Tisková konference Applu z 18. října by se dala rozdělit na dva tematické okruhy: hudba a Mac. Nabízíme krátké shrnutí nejdůležitějších novinek, které Tim Cook a spol. představili.

APPLE MUSIC VOICE PLAN A HOMEPOD MINI V NOVÝCH BARVÁCH

Nové, levnější předplatné streamovací služby Apple Music se dá ovládat jenom přes Siri – odtud název Voice Plan. Dalším rozdílem je to, že nepodporuje prostorový a bezztrátový zvuk. Pochopitelně si také nemůžete přehrávat hudební klipy nebo zobrazovat texty písní. Nemáme k dispozici aplikaci. Voice Plan stojí polovinu toho, co základní předplatné, ovšem je dostupné pouze ve vybraných zemích včetně třeba sousedního Německa. Česko ani Slovensko v seznamu pochopitelně nefiguruje. 

Asistentku Siri můžete ovládat nejen přes mobil, hodinky nebo Mac, ale také třeba prostřednictvím chytrého repráku HomePod Mini, který se nově prodává v pěti barvách. Černé a bílé provedení doplní v nabídce Applu také žlutá, oranžová a modrá varianta. Cena zůstává stejná.

AIRDPODY 3. GENERACE

Představeny byly i zbrusu nové AirPody s podporou prostorového zvuku a inovovaným designem. Nová podoba vychází z modelu Pro. Na stopkách, které jsou o poznání kratší, je tlakový snímač pro ovládání přehrávače a hovorů. Kdyby se vám podařilo sluchátka rozebrat, uvnitř byste našli nový měnič s nízkým zkreslením zvuku a silnými basy. O kvalitu zvuku se starají také mikrofony namířené do ucha a funkce adaptivní ekvalizace, která přizpůsobuje reprodukci tvaru ucha uživatele. 

Nová generace AirPodů je odolná proti vodě (i potu) a má delší výdrž baterie. Na jedno nabití vydrží hrát až 6 hodin (o hodinu více než 2. generace) a pomocí nabíjecího pouzdra zvýšíte výdrž na celkových 30 hodin. Nabíjení krabičky je nyní rychlejší díky podpoře MagSafe. Sluchátka stojí 4 990 Kč.

DVA NOVÉ ČIPY

Čekalo se, že Apple představí nástupce SoC M1, ale nakonec jsme se dočkali hned dvou nových čipů. Stejně jako M1 jsou vyrobeny pomocí 5nm procesu, ale jsou výrazně větší, a tudíž i výkonnější. Novinka M1 Pro s 10 CPU jádry a 16 GPU jádry slibuje o 70 % větší výkon CPU a dvojnásobný výkon GPU ve srovnání s M1. Nový čip také přináší podporu větší operační paměti – až 32 GB RAM.

M1 Pro je ovšem tím méně výkonným z dvou nových čipů. Naprostou šičkou v nabídce Apple je M1 Max. Sice má také 10jádrové CPU, ale GPU jader nabízí dvojnásobek (32) a dvojnásobná je rovněž i podporovaná operační paměť, tedy 64 GB RAM. MacBook poháněný tímto SoC můžete připojit až ke čtyřem externím displejům najednou. 

NOVÉ MACBOOKY PRO

Tak se pojďme na ty nové MacBooky podívat! Spekulace o 14 a 16palcovém modelu se potvrdily a dokonce mají i diskutovaný výřez v displeji. Paradoxně se v něm neskrývají senzory pro FaceID, ale jen webkamera s rozlišením 1080p. Displeje jsou podle očekávání MiniLED s technologií ProMotion pro adaptivní obnovovací frekvenci až 120 Hz, s trvalým jasem 1000 nitů (a maximálním 1600 nitů) a rozlišením 3456 x 2234 u 16,2palcového modelu a 3024 x1964 u 14,2palcového. Čip si vyberete v konfigurátoru, a to samé platí i pro RAM, základ je 16 GB.

Touchbar zmizel a nahradily jej fyzické klávesy. Velmi vítaný bude jistě i návrat rozmanitých konektorů: HDMI, čtečka SD karet, tři Thunderbolt 4 porty, jack a magnetický konektor MagSafe, který usnadňuje odpojení nabíječky a tím zabraňuje potenciálně nákladným nehodám (zakopnutí o kabel apod.). Mimochodem, nové MacBooky Pro se dají nabíjet i přes Thunderbolt porty, takže si v nouzi vystačíte s klasickou USB-C nabíječkou.

Výdrž baterie je ve srovnání s předchozí generací výrazně lepší. Čtrnáctipalcový model zvládne 17 hodin přehrávání videa na jedno nabití a šestnáctipalcový dokonce 21 hodin. Jako první MacBooky také podporují rychlonabíjení, což v praxi znamená, že během 30 minut nabijete polovinu kapacity baterie. 

Cena začíná na 58 990 Kč u menšího MacBooku Pro a od 72 990 Kč u 16palcového modelu. Dostupnost je uváděna od konce října až do půli listopadu podle konfigurace. Vůbec nejlepší MacBook Pro s 16palcovým displejem, čipem M1 Max s 32jádrovým GPU, 64 GB RAM a 8 TB SSD vás vyjde na 180 990 Kč