HARDWARE TEST
Několikrát do měsíceRecenzujeme a testujeme různá zařízení, herní periférie a nečekané gadgety. Zkoumáme nejen technologické novinky, ale celou řadu známých i méně známých produktů z IT světa.
Učinkují
Velké úložné místo, vysoká rychlost. To vám nabídne disk ADATA LEGEND 960
Určitě to znáte taky, jediná fotka vám je schopna zabrat okolo 50 megabajtů, video ve 4K rozlišení nemá problém zaplnit několik desítek giga a hry, ty se vyšplhají klidně nad 100 gigabajtů. Díky tomu jsme často vystavováni Sofiině volbě a musíme se rozhodnout, které milované soubory smažeme, abychom si nainstalovali novou hru. V minulosti jsme si vystačili kldině i s několika gigovým harddiskem, ale doba se mění a s ní i potřebný prostor pro data. Proto mnozí uživatelé stolních počítačů a konzolí hledají co největší a nejrychlejší alternativu pro svá uložiště.
A jednou z nich může být i SSD disk ADATA Legend 960, který uspokojí nejen ty, kteří potřebují místo na mediální soubory, ale hlavně hráče. Velikost totiž není všechno! S dnešními hrami, které se už stěží spokojí s omezenou rychlostí točivých disků (to jsou ty klasické kovové krabice, které někteří z nás stále mají v počítačích), musíme k velkému prostoru přidat hlavně rychlost jeho čtení.
Klasický harddisk totiž dosahuje průměrné rychlosti čtení dat mezi 80 až 160 MB/s. To je rychlost, která je dnes dostačující pro práci s dokumenty nebo pro hraní starších her. Já osobně tyto harddisky používám třeba jako archiv věcí, které bych v budoucnu mohl někdy použít. SSD disky využívající SATA kabel pracují rychlostí okolo 600 MB/s, což už je docela rozdíl. Tyto disky bych doporučil například pro editaci videí nebo práci s médii či hraní her.
Ovšem nás teď budou zajímat rychlosti, kterých dosahují SSD disky připojené rovnou do základní desky (pro toto připojení používáme označení NVMe). Tato rychlost se pohybuje okolo 3,500 MB/s. Což i pokud byste byli laik, tak poznáte, že se pohybujeme v úplně jiných číslech a vysoce výkonné disky se dostanou k číslům až okolo 7,000 MB/s.
Tak vysoké rychlosti s přehledem dosáhne i námi testovaný disk ADATA LEGEND 960, který je schopen fungovat při rychlosti čtení až 7,400 MB/s a to díky technologii PCIe Gen4x4 a připojení NVMe 1.4.
Tato rychlost umožňuje uživatelům a hlavně hráčům snížit dobu načítání her a aplikací a znatelně urychlí i pracovní úkony, jako jsou editace videí, zejména v rozlišení 4K a více. Samotná kapacita testovaného disku je 2TB, což je obstojná velikost pro tak malou komponentu a na chvíli vystačí kdejakému vášnivému hráči, teda alespoň většinou…
Nevýhodou SSD disků oproti diskům točivým byla jejich výdrž. Díky rychlým procesům a častým přepisům souborů mají některé SSD disky omezený počet cyklů zápisu. Neznamená to, že by disk byl nepoužitelný po měsíci, ale například po pěti letech velmi častého přepisování souborů, mohou být paměťové buňky narušeny. U disku ADATA Legend 960 je tato nepříjemnost šikovně řešená využitím vertikálního vrstvení zvaného 3D NAND, které zajišťuje více buněk na stejném fyzickém prostoru, což zajišťuje vyšší vytrvalost. Námi testovaný disk má konkrétní hodnotu přepisu TBW (Total Bytes Written) 1560 TB. Naučím vás, jak se vypočítává životnost disku, a to tak, že vydělíme TBW hodnotu denním přepisem dat. Pokud bychom tedy denně mazali a nahrávali soubory o velikosti 200 GB, což není málo, může to být reálné zejména pro někoho, kdo hodně pracuje s videi, při jejich střihu a renderování. Vzorec by byl 1560 TB děleno 200 GB, což nám dá hodnotu 7800. To je počet dnů, které by měl disk při stálém přepisování vydržet nepoškozen, tedy přibližně 21 let.
Samozřejmě se jedná o výpočet v optimálních podmínkách bez elektrických výkyvů nebo přehřívání, kterého se u disku Legend 960 nemusíte bát, protože v balení je rovněž přiložen i stylový chladič. Pokud máte rádi přehled o teplotách a zdraví svých komponent, tak přesně pro vás společnost ADATA vytvořila nástroj "SSD Toolbox", který vám všechny výše uvedené informace ukáže v reálném čase.
Ale dost už o číslech a zkratkách. Mrkneme i na nějaký praktický test. Jak jsem dříve zmínil, tento disk udělá radost převážně hráčům a to hlavně svou rychlostí čtení. V posledních letech vychází hry, které jsou na točivých discích až nehratelné, nebo jejich načítání je až trapně dlouhé. Pokud zavzpomínáme na starší, ale rozsáhlou hru, tak bychom mohli začít třeba Skyrimem. Sice jsme mezi načítacími obrazovkami při vstupu do jiné lokace čekali klidně i 30 sekund, ale v roce 2011 nám to bylo naprosto jedno. Skyrim za to čekání stál! Tehdy jsme ani netušili, že SSD disk by nám to čekání zkrátil klidně i na 3 sekundy.
Když se posuneme trochu blíže k současnosti, tak si určitě vzpomenete na bolesti u hry PlayerUnknown’s Battlegrounds. Kdy kamarádi už plánovali, kde dopadnou, a vy jste se za doprovodu zvuku letadla teprve napojovali do hry. Ale dalo se to překousnout, pokud jsme neměli na výběr. V dnešní době jsou ale i herní tituly, které jsou na HDD skoro až nehratelné.
Star Citizen, Cyberpunk 2077 nebo Microsoft Flight Simulator jsou tak rozsáhlé a náročné hry, že jejich tvůrci doporučují nebo dokonce uvádějí SSD disk v minimálních požadavcích, protože pomalé načítání textur, objektů a částí map by mohlo mít za následek, že si tyto hry neužijeme. A v kompetitivních titulech jsou tyto záseky ještě bolestivější. Například ve hře Escape from Tarkov je SSD také vyžadováno jakožto minimální požadavek. A já se vůbec nedivím, protože přijít o drahocenný loot, jen proto, že se vám nenačetl objekt nebo jste dostali záškub při animaci střelby, je o nervy. Bohužel vím, o čem mluvím.
Stále si pamatuji doby, kdy byl harddisk opravdu jen nosným médiem a nepředstavoval jsem si, že by mohl mít vliv na plynulost her.
Například taková PS5 vás už ani na jiné disky než NVMe nenechá nainstalovat hry, protože chce splnit určitý standard kvality a rychlosti svých her. Naštěstí ADATA Legend 960 tyto standardy splňuje nad rámec a proto je to vhodný disk do konzolí, ve kterých základní ani ne 1TB paměť zaplníte velice rychle.
Já osobně využívám 2TB NVMe disk v počítači už rok a neměnil bych. Je to znát jak u hraní her, tak při práci s videem. Cena ADATA disku Legend 960 se pohybuje něco málo přes 4000 korun, což se může zdát hodně, ale je to cena, kolem které se pohybují všechny lepší disky této velikosti, určené k připojení rovnou na desku. Při porovnání s disky v této cenové kategorii a s ohledem na jeho výbavu bych ho s čistým svědomím řadil mezi top 3 možnosti výběru.