Rok se s rokem zase sešel. Zase jsem o rok starší, česká vláda je blíže svému konci a společnosti přinesly nové telefony. Klasika. Stejná klasika jako fakt, že vám přinášíme video zaměřené na herní telefony ASUS ROG Phone. V pořadí již devátá verze patří doposud mezi ty nejlepší. Jak taky jinak. Ale zkuste se se mnou v rychlosti vydat na malou prohlídku toho, co vlastně ROG Phone 9 nabízí.

Nebudu vás nijak tahat za nos – každoroční upgrade zkrátka nemá možnost přinést nijak znatelná vylepšení a nejedná se o žádný „generační skok“. Je to prostě v jádru jenom revize. Možnost pro úplně nové uživatele naskočit na vlnu těchto herních telefonů a pro vlastníky výrazně starších modelů hezky poskočit dál. Ale pokud máte třeba loňskou verzi, tohle vám spíše ukáže, jakým směrem se společnost ASUS v rámci svých aktualizací mobilního hardwaru vydává.

DISPLEJ S OBNOVOVACÍ FREKVENCÍ 185 HZ

První takovou změnou je displej. Zatímco ve všech svých parametrech je vlastně totožný, nabízí jednu hlavní změnu. Tou je obnovovací frekvence, která poskočila z už takhle příjemných 165 Hz na ještě plynulejších 185 Hz. Ano, slyšíte správně 185 Hz, což je dostatečná rychlost pro esportovce na nejvyšší úrovni. Pokud to tak s hraním na telefonu myslíte skutečně vážně, není proč váhat.

Samotný telefon má rozhodně hardware na to, aby vysokých snímků dokázal v určitých případech využít. Nejspíš ne u těch zcela nejnáročnějších her, ale… vlastně i tam se pomalu ale jistě dostáváme. To nás ovšem táhne k dalšímu upgradu, kterým ROG Phone 9 disponuje. A ten je asi nejdůležitější – procesor. Už takhle silný Snapdragon 8 třetí generace od společnosti Qualcomm byl vyměněn za Snapdragon 8 Elite. Oba procesory sice mají osm jader, ale v úplně jiném poměru a frekvenci. Starší procesor se pyšnil jedním jádrem s frekvencí 3,3 GHz a pak už to šlo jenom z kopce. Tenhle nový procesor má s nejvyšší hodnotou dokonce dvě jádra, a to na bizarně vysokých 4,32 GHz. Šest zbývajících jader je pak na frekvenci 3,53 GHz. Jenom tedy pro opáčko – nejslabší část nového procesoru je silnější, než ta nejsilnější starého procesoru.

V praxi tak telefon v obecných testech dosahuje o přibližně 50 procent vyššího výkonu. Což je vážně síla. Jenom se to logicky musí někde vyvážit a trochu tím zařvala výdrž. Společnost ASUS se to sice pokusila vyvážit zvýšením kapacity z 5500 na 5800 mAh, ale v praxi to stále nestačí. Pokud tak chcete vytáhnout ze stroje výdrž delší než den, důrazně doporučuju snížit právě například frekvenci displeje a možná také AniMe Vision. To je funkce, kterou můžete znát například i z nejvyšší třídy ROG notebooků. Jedná se o sadu diod na zadní straně, které dokáží  ukazovat počet upozornění, stav nabití baterie a nově také hrát hry. Dobře oproti skutečným hrám se jedná spíše o mini, nebo dokonce micro hry, ale jako závislák na hraní chromáckého dinosaura jsem tuto blbost ocenil. Lehké vylepšení nalezneme i u kamer, kde přibylo reálné makro.

A… to je vlastně všechno. Ne, že by to bylo málo. Zlepšení procesoru není malým krokem a to, co mobil dokáže, posunuje zase o krok dál. Na stroji můžete bez problémů hrát na nejvyšší detaily nejnovější pecky z Hoyoverse, Bright Memory, Call of Duty a defacto vše, co vás jen napadne. Některé z her dokonce budou schopné využít i AirTriggery, které přidávají funkcionalitu podobnou klasickým fyzickým tlačítkům z gamepadů. Samozřejmostí je poté i hardwarově akcelerovaný raytracing jako u předešlé generace, nicméně nabídka her kde by skutečně vypadal dobře stále není příliš vysoká.

V momentě, kdy budete telefon využívat naplno – nebo byť jen zčásti – se rozhodně budehodit i dodávané aktivní chlazení. Bez něho byste jen zbytečně snižovali životnost zařízení. A i když může být zahřátí prstů v zimě příjemné, nedoporučoval bych to. Spíš naopak – když vám na ně hlavně v takovýmhle hicu fouká, je to pecka. Také všem ostatním dáte jednoznašně najevo, že to co zrovna drtíte v ruce rozhodně není běžný telefon.

Pokud jste tak už nějakou dobu přemýšleli nad herním telefonem, či dokonce přímo ROG Phone, devátá řada se vlastně nedá v podstatě nedoporučit. S cenovkou 32 tisíc korun se navíc dostáváme do bodu, je vlastně poměr cena výkon dost příjemný. Byť to rozhodně stále není telefon pro každého. A to vlastně ani být nemá. Je pro hráče a mobilní fajnšmekry, co zkrátka chtějí mít v kapse v podstatě to nejlepší. A hlavně to nejlepší na hry. A to koneckonců ROG Phone 9 splňuje.