O dalším vlajkovém čipsetu pro mobilní telefony a tablety z dílny amerického Qualcommu, jenž bude označen jako Snapdragon 8 Gen 3, již máme delší dobu poměrně hodně podrobností. Počítá se s tím, že přinese výrazný výkonnostní posun oproti Snapdragonu 8 Gen 2, který najdeme v těch nejlepších smartphonech současnosti, avšak nyní vyplaval na povrch zajímavý drb o tom, že by mohl být v některých případech ještě rychlejší. Má se Apple se svým A17 Bionic bát?

Podle známého leakera vystupujícího pod jménem Revegnus bude Snapdragon 8 Gen 3 dostupný ve dvou různých konfiguracích. Kromě 1+5+2, o které už víme, by se mohla objevit i 2+4+2. V praxi by to znamenalo, že čipset obdrží další velké jádro na úkor jednoho středního, díky čemuž může být výkon potenciálně ještě vyšší.

Tweet "https://twitter.com/Tech_Reve/status/1648643521124122624" se nepodařilo načíst

Bližší detaily Revegnus neprozradil, ale nabízí se zcela logická otázka: „Pro jaké výrobce/smartphony tedy bude varianta 2+4+2 dostupná?“ Na ni pochopitelně nejsme schopni se stoprocentní jistotou odpovědět, ale dalo by se spekulovat o tom, že ji Qualcomm nabídne exkluzivně Samsungu pro jeho vlajkové lodě Galaxy S24.

V jejich případě je nicméně stále otázkou, zda se jihokorejský technologický gigant raději nevrátí k čipům vlastní výroby. Nedávno se například řešilo možné použití SoC označeného jako Exynos 2400.

Snapdragon 8 Gen 3 zřejmě přinese 3,2GHz nebo 3,4GHz frekvenci hlavního jádra, jímž bude Cortex-X4. Ve verzi pro smartphony od Samsungu by však mohl být takt posunut až na 3,75 GHz. Co se poté týče grafického jádra Adreno 750, počítat údajně můžeme s 900MHz frekvencí. Navíc by mohlo být až o 50 % rychlejší než u předchůdce. Čipu nemá chybět podpora úložiště UFS 4.1 a podpora LPDDR5/LPDDR5X paměti.