Hned zkraje vám položím celkem důležitou otázku. Jak často používáte sluchátka? Tak nějak předpokládám, že u řady z vás to bude denně. Ať už se budeme bavit o sluchátkách k počítači nebo na nošení ven. Banální, ale přesto celkem zajímavá otázka, co?

A možná právě proto je potřeba mít sluchátka, na která je spoleh a která nejen dobře zní, ale i se dobře nosí. A to hlavně u těch volnočasových může být mnohdy problém. Proto jsme si pro vás připravili recenzi nejen na jedny, ale rovnou na dvoje sluchátka od Creative, abychom mohli uspokojit jak tábor fanoušků sluchátek špuntových, tak i těch, kteří stále preferují sluchátka náhlavní. Představujeme vám model Zen Air SXFI a jeho většího bratříčka Zen Hybrid SFXI. Pokud hledáte zajímavá sluchátka a chcete se udržet rozumného budgetu, tak právě tato sluchátka by mohla být skvělou volbou.

Pojďme ale začít menší variantou, tedy špunty Zen Air SXFI. Jedná se plně bezdrátová sluchátka, která vás překvapí svojí až neuvěřitelnou lehkostí. Je to sice tím, že celý povrh sluchátka je z plastu, ale v matném provedení šedé barvy to nepůsobí vůbec špatně a lehkost špuntů mě velmi mile překvapila. S tím se pojí i to, jak sluchátka drží v samotných uších. Zde je to vždy zcela individuálně, ovšem já, který má často problémy s tím, že buď mi sluchátka začnou po chvíli v uchu bolet nebo mi naopak vypadávají, jsem byl neuvěřitelně mile překvapen tím, jak mi sluchátka padla do uší na první dobrou. V balení navíc najdete ještě dva páry vyměnitelných špuntů, takže pokud vám základní velikost nevyhovuje, tak lze je velmi jednoduše vyměnit jak za menší, tak za větší.

Sluchátka samotná pak nalezneme v nabíjecí krabičce. Na té je párovací tlačítko, 4 led diody, které indikují stav nabití sluchátek, a ve spodu je USB-C kabel. Kromě toho nabízí krabička i bezdrátové nabíjení pomocí Qi, za což má Creative moje uznání, a to hlavně v této cenové kategorii. Horší už je to pak trochu s rozměrem krabičky. Ta už je celkem macek a oproti konkurenčním značkám už působí trochu robustněji, ale zase to na druhou stranu není o tolik, co by nešlo překousnout. Jediná funkce, které mi zde extrémně chyběla byla detekce sluchátek v uších. Pokud si tak sluchátka sundáte, budou hrát i po vyjmutí z ucha, dokud je nevložíte zpátky do krabičky. 

Kromě toho vás bude zajímat, jak sluchátka samotná vlastně zní. V základním nastavení, hned poté co vyndáte sluchátka z krabičky, možná budete trochu překvapení a popravdě ne mile. Sluchátka mají hodně výrazné basy a nižší nastavení výšek, což sice někomu může sednout, ovšem na můj styl hudby se toto nastavení vůbec nehodilo. Jenže není se čeho lekat, základem sluchátek je totiž i aplikace od Creative… Creative. Zde naleznete celkem jednoduchý, ale přesto neocenitelný ekvalizér. Máme zde hned několik přednastavených stylů hudby, takže pokud víte, že posloucháte zrovna ten nebo oný žánr, není nic jednoduššího než vybrat a poslouchat.

Jelikož já sám mám celkem široký a trochu šílený mix žánrů, tak jsem si s ekvalizérem pohrál trochu po svém a musím uznat, že u následného poslechu jsem byl velmi příjemně překvapen. Basy jsou zde stále celkem výrazné, což u špuntových sluchátek je jedině plus. Středy jsou čisté a vejšky by na můj vkus mohly být stále trochu vyšší, ale bavíme se tady o sluchátkách do 2 000 Kč. V této cenové kategorii jsou zvukově na tom opravdu skvěle. Zvuk je zkratka příjemný a nabízí i dostatek detailů, takže ať už jste fanoušci akustických skladeb nebo něčeho více basového, tak díky lehké ekvalizaci si užijete za málo peněz hodně muziky. A to doslova.

