Už dlouho se mi nestalo, že by mě nějaký hardware dokázal nadchnout tak, jako dnes recenzovaná klávesnice SteelSeries Apex Pro Gen 3 TKL. Chápu, co si teď myslíte. Vím, že jsou to celkem odvážná slova na úvod recenze, ale věřte, že tento kousek je opravdu výjimečný. Hned na začátku ale přiznám, že i přesto, že SteelSeries odvedl skvělou práci, klávesnice kvůli své cenovce nebude volbou pro každého. Pokud se však nebojíte si za kvalitu připlatit, tak tato klávesnice opravdu stojí za každý investovaný halíř. Ať už hledáte herní bestii, něco příjemného na práci, nebo prostě jen na psaní, Apex Pro Gen 3 vám nabídne úžasný zážitek v každém ohledu. Ba co víc, osobně bych ji přisoudil nálepku jedné z nejlepších klávesnic, které si nyní můžete pořídit.

BALENÍ A KONSTRUKCE

Osobně chválím opletený robustní USB-C kabel, který najdete v balení a který slouží k připojení k PC. Kabel působí opravdu prémiově a celkově oceňuji, že klávesnice má vstup na USB-C místo speciálního konektoru. Kromě kabelu najdete v balení ještě opěrku zápěstí a samozřejmě samotnou klávesnici. Dodávaná opěrka na zápěstí je z plastu, který je z horní části pogumovaný, aby byl co nejpříjemnější – a to se mu daří. Podložka působí velmi pohodlně, zejména při psaní. Jediná škoda je, že materiál snadno přitahuje prach a různé nečistoty. Ke klávesnici ji pak lze snadno připevnit pomocí magnetů, které drží dostatečně pevně, aby z klávesnice neklouzala, ale zároveň umožňují pohodlné odpojení, například při hraní her.

Samotná klávesnice působí už na první pohled prémiovým dojmem a je vidět, že na její konstrukci se nešetřilo. Rám je sice plastový, ale kvalitně zpracovaný a příjemný na dotek. Horní část je chráněná hliníkovým panelem, který působí elegantně a zároveň chrání klávesnici před poškrábáním. K pocitu prémiovosti přispívá i malý OLED displej v pravém horním rohu klávesnice, ale k tomu se ještě dostaneme. Samotné klávesy jsou ze skvělého PBT materiálu, který jsem si osobně oblíbil díky jeho příjemné textuře a odolnosti vůči mastnotě. Navíc má dlouhou životnost, což je velké plus.

Chválím také spodek klávesnice, který kromě klasických nožiček nabízí i „tajný“ šuplík s pinzetou na výměnu kláves. Je to sice detail, ale praktický – věřím, že bych pinzetu dříve nebo později ztratil, takže tento úložný prostor oceňuji. Klávesnice dobře drží na stole díky spodním gumovým podložkám, které zabraňují jejímu posouvání. Po konstrukční stránce tak nemám klávesnici co vytknout. Jedná se o skvěle zpracovaný kousek, na kterém je jasně vidět, že zde nejsou žádné kompromisy.

CO SE SKRÝVÁ „POD KAPOTOU“?

Co ovšem vlastně ukrývá tento model „pod kapotou“? Jak již bylo zmíněno, jedná se o mechanickou klávesnici s lineárními spínači, které jsou z vlastních dílen SteelSeries a nesou označení OmniPoint. V tomto případě se jedná už o 3. generaci. Co je ovšem nejdůležitější a v čem jsou právě ony spínače nejzajímavější, je fakt, že jde o analogovou klávesnici. Jednoduše řečeno, klávesy umožňují, aby stisknutí bylo registrováno specificky podle síly, kterou použijete. Můžete si tak jednoduše nastavit, zda aktivační bod bude už na 0,1 mm, nebo až na 4 mm. Tato možnost vám dává naprostou kontrolu nad klávesnicí, kterou si lze přizpůsobit nejen dle svých preferencí, ale také dle specifických příležitostí, na které ji budete používat.

V praxi je to vlastně velmi jednoduché. Nastavení 0,1 mm znamená, že klávesnice váš dotek registruje už při velmi jemném dotyku, kdy klávesu nemusíte ještě ani pořádně zmáčknout. Tohle pocítíte hlavně při kompetitivním hraní stříleček, jako je třeba Counter-Strike. Osobně jsem tomu nevěřil, ale jakmile jsem to vyzkoušel, opravdu jsem poznal rozdíl. CSko jsem jednu dobu hrával opravdu hodně, a tak byla jasná volba vyzkoušet tuto funkci právě na této hře. Musím uznat, že rozdíl v odezvě poznáte okamžitě. Pokud hrajete kompetitivní střílečky, určitě víte, že v takových hrách rozhodují desetiny vteřiny mezi tím, zda zabijete, nebo budete zabiti. Právě extrémně rychlá odezva, kterou vám Apex Pro Gen nabízí, může být tou výhodou, kterou u svého hraní hledáte. Pohyb ve hře se najednou stal tak plynulým a pocit přesnosti ovládání byl až neuvěřitelně příjemný. SteelSeries se tak nebojí svoji klávesnici označit jako nejrychlejší na světě, a já s nimi nemůžu víc než souhlasit, protože ten rozdíl je opravdu znatelný.

