Jen něco přes rok od svého původního ohlášení se dostává aplikace Journal z interního inkubačního systému Microsoftu ven jako oficiální produkt. Firma ohlásila, že bude aplikace pod jménem „Microsoft Journal“ dostupná na Windows tabletech, dva v jednom a dalších zařízeních podporujících psaní perem.

Původní inspirací zde byla náhrada běžné propisky a papíru, jde ale o takovou náhradu, která stále pomáhá vaše myšlenky zachytit psaním. Podobný projekt měl Microsoft už v roce 2002 a od té doby funkce pro pera mířily do Whiteboardu, OneNotu, PowerPointu i dalších produktů.

Journal ale přidává navíc ještě špetku umělé inteligence. Ta by měla být schopna rozpoznat a kategorizovat poznámky uživatelů do nadpisů či položek „s hvězdičkou“ a všimne si i klíčových slov či dokonce obrázků. U některých textů a kreseb vám Journal nabídne je zkopírovat, případně přesunout.

Umělá inteligence zde také umožní vyhledávat vaše předchozí poznámky na základně toho, jak chápe jejich obsah. Zamíří sem také gestury, třeba pro mazání tak nebudete muset přepínat mód. Stejně tomu bude i u označení, pro to bude stačit zakroužkovat vybraný text.

Další důležitou funkcí je úprava a vyplňování PDF pomocí pera; záležitost, pro kterou mnozí Journal využívali už v jeho inkubačním stavu.

Aplikace je už teď dostupná na Microsoft Store pro Windows 10 i 11.