Když si vybíráte nový počítač, vždy je poměrně složité zajistit veškeré komponenty. Což o to, většinu času jsou mezi sebou kompatibilní, ale nic se nevyrovná správně poskládané sestavě, kde se navzájem periferie doplňují. Od toho slouží představěné sestavy - jsou totiž otestované a skládáné na klíč. A proto si dnes otestujeme sestavu Alza Gamebox s grafickou kartou Intel Arc A750. 

Hlavní chloubou tohoto počítače je zmíněná grafická karta Intel A750. Jde o lehce slabší verzi, než kterou testoval Gelu ve videu zde. Společnost, která byla dříve známá především díky jejich oblíbeným procesorům a na poli integrovaných grafických karet, se již druhým rokem snaží prosadit i na trhu PCIe samostatných grafických karet.

Tato sestava sází na procesor 13. generace Intel i5-13400F, to F - znamená, že v sobě právě nemá integrovanou grafickou kartu. Díky tomu se všech 10 jader může s 16 vlákny starat o důležité výpočty pro hry a v zásadě jako hráči nepoznáte u tohoto procesoru výrazný rozdíl oproti i7 či i9. Stejně tak sestava nemá DDR5 moduly RAM, ale drží se dostupnější a stabilnější DDR4, kde dopřává dostatek operační paměti ve velikosti 32 GB.

Pojďme každopádně Intel ARC porovnat proti konkurenci. Zatímco A770 se staví nejblíže proti NVIDIA RTX 360 Ti nebo AMD RX 7600, tak u Intel Arc A750 to je NVIDIA RTX 3060 a AMD RX 6600 – slušný výkon.

Intel jde proti konkurenci tvrdě. Nejen cenou, ale i svým výkonem. A je to znát ve velikosti grafické paměti. U dříve testované ARC A770 jsme měli k dispozici 16 GB VRAM, což dnes bohatě stačí na hraní ve 4K. Logicky tím vyplývá, že ARC A750 s 8 GB VRAM, tedy s poloviční pamětí, stačí na hraní při rozlišení Full HD nebo QHD. Obecně platí, že čím více VRAM máte, tím kvalitnější a vyšší rozlišení textur si můžete ve hrách dopřát. Zrovna tak platí, že s dostatečně rychlou pamětí máte plynulé vykreslování a vyšší počet snímků.

Grafickou kartu jsem hned podrobil několika titulům, například Counter-Strike 2. Ten jsem v QHD rozlišení na vysoké detaily s vypnutými stíny rozjel na krásných 120 snímků. Pokud bych nechal všechny detaily na ultra, pak se blížíme k hranici pro méně náročné hráče – průměr 84 snímků není pro nejnáruživější kompetitivce asi dost, ale nezapomeňme, že to je výsledek u grafické karty s cenovkou kolem 6 000 korun.

Na řadu také přišel The Finals, kde jsem mohl ničit budovy díky XeSS v profilu na balanced. XeSS je ekvivalent DLSS od NVIDIE a FSR od AMD. Funkce pro dynamický upscaling mi snížené rozlišení 840p na 1440p zajistila v příjemných 55 snímcích. Při snížení rozlišení na Full HD, tedy interní rozlišení 630p, dokonce v 70 snímcích. Ta podívaná na plynulou destrukci je vážně k nezaplacení. 

Jelikož jsem nedávno recenzoval Ready or Not, rozhodl jsem se otestovat i jej. Zajímavostí je, že právě tenhle titul na tom s optimalizací není zrovna nejlíp. K mému překvapení jsem se po zapnutí hry na maximálními detaily držel většinou nad 60 snímky. Ano, výsledky se liší od jednotlivých misí, ale přesto dokážu ocenit, že i ne zrovna dobře optimalizovaná hra, na Intel Arc běží vlastně plynule.

Grafické karty Intel Arc jsou tak v první řadě připraveny hlavně na nejnovější tituly s podporou XeSS. Funkce pro dynamický upscaling obrazu dlouhodobě pomáhá s dosáhnutím vyšších snímků za vteřinu, protože se hry renderují v menším rozlišení a následně vykreslují skrz chytrý filtr na vyšší. To pomáhá i s výkonem ray tracingu.

Z aktuálně podporovaných titulů XeSS jsem si na test vybral také Ghostwire: Tokyo a byl jsem dost překvapen, že s maximálními detaily a zapnutým ray tracingem dosahuji v průměru až 74 snímků. A v rasterizaci jen o deset více. A to prosím pěkně opět v QHD rozlišení. Podobně zaskočený jsem byl, když jsem spustil Cyberpunk 2077. Ač uznávám, že s vyšším nastavením ray tracingu a kvalitou XeSS při vyváženém nastavení je 25 snímků vlastně dost málo, při snížení kvality ray tracingu není však problém dostat se v průměru až ke 40 snímkům. A s vypnutým ray tracingem a ultra kvalitou XeSS při rozlišení interním 1656p jsem se dostal okamžitě na 50. A to už je u grafické karty v této cenové kategorii dost slušné. Cyberpunk asi stejně odehrajete na tomto stroji spíše v rasterizaci s vyššími snímky, ale stále je dobré vědět, čeho je grafická karta v tomto PC schopna dosáhnout.

Pojďme se ještě podívat na tituly, které jsou jednak starší a jednak nevyužívají XeSS.

