I když jsou v Applu občas za blbce, jak jsme zmínili v našem předešlém videu, jsou někdy i směrodatnou firmou pro celý technologický svět. Pojďme se tedy odpoutat od toho nespočtu špatných zpráv, které Apple generoval, a dostaňme se k věcem, které se téhle americké firmě opravdu povedly. Toto jsou čtyři věci, které by tu bez Applu nebyly.

IPOD

iPod změnil všechno. A to si opravdu neděláme legraci. Jeho první model, který nabídl možnost v kapse nosit 1000 písniček, odstartoval doslova revoluci v tom, jak konzumujeme hudbu. Ano, může se to v porovnání s dnešními rozšířenými streamovacími službami, jako je Spotify, zdát málo, ale tohle byl rok 2001. Navíc to byl sedminásobek kapacity a zlomek velikosti jednoho CD v Diskmanovi; zařízení, které se dá za předchůdce iPodu považovat.

Celé odvětví v nultých letech tohoto století rostlo a rostlo, v roce 2008 dokonce iPod a jeho příslušenství dosáhlo obratu přes miliardu dolarů, to je přes 24 miliard korun. V tomtéž roce tak dokonce předehnal celý trh se stereo reproduktory a domácími kiny. Tisíce skladeb v kapse jsou pro nás dnes už tedy samozřejmostí, před iPodem ale ani zdaleka nebyly.

IPHONE

Samozřejmě vám nebudeme nalhávat, že iPhone byl prvním chytrým telefonem. Nebyl, ani zdaleka. Přesto to byl on, který trhu udával směr. Díky čemu ale, když ne prvenství? Apple totiž udělal něco, o co se snaží doteď. Světu představit doladěný produkt, který funguje skvěle do posledního detailu.

Zatímco androidoví výrobci se snažili spíše o chytrý telefon s fyzickou klávesnicí ve stylu Blackberry, Apple se rozhodnul pro skleněný displej a designový základ, který vlastně telefony používají doteď. Proto to byl po vydání iPhonu najednou Android, který ho musel dotahovat.

A často si od Applu i něco půjčil, což iniciovalo spoustu soudních sporů, z nichž některé se táhnou až dodnes. iPhone nebyl první, ale svou elegantností a především funkčností se dokázal dostat do pozice lídra trhu.

APPLE PAY

Že Apple s odchodem Steva Jobse ztratil ducha? Směr trhu čas od času udává i teď. Skvělým příkladem je Apple Pay z roku 2014. Apple byl tentokrát prvním velkým výrobcem, který platbu mobilem umožnil s pomocí NFC čipů na zádech telefonu.

Ačkoli se možná v ten moment o tak velkou revoluci nejednalo, pravé obrátky platba čipem nabrala s jejím příchodem do Apple Watch, které máte vždy doslova po ruce. Společnost zde tak stála na počátku technologie, která dnes patří k životu.

Inspirovala třeba Google Pay, ale i nespočet dalších, kteří mu dnes konkurují. Nebo spíše poskytují alternativu na zařízeních, které z dílen Apple nepochází. A s vývojem Apple Pay zaručeně nekončí. Nově chce totiž nabízet i přijímání plateb pouze přes iPhony, což by spoustě malých podnikatelů ušetřilo řadu problémů s platebními terminály. Tady má ale společnost před sebou ještě kus cesty.

MACINTOSH

Pojďme si zabrouzdat ještě hlouběji do historie. Macintosh nebyl prvním počítačem, nebyl prvním all-in-one počítačem a ani prvním cenově dostupným počítačem, přesto pomohl postrčit svět výpočetní techniky směrem, kterým pochoduje dodnes.

To, co Mac prodalo spoustě lidem, bylo uživatelské prostředí. To tady totiž už nebylo zprostředkováno přes konzolový řádek, ale přes grafické programy. Apple tento koncept nevymyslel, dostal ho ale do stavu, kdy si ho spousta lidí oblíbila.

Ano, všechno bylo stále pomalé a obtížné na používání, díky grafickému rozhraní si ale už alespoň za počítač mohla sednout mnohem větší skupina lidí, která by ho ovládat přes konzoli třeba ani nezvládla.

Než nám do komentářů začnete psát, že by tu přece tyto technologie byly i bez Applu, máte pravdu. Ale žárovka by tu bez Edisona byla také a auto bez Forda jakbysmet. Edison elektrickou žárovku nevynalezl, Ford automobil také ne. Stali se ale těmi, kteří tyto technologie zdokonalili a dostali k davům, podobně jako Apple.