HARDWARE TEST
Několikrát do měsíceRecenzujeme a testujeme různá zařízení, herní periférie a nečekané gadgety. Zkoumáme nejen technologické novinky, ale celou řadu známých i méně známých produktů z IT světa.
Učinkují
Větší monitor = lepší monitor? Porovnáváme výkonné herní monitory MSI MAG
Dnes se podíváme pro změnu na pár monitorů, které nám zaslala společnost MSI. Tyto monitory se zaměřují primárně na náročnější uživatele, protože jde o 4K monitory, a to se zatraceně vysokou obnovovací frekvencí. Není to jediné, co tyto monitory nabízí, ale než předejme k tomu, co umí, si je pojďme nejprve rozbalit.
BOHATÉ BALENÍ
Už při vybalování z krabice jsem nabyl pocitu, že se jedná o prémiovější zpracování. Obsah balení není vůbec chudý, a to jak v případě 27palcového monitoru MSI MAG 274UPF, tak u 32palcového modelu MAG 323UPF. Větší model nabízí kromě společného HDMI a USB-B kabelu ještě DisplayPort propojovací kabel, zatímco u toho menšího je to USB-C.
Ten lze využít jak v případě herních notebooků, tak u starších grafických karet. Ty nové sice nemají vstup USB-C, ale alespoň to kompenzují třemi display porty a jedním HDMI vstupem. Díky této kombinaci můžete s grafickou kartou propojit až čtyři monitory, což mě přivádí ke konektivitě.
MSI MAG 274UPF má kromě USB-C portu DisplayPort, HDMI port, dva vstupy pro USB typu A a vstup USB typu-B. MAG 323UPF nabízí kromě toho ještě jeden USB port a společný pro oba monitory je vstup na sluchátka.
A CO TO TEDA UMÍ?
Říkáte si ale k čemu tolik vstupů, když vám stačí dva monitory? Je to vlastně jednoduché. Představte si například situaci, kdy na stole nemáte místo na tři nebo čtyři monitory, ale přitom by vám rozdělené místo na některém z monitorů nevadilo. A k mému překvapení je výsadou monitoru 274UPF funkce Picture by Picture, tedy zkráceně PBP. Ta je přitom zvykem primárně u velkých zaoblených monitorů. O to víc mě potěšilo, že se s tímto režimem pracuje na mnohem menším 27palcovém vlastně velmi dobře.
Zcela upřímně, Windows 11 umožňuje velmi snadné uspořádání oken, ale režim PBP umožňuje naprosto lepší zážitek pro oddělitelnost oken. V praxi to znamená, že jsem mohl například hrát na jedné části obrazovky plošinovku a v té druhé se koukat na video. Tahle možnost oddělitelnosti vám dovolí stavět v Minecraftu podle YouTube tutoriálu jakoukoliv stavbu. Místo toho, abych koukal hlavou doleva nebo doprava, stačí jemně pohnout očima.
A když už jsem u těch očí, ty dost pravděpodobně zaregistrují vysokou obnovovací frekvenci. Na 160, či 144 Hz budete jako hráči kompetitivních her dost pravděpodobně zvyklí, ale většinou s FullHD nebo QHD rozlišením. V našem případě jde však o 4K, a to prosím pěkně s typem panelu RAPID IPS. To je nejnovější technologie, která poskytuje 4x rychlejší odezvu než běžný IPS panel. Tudíž nemusíte mít obavy, že by šlo o nějakou odlehčenou verzi IPS, právě naopak!
Rapid IPS je barevnější a překonává problémy s obnovovací frekvencí a dobou odezvy. Přeci jen u těchto monitorů dosahuje dobu GtG 1 ms. Jedná se tak o jednu z nejideálnějších možností pro hraní her.
Ještě kontrastnější a jasnější barvy vám přinese větší verze 323UPF, jež disponuje maximálním jasem 600 nitů, zatímco u 274UPF pouze 400 nity, což je takový hraniční limit, který je základem pro monitory podporující HDR. Jen hlavně nezapomeňte jako já nejprve kalibrovat HDR obrazovky. Bez té kalibrace by vás používání HDR mohlo stejně jako mě spíš odradit.
Oba monitory podporují jak G-Sync, tak i AMD FreeSync Premium Pro, díky čemuž si zajistíte zvýšení plynulosti obrazu při hraní her jak na grafických kartách značky NVIDIA, tak i AMD. Společnou funkcí je i KVM, tedy možnost ovládání klávesnice, videa - neboli monitoru a myši z jednoho počítače. V praxi to tak znamená, že svou myš a klávesnici připojíte k monitoru, monitor zas pomocí USB-B k počítači a notebook pomocí USB-C zpátky do monitoru. Komplikované? Podle popisu možná, ale právě díky propojenosti pomocí více kabelů nemusíte mít na stole dvě myši a klávesnice, ale stačí vám pouze jedna, díky které ušetříte nejen místo, ale i čas. Nebudete muset pořád lovit tu myš, kterou právě potřebujete.
