HARDWARE TEST
Několikrát do měsíceRecenzujeme a testujeme různá zařízení, herní periférie a nečekané gadgety. Zkoumáme nejen technologické novinky, ale celou řadu známých i méně známých produktů z IT světa.
Učinkují
Je TOHLE ten nejlepší notebook na světě?!
Před 2 lety k nám poprvé na test přišel Asus Zephyrus Duo 15. Šlo o výkonný herní notebook, který se pyšnil hned dvěma monitory a jeden byl ještě ke všemu dotykový. Na svou dobu obsahoval to nejlepší, co šlo sehnat - grafický čip Nvidia RTX 2080 Max-q a procesor Intel i9 10. generace. Hned podle toho šlo usoudit, že se jedná o notebook pro opravdové nadšence než o produkt pro každého. A já jsem tak záviděl Lukášovi, že ho má na test on.
Dnes je ovšem rok 2022, technologie se nezastavila, a tak tu máme novinku Asus Zephyrus Duo 16, který přináší ten nejvyšší výkon za pomoci grafického čipu Nvidia RTX 3080 Ti s 16 GB grafické paměti, procesoru AMD RYZEN 9 6900HX, 32 GB DDR5 pamětí, M.2 disku a v neposlední řadě displeje s Mini LED technologií.
Jedná se tedy skutečně o ultimátní přenosnou stanici nejen pro hráče, ale i pro designéry, grafiky nebo jiné tvůrce obsahu, kteří využijí dva displeje. Celé šasi je elegantní, s celočerným designem zvýrazněným RGB osvětlením a s drobnými detaily, jako je například průhledné kouřové sklo mezi klávesnicí a dotykovým displejem, skrz které vidíte na část základní desky. Ale hezky všechno popořadě.
Nebyl by to herní notebook bez pořádné grafiky. Tou je, jak už bylo zmíněno, Nvidia RTX 3080Ti s 16 GB pamětí. Není to poprvé, kdy se zde bavíme o GeForce RTX řady 30, takže nikdo nemůže pochybovat, že pokud potřebujete špičkový výkon, grafický čip od Nvidie je jasná volba. Poskytuje totiž nejrealističtější hru světel a stínů pomocí ray-tracingu se znatelně vyšším výkonem než kdykoliv předtím. Kdo neví a nebo zapomněl, tak ray-tracing v reálném čase je řešení pro živé osvětlení, odrazy a stíny, jež nabízí až filmovou úroveň obrazu v nových hrách.
Sám jsem si tak mohl konečně zahrát Cyberpunk 2077 v té nejvyšší kvalitě, protože můj starý notebook už na to nestačí. Nesmíme ovšem zapomenout, že se pořád jedná o notebook, takže maximální výkon grafické karty je tu 165 W, což na přenosné zařízení není vůbec špatné. Naopak, takto výkonnou grafiku v notebooku většinou nenajdete. Přesto se při Ultra nastavení s plným ray-tracingem a v rozlišení 2K snímky držely na 20 FPS. Hra vypadala úžasně, hrát se to ale moc nedalo. A tak přichází na řadu další vychytávka z dílny Nvidie, a to DLSS – Deep Learning Super Sampling. Jakmile jsem ho aktivoval, vizuál hry se změnil minimálně, ovšem snímky stouply na stabilních 50 FPS a tomu prosím říkám kouzlo.
Ale ona je to spíš taková technologická a programátorská černá magie. DLSS vychází z upscalingu pomocí umělé inteligence, díky čemuž získáte FPS navíc. Podrobněji to rozebral už Fiola v jednom videu, kde se můžete podrobně dozvědět, jak DLSS funguje. Nám aktuálně bude stačit, když budeme vědět, že umělá inteligence provádí rekonstrukci obrazu, který se naučila při rozlišení 16K. To znamená při vyšším než nativním 2K rozlišení, a to vše bez ztráty kvality.
