Strach z dezinformací poháněných umělou inteligencí během voleb v roce 2024 se nepotvrdil. Společnost Meta zveřejnila aktualizaci ohledně svých opatření na ochranu voleb během roku 2024. Podle jejích údajů tvořil obsah generovaný umělou inteligencí méně než 1 % všech dezinformací spojených s volbami, které byly zachyceny a označeny jejími fakt-čekery. Data se týkají voleb v zemích jako USA, Velká Británie, Indie, Brazílie, Mexiko nebo EU.

Obavy z dopadu generativní umělé inteligence na šíření dezinformací během voleb byly na začátku roku výrazné. Odborníci varovali před potenciálem deepfake videí a masivních AI kampaní, které by mohly manipulovat veřejné mínění. Podle prezidenta globálních záležitostí Meta, Nicka Clegga, se však tyto hrozby na platformách společnosti ve větší míře neprojevily.

Meta zdůraznila, že její opatření hrála klíčovou roli při minimalizaci šíření dezinformací. Společnost letos rozšířila označování obsahu generovaného AI a její vlastní AI nástroj zablokoval více než 590 000 žádostí o vytvoření manipulativních obrazů známých osobností, jako jsou Donald Trump nebo Joe Biden.

Zároveň Meta postupně upouští od aktivní role v politickém obsahu. Uživatelé na Instagramu a Threads již nemají doporučován politický obsah, a na Facebooku je kladen menší důraz na zpravodajství.