HARDWARE TEST
Několikrát do měsíceRecenzujeme a testujeme různá zařízení, herní periférie a nečekané gadgety. Zkoumáme nejen technologické novinky, ale celou řadu známých i méně známých produktů z IT světa.
Učinkují
Monitor ViewSonic MHD Gaming je výhodný jako roční jízdné
Výběr monitoru, alespoň z mého pohledu, patří k tomu poslednímu, co bychom měli jakkoliv podceňovat. Zvlášť s dnešní nabídkou na trhu, která čítá desítky zajímavých kusů a každý z nich cílí na jinou skupinu uživatelů. Co když ale od monitoru chci slušný herní zážitek, ale zároveň mám hluboko do kapsy? Naštěstí se najdou i některé modely, jako je právě ViewSonic VX2718-2KPC-MHD Gaming, jež se zaměřuje na hráče, kteří se nechtějí spokojit s málem, ale zároveň nechtějí dávat příliš. A právě na tento monitor se v dnešním hardware testu společně podíváme.
Matné zpracování těla monitoru má jemně vroubkovaný povrch, který je příjemný na dotyk. Zvlášť proto zamrzí, že zrovna kolem rámečku monitoru výrobce sáhnul po lesklém plastu. Ten se totiž snadno poškrábe a zůstávají na něm otisky prstů, což může být nejen pro blázny zakládající si na čistotu jako jsem já, poměrně výzva. Celkově je ale monitor díky plastovému zpracování výrazně lehký a díky hmotnosti necelých 4 kilo je jeho přemisťování docela nenáročné.
Než přejdeme k tomu nejdůležitějšímu, což je samotný displej, zaměříme se ještě na samotné tělo monitoru. Na zadní straně je k dispozici VESA uchycení v rozměrech 75x75, díky kterému lze pomocí držáku monitor upevnit jak na stůl, tak i na zeď. Za sebe tento způsob upevnění rozhodně doporučuji, jelikož základní stojan umožňuje přizpůsobit pouze náklon monitoru, nikoliv jeho výšku, což je dost omezující. Já se odmítal dívat na monitor zeshora, a tak jsem si ho po dobu testování podložil alespoň krabicí. V případě delšího používání ale rozhodně doporučuji sáhnout po zmíněném držáku.
Pozitivnější už je to se samotným displejem, který nabízí VA panel v QHD rozlišení při obnovovací frekvenci 165 Hz. Spolehnout se můžeme nejen na plynulý obraz, ale i naprosto rychlou odezvu při 1 milisekundě. 27palcový monitor s mírou zakřivení 1500R vytváří velmi vyvážené prohnutí, díky kterému nejen při hraní zaznamenáte veškeré dění na obrazovce, ale žádná z informací vám jen tak neunikne.
Trhání obrazu zamezuje podpora technologie AMD FreeSync Premium, která je kompatibilní i s konkurenční technologií G-Sync, díky čemuž poslouží jak uživatelům s grafickou kartou značky AMD, tak i NVIDIA. Veškeré nastavení monitoru je navíc v češtině a nemusíte se bát nějakého složitého nastavování, jelikož nabídka je ryze základní. Hlavním a vlastně i jediným nedostatkem displeje jsou nepříliš výrazné a kontrastní barvy, což má na svědomí základní barevná bitová hloubka 8 bitů a maximální jas 250 nitů.
Monitoru sice pomáhá HDR při správné kalibraci a sledovat videa s vysokým dynamickým rozsahem navozuje až uspokující pocit. Zvlášť když se zamyslím nad tím, co dnešní monitory za pár tisíc korun vlastně dokážou, přesto jsou hodnoty svítivosti jeho nejslabším místem a například na korekci barev se zas tak příliš nehodí.
Neznamená to však, že by pro práci se střihem byl nepoužitelný, naopak i kvůli prohnutému displeji se linka střihu sleduje lépe. Potíže vznikají právě při změnách barevnosti scén, ve kterých typ VA panelu díky vysokému kontrastu nedovede prezentovat reálné odstíny barev, které se pak na výsledném videu mohou u každého zařízení zobrazovat jinak, než jste původně zamýšleli.
To už ale naštěstí neplatí pro zobrazování a během hraní si tak lze vychutnat kromě vysoké obnovovací frekvence příjemně navozené tóny barev a to bez ohledu na náladu scény.
Ať už jsem se tak pohyboval v Himalájích, rozkvetlých krajinách nebo ve zpustošené Zóně plné anomálií pod rouškou tmy, barvy hrály na uvěřitelné notě.
Na profesionální práci s grafikou se sice nehodí, ale na jakoukoliv jinou, nebo volnočasovou aktivitu, jeho zobrazovací vlastnosti poslouží více než dobře.
Co si mě získalo, byla antireflexní vrstva na povrchu displeje, které se úspěšně daří zabránit odrazům světla v jasné místnosti. Často u svého pracovního monitoru nadávám na sluníčko, protože moc dobře nevidím, kam vlastně klikám. Viewsonic MHD Gaming si s tím však hravě poradí a začínám být poměrně nesvůj z toho, že se s takhle úžasnou vlastností budu muset brzy zase rozloučit.
Na zadní straně mě překvapila přítomnost výstupu na sluchátka, která v nabídce tak často zase není. Dost pravděpodobně po ni nebudete mít moc důvod sahat. Ať už totiž budete připojeni k monitoru na sluchátkách, nebo poslouchat přes jeho reproduktory, sami poznáte, že se nejedná o žádný zázrak.
V případě reproduktorů se spíše jedná o plechovější zvuk srovnatelný s opravdu starým rádiem umístěný někde vzadu v garáži. Naopak sluchátkový výstup může být dobrým řešením v případě, kdy vám například přestane fungovat port u počítače a ocitli byste se bez zvuku. Na dlouhodobější poslech ani jeden z výstupů monitoru to určitě není, ale nikdo vás nenutí tyto funkce navíc používat.
Monitor ViewSonic MHD Gaming nabízí za akční cenu v době testování 4790 Kč vysokou obnovovací frekvenci v QHD rozlišení při 165 Hertzích, což ještě před pár lety byla kombinace minority prémiovějších monitorů pohybující se nad deset až patnáct tisíc korun. Nezapomínejme ani na fakt, že se jedná se o prohnutý monitor. Ano, jeho barvy nejsou sice tak pestré a pro práci s Photoshopem se příliš nehodí, ale na tyto uživatele vlastně ani necílí. Především jde hlavně o hraní za dobrou cenu a to se Viewsonic podařilo.
Pokud jste tak hráč, který nechce příliš utrácet, ale zároveň chce za své peníze dostat co nejvíc, může být pro vás Viewsonic MHD Gaming zajímavou variantou, zvlášť pokud si k němu pořídíte pohyblivý držák. To by bylo pro tohle video všechno a my se zase uvidíme u dalšího testování. Ahoj.