Obrovskou výhodou je pak i to, že si sílu stisku můžete nastavit pro každou jednotlivou klávesu zvlášť a zároveň si režimy nastavit speciálně pro jednotlivé hry. Pokud tak chcete, můžete si nastavit sílu stisku 0,1 mm na klávesy jako WASD, abyste docílili co nejrychlejší odezvy, ale například na Windows tlačítko můžete nastavit 4 mm, abyste zamezili šanci omylem stisknout právě tuto klávesu nebo jinou. Tohle je přesně to, co z tohoto kousku dělá něco neuvěřitelného. Právě ten pocit, že si vše můžete nastavit podle sebe, dělá klávesnici naprosto výjimečnou a něco, co vám nikdo jiný kromě SteelSeries nenabídne.

Osobně mám radši, když musím klávesu pořádně stisknout, a to hlavně třeba u psaní, kdy mi to eliminuje lehké překlepy, takže jsem 4 mm opravdu ocenil. Ovšem během her bylo snížení tohoto bodu naprosto neocenitelnou funkcí. Výhodou je, že zde máte až 5 konfigurací, mezi kterými lze velmi jednoduše přepínat.

FUNKCE KLÁVESNICE; ANEB VÍC NEŽ JEN SLOVA

Kromě toho zde najdeme ještě další zajímavé funkce, jako například Protection Mode. Ten eliminuje nechtěné stisknutí některých kláves. Například když v LoLku nebo Dotě budete chtít zmáčknout E, ale omylem se dotknete i klávesy R, tak právě v tu chvíli má R větší citlivost, takže nedojde k aktivaci vaší ultimátky. Další skvělou funkcí je Rapid Tap. Tato funkce se dá počítat už pomalu jako podvádění. Jedná se o funkci, kterou si lze nastavit na dvě klávesy – nejpravděpodobněji to budou A a D. Určitě víte, že pokud ve hře chcete změnit směr pohybu, musíte nejdřív pustit předchozí klávesu a následně zmáčknout druhou. Rapid Tap dělá právě to, že onu klávesu pustit nemusíte, a při zmáčknutí druhé se pohyb změní okamžitě. Opět, jsou to desetiny vteřiny, ale o těch to celé je. Bohužel, jak jsem říkal, že jde spíše o podvádění, například Counter-Strike vás za aktivaci tohoto režimu může i vyhodit ze zápasu, takže zrovna u této hry je lepší mít funkci vypnutou. Stejně tak spoustu hráčů ocení i to, že lze nastavit režim Rapid Trigger, který eliminuje latenci, se kterou se klávesa deaktivuje po jejím uvolnění.

Pokud ale nejste na kompetitivní hraní, dost pravděpodobně oceníte funkci 2-in-1. O co jde? Díky tomu, že klávesa pozná aktivační sílu stisku, si můžete nastavit, že například do půlky stisku bude klávesa reagovat jinak než při úplném zmáčknutí. Krásným příkladem je například chůze v singleplayerových hrách. Vždycky jsem záviděl ovladači možnost obyčejné chůze, kdy lehkým posunutím páčky nezačala postava automaticky běžet, ale přešla do obyčejné chůze. Díky této klávesnici už si tohle můžu nastavit sám, kdy klávesa bude reagovat na poloviční stisknutí jinak než na to úplné.

A CO SOFTWARE?

Celkově musím říct, že všechny tyto funkce mě dokonale nadchly a dokud jsem je nevyzkoušel, vlastně jsem ani netušil, jak moc je ve svém životě potřebuji. Navíc to není jen o těchto pokročilých funkcích. Klávesy jsou na stisk opravdu příjemné a díky spínačům od SteelSeries vydávají navíc i příjemný zvuk. Jedná se o kompromis mezi tichými spínači a hlasitostí mechanické klávesnice. Všechny klávesy jsou navíc předlubrikované, takže příjemně kloužou a psaní na této klávesnici mě opravdu baví. Díky kvalitnímu materiálu se nikde nic neprohýbá, a to ani při použití větší síly.

