Mini PC MSI Pro DP10 a Monitor MSI Modern MS271UL nám do redakce zaslala společnost MSI.

Jak už někteří z vás vědí, předtím, než jsem přišel do Prahy vést vlastní redakci, jsem pracoval na univerzitě v Nitře jako technik. Součástí mé práce byla údržba, opravy a instalace počítačů, a to jak v kancelářích, tak v učebnách. Většinou jsme měli buď klasické velké poloprázdné nevýkonné skříně s Windows 7, někdy s XP, základní deskou a levnou grafickou kartou, abychom mohli zapojit nejen monitor, ale zároveň i projektor. A v kancelářích zase obvykle všichni pracovali na těch tenších, ale pořád velkých plochých krabicích, na kterých byly položeny levné LCD monitory. Teď zde mám minipočítač MSI Pro DP10 a říkám si, jak by bylo fajn mít něco takhle kompaktního a přitom docela výkonného v každé učebně nebo kanceláři.

Nejsilnější stránkou Pro DP10 jsou jeho malé rozměry, které ale ukrývají pokročilý hardware. S hmotností běžného notebooku a rozměry ještě menšími vám poskytne šestijádrový procesor Intel Core i5 třinácté generace a 8 GB RAM v jednom ze dvou slotů, které lze v případě potřeby navýšit až na 64 GB. To kdybyste chtěli třeba používat Google Chrome, což bylo v posledních letech na univerzitních počítačích čiré peklo, a teď vážně nekecám, protože ta ram už prostě nestačila. 

500 GB integrované, ale také rozšiřitelné paměti by mělo stačit na všechnu důležitou práci. Skvělé je velké množství různých portů. V zadní části máme čtyři vyhrazené pro monitory. Je zde HDMI, Display Port, USB-C s rozhraním Thunderbolt 4 a dokonce i VGA, což v dnešní době není vůbec standardní. Pro kancelářské použití je to ale naprosto ideální, protože často vídáme staré monitory s výstupem VGA a DVI. V případě potřeby tak můžete vyměnit kancelářský počítač, aniž byste museli měnit monitor nebo shánět redukci. A ano, na univerzitě jsem jich měl celý šuplík, protože nové notebooky neměly VGA porty. Ale všechny projektory je měly!

Nakonec jsou zde dva porty USB 3.0, LAN pro kabelový internet a závit pro anténu WiFi 6E, která je rovněž součástí balení. Wifi modul je zde přímo integrován, stejně jako v notebooku, takže nemusíte v kanceláři řešit nové switche a další kabely jen proto, že potřebujete připojit k internetu nového zaměstnance. 

Napájecí kabel se připojuje k zadní straně a uvnitř je také takový malý plastový tentononc bez hezké básničky vevnitř, místo kterého můžete snadno připojit externí power button, pokud chcete počítač umístit tak, že se k tlačítku na předním panelu nedostanete.

Na přední straně jsou 3 USB 3.0, 1 USB typu C a samozřejmě zvukový port kombinující vstup i výstup. To je velmi důležité, protože počítač sám o sobě nemá žádné reproduktory, takže bez externích reproduktorů, sluchátek nebo monitoru s reproduktory jste bez zvuku. To je pro mě trochu škoda, alespoň nějaký slabší základní reproduktor by se sem určitě vešel a počítač by si zachoval svou kompaktní výhodu. Takto jste nuceni si zahltit stůl reproduktory a dalšími kabely. I když ne nutně. V počítači je totiž kromě WiFi modulu také Bluetooth modul, takže k němu můžete snadno připojit bezdrátová zařízení, ať už jde o reproduktory, sluchátka, smartphone nebo myš či klávesnici. 

Další věc, která mi vadí, je absence slotu pro SD a microSD kartu. Vím, že to není standard, ale upřímně nechápu proč. Pracovní počítače by prostě měly počítat s požitím tohoto druhu paměťových médií. Ano, vím, že většina lidí používá USB klíče, ale divili byste se, jak často musíme ve studiu lovit jednu z našich 4 erárních čteček, protože žádný z našich počítačů nemá vestavěnou čtečku SD karet.

