HARDWARE TEST
Několikrát do měsíceRecenzujeme a testujeme různá zařízení, herní periférie a nečekané gadgety. Zkoumáme nejen technologické novinky, ale celou řadu známých i méně známých produktů z IT světa.
Učinkují
Co všechno nabízí generační skok na DDR5? Testujeme Lexar ARES RGB
Operační paměť je něco, na co spousta lidí kouká trochu skrz prsty. Přece to nejdůležitější je nabušená grafická karta, ta všechno potahá a zbytek je jen navíc, ne? Asi vás nijak nebude šokovat, že odpověď je ne. Počítač je prostě něco jako lidské tělo. Jsou věci, bez kterých se dá přežít. Ale většina plní svůj jasný cíl, a pokud selže jedna věc, může selhat všechno okolo. RAMky jsou přesně jednou takovou věcí.
Dostatek operační paměti může téměř ve všech případech zrychlit systém, zkrátit načítání her či vám to dovolí takové příjemné maličkosti, jako je mít větší množství otevřených záložek v prohlížeči. Hlavně v Chromu.
V dnešní době je ovšem rozhlížení po RAMkách poněkud nevšední záležitostí, pokud si nesestavujete vlastní počítač. Jste-li ovšem alespoň trochu nadšenci jako my, tak v takovou chvíli musíte znát veškeré parametry a čísla – nejen poměr ceny a výkonu, ale také možnosti kompatibility s vybranými periferiemi a nabízenou stabilitu s nimi.
Co tu dnes testujeme jsou konkrétně DDR5 moduly od společnosti Lexar, přesněji Lexar ARES RGB. Jde v zásadě o další generační skok oproti už zažitým DDR4, které má v počítači drtivá většina z vás. Jednoduše řečeno, moduly s označením DDR5 jsou extrémně výkonné a nabízí zvýšenou šířku pásma sběrnice, tedy i rychlost přenosu dat. Rovněž mají menší spotřebu energie, někdy až o 20 procent. To se nezdá jako moc, ale každá ušetřená desetikoruna se v dnešní ekonomické situaci počítá. Stejně tak jsou DDR5 paměti vybaveny ECC ochranou, což dříve byla devíza hlavně serverových sestav. Vzhledem k jinému způsobu výroby jsou nové paměti o něco náchylnější na takzvaný bit-flipping. Zkráceně řečeno jde o chybu, kdy paměť přepne jedničku za nulu, a naopak. ECC ochrana je schopná tohle zachytit a počet možných chyb se tak zmenšuje.
Teď se možná na první dobrou ptáte, v čem je ten háček. Ten spočívá v tom, že jen ty RAMky vám nestačí. DDR5 moduly nejsou zpětně kompatibilní se staršími procesory a deskami. Stejně tak jako zatímco vícekapacitní DDR4 paměti nepředstavovaly finanční bariéru pro mnohé uživatele, DDR5 mají tendenci být dražší. Proto je důležité vědět, po jakých modulech přesně sáhnout.
Na výběr jich je hromada i od výrobců, které dobře znáte už léta. Jméno Lexar mezi ně možná nepatří, protože se RAMkám věnují teprve od roku 2020. Začali nejprve s moduly pro notebooky a postupem času rozšířili své portfolio i pro nadšence a hráče počítačových her. Tomu odpovídá i design jejich šmrncovní řady Ares. Jde o kit se dvěma moduly – každý o velikosti 16 GB – frekvencí 6000 MHz, časováním CL30 a při napětí 1,35 V. To je geniální kombinace, se kterou si můžete troufnout i na náročnější aplikace, které závisí na aktivitě operační paměti. To může být Photoshop, After Effects, ale také Fortnite.
Naštěstí ani o teplotu se bát nemusíte, protože moduly jsou osazeny chladičem. Díky němu navíc oba moduly disponují RGB osvícením, protože jde samozřejmě o herní výbavu. RGB osvětlení jde navíc ovládat nejen proprietárním softwarem Lexar RGB Sync, ale i příslušnými programy výrobců základních desek, tudíž ASUS Aura Sync, RGB Fusion od Gigabytu, Mystic Light Sync od MSi nebo Polychrome Sync od ASRock.
To je ovšem část, která přijde až po jejich zapojení. Před tím, jak už padlo, musíte disponovat kompatibilní základní deskou i procesorem. V případě těchto konkrétních modulů je tahle část trošičku jednodušší, protože je můžete osadit do počítače jak s AMD, tak Intel procesorem.
Normálně byste nad tím možná nepřemýšleli, ale občas se výrobci rozhodnou jen pro jednu z platforem. RAMka vám samozřejmě bude fungovat vždy, ale nemůžete pak využít funkce továrního přetaktování, kterým můžete snadno aktivovat plný výkon modulů. Těmto funkcím se říká u Intelu XMP a u AMD je to EXPO.
Na rovinu, o RAMkách, a hlavně těchto, není zase tolik věcí co říct. Většině z vás pravděpodobně bude stačit vědět, že jsou zkrátka rychlejší než cokoliv, co lze najít u DDR4. V populárním softwaru AIDA64 při testu čtení paměti dosahují rychlostí kolem 88 až 90 tisíci MB/s, při zápisu zhruba 81 až 84 tisíc a u kopírování přibližně 80 tisíc rovných s latencí 70 až 80 ns. Což jsou zkrátka výsledky, které bez větších problémů dosahují horní hranice.
Přesto je nutné podotknout, že upgrade to v současné chvíli není pro každého. Nejen kvůli nutnosti vlastnit kompatibilní základní desku a procesor, čímž se investice výrazně prodraží, ale také kvůli nutnosti do těch RAMek investovat několik stovek, možná i tisíc korun navíc. Koneckonců si vemte, že námi testované moduly Lexar ARES RGB stojí 2700 korun. Ale ve finále? Za tu cenu to rozhodně stojí.