Po dvou letech čekání jsme se konečně dočkali. Je tu nová generace grafických karet od Nvidie. Nejsme tady ale od toho, abychom vám jen vyjmenovali specifikace. Pokusíme se shrnout ty nejzajímavější novinky z konference z minulého týdne, a to včetně těch, které vám mohly uniknout.

Nvidia toho totiž představila opravdu hodně. Samozřejmostí byly nadupané karty série RTX 40, ale i spousta softwarových vylepšení, které nás nově čekají. Tak se pohodlně usaďte a pojďte si s námi projít to nejzajímavější, co nám Nvidia ukázala.

DLSS 3

A začněme rovnou technologickou chloubou Nvidie. Velkého vylepšení se dočkává DLSS společně se svou již třetí verzí. V zásadě jde o software postavený na hlubokém učení, který dokáže odhadnout, jak by obraz třeba z FullHD vypadal ve 4K. Samotná hra tak může na vašem počítači běžet v nižším rozlišení, než které vidíte na displeji. To už tu ale bylo a na kanále Indiana navíc najdete skvělé video od Fioly, které přesně DLSS vysvětluje.

Přesuňme se ale k těm novinkám. Nově totiž DLSS 3 zvládne vytvářet i celé snímky bez zásahu procesoru díky pokročilému vypočítávání pohybu. Vy si tak budete moct užít hraní tak plynulé, jako se vám o něm nikdy nezdálo. Díky dopočítávání snímků navíc odlehčíte zátěž procesoru, a to už na herním zážitku pocítíte určitě. 

Bojíme se snad jen toho, aby obraz nevypadal lehce rozmazaně. Zároveň je třeba zmínit, že DLSS 3 má být dostupné pouze na nových kartách, i přestože mají podle nás ty aktuální na podobné výpočty také výkon. Jde tedy o softwarovou novinku, která od sebe trochu uměle dělí série od Nvidie.

NVIDIA MAXINE

Herní segment na chvíli opustíme. Soubor technologií zvaný Nvidia Maxine totiž posune vaše konverzace v internetovém prostředí na vyšší úroveň. Vůbec přitom nezáleží na tom, zda jde o pouhý přenos zvuku, nebo chat s webkamerou v rámci pracovního mítinku. Díky umělé inteligenci se váš protějšek dočká lepší kvality, aniž byste potřebovali špičkové vybavení.

My se ale zaměříme na velice zajímavou vychytávku, která se týká videochatu. Technologie Nvidia Maxine za vás totiž doslova udržuje oční kontakt. Pokud se při konverzaci díváte do stran, na druhý monitor nebo zkrátka šilháte očima kamkoliv mimo displej, Maxine zajistí, aby vše vypadalo tak, že se díváte přímo do kamery. Podobně jako to dělá Apple pokud voláte přes Facetime. Snad se této vychytávky brzy dočkáme všichni.

RTX novinky

Novinek jsme se dočkali i okolo další z technologických chloub Nvidie; Ray Tracingu. Kromě toho, že se na konferenci společnost řádně poplácala po rameni za rozvoj výpočtu chování světla ve hrách, slíbila i dvojnásobné zlepšení výkonu RTX jader v nové generaci karet. Nová jádra mají být zároveň schopna silnějších výpočtů.

Ray Tracingu se nově také už brzy dočká Portal! Verze bude uživatelům dostupná zdarma jako rozšíření základní hry. S tím se i dalším vývojářům zpřístupnily nástroje, které jim do starších her umožní raytracing přidat. Tak snad se kromě Portalu brzy dočkáme i dalších podobných RTX projektů.

Grafická karta určená profesionálům

Nvidia se nezdržela jen u očekávaných grafických karet RTX 40, jež potěší hlavně hráče. Vytvořila i speciální monstrum pro designéry a tvůrce, které se nazývá RTX 6000. Tato grafika rovněž využívá nejnovější architekturu Ada Lovelace a zelený tým slibuje, že díky ní budou moci třeba návrháři a inženýři využívat špičkové pracovní postupy založené na simulacích. Oproti předešlé generaci nabízí karta 2–4násobný výkon. Pochlubit se může i 48GB GDDR6 pamětí, která usnadní práci nejen s velkými 3D objekty.

Pokroky v umělé inteligenci

Pojďme se ale na chvíli trošku vzdálit od samotných grafických karet. Nvidia má totiž na svědomí i několik neurálních sítí, ke kterým vědcům poskytuje přístup. Na konferenci byly představeny dokonce dvě takové služby.

V prvním případě jde o nový jazykový model, práce s jazykem totiž pro počítače není ani trošku jednoduchá. Ten je předtrénován na spoustě dat, ale přitom si je mohou vědci přizpůsobovat. To jim ušetří nezměrné množství času, které by jinak strávili vytvářením vlastní neurální sítě.

Nejde ale jen o jazyk. Neurální sítě od Nvidie pomáhají třeba i s výzkumem ve zdravotnictví. Právě toho se týká druhá z nově představených sítí. Ta pomáhá vědcům předvídat chování některých látek a hledat v něm vzory. To může pomoct při výrobě nových léčiv.

V rámci letošní akce GTC byla představena i novinka jménem IGX. Jde o hardwarovou a softwarovou platformu, která poskytuje nejrůznější vychytávky pro lékařské aplikace, roboticky asistované chirurgie a monitorování pacientů. Nvidia opět využívá „zázraků“ umělé inteligence.

Mezi prvními společnostmi, které v lékařství využijí IGX, budou i velká jména jako Advantech, Portwell nebo ADLINK. Patříte mezi ty, kteří podporují virtuální pomocníky doktorů, nebo byste se spíše báli?

Nové grafické karty jsou drahé

Teď nejde o nic, čím by se na konferenci pochlubila samotná Nvidia, ale my to zkrátka vynechat nemůžeme. Pokud dění okolo grafických karet sledujete dlouhodobě, tak vám jistě neunikla nespokojenost fanoušků s cenami kousků nové řady. Některým je až do smíchu z částky, kterou byste měli zaplatit za 12GB variantu grafiky RTX 4080.

Nabízí totiž horší čip než 16GB verze, kvůli němuž by se dalo zjednodušeně říci, že jde vlastně o kartu RTX 4070, která má jen osmičku místo sedmičky na pozici desítek. A za toto u nás bude Nvidia chtít 27 100 korun, RTX 4080 a 16 GB videopaměti pak bude začínat na 36 000, RTX 4090 na skoro 50 000.