Notebook je zároveň vybaven kvalitním 16palcovým Mini LED displejem. Více si o něm povíme za chvilku, je tu ale ještě jedna jeho vlastnost, a to frekvence 165 Hz. Často mi přijde, že lidi stále ještě přesně nechápou souvislost mezi výkonem (FPS) a frekvencí monitoru (Hz). I když tyto dvě věci vyloženě spolu nesouvisí, obě jsou důležité. Pro co největší FPS potřebujete výkonný grafický čip, a i když klasické singleplayerové hry si užijete klidně při 60 snímcích za sekundu, u kompetitivních her naopak chcete co největší snímkovou frekvenci. Čím více snímků, tím bude hra plynulejší a získáte tak malou výhodu nad protivníky, ovšem potřebujete k tomu i monitor, který vám tyto snímky dokáže zobrazit.
A zde se dostáváme k obnovovací frekvenci monitoru. Pokud budete mít výkonný grafický čip, díky kterému hra poběží klidně při 200 FPS, ale monitor bude mít frekvenci jen 60 Hz, spousta dat se nezobrazí, a tak pohyb nebude pořád působit tak plynule, jako když máte monitor, který je vybaven vyšší obnovovací frekvencí. Zde máme 2K 165 Hz monitor, který je na notebook akorát, a s RTX 3080Ti dokážete u kompetitivních her využít jeho plný potenciál i ve vysoké kvalitě obrazu. Kdybych tak například zapojil k notebooku monitor se 1440p rozlišením a frekvencí 240 Hz, nejspíš i zde bych musel snížit buď rozlišení, nebo kvalitu obrazu, abych mohl využít potenciál displeje. Není to tak, že by tento notebook byl slabý, ale spíš tak, že získat vysoký počet snímků za sekundu v nejvyšší kvalitě je opravdu hodně náročné.
U kompetitivních her ještě zůstaneme. Můžete totiž využít ještě jedné technologie, a tou je Nvidia Reflex, která dynamicky snižuje latenci systému kombinací optimalizace grafické karty a hry. Spolu se špičkovým výkonem grafických karet Geforce RTX řady 30 vám funkce reflex přinese bleskové reakce ve chvílích, kdy záleží na každé milisekundě.
O grafický výkon se tak bát nemusíte, jelikož tento notebook je vybaven tím nejlepším grafickým čipem. Samotného mě ale překvapilo, že mozek tohoto počítače je od AMD, přesněji řečeno jde o procesor AMD Ryzen 9 6900HX, tedy o novou generaci procesorů od AMD, která odpovídá na vývoj konkurenčního Intelu. Diky tomu už DDR5 není výhrada pouze procesorů Intelu, ale najdeme je nyní i zde. Ještě více mě ale překvapilo, že tato 6000. série procesorů je pouze pro přenosná zařízení. Pro stolní počítače bude určena rovnou 7000. řada, kterou máme očekávat ve 3. čtvrtletí tohoto roku. Ale to jsem odbočil. Tento procesor má 8 jader a 16 vláken, vyroben byl 6 nm technologií a musím říct, že výkon prostě má. Ve stresovém testu procesoru pomocí programu Cinebench se v multicoru pohybovaly hodnoty okolo 15 000 bodů, v singlecoru okolo 1700 bodů. V porovnání s mobilním procesorem od Intelu je tedy konkurenceschopný, přesto je aktuálně Intel o chlup lepší. Rozhodně se ale nemusíte bát, že by chyběl výkon na hry, střih videa, jeho renderování a prostě na cokoliv, na co potřebujete výkonný procesor. Bavíme se tu o jednom z nejvýkonnějších procesorů z dílny AMD pro notebooky a jeho výkon často ani plně nevyužijete.
