Elgato FaceCam MK.2 není jen tak ledajaká webkamera. Je to velmi kvalitní webkamera, kterou si navíc pořídíte za pouhých 3400 korun. Že je to hodně? Uznávám, málo to rozhodně není, ale běžné webkamery podobné kvality jako AverMedia či ObsBot se pohybují mezi 5 až 8 tisíci korun.

Když to tedy dáme do perspektivy, za poloviční cenu můžete mít prakticky srovnatelnou kvalitní webkameru, která neposlouží jen na nudné schůzky na Zoomu, ale klidně i na streamování přes OBS. Jak něčeho takového sakra Elgato dosáhlo?

OBRAZ

Odpověď je jednoduchá. Elgato samozřejmě muselo někde snížit nároky. Prvním bodem je to, na čem záleží asi ze všeho nejvíc: obraz. Ten webkamera vyobrazuje pouze ve 1080p, tedy nejedná se o 4K obraz. Otázkou ale je, zda od webkamery opravdu obraz ve 3840p očekáváte, jelikož ten je málokdy srovnatelný například se 4K obrazem u profesionálního fotoaparátu. Pokud se tedy nerozhodnete investovat do částek kolem zmíněných 8 tisíc korun. A v takovém případě už je diskutabilní, jestli opravdu neinvestujete raději do separátní kamery.

Elgato FaceCam MK.2 navíc neduh nižšího rozlišení vynahrazuje například 60 snímky za sekundu, které zajišťují, že je obraz plynulejší, nesužuje ho žádné sekání obrazu ani lagování. A především nabízí druhá iterace MK režim HDR. Jak můžete vidět na porovnání s webkamerou MK.1 od Elgata, barvy jsou u druhé verze mnohem přirozenější, zejména má pleťová barva je… no pleťová. Všimnout si ale můžete také více detailů v obličeji, který je zaostřený celý nehledě na to, zda je nasvícený rovnoměrně a zda je či není na středu. Neříkejte mi, že tohle není obraz, se kterým lze s klidem streamovat například na Twitchi. A pokud jste byli na mém nedávném streamu, tak to jste toho dokonce byli svědky, protože jsem po celou dobu streamovala obraz z Elgato FaceCam MK.2. Právě režim HDR je největší změna oproti první verzi FaceCam MK.1. A musíte uznat, že rozhodně není malá.

KONSTRUKCE

Naštěstí není ani jediná. Kde naopak Elgato příliš nešetřilo je konstrukce webkamery. Ta je mnohem užší, nebo chcete-li nižší, a také širší. Webkamera je tak blíže oblasti očí a obraz tak působí více přirozeně, nehledě na to, že zabírá i větší šíři obrazu. Ideální, pokud chcete streamovat například ve více lidech.

Posunu se dočkala i svorka s vnitřním pogumováním, která upevňuje webkameru na monitor. Jedná se o velmi jednoduché řešení, které je navíc poněkud stabilní. Pokud jste ale o krok dále, lze svorku i odšroubovat a upevnit ji na stativ či – jako jsem to udělal já – připevnit kameru na světlo Elgato Ring Light, se kterým tvoří pohádkovou kombinaci právě na streamování. A i na ty nudný hovory na Zoomu samozřejmě, pokud chcete vypadat… fakt vybaveně.

A pokud jste například tvořiví, webkamera vás podrží i při úpravě úhlu, jehož nastavením můžete zabrat pracovní stůl. Jednoduše tak lze zabírat například kreslení nebo – když kreslit neumíte – můžete jako já stavit LEGO. Co ale osobně obdivuji z konstrukce snad nejvíce je takhle integrovaná krytka na čočku. Já jsem holt jeden z těch lidí, kteří jsou trošku pověrčiví a raději si zalepují kameru náplastí nebo vypojují mikrofon. No a co. Tak v případě Elgato FaceCam MK.2 existuje přijatelnější – a mnohem hezčí – řešení.

