Výkonná grafická karta, vedle které vám zbude i na jídlo a hypotéku, a nemusíte prodat ani ledvinu. ASUS TUF GAMING Radeon RX7800XT je přesně takovou kartou, takže pokud v blízké budoucnosti plánujete stavbu nového počítače nebo upgrade toho stávajícího, je to něco přesně pro vás.

Nejprve si uvedeme pár čísel. Pět, osm, šestnáct, čtyři sta padesát tři... Nyní se na kartu podíváme. Na první pohled je jasné, že jde o megachungus. S rozměry 320 × 150 × 60 milimetrů se před koupí ujistěte, že se vám karta vejde do skříně a že ji unese váš napájecí zdroj. Zde se doporučuje alespoň 750 wattů. Jo, a také se ujistěte, že ji nacpete do základní desky, ale vzhledem k tomu, že PCI Express 4.0 je dnes už v podstatě standardem, neměli byste mít problém s žádnou základní deskou ne starší než 5 let. 

Než se rozhodnete kartu vložit do skříně, podívejte se na zadní stranu na malý přepínač, který ji přepne do výkonného nebo tichého režimu. Výkon. Chcete výkon. A pak hor se do zapojení. To je jinak docela snadné, stačí kartu opatrně nacpat do slotu. Při zatahování šroubků si můžete pomoci přiloženým šroubovákem, který zároveň slouží jako podpěra pro grafickou kartu, pokud se bojíte, že vám utrhne půlku skříně. Protože ano, je těžká jako moje svědomí po snědení dvou horalek a stopadesátigramového balíčku MnM. Pak už jen zapojíte dva osmipinové kabely od zdroje, pomodlíte se ke křemíkovému bohu a zapnete počítač.

Samozřejmě nesmíte zapomenout nainstalovat ovladače a AMD software, který sice trochu pokulhává v designu uživatelského rozhraní, ale zase má obrovskou výhodu, která je dnes spíše vzácností. Absolutně nikde se nemusíte registrovat. Ke všem základním funkcím a nastavením máte přístup okamžitě. Žádné otravné přihlašovací tabulky hned při spuštění softwaru, jak je dnes z nepochopitelných důvodů takovým zeleným standardem. Kromě nejrůznějších nastavení můžete software samozřejmě používat i k nahrávání záznamů ze hry a dokonce i ke streamování. 

Karta standardně obsahuje celkem čtyři konektory a celkem stadardně jsou to 3 Display Porty a jeden HDMI. O výkon se stará 5nanometrový čip a 16 GB GDDR 6. Ta má oproti páté generaci prakticky dvojnásobnou rychlost. To je výhoda nejen pro hraní her, k čemuž se ještě dostaneme, ale je to velmi důležitá vlastnost, pokud chcete streamovat nebo stříhat video či upravovat obrázky a vytvářet grafiku, zejména v programech od Adobe. Frekvence jádra sice začíná na 1900 MHz, ale už v základu je karta nastavena na Boost 2599 MHz. Navíc ji můžete díky dalšímu specializovanému softwaru ještě zvýšit. GPU Tweak III vám umožní kartu snadno přetaktovat, zvýšit výkon, kontrolovat teplotu a celkově monitorovat systém. 

Existuje několik věcí, které zajišťují, že karta neupadne do křemíkového nebe ani po tvrdém přetaktování parametrů v GPU Tweak. V první řadě jsou to axiální ventilátory s dvojitými ložisky a protisměrným otáčením, takže dobře chladí a hlavně dlouho vydrží i při vyšší zátěži. Celá konstrukce karty je kompletně kovová, což usnadňuje odvádění teplého vzduchu, a dost tomu pomáhá i obrovský hliníkový chladič uprostřed. Karta navíc používá kondenzátory, které by měly vydržet až 20 tisíc hodin při 105 stupních Celsia, takže ani při trvale vyšším výkonu to tato karta jen tak lehce nevzdá. A pokud budete občas hrát starší hry nebo prostě dělat graficky méně náročné činnosti, nemusíte se bát zbytečného hluku. Ventilátory se zapínají pouze při teplotě nad 60 stupňů a pod 55 se automaticky vypínají.