Opomenout bych pak neměl ANC a Ambiente mód. Transparentní režim je fajn, je tu a pokud zrovna chcete například slyšet hlášení v metru či někde v obchodě, tak postačí, ale že byste si sluchátka nechali v uchu a s někým se bavili, tak na to tu není. Zvuk z toho je stále dosti zkreslený a na delší používání není zase tak moc příjemný.

Co se týče aktivního potlačení hluku, tak jelikož se jedná už v samotném základu o špunty, tak celková propustnost zvuků z okolí je už tak celkem malá, ale ANC je tu vlastně celkem fajn. Nečekejte žádný zázrak, stále když vypnete hudbu, tak uslyšíte ruch kolem vás, ale zároveň to funguje přesně tam, kde má. ANC vyniká hlavně v hlubokých frekvencích, takže to v uvozovkách ztiší všeobecný hukot metra či silnice kolem vás, což je přesně ta frekvence, které se chcete zbavit. Následné střední tóny už pak celkem zaostávají, takže stále uslyšíte, že vedle vás někdo mluví, ale, už se budu opakovat, je to něco, co téhle cenovce lze zcela jednoduše odpustit.

Problémy má pak ANC trochu s větrem. S tím má problémy i kvalitnější zařízení, ale pokud půjdete zrovna proti větru, tak tady potlačení dělá, co může, ale ve finále zvuky ještě zhoršuje, takže je lepší ho v tu chvíli vypnout. K tomu vám pomůže i velmi jednoduché nastavení dotykové plošky na sluchátkách. Ta se nachází v horní části sluchátek. Umístění je intuitivní a až na fakt, že všechny funkce jsou minimálně na dvě poklepání, je sluchátka velmi pohodlná ovládat i právě díky jejich umístění. Jejich funkci už si lze velmi jednoduše nastavit v aplikaci, kdy nastavujete jiné funkce pro každé sluchátka.

Pochválit pak můžu velmi jednoduché a rychlé párování k vašemu telefonu, a hlavně i výdrž baterie. Creative slibuje až 30 hodin poslechu hudby a musím říct, že nebyli daleko od pravdy. Výdrž se samozřejmě hodně liší podle nastavení ANC nebo hlasitosti, ale dle svých zkušeností jsem dostával u sluchátek hezkých 6,5 hodiny s celkem vyšší hlasitostí a zapnutým ANC. A další čtyři hodiny po nabití z krabičky.

Pojďme se ale přesunout k něčemu… většímu. Zen Hybrid SXFI jsou si se Zen Air vlastně velmi podobné. Tedy samozřejmě až na ten tvar… a tedy i kvalitu zvuku pochopitelně. Ovšem mimo to jsou to pohodlná sluchátka. A i přesto, že nejsem fanoušek náhlavních sluchátek, většinou právě kvůli nepohodlnosti, tak právě tenhle model můžu celkem chválit. Trochu se mi v nich potily uši, ale jinak je jejich nošení příjemné, a to možná právě opět kvůli jejich lehkosti. Horní část sluchátek by sice mohla být krapet pohodlnější, i přesto mě nikde nic netlačilo a sluchátka držela při běžném dni bez problémů. Na běh to už sice není, ale to se dá i tak nějak očekávat. Sluchátka nabízejí jak bezdrátové připojení pomocí Bluetooth 5.3, tak pomocí AUX kabelu, který naleznete v krabici.

Co se kvality zvuku týče, tak můžete očekávat daleko víc než od menších pecek. Basy jsou výraznější a zvuková scéna je daleko pestřejší a rozsáhlejší a středy jsou krásně vyvážené. Poslouchání hudby s těmito sluchátky je radost. Díky nízké latenci tady nebudou ochuzeni ani fanoušci filmů nebo her. Rychlá odezva je tu sakra znát a koukání na filmy je se sluchátky super zážitek. Občas je zvuk už na můj vkus přebasovaný a moc dunivý, ale to už bude každého preference.

