Když se bavíme o největších hráčích technologického světa, Google bude nejspíš mezi těmi prvními, které si člověk vybaví. Právě on má na sebe kromě velkých úspěchů nabaleno i nespočet – no – ne zrovna povedených projektů. Ať už jde o webové stránky, revoluční hardware nebo jen ambiciózní nápady, Google toho zrušil spoustu. Pojďme se tedy na pět nejzajímavějších zrušených projektů podívat.

Google+

Na Google+ si asi vzpomenete všichni. Nejspíš ne kvůli tomu, že byste tuto sociální síť používali, ale spíše proto, že byla ještě před pár lety předinstalovaná na každém zařízení s Androidem. Poprvé byla služba spuštěna v roce 2011, kdy vzbudila značný zájem.

Přestože ale v první vlně o uživatele nebyla nouze, zájem začal rychle upadat. Proč? Podle vlastního závěru společnosti byl Google+ málo sociální. Základní myšlenkou bylo přizpůsobení vlastních profilových stránek a sdílení příspěvků mezi vaše přátele. Google se tak chtěl čelem postavit Facebooku. Nechyběla ani zajímavá funkce kruhů, do kterých jste své kontakty dělili podle toho, jaké příspěvky s nimi chcete sdílet.

Přes zoufalé snahy Google, který v jednu chvíli vytvořením Google+ účtu podmiňoval i užívání YouTube, se počet aktivních uživatelů zvýšit nepodařilo. Z celkových 2,2 miliardy profilů jich příspěvek někdy zveřejnilo asi jen 0,3 %. A projekt byl finálně zrušen v roce 2019.

Google Lively

Metaverzum je teď stále skloňovaným termínem. Věděli jste ale, že se do něj Google ponořil ještě mnohem dřív než třeba Facebook či Microsoft? No dobře, Metaverse v dnešním slova smyslu to nebyl, Google ale v rámci projektu Lively nabízel každému možnost vytvořit si postavu a prostředí, do kterého mohl pozvat až 19 přátel.

S těmi bylo také možné komunikovat prostřednictvím bublin, které se nad vaší postavou objevovaly. Chyběl zde ale komunitní workshop, a tak se uživatelé museli smířit s omezeným výběrem kosmetických doplňků.

Možná i proto se Google Lively nikdy neujalo. Projekt byl totiž zrušen ještě ten rok, co byl uveden do bety, tedy v roce 2008.

Projekt Ara

O projektu Ara už jste možná slyšeli. Přišel v době, kdy se na mobilním trhu začínalo uvažovat o takzvaných modulárních telefonech, a i když projekt Ara nikdy nespatřil světlo světa, byl nejzajímavějším z nich. Koncept byl jednoduchý. Telefon by byl rozdělen do několika částí, přičemž tou hlavní by bylo jeho tělo.

Na něj by se následně přichytávaly malé moduly, které by obsahovaly baterii, procesor, kameru, reproduktory a tak dále. Když byste tedy chtěli například novou kameru, stačilo by modul snadno odejmout a vyměnit jej za nový. Stejně tak by šlo přidat specializované moduly, pokud byste chtěli třeba samostatný grafický čip nebo funkcionalitu 5G. 

Projekt však neuspěl v několika aspektech. Za prvé se ukázalo, že takový telefon bude docela tlustý a těžký, protože má každý modul vlastní pouzdro místo toho, aby byly komponenty namačkané na sebe, jako je to v normální mobilech. Za druhé tento koncept jednoduše nebyl finančně ideální.

Cílem společností totiž je vás donutit utratit co nejvíce peněz a projekt Ara dělal přesný opak. Místo celého nového telefonu by si stačilo koupit jen třeba jeden modul, což Google a vlastně nikdo, kdo si přeje vydělat peníze, nechce. Projekt Ara tedy vypadal skvěle, a dokonce byly vyrobeny i funkční prototypy. Stejně jako ostatní modulární telefony však rychle zanikl

Google Answers

Koncept Google Answers nebyl vůbec špatný. Chcete se na internetu na něco zeptat? Položte otázku a přihoďte malou sumu, kterou za validní odpověď hodláte zaplatit. Google si z této částky ukousne svůj podíl a šťastní jsou ve finále všichni. Až na to, že takhle to na internetu nefunguje.

Neexistuje totiž prakticky žádný důvod si za dotazy platit ve světě, kde existuje Quora, Reddit či tehdejší Yahoo! Answers. Snaha Google z roku 2002 tak velmi rychle upadla v zapomnění a od roku 2006 nelze pokládat nové otázky. Pokud ale chcete, dodnes si je na Google Answers můžete projít.

Google Wave

Google Wave byl těžko popsatelný i pro své tvůrce. V zásadě šlo o platformu s velmi bohatou funkčností. Hlavní myšlenkou ale bylo něco jako email 2.0. Kromě běžného mailování zde nechyběla ani možnost instantní komunikace, při které jste dokonce u ostatních viděli, jak své zprávy písmeno po písmeni píší.

Ve skupinách šlo také najednou upravovat jeden soubor. Právě na množství funkcí ale Google Wave také doplatil. Abyste jej totiž vůbec mohli začít používat, bylo potřeba mu rozumět. A to nebyl zrovna lehký úkol, když ho nebyli schopni pořádně vysvětlit ani jeho tvůrci.

Dnes by se už dalo říci, že Google tento koncept svým způsobem přivedl zpět. Gmail je nyní integrován s Google Meetem, kde si můžete posílat klasické zprávy nebo založit videohovor. A pokud chcete společně upravovat soubory, lze využít třeba Google Docs.

Závěr

Google známe pro jeho velké úspěchy, jako je Android, webový vyhledávač či třeba YouTube. Během toho se ale mnohokrát pokoušel prorazit i jinými směry, ve kterých už mu okolnosti tolik nepřály. Ať už přišel pozdě jako v případě Google+, nebo dokonce brzy jako u Lively, tahle společnost má prostě problém uhodit hřebík na hlavičku.