Windows 11 vypadá skvěle, alespoň tedy podle mého názoru. Zatímco při používání desítek jsem se s grafikou jako z roku 2010 smířil, nová verze ukázala, že i systémové aplikace mohou vypadat lépe. Jenže to je bohužel taky to jediné, co tvůrci Windows 11 přinesli.

Sice mě nenapadá žádná nová funkce nového systému, zato si ale vzpomenu hned na několik věcí, které mi po upgradu prostě chybí.

NELZE ZMĚNIT VELIKOST NABÍDKY START

Neodmyslitelnou součástí Windows 11 byla i úprava nabídky Start, která se zjeví po stisknutí loga systému buď v taskbaru, nebo na klávesnici. Přestože jsem toho názoru, že se Microsoftu úprava povedla a nabídka teď působí přehledněji, nemůžu si odpustit jednu narážku – teď ji skoro nejde upravovat.

Ve Windows 10 jste si mohli lehce přizpůsobit rozměry nabídky pomocí klasického chycení za roh a následného tažení. Teď nejen že nabídku takto nepřenastavíte, ale navíc si ani nevytvoříte skupiny aplikací, které by se zde mohly objevovat. Jediným způsobem je tedy teď aplikace v nabídce přetahovat, abyste si je seřadili. A představte si, že šlo tento celý panel mít na straně. I když pořád jsem toho názoru, že start menu uprostřed vypadá lépe.

Směšovač hlasitosti jedním klikem

Tahle věc pro mě byla samozřejmá. Nesedí mi hlasitost některé z otevřených aplikací? Tak zkrátka kliknu pravým tlačítkem myši na ikonku hlasitosti v pravém dolním rohu obrazovky a otevřu směšovač hlasitosti. Až na to, že teď už to tak lehké není. Všechno je totiž - prý přehledně - v nastavení. Tady mě i těch pár dalších kliků vždycky irituje. A to navíc není jediná věc, která v taskbaru chybí. Vzpomínáte si třeba na možnost rychlého přepnutí Bluetooth zařízení nebo čas přesný na sekundy za jediným klikem? Já tedy rozhodně ano.

Tapeta plochy se nesynchronizuje

Někteří mají zkrátka rádi, když se kosmetické nastavení operačního systému synchronizuje mezi různými počítači, které využívají. Jsou například spokojeni, když můžou mít na svém osobním počítači stejnou tapetu jako na tom pracovním.

Ve Windows 10 šlo udržet jednotnou tapetu na více zařízeních jednoduchou synchronizací přes účet Microsoftu. Pokud byste to ale chtěli zkusit v novém systému, smůla. Naštěstí tady stejně máme lepší nástroj na správu tapet, a to Wallpaper Engine. Sice si za něj pár korun musíte zaplatit, ale za to můžete mít super animované tapety na všech vašich zařízeních.

Taskbar a přetahování

Do taskbaru chceme zpravidla umístit ty programy, které využíváme nejčastěji, abychom je nemuseli složitě hledat na ploše nebo někde jinde. Máte-li vytipovanou aplikaci, kterou chcete na taskbar umístit, není nic snazšího, než ji tam prostě přetáhnout, a to buď z nabídky start, nebo z jiné složky v počítači. Je to opravdu jednoduché a intuitivní a přesně proto tuhle funkci Microsoft do Windows 11 nedostal.

Grafiky, střihače, ale i běžné uživatele dokáže naštvat na novém taskbaru ještě jedna věc. Když máte ve Windows 10 otevřený editor videa a chcete do něj vložit fotografii, stačí ji přetáhnout na jeho ikonku. Editor se následně otevře a s fotografií v něm lze manipulovat. Jednoduché, že? A hádejte co, ve Windows 11 tato maličkost opět schází. Microsofte, proč?

ZÁVĚR

Microsoft se systémem Windows ale při tom odlehčování udělal i pár kroků, které nám opravdu nevadí. Zmizely některé předinstalované aplikace, Skype ale pořád musíme přetrpět, místo šetří i absence Timeline či dlaždicového módu. Ano, jde přesně o ty dlaždice, které nám znechutily Windows 8. Jsem také víc než rád, že se Microsoft vykašlal na Cortanu.