Podívejme se však na některé herní tituly. Cyberpunk 2077 se zapnutým nastavením ultra a psycho detailů a ray tracingem dosahoval v rozlišení FULL HD v průměru 38 FPS. FidelityFX Super Resolution 2 jsem však měl zcela vypnuté. To je taková věc, která sníží rozlišení hry, ale pak s pomocí umělé inteligence dopočítá obraz tak, že dostanete kotel FPS při téměř nulové ztrátě kvality obrazu. A ano, ASUS TUF GAMING Radeon RX7800XT, to je sakra dlouhý název, tuto technologii samozřejmě má. Pokud ji zapnete na automatiku nebo kvalitu, dostanete se při plně zapnutém nastavení RTX až na 53 FPS. Pokud některá nastavení RTX vypnete, zejména tedy světelné paprsky, můžete se dostat na stabilních 60 a se zapnutou FidelityFX i výše. Samozřejmě při těchto nastaveních nemůžete úplně počítat s hraním náročných titulů ve 4K, ale 2K je celkem v pohodě. Nastavení RTX sice kartu trochu potrápí, ale ne natolik, abyste je museli úplně vypnout.

Vyzkoušeli jsme si také Forspoken, jehož demo je na Steamu zdarma. Zde byly výsledky zajímavější. Se všemi nastaveními na maximum a vypnutým FidelityFX se FPS většinou drželo na pěkných 65 FPS, ale v náročnějších bojových scénách občas kleslo na 45. V některých scénách se nám podařilo dosáhnout i vyššího výkonu. Zapnutím FidelityFX se hodnoty zdvojnásobily a dostali jsme se na 85 až 110 FPS. Co se rozhodně nevyplatí, je zapnutí ultra výkonného režimu Fidelity FX v případě FULL HD hraní. Obraz začne vypadat podstatně hůře, ale FPS vám to nezajistí. Doporučuji tedy zůstat u zlatého středu, nebo pokud to hra umožňuje, u automatického nastavení. 

Hogwarts Legacy mělo při nejvyšším nastavení a rozlišení FULL HD skvělých 110 FPS a demo 3D Mark nám také ukázalo stabilních 110 FPS, přičemž teplota se nevyšplhala ani nad 55 stupňů. Ventilátory se tedy ani jen netočily. Samozřejmě zde záleží na řadě faktorů, například na tom, jak je celá vaše skříň odvětraná, kolik v ní máte místa a jak dlouho jste kartu nepřetržitě vytěžovali na maximum. Demo 3D Mark totiž trvá pouze několik minut.

Nakonec je tu ještě jedna maličkost, a tou je samozřejmě, jak jinak, RGB!!! Protože kolik máš RGB, tolikrát jsi člověkem. Karta ho má, i když je to jen logo a úzký barevný proužek, takže bude vypadat pěkně v dnes tolik oblíbených skleněných skříních. Škoda jen, že podsvícení není rovnou i na větráčcích. A aby se vám to hezky ovládalo, má pro vás ASUS další software - AURA sync. Zde si můžete přesně nastavit, jak mají všechny periferie ASUS svítit a blikat. Důležité ale je, že se jedná pouze o ASUS a produkty kompatibilní s Aura Sync, takže pokud si chcete ze své skříně udělat Cirque de Soliel, myslete na to. 

Výkonnostně je karta porovnatelná a v některých ohledech lepší než RTX 4070. Konkrétně má o 4 gigabajty víc RAMKY, větší paměťovou sběrnici a tedy aj vyšší propustnost. Je ale trochu slabší ve vykreslovaní ray tracingu. Ale zase po vás nechce otravnou registraci a zbytečné pamatování si dalšího hesla vyžadujícího osm znaků, číslo, speciální znak, poslední číslo data narození vaší prababičky, roh jednorožce a krev panny. 

Dejte nám v komentářích vědět, co si myslíte o tomto věčném souboji karet, který je týmem, já jsem tým Chlápek, který málem srazil Belu autem...