HARDWARE TEST
Několikrát do měsíceRecenzujeme a testujeme různá zařízení, herní periférie a nečekané gadgety. Zkoumáme nejen technologické novinky, ale celou řadu známých i méně známých produktů z IT světa.
Učinkují
Od závodního auta po sportovní klání - Křesla Anda Seat Kaiser 3 a Phantom 3
Do studia nám dorazily dvě herní židle od společnosti Anda Seat. A přiznám se vám – doteď jsem o nich téměř neslyšel a můžu říct, že šlo z mé strany o chybu. Tomu, že s Anda Seat nejsem tak obeznámen, se ale za sebe moc nedivím. Činnost společnosti byla zahájena v roce 2007, a tehdy se zaměřovala na výrobu křesel pro sportovní auta od BMW a Mercedes-Benz a také na sportovní hřiště. Navzdory všem pověstem nejsou herní redaktoři podplacováni, takže sportovní auto vážně nemám, a protože trávím čas spíš u počítače, tak se u hřišť taky moc nepohybuju. Jestli ale sledujete zahraniční fotbal a někdy vidíte ty pěkný sedačky, na kterých sedí trenéři, dost možná právě koukáte na Anda Seat.
Zlom pro Anda Seat přišel s rokem 2014. Jejich dosavadní činnost utnuli a začali se zaměřovat na něco, co je nám rozhodně mnohem blíže – a to konkrétně na herní křesla, především ta e-sportová. Všechny části si vyrábí u sebe, a dokonce od nich součástky odkupují i jiné firmy, mají vlastní laboratoře a figurují také coby sponzoři například e-sportového týmu Fnatic; nejen proto se společnost Anda Seat dostala do popředí co se týče celkové kvality a prodejů.
A když si na jednu z jejich židlí sednete, pochopíte proč. Řekneme na rovinu – tohle rozhodně není levná zábava, ale garantujeme, že si z nich sednete na zadek. Začneme u té z levnějších dvou židlí, které tu máme. Phantom 3 Fabric, konkrétně v šedě světlé variantě. Na první pohled jde o docela typickou herní židli, ale každá její součást je prostě o ten stupínek kvalitnější. V první řadě je tu samozřejmě fakt, že je židle potažena koženým a lněným čalouněním. A když si do ni prostě sednete, cítíte tu bytelnost. Nikde se nepropadáváte, všechno ergonomicky sedí, a přitom je lehce měkká i pohodlná. Bederní a krční polštářky tomu samozřejmě také dopomáhají.
Z dalších věcí tu najdete dnes už běžnější funkce dražších herních židlí. Sklonit se lze z 90 až do 160 stupňů, má kvalitnější plynový píst, kříž je sice plastový ale je to solidní tvrzený plast a tak unese až 120 kg a hlavně má větší základnu sedadla, takže si do ní sedne v podstatě každý a v pohodě. A ano, cena 9000 korun může vyvalit nejeden pár očí, ale za kvalitu si zkrátka člověk připlatit musí.
Jak už jsem říkal, to byla ta levnější z variant, kterou jsme měli. Druhou židlí, kterou jsme dostali na test, je Kaiser 3 Fabric. Už na první pohled si lze všimnout rozdílů hlavně po stránce designu. Kaiser vás oproti Phantomu více drží na středu a nabízí větší plochu pro záda, potažmo ramena, a zároveň ještě o trochu větší sedadlo. Základna celého křesla je navíc z hliníku, takže tentokrát dokáže pojmout i váhu 180 kg a pohodlně na ní tedy může sedět v zásadě kdokoliv.
Za zmínku určitě stojí i možnost jednoduchého polohování krčního polštářku vyplněného chladící pastou díky magnetům. Tohle je vážně návyková funkce, kterou člověk chce na každém dalším křesle. Další z vychytávek je možnost si díky dvěma kolečkům zvýraznit ohyb v bederní části. Nemusíte se tak nijak zvlášť trápit s páskem nebo popruhy. A to je prostě po těžké práce při sednutí do pohodlné židle přesně to, co potřebujete. Magnetické jsou mimochodem i područky, kdybyste si je chtěli třeba vyměnit, přebarvit nebo koupit v jiné barevné variantě.
V ostatních ohledech se každopádně židle, podobně jako Phantom 3, drží takového dnes už častěji vídaného standardu. 4D opěrky, houpání a sklon opěradla - v případě Kaiseru od 90 do 165 stupňů, takže si na židli můžete téměř lehnout. Dále je tu bederní podpora, která je vestavěná, celoocelová kostra, která je v tomto případě o něco tlustší a pevnější než je běžné, a třeba kvalitní kolečka, která neškrábou povrh. Jak jsem říkal, všechno jsou to běžné parametry, jen tady tak nějak máte pocit, že je všechno o krok dál.
Na konec jsem si nechal potah. Ten je u Kaiseru lněný a je velmi příjemný na dotek i sezení. Navíc je pak odolný proti skvrnám a poškrábání. Litr červeného vína sice potah nezvládne, ale drobné skvrny a fleky se mu budou vyhýbat. Případné čištění je pak také lehčí než u jiných tkanin. I samotný potah je silnější než běžné materiály na židlích a tak i díky tomu dokonale zachovává tvar. Tomu všemu nakonec pomáhá i výplň křesla, která má vysokou hustotu a lze tak očekávat vysokou životnost bez prosednutí.
Jak jsem říkal, za kvalitu se platí a tato židle rozhodně patří k tomu high-endu a je určena spíše pro naprosté fajnšmekry, což je s cenovkou 15 tisíc korun dost evidentní. A zatímco některým stačí plastová židle z IKEY za pár korun, jsou i tací, kteří zkrátka musí sedět na něčem pořádném. A židle jako jsou tyto rozhodně jsou definicí slova pořádné.
Židle můžete zakoupit třeba zde: