Můj starý notebook pomalu, ale jistě odchází do křemíkového nebe. Takže když nám Lenovo poslalo nový herní notebook Lenovo LOQ 15IAX9I, okamžitě jsem po něm skočil a strávil s ním krásné tři týdny.

Řeknu to hned na začátku. Toto není high-endový herní stroj. Je to však kvalitní počítač střední třídy, na kterém si zahrajete nejnovější tituly, jen ne vždy na nejvyšší detaily. Třemi nejdůležitějšími komponenty jsou v tomto ohledu procesor Intel Core i5-1245HX 12. generace s 8 fyzickými a 12 virtuálními jádry, který poskytuje dostatek výkonu nejen pro hraní her, ale i pro náročnější aplikace. Dále je zde grafická karta Intel Arc A530M se 4 gigabajty vlastní paměti, což může být pro některé z vás novinka, protože ano, Intel se pustil do výroby výkonných grafických karet, které se v konkurenčním boji ještě rozhodně neztratily.

Kromě ní zde samozřejmě najdete i méně výkonný integrovaný grafický čip Intel UHD, který je vhodný pro méně náročnou práci, sledování videí a prostě běžné věci, což umožňuje notebooku déle fungovat na baterii. A konečně je tu 16 GB operační paměti DDR 5.

Tato trojice komponent tvoří dobrý základ pro hraní i novějších titulů. Existuje dokonce zajímavý precedens, kdy některé novější hry mohou běžet plynuleji než starší tituly. Grafické karty Intel Arc totiž dobře spolupracují s DirectX 12. Starší tituly, které podporují pouze starší verze DirectX, tak mohou mít i přes horší vizuální zpracování nižší FPS než novější tituly. Kromě toho má Intel vlastní verzi upscalingu nazvanou XeSS, kterou dnes také najdete prakticky v každé hře. Jeho různá nastavení umožňují vychutnat si i náročnější tituly, takže takový Cyberpunk jsme úspěšně rozběhli plynule na vysoké nastavení, jen při použití raytracingu si musíte dát pozor, abyste vše nezapnuli na plný výkon. Karta to každopádně zvládne, a pokud se bez něj neobejdete, budete si muset s nastavením trochu pohrát, abyste našli vhodnou kombinaci. 

Jen tak pro zajímavost jsem vše spustil se zapnutým Path Tracingem a dosáhl jsem neuvěřitelných 2 FPS, se zapnutým XeSS dokonce 6, což se nezdá být mnoho, ale v 90. letech by nám Pixar za tento notebook při renderování Toy Story utrhl ruce.

Rise of the Tomb Raider bylo možné hrát při 45 až 60 FPS i s vypnutým XeSS, jeho zapnutím na Preformance jsme získali asi 15 fps navíc, přičemž jakýkoli pokles kvality obrazu byl prakticky neznatelný. Je to tím, že tento Tomb Raider již používá DirectX verze 12, a proto běžel tak plynule. U Hogwarts Legacy se už notebook trochu zapotil, ale i při vypnutém upscalingu zvládal solidních 25 až 30 FPS i při vysokém nastavení. Zde bych však doporučil hodit nějaké nastavení na střední.

To vše zastřešuje Lenovo AI Engine+ se speciálním čipem LA1 AI. Ten dynamicky optimalizuje výkon a běh celého systému, abyste ze svého hardwaru vždy vytěžili maximum. Jen ho nezapomeňte zapnout v softwaru Lenovo Vantage. Společnosti Lenovo a Intel při vývoji tohoto notebooku úzce spolupracovali, což by mělo zaručit optimální výkon, pokud jde o grafickou kartu Intel Arc.

Verze notebooku, která nám byla zaslána, má terabajtový NVMe SSD disk, který je sice rychlý jako nečekaná kontrola z finančního úřadu, ale po několika měsících používání nemusí stačit. V notebooku je však ještě jeden slot, takže velikost disku lze libovolně rozšířit.

A pak je tu displej. Jedná se o 15,6palcový FULL HD IPS panel s obnovovací frekvencí 144 Hz, což je více než dost na to, aby vás z dlouhého koukání na monitor nebolela hlava. Navíc pokrývá 100 % sRGB, což v praxi znamená, že zatímco pro hry nebo filmy zobrazuje barvy dostatečně věrně, pro profesionální práci s grafikou byste ideálně chtěli něco trochu lepšího. Pokud však občas sestříháte nějaké to video na YouTube, případně použijete Photoshop nebo Gimp na různé drobné úpravy fotek nebo alespoň tvorbu memů, bude obrazovka bohatě stačit a výkon nakonec také. Rámeček displeje je navíc poměrně tenký s výjimkou spodní strany, kde vůbec nepřekáží. V horní části najdete webkameru, kterou lze manuálně vypnout tlačítkem na pravém boku notebooku... což se mému NSA agentovi moc nelíbilo a čínskému už vůbec ne, protože znáte to, máme k sobě takový osobnější vztah.

A hrát nebo pracovat nelze bez klávesnice. Ta je příjemná, skvěle se mi na ní psalo, vzdálenost písmen od sebe byla ideální i pro mé silnější prsty. Jediným problémem zde mohou být menší klávesy numerické části, ale ty některé notebooky nemají vůbec, takže je to pochopitelný kompromis. A také se mi občas stalo, že jsem místo klávesy enter stiskl malíčkem Ň, ale na to se dá zvyknout. Navíc je tu RGB podsvícení, které i bez jakéhokoli softwaru lze přepínat mezi několika různými režimy, ale lze ho přepínat i v utilitě Lenovo Vantage. Při absenci myši potěší velký touchpad.

Nesmíme zapomínat na konektory. Nenajdete jich mnoho, ale je zde téměř vše, co potřebujete. Většina z nich je umístěna na zadní straně, což osobně vítám, protože mi to přijde logičtější než strkat vše na bok. Protože však notebook používám doma místo stolního počítače, zjistil jsem, že toto umístění může být problematické, protože notebook nemůžete dát příliš blízko ke zdi kvůli vyčnívajícím kabelům. Ale na druhou stranu to ani nechcete, protože jsou zde větrací otvory, které propouštějí horký vzduch ven. Jen počítejte s tím, že když notebook hodně zatížíte, může být docela hlučný, i když jsem zažil i horší. Ale s tím je třeba počítat u každého notebooku.

K dispozici jsou 2 USB typu A, napájení, port LAN a samozřejmě HDMI pro připojení externího monitoru.

Na pravé straně najdete další USB typu A, USB-C pro připojení dalšího externího monitoru nebo jiných užitečných věcí a kombinovaný port pro sluchátka a mikrofon. Jediným zklamáním je snad absence čtečky SD karet, ale ta už dnes není standardem u žádného nového notebooku, což sice osobně vždy kritizuji, protože SD karty aktivně používám v práci i v soukromí, ale moc s tím nenadělám. 

S baterkou, která vydrží téměř 5 hodin méně náročné práce a téměř dvě hodiny hraní, a s necelými dvěma a půl kilogramy celkové hmotnosti a poměrně kompaktním, ale stylovým designem je tento notebook zaměřen na lidi, kteří nechtějí příliš investovat do mobilního hraní a zároveň potřebují na notebooku pracovat, takže ideální pro studenty nebo lidi jako já. Případně jako vedlejší notebook, pokud máte doma výkonný herní počítač, který potřebujete sdílet s partnerem nebo sourozencem nebo pokud chcete hrát či pracovat na cestách. Lenovo LOQ 15IAX9I je zkrátka dobrý notebook za dobrou cenu, který vás finančně nezruinuje, ale zároveň vám vydrží několik let.