HARDWARE TEST
Několikrát do měsíceRecenzujeme a testujeme různá zařízení, herní periférie a nečekané gadgety. Zkoumáme nejen technologické novinky, ale celou řadu známých i méně známých produktů z IT světa.
Učinkují
Mixážní pult a nebo sluchátka? Obojí! - Logitech Astro A30
Závist je pekelná lidská vlastnost. Pohodlně si žijete ve své malé technologické bublince oblíbených produktů a máte pocit, že ke svému štěstí vlastně už vůbec nic nepotřebujeme. Poté ale stačí jeden pohled na techonologickou novinku a víte, že tohle potřebujete. Přesně tato situace nastala i u nás v kanceláři poté, co nám přišly na otestování sluchátka Logitech Astro A30 a já zjistil, že mají jednu úžasnou schopnost. Mixování kanálů. Abych řekl pravdu, já jsem je vlastně vůbec testovat neměl, ale ucítil jsem příležitost a vyměnil jsem je za recenzování Skull & Bones. Nejlepší deal na světě!
Logitech je ve světě počítačových periferií značně ostříleným hráčem. Tento model sluchátek ovšem míří nejen na klasické sezení u počítače. S mírnou nadsázkou je z hlavy vlastně nemusíte sundat celý den. Propojit je se zdroji signálu můžete totiž hned třemi různými způsoby, a tak s vámi mohou kamkoliv. Pokud ctíte tradice a chcete to dělat stejně jako naši dědové, nic vám nebrání je připojit klasickým 3,5mm jackem. Odpůrci kabelů jistě ocení USB dongle zvaný Lightspeed pro připojení ke konzoli či počítači. Do třetice je tu pak spojení přes Bluetooth, který se bude hodit primárně k mobilním telefonům. Teď přichází ta avizovaná mixovací magie. Všechny tři způsoby připojení dokážou fungovat současně.
Doba se furt zrychluje, sotva tomu věřím, zprávy dneska mají... dost velkou stopáž, a tak není lepší cesty než poslouchat tři podcasty zároveň. No dobře, hned tři zdroje zvuku naráz pravděpodobně nevyužijete, ale kombinace připojení zároveň k mobilu a počítači je skvělá. Já například mohl dělat základní střih záběrů a k tomu si pouštět audioknihu z telefonu. Ještě lepší příklad bude možná při hraní her. Pokud vám někdo zavolá, tak není třeba sahat po telefonu, ale stačí zmáčnout joystick na sluchátkách, kterým hovor přijmete a klidně můžete pokračovat ve hraní a stále slyšet oba zdroje. Dokonce je pomocí joysticku možné separátně nastavit hlasitost dvou zdrojů nezávisle na sobě. Bohužel ne případně všech tří, ale snad ani nechci vědět, jak by ten joystick pak bylo náročné ovládat. Obdobně je po připojení ke konzoli možné separátně ovládat hlasitost hry a hlasového chatu, ale v tomto případě bude dobré si pohlídat, jakou variantu sluchátek kupujete. Na výběr je totiž verze pro PlayStation i Xbox a vyvažování bude fungovat vždy jen na dané platformě. Na té druhé sluchátka mohou fungovat v omezeném režimu, nebo například jen po kabelu. Pro ověření kompatibility doporučuji přečíst oddíl s podporovanými režimy na stránkách Logitechu, kde je zmíněn například i Switch. Sám z pohledu recenzenta hlavně oceňuji to, že mohu nahrávat záběry hry pro recenzi a při tom klidně být v hovoru na Discordu přes mobil. Vše slyším z jedněch sluchátek, ale přesto mám zaznamenaný čistý zvuk ze hry, ve kterém nejsou slyšet zvuky volání.
HALÓ, SLYŠÍTE MNE?
Když už jsme u hovorů, je třeba si promluvit i o mikrofonech. A ano, plurál používám záměrně. Mikrofony jsou zde totiž hned dva. Ten headsetový se kvalitou nikterak nevymyká běžným herním hedsetům a vytknout se mu tak dá ledacos. Možná bych ocenil jisté potlačení okolního šumu, protože například klávesnice je často slyšet až moc. Polohu mikrofonu je možné si lehce uzpůsobit a sám bych ocenil možnost ho odsunout dál od pusy. V případě potřeby je ho ale možné vyndat úplně a dále používat mikrofon schovaný přímo ve sluchátkách. Ten je o něco méně zřetelný a nedoporučoval bych ho v hlasitém prostředí, ale přesto na základní telefonování může stačit a alespoň nebudete vypadat, že se vám od běžného headsetu odtrhl kabel a vy o tom jen nevíte.
Tím se dostáváme k vizuálu. My jsme na otestování dostali námořnickou modř. Jsou ovšem dostupné i v bílé variantě. Na bocích je schované drobné tajemství. Tyto postranní matné plasty je možné odendat, drží pouze na magnetech, a kryjí zářivější odrazivé barvy, které mi přišly dost stylové. Do prostoru by se možná dal případně schovat i tahák. Obdobně snadno je možné sundat i samotné náušníky, které lze v případě potřeby dokoupit, ale počítejte jen s oběma základními barvami. Celkově design chválím a líbí se mi, že to zde Logitech prostě nepřeháněl a sluchátka tak vypadají stylově i důstojně.
Jsme u konce videa a vlastně jsem ještě vůbec nezmínil poslech. Sluchátka drží na hlavě velmi dobře, nejsou příliš těžká a i při delším používání vám uši neotlačí. Jejich konstrukce je zavřená, a tak v okolí nikdo neuslyší, co si zrovna pouštíte. To se také občas může hodit. Poslechově mají velmi dobré basy a i celkem čisté výšky a jsou tak velmi vhodné na poslech i hraní. Při stažení Logitech G je také dokonce možné ovládat jejich globální ekvalizaci a například dodat nahrávkám imersivnější dojem anebo si jako já můžete vytvořit preset, který ekvalizaci nemá žádnou. Zvláště při střihu totiž dávám přednost tomu, když je zvuk co nejméně procesovaný.
Sluchátka Logitech Astro A30 jsou ideálním společníkem napříč celým dnem. Se svou výdrží baterie přesahující 24 hodin je možné je používat jak doma, tak ve městě i v práci. Osobně mne naprosto nejvíce zaujala možnost mixování různých zdrojů zvuku a v podstatě nechápu, proč to nikoho nenapadlo dřív. Ono napadlo, ale hlasuju pro to, aby se z toho stal standard. S cenovkou 5999,- Kč se jedná sice o lehce dražší sluchátka, nicméně svou hodnotu si vyváží. Dokonce mi je v kanceláři všichni začali závidět. Obzvláště Myzlivko, se kterým jsem výměnu za Skull & Bones provedl. Předpokládám, že příště už si bude dávat větší pozor. Doufám, že vy zase budete bedlivě sledovat další naše videa. A to tím, že si zapnete upozornění! Napište mi do komentáře, jestli by jste funkci mixování dokázali využít a jestli vám také přijde zajímavá. A já se už teď moc těším na vaše reakce.