kouzlo tkví v kombinaci s dalšími funkcemi, které se do něj společnosti ViewSonic podařilo nasoukat.

Tou nejvíce klíčovou je obnovovací frekvence, která dosahuje až 240 Hz, čímž zajišťuje velmi plynulý pohyb na obrazovce. A to i navzdory skutečnosti, že se jedná o IPS panel, nikoli TN panel, který bývá z hlediska gamingu ještě o něco rychlejší. Vysoká obnovovací frekvence je zásadní zejména pro hraní her, které vyžadují rychlý reakční čas. Pro testování jsme zvolili hru Fortnite, se kterou si monitor na sestavě s procesorem AMD Ryzen 5 5600X, grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 3060 a pamětí ve výši 32 GB poradil opravdu skvěle a na nižší nastavení neměl potíž zobrazit hru ve více než 200 snímcích za sekundu, což je v kombinaci se zmíněnými 240 Hz na reakční době i plynulosti hry opravdu znát.

Sama preferuji raději vyšší rozlišení, proto mám také dva monitory v rozlišení 4K, ale musím uznat, že aktuálně alespoň rozumím tomu, proč by v případě hraní někdo rozlišení obětoval za vyšší obnovovací frekvenci. Takhle plynulý jsem totiž Fortnite nebo Overwatch vážně neměla. A jo, bude se mi po tom trošku stýskat.

Vysoká obnovovací frekvence navíc napomáhá i sníženému rozmazání obrazu, kterému pomáhá také funkce ELMB, tedy Extreme Low Motion Blur, a pro maximální výkon při hraní je přítomna také funkce Low Input Lag Mode, která zajišťuje rychlou odezvu 1 ms. Kompetitivní hráči ji zejména ocení při vypjatých situacích, ve kterých funkce minimalizuje zpoždění hráče a reakce na obrazovce.

Kombinace nejen těchto technologií tak vyústí v maximalizaci herního úspěchu (v případě, že jsou ještě přítomny ty neopomenutelné vypilované schopnosti hráče), což ještě umocňuje podpora AMD FreeSync Premium, která minimalizuje trhání obrazu a zajišťuje plynulý herní zážitek. Užít si tak na monitoru můžete nejen zběsilé přestřelky ve hrách jako Counter Strike 2, Valorant či Fortnite, ale také jakoukoli singleplayerovou hru.

Kvalitu těchto funkcí pak jen podtrhává certifikace Blur Busters 2.0. ViewSonic XG2431 je první z řad monitorů, který touto certifikací disponuje, ale co to vlastně znamená? Jednoduše to vyzdvihuje jeho výkon v oblasti snižování rozmazání pohybu, tedy zlepšení ostrosti pohyblivých objektů díky technologii backlight strobbing, která funguje na principu rychlého blikání podsvícení mezi jednotlivými snímky, což vnímané rozmazání pohybu snižuje. Běžní uživatelé si tak mohou vybrat z přednastavených režimů, zatímco ti náročnější si při nainstalování aplikace Blur Busters mohou navolit režim podle vlastních preferencí a požadavků. Jedná se tak o jeden z mála monitorů, kterému se nemusí přizpůsobit uživatel, ale monitor, který se přizpůsobí uživateli. To podtrhují také přednastavené herní režimy specifické například pro FPS, RTS, RPG nebo MOBU, které upravují kontrast, jas i barevnost obrazu danému žánru.

To ale neznamená, že monitor exceluje úplně ve všem. Kromě obyčejného zjevu také monitor příliš nevyniká v režimu HDR. Pokud patříte k hráčům, kteří si rádi vychutnají širokou škálu barev, pak právě tento monitor nemusí být vaši nejlepší volbou. Jeho slabina tkví například v nižším maximální jasu, který se pohybuje v rozmezí od 300 do 400 nitů, přičemž režim HDR pro kvalitní zážitek vyžaduje nitů spíše 600. To jsme pocítili zejména při hraní titulu Horizon Zero Dawn, který nabízí řadu nádherných a barevných krajin a na kterých se kvalita HDR projeví velmi zjevně.

PRO KOHO JE TEDY MONITOR PRIMÁRNĚ URČEN?

Monitor ViewSonic XG2431 je tak opravdu předně monitorem herním, přičemž přináší funkce zlepšující zejména plynulost herního zážitku a postará se také o špičkovou ostrost při rychlých pohybech – a těch je ve hrách, a zejména těch kompetitivních, opravdu hodně – které jsou zabalené v 24palcovém balení s rozlišením FullHD. Je tak zjevné, že monitor nemíří na uživatele, kteří na monitoru předně pracují, ať už v dokumentech, tabulkách či ve střihačském programu, u kterého je upřednostněno vyšší rozlišení výměnou za nižší obnovovací frekvenci.

To ale neznamená, že je monitor na práci nepoužitelný, jen je zkrátka vyšperkovaný k jinému údělu, kterému obětuje prakticky všechno, co dokáže. A že toho není málo.