Pojďme se ale vrátit k Zephyru samotnému. Vzhledově není co vytknout. Elegantní černé provedení s RGB prvky dodává tomuto zařízení punc výjmečnosti. Co se týká portů, tak jsou rozmístěné po stranách a v zadní části. Nalezneme zde 2x USB-A 3.2 Gen2, 2x USB-C 3.2 Gen 2 s podporou DisplayPortu a nabíjení, HDMI 2.1 - díky němu připojíte i 4K monitor s frekvencí 120 Hz - čtečku MicroSD karet, ethernetový port, jack konektor a napajecí port. Osobně by se mi líbilo, kdyby byl napájecí port v zadní části, ale to je drobnost. V dnešní době vás spíš může zaskočit fakt, že zde chybí technologie Thunderbolt 4. Ano USB-C 3.2 Gen2 porty jsou připravené pro připojení externího 4K monitoru, stejně tak i na 100 W nabíjení. Ovšem oproti Thunderboltu zde monitor připojíte pouze jeden a přenos dat je výrazně nižší. Absenci Thunderboltu ale můžeme svést na procesor od AMD, protože tato technologie je patentovaná Intelem ve spolupráci s Applem.
Teď je ale čas se vrátit k displeji. Jak už jsem zmiňoval, hlavní displej má 16 palců s poměrem stran 16:10 a s frekvencí 165 Hz, vybaven je technologií Mini LED s rozlišením QHD+, dále nabízí svítivost 1100 nitů, 100% DCI-P3, barvami certifikovaný Pantone a ROG Nebula HDR standard. Nebyl by to ale Asus, kdyby nepřišel s něčím inovátorským. Koupit si můžete Zephyrus s již zmíněným ROG Nebula HDR standardem v rozlišení QHD, s frekvencí 165 Hz a Vesa DisplayHDR 1000 certifikací, existuje ale i verze s Dual Spec panelem, kdy si můžete vybrat mezi 4K rozlišením s frekvencí 120 Hz nebo FHD s 240 Hz.
Ovšem to není vše, co Zephyrus Duo 16 nabízí. Naleznete zde ještě druhý dotykový displej v rozlišení 4K. Oproti předešlé generaci je druhý displej blíž hlavnímu displeji, a tak už mezi nimi není žádná rušivá mezera. Zároveň mechanismus, který se stará o vysouvání druhého displeje, byl podroben testům odolnosti. Hlavní test spočíval v otevírání a zavírání víka, a to celkem 60000krát, a výsledek byl, že ani po takto náročném testu se mechanismus nijak neuvolnil. Pak ještě tvůrci použili závaží, aby změřili jeho maximální toleranci při zatížení. No, 20 kg není žádný problém, takže jde o ideální místo na odkládání vaší 12 kg zlaté cihličky.
Osobně jsem ale přemýšlel, na co druhý displej u notebooku využiji. Když jsem na něm hrál nebo i pracoval, spodní panel jsem využíval na poznámky případně na Discord, Spotify a podobně. Další využití bude určitě pro streamery, kteří si můžou na spodním displeji nastavit chat, náhled, streamovací aplikaci a tak dále. Mě ale zajímalo, zda by se displej dal využít i ve hře, ale jako vážně využít! A odpověď je, že ano, bohužel ne u všech her. Jedna by se tu ale teď našla, a to Dying Light 2. Jeho autoři přímo spolupracovali s Asusem a na spodní obrazovku si můžete dát úkoly, inventář a chat s přáteli. A já říkám, že chci tohle u všech her. V dnešní době mají hráči běžně 2 obrazovky a proč neustále muset otevírat mapu, inventář a podobně, když by stačilo mít vše přehledné, ale méně podstatné v té chvíli k nakouknutí na druhém displeji? Doufám, že tyto možnosti uvidíme brzy u více her, ale také doufám, že to nebude jen pro Zephyrus Duo. Byla by to škoda. Displej dále určitě najde využití u grafiků a zkrátka u všech tvůrců obsahu. Zkrátka druhý displej u notebooku se může jevit jako zbytečnost, ale na cestách, když nemáte po ruce externí monitor, je to skvělá věc.
