ASUS představuje novinky ohledně svých herních notebooků a dokonce ukazuje i kompletně nový model.

Aktualizací se dočkáme prakticky v každém směru a ve všech cenových kategoriích. Notebooky dostanou dvanáctou generaci Intel procesorů nebo možnost nových AMD čipů a grafik (podle modelu). Překvapivě se všechny modely dočkají DDR5 pamětí. ASUS tento krok zdůvodnil jejich větší dostupností. Zároveň budou notebooky disponovat MUX přepínačem pro přímé přepínání mezi integrovanou a dedikovanou grafikou.

Vylepšení uvidíme i po straně chlazení. Na čipech bude nově aplikován tekutý kov, místo klasické pasty, což zajistí lepší přenos tepla, a tím pádem i lepší výkon. Váš laptop pak bude schopen větráky vypnout, pokud je teplota pod padesáti až šedesáti stupni (podle modelu). Chlazení pak můžete také upravovat ručně v oficiální aplikaci.

Některé modely získají i podporu Wi-Fi 6E a duální PCIe 4.0, takže dokážete mít ve stroji dvě NVMe SSD najednou a stále dosáhnout přenosových rychlostí až 7 GB/s. Nad klávesnicemi poté najdete dedikované klávesy pro různé zkratky a jednotlivé „keycapy“ budou nově pokryty lepším materiálem pro třikrát větší odolnost.

Zásadní novinkou jsou i displeje. Ty se samozřejmě liší podle modelu, ale všechny spojuje nový poměr stran 16:10. Notebooky tak budou více přizpůsobeny i práci, kde se vyšší poměr hodí. K dalším podrobnostem se už ale musíme zaměřit na jednotlivé modely.

STRIX G15, G17

Tento notebook si zachová hráči oblíbenou klávesnici a nově nabídne tři barevné možnost – černou, zelenou a růžovou. Zásadní změnou je však panel, který kromě zmiňovaného poměru stran uvidí změnu i po straně rozlišení a frekvence. Na výběr budete mít 240Hz QHD displej nebo pro opravdové hráče FHD 360Hz.

ZEPHYRUS DUO 16

Asi nejzajímavější stroj z nabídky je Zephyrus Duo. Krom lepšího chlazení uvidí změny především právě ve svých displejích, které má dva. Oba panely získají menší rámečky a u hlavního si následně lze vybrat mezi dvěma možnostmi. Prvním je nový speciální druh panelu. Ten se dokáže přepnout mezi 4K 120 Hz a FHD 240 Hz. Máte tak možnost měnit jeho vlastnosti za běhu, podle aktuální činnosti.

Druhou možností je QHD 165Hz panel se 100% pokrytím DCI-P3. I u něj můžete opět přepínat mezi módy, tentokrát jde však o podsvícení. Buď můžete zvolit lepší černou, pro kterou panel využívá lokální podsvicovací zóny, nebo lze zapnout klasické solidní podsvícení, které naopak disponuje přesnějšími barvami, ale horší černou. Je tedy očividné, že je tento displej mířen na profesionály.

ZEPHYRUS G14

Nezaostává ani nejmenší notebook ze série. Ten opět nabídne menší rámečky spolu s kompletní IR kamerou pro podporu Windows Hello, Anime Matrix na zadní straně má nyní více LED světel a nesmíme zapomenout ani na čipy. Najdeme zde totiž nové AMD mobilní procesory spolu s Radeon grafikami, které by měly přinést lepší výdrž baterie spolu s větším výkonem.

ROG FLOW Z13

Kompletní novinkou je jakýsi herní tablet zvaný ROG Flow. Ten se sice může tvářit slabě, ale ve svých vnitřnostech skrývá až RTX 3050 Ti a Intel i9-12900H. Tento tablet se vyznačuje především svojí skladností a nabídne tak snadné hraní na cestách. Pokud však chcete, můžete k němu připnout i přibalenou klávesnici nebo využít podporu stylusu. Při sledování videí nebo malování vás také určitě potěší, že jsou větráky vyplé, pokud se teplota pohybuje pod padesáti stupni, takže se nemusíte bát neustálého hluku. Pokud poté opravdu chcete pořádný výkon, můžete připojit i externí grafiku.

To by byly podle nás ty nejdůležitější změny v ROG herních laptopech. Nenajdete zde samozřejmě všechny maličkosti, pro dodatečné informace ale můžete zamířit na oficiální stránky.