Přiznávám se, že více času jsem strávil s tou větší variantou 323UPF a můj názor, že 27 palců je nejlepší varianta, alespoň co se týče velikosti se nijak nezměnil. Na monitor je sice krásný pohled, ale stíhat všechno dění na obrazovce na 32palcovém monitoru, to vyžaduje daleko lepší reflexy anebo si možná k monitoru sednout z větší dálky.
MSI GAMING INTELLIGENCE
Výběr velikosti máme za sebou, ale u reflexů ještě zůstaneme a zaměříme se na funkce spojené s nimi. Například takový crosshair, tedy zaměřovací kříž, jehož přizpůsobení se netýká pouze barvy, ale i tvaru. A nutno říct, že část z nich je opravdu propracovaná a připravena na širší škálu her. Další pomůckou, kterou mám z etnických důvodů problém doporučit, je funkce Optix. Ta vám uprostřed obrazovky vytvoří čtvereček, který funguje v podstatě jako lupa. Její zvětšení si lze přizpůsobit, ale jak říkám… není to zrovna fér vůči ostatním. Přece jen vidět tak blízko do dálky je nepřirozené, avšak přiznávám, že vám to může výrazně zvýšit skóre. Běda těm, kteří se pak budou odvolávat na mě, já vám to neradil! Použít to lze ale i při hledání pixelů, když si pohráváte s grafikou. Jo, to mohu s čistým svědomím doporučit!
Pokud však nutně nechcete při každé změně nastavení pokaždé sahat na zadní část monitoru, má pro vás MSI v případě menšího monitoru 274UPF elegantní řešení. Pomocí jeho oficiálního softwaru MSI Gaming Intelligence se vám přenese nejvíce používané nastavení přímo do desktopu.
Nastavit si tak můžete nejen režimy zobrazení, ale i vylepšení obrazu, odezvu monitoru a pak nastavení, které mě docela překvapilo. Nazývá se totiž Ray Tracing. Toto nastavení dokáže ve hrách s podporujícím ray tracingem nastavit optimální profil jasu a kontrastu na hodnoty, které MSI považuje za optimální. Nejednalo se však o něco, kvůli čemu by se mi zdál výsledek natolik odlišný, abych funkci využíval. Nemluvě o tom, že při zapnutí funkce je Windows dost přesvícený. Někdo to ale možná využije.
VZHLED
Funkce a vlastnosti probrané máme a zbývá nám design. Velmi mě těší, že tu nenaleznete žádné RGB podsvícení, případně cokoliv rušivého. Osobně chci od monitoru, aby jediná část, která svítila, byla panel a možná ještě dioda na spodní části. Přesně to oba modely splňují. Monitory se prodávají v černé variantě, která jim sluší a hodí se na stůl k většině komponentů. Bonusem je přizpůsobitelný stojan. Ten umožňuje nejen upravit výšku monitoru, ale dokonce také úhel, kterým si monitor natočíte. Pokud tak budete chtít monitor na chvíli natočit a ukázat někomu obrazovku lépe, nemusíte posouvat celý stojan, ale prostě si upravíte náklon. Naklonit lze i celý monitor, respektive jej otočit až o 90° a udělat z něj vertikální, tedy alespoň v případě menší verze. Na zadních stranách monitorů je červené ovládací tlačítko, pomocí kterého si můžete měnit nastavení monitoru, ale jak už bylo řečeno, u 27palcové varianty 274UPF si můžete naklánění k monitoru ulehčit softwarem MSI Gaming Intelligence.
KOUPIT, ČI NEKOUPIT?
Monitory MSI MAG nabízejí vysokou obnovovací frekvenci, parádní nálož funkcí, a to včetně PBP u 27palcové varianty 274UPF, která navíc disponuje rozšířenou zárukou na tři roky. 32palcová varianta 323UPF to vyvažuje lepším HDR a cílí na mě tak nejen jako na hráče, ale i na tvůrce obsahu. Oba jsou navíc ve 4K panelu RAPID IPS, což z nich činí špičkové monitory. Cenovka 26 500 Kč u 323UPF nebude sice pro každého, na druhou stranu, za tuto cenu byste hledali kombinaci těchto funkcí opravdu jen těžko. Naopak u modelu 274UPF je cenovka necelých 16 tisíc dostupná pro širší skupinu lidí než jen nadšence.
ZÁVĚR
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv z těchto modelů, dost pravděpodobně neuděláte chybu, ale přece jen bych doporučil nejprve si rozmyslet, jaká velikost bude pro vás ta nejvhodnější. Větší totiž nemusí nutně znamenat lepší.