HARDWARE TEST
Několikrát do měsíceRecenzujeme a testujeme různá zařízení, herní periférie a nečekané gadgety. Zkoumáme nejen technologické novinky, ale celou řadu známých i méně známých produktů z IT světa.
Učinkují
Projektor silnější než slunce: ViewSonic PX704HD
Za tu dobu, co dělám videa na TechFeedu, mi na stole přistály už dva projektory, protože jsem s nimi aktivně pracoval jako technik na univerzitě. Takže je jen logické, že mi teď na krk hodili i další. Projektor ViewSonic PX704HD, který se svými 4000 lumeny a kontrastním poměrem 22 000:1 svítí tak jasně, že jej lze použít pro virtuální produkci.
První věc, které si všimnete po vybalení z krabice, je, že se jedná o docela slušný macek. Projektor je plochý, ale velký. To však dává smysl, protože ochladit 240wattovou UHP lampu není žádná legrace. Proto vás také nepřekvapí o něco vyšší hlučnost, která může dosahovat až 34 decibelů. Kromě samotného projektoru samozřejmě dostanete dálkové ovládání, dvě tříátáčkové baterky a napájecí kabely s evropskou i britskou koncovkou. Ta je sice pro ty z nás, kteří stále žijí v Evropské unii, zbytečná, ale je příjemné mít možnost volby.
Hned na začátku však musím zdůraznit, že se nejedná o žádný chytrý projektor. Proto není i přes svou vysokou svítivost příliš drahý. Za pár stokorun, tedy desítek eur, si však stačí pořídit Chromecast nebo podobné zařízení a můžete si videa posílat z počítače nebo mobilního telefonu bez nutnosti kabelu. Kromě dvou HDMI vstupů se na zadní straně nachází také napájecí konektor USB-A, který využívají právě zařízení jako Chromecast.
Vestavěný reproduktor o výkonu 3 W je dostatečně hlasitý, ale nečekejte vysokou kvalitu zvuku. Na šestihodinové pracovní schůzky, které by mohly být e-mail, to bohatě stačí, ale pokud si chcete vytvořit domácí kino, budete nuceni zajistit si reproduktory. Naštěstí má projektor také audio výstup na levém a pravém zvukovém kanálu, takže opět stačí kombinace chromecast, nějaké lepší reproduktory a máte hotovo.
Zdroj: Marek Čabák, Nerdfix.czProjektor Epson EF-12: Dokonalé domácí kino!
Protože se nejedná o chytrý projektor, je zaostřování a zvětšování obrazu zcela manuální pomocí prstenců v přední části. Také pokud jde o správné umístění projektoru v místnosti, nečekejte nic jiného než klasické lichoběžníkové vyrovnání obrazu. Projektor tedy musí být namířen přímo na stěnu s možností natočení ve svislé rovině. V horizontální rovině máte prostě smůlu. V nastavení vám pomohou dvě nastavitelné nožičky, případně klasická možnost upevnění projektoru pod strop na stojan pomocí tří šroubů ve spodní části.
Připravte se také na to, že projektor musí být pro co největší obraz dále od stěny, a to nejméně půl metru, ale pro optimální výsledky přidejte alespoň metr. Při dostatečné vzdálenosti od stěny můžete dosáhnout až 300palcové úhlopříčky obrazu. To samozřejmě závisí také na velikosti stěny nebo plátna, na které obraz promítáte. Projektor má rozlišení FULL HD 1920x1080, které při této projekční vzdálenosti bohatě stačí. Díky vysoké svítivosti navíc poskytuje pěkný a čistý obraz i za slunečných dnů. Sám jsem byl překvapen, jak dobře zobrazuje i tmavé scény. O správné zobrazení barev se stará technologie SuperColor. Zde si však musíte dát pozor, jaký režim obrazu v kombinaci s režimem svítivosti použijete. Projektor jich umožňuje několik, včetně vlastního nastavení, ale podle mých zkušeností pouze nastavení Film zaručuje nejvěrnější možnou reprodukci barev. V ostatních případech projektor příliš přeháněl modrou barvu. Zároveň se jedná o nejméně jasný režim, což je ale zcela logické.
A nyní důležitá otázka pro ty, kteří uvažují o výměně starého televizoru za projektor. Jak dlouho bude tato věcička svítit? Výrobce uvádí, že životnost žárovky je 4 000 hodin, což je 166 dní nepřetržitého provozu v normálním režimu a 15 000 hodin, resp. 625 dní v režimu SuperEco, což jsou dva extrémy, ale je třeba myslet na to, jak často budete projektor čistit, jak často ho budete vypínat nebo jak často ho budete nepřetržitě používat. Vliv na životnost má i prach v místnosti, proto mě zklamalo, že projektor nemá krytku, která by chránila čočku.
Zdroj: ViewSonicViewSonic představil vůbec první projektory pro Xbox
ViewSonic PX704HD je nakonec docela jednoduchý projektor, jehož hlavní doménou a konkurenční výhodou je nesmírně vysoká svítivost, kontrastní poměr a realistická reprodukce barev, což je vlastně u projektoru to nejdůležitější. Nemá žádné chytré funkce, žádný operační systém, žádný sofistikovaný zvukový systém, je o něco hlučnější, těžší a méně přenosný než srovnatelné chytré projektory, ale vynahrazuje to relativně nízkou cenou, která nezruinuje váš rodinný rozpočet. Je to tedy technologie, která se možná nejlépe hodí do firem nebo škol, ale s několika menšími a nepříliš drahými doplňkovými periferiemi, teď mě napadá Chromcast nebo něco podobného, a lepší reproduktory si můžete udělat slušné domácí kino, na které se dá v pohodě dívat i za bílého dne. A tím se nemůže pochlubit téměř žádný cenově dostupný chytrý projektor. Když jsem před nějakými 6 lety dělal technika na univerzitě, kupovali jsme za podobnou cenu projektory do přednáškových sálů a tomuhle se nemohly ani přiblížit co se týče svítivosti, barev nebo kontrastního poměru. Je šílené sledovat, jak daleko se projektory za tak krátkou dobu posunuly. Z původně čistě obchodního zaměření se úspěšně stávají relevantním konkurentem chytrých obrazovek a televizí obecně. A to jsem tomu kdysi sám nevěřil.
ViewSonic PX704HD sice není all-in-one řešení domácího kina, ale je vhodný pro ty z vás, kteří si chtějí celý systém více přizpůsobit, poskládat a hlavně chtějí jasný a barevný obraz během dne. Nebo pokud jste technik na univerzitě nebo ve firmě a potřebujete nahradit projektor v místnosti plné oken. Jako se to pravidelně stávalo mně.