Při hraní Mafie v definitivní edici a v rozlišení QHD s maximálními detaily jsem se pohyboval v průměru na 44 snímcích. Při snížení detailů na střední jsem se ocitl v průměru na 55. Podobně to bylo v případě GTA V, které na počítače vyšlo už v roce 2015 a výsledky byly prakticky totožné jako u Mafie. Výkon u starších her pro řadu hráčů může být výrazná překážka, na kterou by před zvážením karet od Intelu měli jednoznačně myslet, aby následně nebyli zklamaní. Pamatujte, že tato karta performuje značně lépe při nastavení do Full HD. A hry, které nepodporují XeSS, stále mohou mít podporu pro open-sourcový AMD FSR, ze kterého může benefitovat i tato sestava.

Intel staví svoje karty Arc především pro budoucnost, a tak akceleruje výkon primárně u her využívajících DirectX 12. Jak již padlo, v první řadě jsou na tom dobře novější a mainstreamovější hry staré maximálně dva roky. Ale i tady se najdou tituly, které tohle pravidlo trochu porušují. Nepříliš povedený Starfield z minulého roku dosud XeSS nepodporuje a ač jsem přepínal detaily různě, dostat se nad 22 snímků byl opravdu velký problém. Podobné hodnoty jsem zaznamenal při benchmarku Shadow of the Tomb Raider, jen s tím rozdílem, že jsem zvolil nejvyšší detaily a zapnutý ray tracing na ultra. A i přes to jsem byl o deset snímků v plusu. Při snížení detailů na vysoké a zapnutí vyváženého režimu XeSS jsem byl na prakticky sto snímcích v průměru.

Zajímavé výsledky přinesl benchmark 3DMark v testu Time Spy. Konkrétně 10 661. Což je výsledek, který potvrzuje výkon téměř totožný s RTX 3060 Ti. 

Stejně jako ostatní výrobci, i Intel vydává pravidelně aktualizace ovladačů a těmi dohání to, co hráčům chybí nejvíce. A vylepšují nejen podporu starších titulů, ale i výkon her postavených na předchozích implementacích DirectX. 

V současné chvíli karty Intel Arc nabízí zajímavý výkon za ještě zajímavější cenu. Pokud budete hrát primárně nejnovější tituly, jejichž převážná většina získá podporu XeSS, poměr ceny a výkonu bude přinejmenším k zamyšlení. Příjemným bonusem pro tvůrce obsahu může být i podpora kodeku AV1 při enkodování, díky které budou mít nahrávky či streamy s menším bitratem, a tedy menší velikostí souborů, mnohem vyšší kvalitu. 

Skutečnost, že má Intel dobře rozehrané karty, potvrzuje i fakt, že se společnosti, jako je právě Alza, rozhodly tyto grafické karty osazovat do svých herních sestav. Pokud vás tak grafická karta Intel Arc A750 zaujala a raději sáhnete po již složeném počítači, nabízí se tu dost zajímavá varianta. My zde máme Alza Gamebox Raptor i5 A750 be, který není v době natáčení videa v obchodě k dispozici.

Existují však další varianty s trochu odlišnou konfigurací, leč podobným výkonem a cenou, která je samozřejmě různá. A přesnou cenu této sestavy teď neznáme, ale usuzujeme, že se bude pohybovat kolem 26 tisíc korun,. V tomhle případě nás však neberte za slovo. To záleží na obchodníkovi a konfiguraci sestavy. Důležitá je cena grafické karty, u které se můžete orientovat kolem ceny 6 tisíc korun.

Tahle sestava má pak dále například základní desku Asus Prime B760M-A. V té najdeme osazený procesor 13. generace Intel i5-13400F, který nabízí takt až 4,6 GHz. Operační pamětí DDR4 ve velikosti 32 GB při taktu 3200 MHz jsou značky Kingston a dobrým společníkem vám bude 1TB SSD disk Western Digital SN570. To vše je zabalené do stylové PC skříně SXT POLARIS. Ať už si vyberete ale jakýkoliv jiný Gamebox, věříme, že bude držet podobný styl i konfiguraci.

Přiznám se, že jako bývalému reklamačnímu technikovi v Alze mi rukama prošlo kolem stovky případů denně a za ty dva roky to byly nanejvýš tři gameboxy, které se mnou zákazníci na reklamaci společně sepisovali. Z toho dva společně se mnou přišli na to, že obraz jim nefunguje proto, že kabel z monitoru strkají do základní desky.

Velkým plusem tedy je, že většina těchto gameboxů má opravdu nízké procento reklamovanosti. To protože se řádně testují, než se k vám odešlou. A pokud už přece jen na nějakou tu reklamaci dojde, budete možná dost mile překvapení tím, jakému servisu se vám dostane.

Vyřízení reklamace Alza garantuje do 10 dnů, a pokud to nestihne, máte nárok na nový počítač. Jo, zcela nový. Mimochodem, do něj si můžete vložit, co budete chtít, protože nemá žádnou plombu a při výměně komponent o záruku nepřijdete. Tu navíc dostanete na tři roky, a to na všechny v sestavě. Pokud se vám tak po dvou letech přestane třeba točit zadní větráček, nemusíte mít obavy, můžete požádat o výměnu.

Ať už se rozhodujete nad grafickou kartou značky Intel nebo celou herní sestavu od Alzy, měl by vám být dnešní hardware test užitečným pomocníkem, který vám s rozhodováním snad pomůže. Otálet s rozhodováním byste se však neměli dlouho při odebírání našeho kanálu, protože jinak by vám utekly i ty další testy. Tak ahoj!