Počítač je dodáván s předinstalovaným Windows 11 a potěší vás prakticky neexistující bloatware s malou výjimkou antiviru Norton 360 a specializovaného softwaru MSI Center. Ten kromě přehledných informací o hardwaru, jako je vytížení procesoru, paměti RAM nebo teploty komponent, nabízí snadné obnovení systému, nastavení barevného profilu True color, diagnostiku systému, asistenta pro hraní videoher, automatické nastavení výkonu podle konkrétních her a dokonce, a to mě překvapilo nejvíce, třídění obrázků s pomocí umělé inteligence.

Přestože se počítač při běžném provozu nepřehřívá, je vhodné zajistit co nejlepší proudění vzduchu. Pokud jej chcete mít na stole, můžete na spodní stranu nalepit gumové nožičky nebo použít plastový stojan, díky kterému počítač otočíte do svislé polohy.

Kromě počítače jsme obdrželi také monitor MSI Modern MD271UL, který je vhodný pro práci i hry. Sice nevím, jestli má v kombinaci s tímto počítačem úplně smysl, ale co, i DOSovky jsou hry...

Sestavení monitoru je velmi snadné. Stačí jej vyjmout z krabice, zasunout obrazovku do stojanu, připojit napájecí kabel a kabel HDMI a je hotovo. Žádné složité skládání, žádné šroubky, žádný šroubovák, nic takového. Na druhou stranu s ním ani nemůžete moc hýbat. Nemá nastavitelnou výšku, můžete s ním pouze otáčet na výšku, a to ještě jen v malém úhlu. Na druhou stranu, díky pozorovacímu úhlu až 178 stupňů jej ani nemusíte příliš otáčet do stran. 

Najdete zde 2 HDMI vstupy, z nichž jeden lze použít i pro napájení. K dispozici je také port pro displej a USB-C s výkonem 65 W. 

Především je to ale tenký 27palcový 4K UHD IPS panel s vysokým barevným gamutem. Díky široké škále barevných profilů je tento 60Hz krasavec ideálním pomocníkem při práci s grafikou nebo i videem. Opět možná ne v kombinaci s tímto konkrétním počítačem, ale alespoň pro základní a jednoduché úpravy kratšího multimediálního obsahu, například pro sociální sítě, vám výkon procesoru bude stačit.

MSI Modern MD271UL se pyšní tím, že šetří vaše oči několika způsoby. Ať už je to technologie Anti-Flicker, snížení množství modrého světla, které monitor vyzařuje, nebo systém Eye-Q Check. Ten je přístupný přes nabídku monitoru a nabízí několik widgetů, které testují nastavení monitoru, jeho ideální výšku, správnou polohu pro vaše tělo, vzdálenost od očí a podobně. 

Kromě několika barevných profilů určených pro různá použití zde můžete nastavit barvy konkrétně až na úroveň RGB a samozřejmě nechybí ani nastavení jasu, kontrastu, ostrosti, dynamického rozsahu a osobně vítám možnost zobrazení snímkové frekvence a možnost hardwarové komprese obrazu na poměr stran 4:3, což se vám může hodit zejména u starších aplikací a her. A ne, opravdu se nejedná o běžný standard. 

V podstatě se tedy jedná o docela zajímavou hardwarovou dvojici. Zatímco monitor MSI Pro DP10 si dokážu ideálně představit v kanceláři, na univerzitě, ve školách, učebnách a možná i v domácí pracovně, případně jako jakousi alternativu k pracovnímu notebooku, monitor MSI Modren MD271UL je ideální pro pokročilou práci s grafikou, videem nebo hraním her, protože jeho úhlopříčka, rozlišení a především přesné zobrazení barev prostě předpokládají profesionální prostředí v oblasti audiovizuální tvorby nebo grafiky. 

Děkujeme tedy společnosti MSI za zaslání počítače a monitoru, protože se mi opět rozšířily obzory, především v oblasti počítačů.