Mám pro vás těžkou kontrolní otázku. Víte, jaká funkce je na klavesnicích ta vůbec nejlepší? Ne, nejsou to skvělé switche. Ani uspokojující kolečko na ovládání hlasitosti s dalšími funkcemi. A už vůbec ne možnost detailního nastavení RGB osvětlení. Necháte se podat? Je to všechno dohromady.

Dobře, nebyl to ten nejlepší úvod jaký jsme kdy udělali, ale klávesnice K70 Core od společnosti Corsair, kterou jsme dostali na otestování, tak trochu mluví za sebe. To hlavně z toho důvodu, že někomu bude opravdu sedět, jiným ale ne tolik. My se zkusíme podívat na všechny její části a zhodnotit, jestli se vám tenhle kousek hodí na stůl, nebo ne.

K70 Core je totiž vlajkovou lodí Corsairu. Není zaměřená na to, aby přinesla revoluční technologie, ale aby obsáhla ty nejzajímavější a nejdůležitější, které se hodí většině lidem na hraní i psaní. A to za co nejlepší, avšak prémiovou cenu. Ale zrovnatak i prémiovou kvalitu. Tahle klávesnice představuje investici na několik let dopředu a věřte nám, v téhle cenové kategorii nikam o moc výš už nebudete moci jít. Hned vysvětlíme proč.

Tradičně začneme tím, co je vidět hned na začátku, co klávesnici spatříte. A to je, že není bezdrátová. Z její zadní strany trčí necelých dva metry dlouhý USB-A kabel. S důrazem na všeblikající RGB efekty to dává celkem smysl, k těm se ale dostaneme za chvíli.

Druhá věc, která vás ale zaujme na první pohled víc, je tenhle otáčivý cylindr. Na svých klávesnicích určitě často máte taková horizontální kolečka nebo válce, kterými ovládáte hlasitost systému. Ani jiné klávesnice od Corsairu se tomu nebrání. K70 Core ale horizontální kolečko vyměňuje za pilíř, se kterým, když nic jiného, je fakt hodně uspokojivé si pohrávat.

Ovládání hlasitosti ale není to jediné, co zvládá. V softwaru iCue si lze jeho funkce upravit. Kromě hlasitosti tak zvládá měnit intenzitu RGB osvětlení, můžete s jeho pomocí ovládat zoom třeba stránky nebo scrollovat nahoru a dolů, či do stran.

Přiznáme se, že tohle nejsou funkce, které bychom nějak aktivně používali. Plynulá změna svítivosti je super a horizontální scrolling se také může občas hodit, ale většinu času jsme zůstali u klasické změny hlasitosti. Doufali jsme, že funkcí bude k dispozici více, ale třeba se někdy časem dočkáme. Dokážeme si představit třeba krásné možnosti ovládání hlasitosti pouze aktivního nebo vybraného okna či aplikace. Možnost si aktivně během hraní hry štelovat hlasitost hlasového chatu na Discordu by byla dokonalá. To bohužel kolečko ani software nenabízí a já doufám, že snad jenom zatím. Ačkoliv je především pravdou, že taková funkce nemusí být omezena pouze pro tohle vertikální kolečko, ale i klasická horizontální.

V tuto chvíli tak tohle originálně vypadající kolečko pro většinu lidí bude fungovat jako ojedinělý designový prvek než vyloženě funkcemi bohatý prvek klávesnice.

A vlastně ve všech dalších ohledech se klávesnice drží vcelku standardních proporcí i funkcí. Jak jsme zmiňovali, její přednost, jako u podobných klávesnic jejího typu, leží v RGB osvětlení. To si díky softwaru iCue můžete detailně nastavit i pro jednotlivé klávesy s hromadou efektů i všemožných barev.

Stejně jako vždy musíme iCue vyzdvihnout ještě více, protože jde vážně o skvělý software. Kromě nastavení RGB tu nechybí i možnost přemapování klávesnice či vytvoření detailních maker a funkcí.

Z toho praktičtějšího hlediska se ale přece jenom K70 Core může pyšnit jednou skvělou věcí. Kromě aktivního užívání je ale k jejímu rozeznání potřeba, abychom se takříkajíc podívali pod pokličku. Nebo spíše pod klávesu. K70 Core totiž disponuje switchi Corsair RED. Mechanickými, lineárními a lubrikovanými switchi. Díky tomu je stisknutí kláves opravdu hladké, pocitově se "nezdarhávají" a hlavně i šetří životnost jednotlivých komponentů. O lubrikaci se tak nemusíte pracně starat vy. Stačí klávesnici vyndat z krabice, zapojit a voilá, působí úžasně.

Jde o vážně kvalitní mechanické switche, které navíc díky oné lubrikaci mají i skvělý zvuk. Ten je dosažen i díky tlumící pěně. A s aktivační silou 45g jde pro nás o úplně skvělý zlatý střed jak pro hraní, tak práci.

Corsair K70 Core nás tedy neshodilo ze židle ničím extrémně revolučním. O to se ale ani nesnaží. Jak už ale můžeme být u Corsairu zvyklí, jde o robustní a prémiový produkt, na kterém se jen horkotěžko nachází cokoliv k vytknutí. A pokud zrovna teď koukáte po nové mechanické klávesnici, tahle vám za cenovku kolem tří tisíc bude sloužit opravdu dobře.

A co vy? Zaujaly vás Corsair RED switche nebo zajímavý design onoho kolečka? Dejte nám vědět v komentářích.