Zdá se, že Lenovo pokračuje ve svém tažení za hráčskými srdci, a jak řekl posedlý Ježíšovi v Gerase: "Mé jméno je Legie, neboť je nás mnoho", i tento herní notebook skrývá pod kapotou tolik výkonnostních démonů, že mu klidně zaprodáte svou hráčskou duši. Proč si myslím, že Lenovo Legion Pro 5 16IRX9 je tak trochu "one-laptop army"? Tak na to se právě teď podíváme.

Vezmeme to pěkně popořadě od nejmocnějších kyberknížat až po menší kakodemony.

Notebook obsahuje procesor Intel Core i9-14900HX, který kombinuje dva typy jader - výkonné P-jádra schopné zpracovat dva procesy v jednom taktu a efektivní E-jádra pro běžnou zátěž. P-jader je osm a jsou rozdělena na 16 vláken a E-jader je taky 16. Systém si poté sám určuje, kterým jádrům přiřadí jaké úlohy dle náročnosti. Pokud tedy potřebujete výkon, dostanete ho. Nicméně budete-li pracovat jen s méně náročnými Windows programy, notebook se zbytečně nezapotí, nezahřeje a je také šetrnější k baterii.

Počítač je vybaven grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 4070 a zde vám již musí být jasné, že pod kotlem je naloženo. Stejně jako ostatní karty čtyřicítkové řady využívá architekturu NVIDIA Ada Lovelace, která zvyšuje výkon při funkcích Ray tracing a Path tracing.

Všichni už víme, že Ray tracing umožňuje fyzikálně přesné chování se světla, ale po jeho zapnutí se výrazně zvýší zatížení GPU a poklesnou FPS. Jenže zde se výpočetní síla násobí díky integraci technologie DLSS pro renderování prostředníctvím umělé inteligence, která využívá 4. generaci tensorových jader a akcelerátor optického toku. To znamená, že daná technologie využívající neuronovou síť se strojovým učením výrazně zvyšuje snímkovou frekvenci, protože grafická karta vykresluje scénu pouze s částí pixelů a zbývající se dopočítávají. Ve výsledku tak získáte ostrý obraz s vysokým FPS, a to i při zapnutém ray tracingu.

Přečtěte si také: Šikovný herní notebook do 20 tisíc: Lenovo LOQ 15IAX9I

Pojďme se tedy podívat, jak vlastně toto technologické kombo v notebooku při hraní her funguje. 

K testování Ray Tracingu a Path Tracingu jsem použila benchmark v Cyberpunku 2077. Všechna grafická nastavení jsem vytáhla na maximální až psycho detaily, což je samo o sobě mimořádně náročné na vykreslování. Při DLSS nastaveném na Ultra Preformance a zapnutém dopočítávání snímků hra dosáhla hodnoty 75 FPS. S vypnutým path tracingem, ale stále zapnutým Ray tracingem se dostala až na 95 FPS. Při nastavení DLSS na vyšší kvalitu klesly hodnoty FPS na 30 - 60 v závislosti na tom, zda jsem Path Tracing zapnula nebo vypnula. Zde je také třeba dávat pozor na nastavení DLSS Frame Generation, tj. na výše zmíněné dopočítávání snímků. Při vyšších hodnotách FPS jich totiž ještě více zvyšuje, pod určitú hodnotu však naopak FPSká ještě více sníží.

Hogwarts Legacy měl při maximálních detailech a plně zapnutých RayTracing nastaveních díky DLSS Ultra Perfomance mezi 45 a 60 FPS. Zapnutý Frame Generation FPSká zvýšil na 80 až 95. Nastavení Balanced snížilo FPS na 35 až 50 při vypnutém Frame Generation a jeho zapnutí jich v tomto případě už snížilo. Pokud byste však chtěli hrát hry bez Ray Tracingu, což v dnešní době již není zcela standardní, můžete pravděpodobně očekávat klidně i trojciferné hodnoty.

Demo 3DMark TimeSpy zase ukázalo, jak silný procesor notebook ve skutečnosti skrývá, přičemž laptopová verze GeForce RTX 4070 byla sice mimořádně výkonná, jak ukázal Cyberpunk, ale v přímém srovnání s desktopovou verzí samozřejmě zaostávala. Přesto postačí i na ty nejnovější tituly na vysokých detailech ještě několik let. Teplota grafického čipu však ani při maximální zátěži nepřesáhla 70 stupňů.