V neposlední řadě tu máme klávesnici. Kvůli druhému displeji ji opět najdeme v přední části, ovšem oproti předchůdci má vyšší zdvih kláves, a to 1,7 mm. Osobně si pořád nedokážu moc představit mít Zephyra na kolenou, takže primárně mít možnost položit ho na stůl. Navíc mi udělala radost přibalená opěrka na zápěstí. Prodlouží se tím tak plocha, na níž máte položené dlaně, a psaní a hraní je potom opravdu velice příjemné. Klávesnice jinak nabízí Per-key RGB a N-key rollover. Touchpad pak nalezneme po pravé straně, kdy jednoduchým zmáčknutím levého horního rohu proměníte touchpad na numerickou klávesnici a naopak.
Kromě výkonné grafiky, procesoru a kvalitní klávesnice ale notebook potřebuje ještě jednu vlastnost - umět se uchladit, kór když teď na nás venku útočí hotové tropy (doufám, že tohle video vyjde zase ve chvíli, kdy venku bude sněžit). A můžu s klidem říct, že notebook to zvládá na jedničku. O chlazení se stará několik větráků, šest tepelných trubic a čtveřice chladičů. Otázka je, jak je u toho notebook hlučný. A zde je jednoduchá odpověď - záleží na tom, co děláte a jaký výkon potřebujete. Máte několik přednastavených režimů od silent, kdy ani nevíte, že je notebook zapnutý, po turbo, kdy je už hlučnost 48 dB. Případně můžete využít i manuální mód, kde si nastavíte vlastní rychlost větráků jak na CPU, tak na GPU.
Zephyrus Duo 16 toho nabízí opravdu hodně a mohl bych vám povídat minimálně dalších 30 minut, jak jsem si práci i hry na něm užil. Ale myslím, že už teď jsem vás přesvědčil, že je to opravdu špičkový notebook pro ty nejnáročnější hráče. Nezmínil jsem ovšem ještě několik drobností, které si probereme už jen v rychlosti. Například o zvuk se tu stará šest reproduktorů s podporou Dolby Atmos a musím vám říct, že takový zvuk jsem u notebooku ještě neslyšel. Je dostatečně hlasitý i výrazný a navíc čistý jak pro film, tak pro jakoukoliv hru. V horní části displeje naleznete i HD kameru pro… Budu upřímný. Pokud bych měl najít nejslabší článek celého notebooku, byla by to tato web kamera, na druhou stranu aspoň podporuje Windows Hello, takže zase tak slabý článek to není. Možná si teď říkáte, že jsem se vůbec nezmínil o výdrži baterky. Naleznete zde baterii o velikosti 90 Whr. Osobně jsem bez nabíječky notebook moc nepoužíval, jen jeden den, kdy jsem zkoušel, jak dlouho vydrží při běžné práci, a dostal jsem se na krásných 6 hodin v power-save módu. Nebyl by to ale Zephyrus, kdyby nenabízel rychlé nabíjení pomocí USB-C, a to 100 W. Díky tomu a i díky technologii Fast Charge nabijete zephyrus z 0 na 50 % za pouhých 30 minut. Myslím, že více se nemusíme zaobírat výdrží baterie, protože i mobil nabíjíte déle.
Upřímně je to úžasná mašinka, se kterou se mi bude těžce loučit. Nabízí toho tolik, že nemám ani čas si pořádně všechno vyzkoušet, a už ho budu muset vracet. Ovšem osobně si ho za cenu lehce přes první stovku tisíc nemůžu dovolit natrvalo, ale určitě se mezi vámi najdou tací, kteří vlastnosti, kterými disponuje, ocení a pořídí si ho. No, děkuju Asusu za tuto edukaci ohledně jejich inženýrství a budu se těšit na to, s čím mě překvapí příště.