Asus mi byl vždycky se svými produkty celkem sympatický. Často se totiž snaží experimentovat s nejnovějšími věcmi, hromadou RGB a tak dále. Jenže zároveň ví, že tohle není pro každého, a tak mají i série zařízení, která si na nic nehrajou. Třeba jako TUF Gaming M4 Wireless. Tohle je prostě jednoduchá, pohodlná, bezdrátová myš. Nemá barvičky, ani není nějak šíleně tvarovaná. A přesně proto se mi líbí.

Se svou menší velikostí se příjemně drží a padne vám do ruky i pokud máte menší dlaně. Pro leváky sice není dělaná, ale protože je symetrická, nejspíš by se používat dala, jenom se vám asi dvě postranní tlačítka nebudou moc dobře mačkat. Každopádně tvarem mi osobně naprosto vyhovuje, a to i přestože obvykle používám asymetrickou Deathadder od Razeru. Celá myš je samozřejmě taky plastová, aby byla co nejlehčí.

ANTIBAKTERIÁLNÍ PLAST

Plast je podle Asusu speciální antibakteriální PBT. To, že PBT je super plast, vám potvrdím. Vydrží dlouho, moc se neopotřebovává a můžete ho čistit alkoholem. Nicméně o antibakteriální technologii jsem, musím říct, při čtení krabičky slyšel poprvé. Asus tvrdí, že pozitivně nabité ionty stříbra odpuzují negativně nabité mikroby a bakterie. Z chemie si něco málo ještě pamatuju, nicméně opravdu ne natolik, abych vám řekl, jestli tohle dává smysl, nebo ne. Na webu však najdete certifikát, který udává, že tento plast zmenšuje růst bakterií o více než 99 % během 24 hodin. Což jo, je asi fajn na myší mít jako takový přidaný bonus. Hlavně pokud u počítače jíte.

KONSTRUKCE

Záležet vám ale bude, předpokládám, spíš na tlačítkách, která jsou tady super s životností 60 milionů kliknutí. Jejich hlasitost je tak akorát, všechna tlačítka působí stejně kvalitně, snadno se mačkají a registrují kliknutí i na svých hranách. Takže přesně, jak to má být. Kolečko působí kvalitně a určitě bych se nebál, že by po pár týdnech odešlo, jako to bývá ve zvyku u levnějších myší. Pokud ale máte tendenci kolečkem točit trochu z boku jako já, všimnete si, že se lehce vyklá do stran. Rozhodně to za mě není problém, ale pokud bych měl kolečku něco vytknout, bylo by to tohle.

Jinak jsem ale s celkovou konstrukcí víc než spokojen. Zespodu jsou PTFE podložky, které se vám určitě brzy neopotřebují a jsou dost velké, aby myš bez problémů plynule klouzala. Když pak odendáte vrchní půlku krytu, hned vedle držáku pro bezdrátový dongle najdete baterku, která je v myši zasazena vertikálně. Vejde se sem jak dvouáčková baterka, tak menší tříáčková, pokud použijete přibalený plastový adaptér. Obě baterky najdete v balení a záleží tak na vás, jestli chcete snížit váhu myši z 86 gramů na 72, nebo preferujete delší výdrž.

VÝDRŽ A SENZOR

Každopádně v obou případech vám vydrží myš podle Asusu dost dlouho. Záleží taky jestli používáte přibalený 2.4GHz USB dongle. Pokud ano, myš vám vydrží s tříáčkovou baterkou 53 hodin a s dvouáčkovou 134 hodin. Jestli nehrajete hry a nevadí vám vyšší odezva, můžete pak používat i klasické bluetooth. S ním vám vydrží myš skoro dvakrát déle. 100 hodin s menší baterkou a 232 hodin s větší. To už je dost solidní. A bavíme se mimochodem o klasických alkalických baterkách. Ne o lithiových, které vydrží sice o dost déle, ale jsou taky dražší a hůř k sehnání. Dost výrobců tyhle údaje měří s nimi, takže pozor na to, pokud byste se někdy dívali na výdrž nějakého bezdrátového produktu.

Určitě vás ale zajímá senzor a jak se s touhle myší vlastně hraje. Uvnitř najdete senzor s DPI až 12000 a „polling ratem“ 1000Hz. Mezi jednotlivými nastaveními DPI pak můžete přepínat dedikovaným tlačítkem nahoře. Senzor zvládne sledovat vaše pohyby až do rychlosti 300 IPS, neboli palců za sekundu, což je víc než dost pro jakéhokoliv smrtelníka. Stejně tak zvládne akceleraci až 35G.

Při reálném testování se tedy asi není čemu divit. Žádnou odezvu jsem s mým obvyklým nastavením 2300DPI nepoznal a hrálo se mi s touto myší skvěle. Jenom je důležité připomenout, abyste pro hry používali USB dongle. Klasické bluetooth je sice dostačující pro pohyb ve Windowsech, ale ve hrách odezvu poznáte.

SOFTWARE

Což nás přivádí k poslednímu bodu, a to softwaru. Tady Asus klasicky využívá svou Armoury Crate, kterou budete mít na Asus noteboocích už předinstalovanou. Všude jinde si ji však budete muset nainstalovat ručně. A musím říct, že i když mi samotný program přijde fajn, instaluje se opravdu dlouho a zabere vám na disku kolem 240MB. Můžete v něm ale nastavit makra, změnit funkce jednotlivých tlačítek (včetně toho pro DPI), upravit rychlost senzoru nebo změnit kdy se má myš přepnout do režimu spánku. Nenajdete tady ovšem lift off distance, tedy v jaké výšce má senzor přestat sledovat pohyb myši.

A jestli jsem vás vyděsil tím, že budete muset mít na počítači aplikaci navíc, tak se nebojte, protože všechna tahle nastavení, se dají uložit do tří profilů přímo na myš. Takže si stačí všechno nastavit a pak můžete aplikaci klidně odstranit. Navíc bych taky rád zdůraznil, že si nemusíte aplikaci instalovat vůbec, pokud vám stačí čtyři přednastavené DPI profily a nepotřebujete přenastavovat jednotlivá tlačítka. Stačí myš zapnout a můžete ji používat.

TUF M4 Wireless je prostě jednoduchá myš bez RGB barviček, ale přesto s robustními funkcemi a hlavně pohodlným designem. A pokud chcete, můžete si nainstalovat software a přenastavit prakticky cokoliv. Cena 1600 korun je v tomto případě odpovídající a rozhodně jde o myš, kterou bych s radostí denně používal. Tak snad vám recenze pomohla v případném rozhodování.