Mimochodem, zařízení z řady Legion jsou rozšířena o Lenovo AI Engine+, což je technologie optimalizující hru pro dosažení maximální snímkové frekvence. 

Co se týče úložiště, Lenovo Legion Pro 5 je opatřen jednoterabajtovým M.2 NVMe SSD diskem, což na poměry masivnosti dnešních her nemusí stačit. Zvláště pokud potřebujete disk kromě dvou či tří herních titulů zaplnit i prací. V mém případě střihem videí, které dokáží velmi rychle a radikálně zaplnit místo. Naštěstí zde máte dva další volné M.2 NVMe sloty, takže v budoucnu můžete kapacitu úložiště podle potřeby rozšířit o další disky. Potěší také 32 GB DDR5 RAM, což jsem ocenila nejen jako hráčka, ale také každodenní uživatelka Photoshopu a střihového programu Premiere Pro. Operační paměť je rozdělena do dvou slotů po 16 GB. Teoreticky se i zde dá provést nějaký upgrade, ale museli byste obě RAMky kompletně vyměnit.

Notebook má poměrně decentní design a jeho tělo je plastové. Jde však o poměrně bytelný plast a odolné hluboce zapuštěné klouby. Mimořádně velkorysá je však konektivita. Vzadu se kromě napájecího portu nachází klasický HDMI výstup, ethernet, dva USB porty typu A a jeden typu C. Na bocích najdete další USB-A, jeden z každé strany, vlevo pak USB-C a vpravo jack pro sluchátka, stejně jako přepínač k ručnímu vypnutí webkamery

U notebooku je třeba počítat se zvýšenou povrchovou teplotou, které se u takto výkonných zařízení lze jen těžko vyhnout. Horký vzduch vychází po stranách a zezadu, přičemž systém chlazení využívá tekutý kov, rozšířené inteligentní sání a systém ventilátorů. Na kolena si jej však při hraní raději nepokládejte. 

16" IPS HDR display s obnovovací frekvencí 240 Hz, jasem 500 nitů, rozlišením 2560 x 1600 a poměrem stran 16:10 pokrývá 100 % barevného prostoru DCI-P3, takže klidně poslouží k úpravě fotografií nebo grafickým pracím, ale hlavně editaci videa. Samozřejmostí nechybí podpora technologie Nvidia G-Sync, ale například také certifikace Low Blue Light.

U klávesnic mě vždy potěší, když mají kontrolku zapnutí na numlocku, ale jinak jde o klasický Lenovo standard s RGB podsvícením. Většina lidí si doma k notebooku pro práci a hraní připojí myš, ale na cestách si budete pochvalovat velký touchpad. Zajímavé jsou i zkratky pomocí klávesy FN, kterými můžete přepínat nejen provozní režimy, ale i obnovovací frekvenci a podsvícení klávesnice.

Většina nastavení se pak dá upravit pomocí předinstalované aplikace Lenovo Vantage, kde kromě kontroly celkového stavu systému najdete rovněž možnosti webové webkamery, přizpůsobitelná makra nebo program X-Rite Color Assistant pro modifikaci barevných režimů obrazovky. V aplikaci se nachází také nástroj pro regulaci zvuku prostřednictvím technologie Nahimic. Ta umožňuje zvolit si audio efekty podle právě konzumovaného obsahu, ať už jde o hudbu, filmy nebo videohry. Využít můžete Sound Tracker a prostorový zvuk pro lepší sluchovou orientaci, což se hodí zejména při kompetitivním hraní. Každopádně je však třeba do nastavení audia trochu hrábnout, neboť zvuk ze samotných reproduktorů zní ve výchozím stavu poněkud ploše. Lenovo však možná jen počítá s tím, že většina hráčů si stejně nakonec k notebooku připojí sluchátka. 

Nevýhodou je nakonec slabší výdrž baterie, což z notebooku nedělá nejlepšího společníka na cesty, i když jistým řešením může být napájení přes powerbanku. Ve výsledku však Lenovo skloubilo velmi působivý výkon s kompaktními rozměry, které bohatě uspokojí nejen herní choutky, ale i potřebu produktivity. Jedná se v podstatě o high-endový herní laptop a to se pochopitelně odrazí na cenovce, ale pokud hledáte něco přenosného, na čem rozjedete nejaktuálnější herní tituly v solidní kvalitě, Lenovo Legion Pro 5 16IRX9 můžeme vřele doporučit.