MIKROFON

No, dobře, ale obraz asi nebude jediný aspekt, na kterém Elgato takzvaně „ušetřilo“. Druhým bodem je absence mikrofonu... Dobrá, tak kvalitní mikrofon od webkamery asi neočekával nikdo, takže chápu – proč ho tam vůbec dávat, když by ho stejně… asi nikdo ani nevyužil. Jdeme dál.

OSTŘENÍ A DALŠÍ ÚPRAVA OBRAZU

Třetí bod, který webkamera nemá, je automatické ostření. Když se ale nad tím zamyslím, to je možná i lepší. Elgato FaceCam MK.2 tak totiž nikdy netrpí takzvaným focus breathing, který mají tendenci dělat jakékoli levnější kousky. Že jo, má původní webkamero. Focus breathing znamená neustálé přeostrování obrazu při jakémkoli větším pohybu. Jen se musíte smířit s tím, že vzhledem k rozsahu oblasti 30 až 120 cm ostrého obrazu, si nemůžete přizpůsobit například větší rozostření pozadí jako si můžeme dovolit třeba tady u nás ve studiu.

To ale neznamená, že si nelze nastavit mnohem více jiných aspektů. V aplikaci Camera Hub se totiž odehrává ta pravá sranda. Nastavit jsem si při práci s webkamerou mohla například barevnost obrazu, kterou lze přizpůsobit pomocí kontrastu, saturace či – chcete-li bejt fakt vostrý – pak i ostrosti. Nechybí ani procesování obrazu, zejména rušení barevného šumu, který lze nastavit na několik úrovní. Počítejte ovšem s tím, že čím více procesovaný obraz bude, tím bude také méně ostrý. A nastavit si lze také světlost obrazu či takzvaný white balance, tedy vyvážení bílé barvy, abyste na obraze nevypadali jako spálení od sluníčka. Nebo ještě hůř. Obě tyto nastavení navíc můžete nechat FaceCam MK.2 nastavit automaticky, které je mnohdy velmi blízké ideálu. To je mimochodem další velký rozdíl oproti první verzi, která se nemusela pokaždé trefit do úplně vhodných barev. A rozdíl je taky v nastavení rámování obrazu. U FaceCam MK.2 si lze obraz digitálně přiblížit i nastavit, jakou část zachytí. Případně lze zapnout sledování obličeje, kdy se kamera snaží váš obličej následovat. Tato funkce ovšem funguje pouze s grafickými kartami NVIDIA RTX řady 20. či výše.

Tak jako tak se jedná o řadu užitečných nastavení, které Elgato FaceCam MK.2 posouvají ještě trochu dále oproti konkurenčním kouskům. Osobně jsem hlavně byla konečně ráda, že jsem se zbavila frustrace z rozostřeného obrazu, který jsem často u webkamer včetně první verze FaceCam zkrátka vnímala.

KVALITA ZA DOBROU CENU

Je tedy Elgato FaceCam MK.2 tou nejkvalitnější webkamerou na trhu? No ne. Je ale nejkvalitnější nejpřístupnější webkamerou na trhu? Dost pravděpodobně ano. Obraz poskytující rozlišení 1080p s 60 snímky za sekundu, režimem HDR pro správné vyobrazení barev a řadou nastavení skrze aplikaci CameraHub za cenu přibližných 3400 korun je zkrátka nabídka, které se velmi těžko konkuruje. Rozhodně se nejedná o webkameru, která by nahradila profesionální produkci, o to se vlastně ani nesnaží, ale o webkameru, kterou ocení jakýkoli streamer či zájemce o přenos kvalitního obrazu, ať už v rámci schůzek či domácích hovorů.

Sama jsem si webkameru oblíbila, používám ji pro streamování našich vysílání na Twitchi a používám ji i při pracovních schůzkách nebo hovorech na Discordu. Využití má tak Elgato FaceCam MK.2 rozhodně štědré.