Opět ale stejně jako u menšího bratříčka počítejte s tím, že ekvalizér je zde vážně potřeba, protože po vyndání z krabice je zvuk až nepřirozeně dunivý a středy strašně utlumené. Ale není to nic s čím by si opět skvěle zvládnutý ekvalizér neporadil. Sluchátka jsme zkoušeli i na počítačové hraní, díky možnosti připojit je přes AUX a pokud chcete sledovat filmy či koukat na videa, tak se máte na co těšit, jenže kvůli tendenci přestřelovat trochu basy už mi to třeba na hraní nesedlo tak moc, takže jako herní sluchátka bych je určitě neupřednostňoval.

I zde pak můžu pochválit rychlé párování a naprosto neuvěřitelnou výdrž na baterku, kdy jste bez sebemenších problémů dá dostat i na 60 hodin podle toho, jestli budete mít zapnuté ANC, nebo naopak ambiente mód. Tyto dva režimy tu jsou samozřejmě taky přítomné, ale narozdíl od menší varianty už je zde jejich funkce nižší. Potlačení okolního hluku je relativně ok, i když rozdílů zde moc nenajdete, jen to vypne takový ten šum kolem vás, ale nic extra. Na druhou stranu sluchátka mají celkem dobře zvládnuté pasivní potlačení, takže následné strojové je pak už jen menší bonus k tomu, co sluchátka už zvládají celkem dobře. U ambient módu je to pak vlastně dost podobně jako u Zen Air modelu.

Na sluchátkách opět najdete USB-C kabel a základní možnosti nastavení hlasitosti, pozastavení / vypnutí, nastavení ANC a následně SXFI.

Tuto funkci SFXI jsem si totiž nechával jako poslední, protože je to něco, co už i podle názvu spojuje oba modely sluchátek. Jedná se o režim prostorového zvuku. Oboje sluchátka tak nabízí i možnost tuto funkci zapnout a získat tak „možnost poslechu jako z více reproduktorů“. Je to něco, s čím si Creative hraje delší dobu a tato sluchátka nejsou rozhodně prvními, ale jsou prvními sluchátky, která tuto funkci podporují nativně. K tomu, abyste SFXI mohli využít, je potřeba sekundární aplikace, kde si nejdřív budete muset naskenovat tvar vaší hlavy k tomu, aby se mohla sluchátka co nejvíce přizpůsobit vám. 

Celkově tato funkce přináší zajímavý zážitek, jak se virtuálně sluchátka snaží upscalovat zvuk k tomu, aby působil více prostorově, nebo jinak řečeno 3D. Bohužel na hudbu mi toto nastavení ani u jedněch sluchátek nesedlo. Zvuk pak často působí nepřirozeně a přidává určitý dozvuk. Sluchátka pak navíc přináší více dunivý podtón, což jak jsem říkal mi k mému stylu hudby úplně nesedí. Ale například u her nebo filmů na mobilu mi tato funkce přišla více než zajímavá, ale do hudby mi nijak nesedla. Pokud ovšem máte rádi vyšší vokály a pocit prostorového zvuku, tak si tuto funkci hned oblíbíte.

Podtrženo sečteno jsou oba kousky víc než zábavné na používání a nabízejí hlavně skvělý poměr cena výkon. Pokud hledáte výraznější basy, pohlcující zvuk a úžasnou výdrž baterky za cenu kolem 2 500 Kč, tak Creative Zen Hybrid SFXI určitě můžete přidat do svého hledáčku, protože tyhle náhlavní sluchátka vás, co se zvuku týče, rozhodně nezklamou. Zvuk z nich je čistý, výrazný a nabízí i na svoji cenu skvělou basovou složku.

Pokud ale hledáte sluchátka, která dáte hravě do kapsy, která vám budou držet v uchu a budou znít na svoji cenovku více než dobře, tak Creative Zen Air SXFI, která v tuto chvíli pořídíte kolem 2000 Kč, jsou skvělou alternativou v případě, že nechcete dražší kousky. Ve své cenovce jsou oba tyto modely na velmi vysoké úrovni. Ať už menší, nebo větší, tak oba přinášejí funkce a zní líp, než by ve své cenové kategorii sluchátka měla, a to je něco, co se neskutečně cení.