Donald Trump v řijnu 2021 sliboval, že všem dá svůj prostor a hlas na své nové sociální síti TRUTH Social. Ihned při spuštění dopadla úplně stejně jako Twitter. Ne-li hůř.

AKTUÁLNÍ STAV TRUTH SOCIAL PO SPUŠTĚNÍ

Truth Social byl spuštěn 21.2. na iOS na Den prezidentů, svátek, který Američané slaví každé třetí pondělí v únoru. Ihned po spuštění měli uživatelé problémy s vytvářením účtů. O pár dní později se objevily informace, že někteří jednotlivci už stihli dostat „ban” na sociální síti.

Do aplikace se v aktuální chvíli snaží dostat kolem 500 000 lidí. Noví uživatelé jsou po otevření aplikace posláni do fronty. „Vzhledem k masivnímu zájmu jsme Vás zařadili do čekací listiny,” píše aplikace. „Vážíme si Vás. Nejste pro nás jen číslovka na tabulce. Vaše pořadové číslo je níže.

Uživatelé podotkli, že sociální síť je dokonce striktnější než Twitter. To ji vskutku nepomáhá, když o sobě tvrdí, že je shovívavější než konkurence. Truth Social jakýkoliv příspěvěk, nebo-li „Pravdu” (Truths v angličtině), který moderátoři shledají jako dezinformaci, mažou a pozastavují účty, které příspěvky zveřejnily. Avšak Twitter toto nedělá. Striktní je jen v dezinformacích týkajících se nemoci Covid-19.

Mimo to uživatelé sítě Truth Social můžou také dostat ban za příspěvky, které jsou shledány hanlivé, pomlouvačné či jinak nežádoucí. To opravdu nezní jako svoboda slova, která nám byla slibována. Nutno podotknout, že Truth Social spoléhá v dobrovolnících ochotní moderovat, v hlášení uživatelů na podezření a v boty.

NOVÁ „SOCKA" PONOŘENÁ V PROBLÉMECH UŽ OD POČÁTKU

Truth Social, sociální síť vyvíjená společností Trump Media & Technology Group (TMTG), už při zkušebním provozu na podzim měla z kódu stránek jasně vidět, že jede na téměř nedotčeném kódu Mastodonu. Nezisková organizace Software Freedom Conservancy (SFC), která spravuje open-source projekty, nařknula společnost TMTG z porušení licence Mastodonu, která uvádí, že kdokoli užije její zdrojový kód, musí zdrojový kód své upravené verze také zveřejnit. Dva týdny na to na oficiálních stránkách vznikla sekce se zdrojovým kódem ke stažení.

Truth Social je aktuálně dostupný jen v USA a Kanadě. Je zdarma na iOS ke stažení. Její hodnocení na App Store vychází v průměru na 4.1 hvězdiček z pěti s vysokým počtem jednohvězdičkových hodnocení. Aplikace vznikla relativně krátce po pozastavení účtů Donalda Trumpa na Twitteru, Facebooku, Instagramu a YouTube. A to kvůli podněcování lidu k útoku na Kapitol ve Washingtonu v minulém roce.