Ovšem abyste využili všech pokročilých funkcí, je potřeba software od SteelSeries. Jelikož už jsem majitelem jiných zařízení této značky, mám s aplikací SteelSeries GG své zkušenosti. Musím uznat, že za ty tři roky, co ji používám, ušla pořádný kus cesty, a musím pochválit SteelSeries za to, jak moc se o svůj software starají. Ze všech softwarů, které znám, se právě GG posunul jednoznačně nejdál. I tak ale věřím, že pro nováčky může být aplikace trochu zmatená, ale dá se v ní rychle zorientovat.

Kromě nastavení předchozích funkcí, jako je Rapid Tap nebo individuální konfigurace pro jednotlivé hry, si zde můžete upravit i podsvícení klávesnice, vytvářet makra nebo ovládat OLED displej. Ten jsem zprvu považoval jen za nějakou „cool“ funkci navíc, která zvyšuje cenu klávesnice, ale musím uznat, že dokáže být velmi užitečný. Na displeji lze velkou část funkcí, které se nastavují v aplikaci, upravit také. Sice zde nemáte takovou kontrolu jako v samotném softwaru, ale rozhodně není jeho účelem aplikaci nahradit. Pro rychlý přístup je však displej naprosto ideální. Můžete si tak jednoduše nastavit sílu stisku, podsvícení klávesnice nebo vypínat a zapínat jednotlivé funkce. Displej si navíc můžete upravit podle sebe – například si tam namalovat vlastní obrázek nebo vložit jednoduchou grafiku. Nepočítejte ale s tím, že vytvoříte nějaké umělecké dílo. Přeci jen jde o pár pixelů, které svítí pouze bíle. I tak je to něco, co vaší klávesnici dodá osobitý vzhled, za což SteelSeries maximálně chválím. Vedle displeje je navíc kolečko, kterým se ovládá samotný displej, ale lze ho používat i pro nastavení hlasitosti vašeho PC. Tlačítko pod ním pak slouží k pozastavení nebo spuštění médií. Trochu mě mrzí, že tato dvě tlačítka nelze přemapovat, ale i tak jsou jejich funkce celkem užitečné.

Jsem také rád, že si v aplikaci můžu nastavit několik režimů, mezi kterými lze rychle přepínat díky přednastavenému makru. Velmi mě potěšila i možnost podsvícení. Podsvícení je maximálně personalizovatelné a najdete zde několik přednastavených režimů. Ty lze upravovat pro jednotlivé klávesy nebo vámi zvolené zóny. Pokud chcete mít na stole světelnou show, SteelSeries vám tuto možnost nabízí. Zároveň oceňuji, že jsou podsvícené i jednotlivé klávesy. Co ale ocení většina hráčů, kteří nechtějí strávit hodiny nastavováním klávesnice pro každou specifickou hru, je QuickSet. Tento režim automaticky přizpůsobí módy dané hře. Tuto funkci lze samozřejmě vypnout, ale já ji velmi uvítal. Zajímavostí je, že klávesnice dokáže na vybrané hry reagovat i podsvícením. Je to drobnost, kterou možná nevyužijete, ale já si tuto funkci zamiloval. Například u Doty, LoLka nebo CSka klávesnice reaguje na dění ve hře. V Dotě například klávesy QWER, kde máte kouzla, mění barvu podle toho, zda mají cooldown, nebo jsou připravené k použití. Klávesy F1–F12 svítí podle stavu života, zatímco řada pod nimi signalizuje manu. V CSku zase klávesnice zobrazuje náboje, životy nebo brnění. Displej pak dodává třešničku na dortu – po zápasu ukazuje vaše finální skóre a výkon ve hře. Je to drobnost, ale i za ni si SteelSeries zaslouží obrovský palec nahoru.

Jak jste asi z textu pochopili, z této klávesnice jsem naprosto nadšený. Skvěle se na ní píše, hraje a funguje, ať už na PC děláte cokoliv. Negativa se hledají jen velmi těžko. Jde o neskutečně dobrý kus hardwaru, který potěší každého milovníka kvalitně zpracovaných komponent. Uznávám ale, že tato klávesnice není pro každého. Pokud máte doma 60Hz monitor s vysokou odezvou, rychlost klávesnice opravdu nepocítíte. Stejně tak cenovka může být pro někoho příliš vysoká. I přesto si ale myslím, že tato klávesnice stojí za každou investovanou korunu. Pokud hledáte to nejlepší, SteelSeries Apex Pro Gen 3 TKL tím bezpochyby je a ať už sáhnete po bezdrátové variantě nebo ve verzi klasické s numerickou klávesnicí, ve zmenšené 75% (kterou jsme měli zapůjčenou my) anebo i ve variantě mini v 60% velikosti.